Rocznica Ślubu KOMPENDIUM 🥳 | Nazwy, prezenty i życzenia!
Wedding.pl / Lovestory / Rocznica Ślubu 🥳
Pełne KOMPENDIUM – nazwy, prezenty i życzenia!

Rocznica Ślubu 🥳
Pełne KOMPENDIUM – nazwy, prezenty i życzenia!

Agata Matyjasik

Kolejna rocznica ślubu przed Tobą? A może to właśnie ta pierwsza? ❤️ Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o rocznicach ślubu, poznać ich nazwy?

A może szukasz inspiracji na 🎁 prezent z okazji rocznicy ślubu dla swojego małżonka lub dla innej pary?

Większość z nas przy wyborze prezentu kieruje się nazwą rocznicy ślubu. Skąd ten pomysł?

Nazwy rocznic ślubu zostały tak wymyślone, że im dalsza rocznica ślubu tym większą więź ma symbolizować. Dlatego zaczynamy od papieru czy bawełny, a kończymy na kamieniach szlachetnych. 💎

Dlatego też, o ile tradycyjnie prezenty przy pierwszych rocznicach ślubu są proste, o tyle ich znaczenie czy wartość rośnie z każdym kolejnym rokiem.

Jednak jak wszędzie i tu próbujemy co nieco przełamać tradycję, szukając nowych pomysłów.

Dlatego jeżeli szukasz:

 • Pomysłu na tradycyjny prezent z okazji rocznicy ślubu,
 • Albo nowoczesnej alternatywy na prezent,
 • Informacji o nazwach rocznic ślubu lub
 • Inspiracji na życzenia na rocznicę ślubu,

to ten artykuł jest dla Ciebie! ⬇️

młoda para świętowanie

Wybierasz się niedługo na wesele? Zastanawiasz się ile dać na wesele? Na co zwrócić uwagę w zaproszeniu? Jak się ubrać na wesele? Sprawdź w naszym niezbędniku weselnika 🥳 – kompletnym przewodniku gościa weselnego!

Rocznica ślubu – nazwy

Tak jak wspomniałam, nazwy rocznic ślubu mają symbolizować 💪 siłę i trwałość Waszego związku.

Tradycja obchodzenia rocznicy ślubu pochodzi jeszcze ze średniowiecza, kiedy to mąż po 25 latach małżeństwa wręczał żonie srebrny wieniec, natomiast po 50 latach – złoty.

Później, w XIX w., wymyślona została 5., 60. i 75. rocznica ślubu. Ostatecznie jednak dopiero w XX w. Emily Post, spisała w swojej książce 8 tradycyjnie świętowanych rocznic ślubu: pierwszą, 5., 10., 15., 20., 25., 50. i 75.

Jednocześnie zauważyła, że dane rocznice ślubu wiążą się z wręczaniem sobie konkretnych prezentów. I właśnie ta lista dała początek liście nazw rocznic ślubu i prezentów z nimi związanych, jakie znamy dzisiaj.

Obecnie, swoje nazwy, mają wszystkie rocznice ślubu od 1. do 15.:

 • 1. Papierowa 📄
 • 2. Bawełniana
 • 3. Skórzana
 • 4. 💐 Kwiatowa/Owocowa 🍒
 • 5. Drewniana
 • 6. Cukrowa
 • 7. Wełniana/miedziana
 • 8. Brązowa/blaszana
 • 9. Gliniana
 • 10. Cynowa/aluminiowa
 • 11. Stalowa
 • 12. Jedwabna/lniana
 • 13. Koronkowa
 • 14. Kości słoniowej 🐘
 • 15. Kryształowa
młoda para pomost nad jeziorem

Później natomiast, swoje nazwy ma już co piąta rocznica ślubu:

 • 20. Porcelanowa
 • 25. Srebrna
 • 30. Perłowa
 • 35. Koralowa
 • 40. Rubinowa
 • 45. Szafirowa
 • 50. 🏆 Złota
 • 55. Szmaragdowa
 • 60. Diamentowa 💎
 • 65. Żelazna
 • 70. Kamienna
 • 75. Brylantowa

Wśród nich specjalnie miejsce ma między innymi pierwsza rocznica ślubu, z racji tego oczywiście, że jest pierwsza, a wspomnienia ze ślubu wciąż nie tak odległe (szczególnie, jeśli niedawno dostaliście dopiero zdjęcia od fotografa 😉).

Najczęściej jednak świętowane w większym gronie są 25. rocznica ślubu, czyli Srebrne Gody, oraz 50. rocznica ślubu czyli Złote Gody.

Znajdź wyjątkową suknię wieczorową!

Pierwsza rocznica ślubu – papierowa

Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową, ponieważ małżeństwo jest jeszcze młode i podobnie jak papier, łatwo je zniszczyć.

Tradycyjnie, zgodnie z nazwą, prezentem na pierwszą rocznicę ślubu jest papier. Najprostszą formą są oczywiście kartki z życzeniami.

W przypadku Twojej rocznicy ślubu możesz dodatkowo do takiej kartki włożyć list, 💌 w którym opiszesz z własnej perspektywy Wasz pierwszy rok małżeństwa. Dzięki temu Wasze wspólne świętowanie, np. podczas kolacji, nabierze osobistego i niezapomnianego charakteru.

Innym sposobem na prezent w formie papieru są 🎟 bilety (do kina, na koncert czy lotnicze) lub voucher (np. do spa).

A jaki prezent w nowoczesnym wydaniu sprawdzi się na pierwszą rocznicę ślubu? Chętnie wybieranym podarunkiem są zegary.

voucher spa prezent
Ciekawą interpretacją papierowego prezentu na pierwszą rocznicą ślubu może być voucher np. do spa.

Innym pomysłem na prezent z okazji rocznicy ślubu są personalizowane prezenty takie jak fotoksiążka, drewniany album, kubek, plakat czy fotokartka.

5. rocznica ślubu – drewniana

Drzewa symbolizują siłę, mądrość i czas. Podobnie jak drzewa wytrzymują mniejsze i większe wiatry, tak już małżeństwo po 5 latach, ma za sobą lepsze i gorsze momenty.

Drewno ma symbolizować ciągłe wzmacnianie się i „ukorzenianie” małżeństwa.

Co można podarować na 5. rocznicę ślubu? Tradycyjnie będzie to coś drewnianego. 🌳 Może być to więc coś będącego dekoracją do domu albo coś praktycznego – np. deska do krojenia.

W nowoczesnym wydaniu, dobrym prezentem na 5. rocznicę ślubu może być zastawa stołowa.

rocznica ślubu we dwoje plaża ognisko

10. rocznica ślubu – cynowa/aluminiowa

10., czyli pierwsza okrągła rocznica ślubu, to dla wielu par wyjątkowy dzień. W końcu minęła już dekada odkąd wzięliście ślub! 😮

Cyna lub aluminium, od których nazwę ma ta rocznica ślubu, mają symbolizować umocnienie Waszej więzi i dawać jednocześnie nadzieję na to, że tak jak cyna nie rdzewieje, tak również będzie z Waszym małżeństwem. I dzięki temu dalej przez długie lata będziecie ze sobą szczęśliwi. 🥰

Jaki jest klasyczny prezent na 10. rocznicę ślubu? Oczywiście coś z cyny lub aluminium. Może to być na przykład pamiątkowa szkatułka na Wasze wspólne pamiątki.

Innym, bardziej nowoczesnym pomysłem jest biżuteria, np. wisiorek, bransoletka czy kolczyki.

młoda para dziecko

15. rocznica ślubu – kryształowa

Kryształ jest dość solidnym materiałem, choć potrafi być też kruchy. I podobnie jest też z małżeństwem po 15 latach. Stąd nazwa tej rocznicy ślubu.

Oprócz tego kryształ ma również symbolizować czystość i transparentność w Waszym związku. W końcu po tylu latach znacie się już dosyć dobrze! 😃

Tradycyjnym prezentem na tą rocznicę ślubu będzie oczywiście kryształ. Może to być w formie kryształowej zastawy (🍸 kieliszków, karafki), biżuterii lub elementów dekoracyjnych.

Jeżeli jednak chcielibyście zrezygnować z tradycyjnego prezentu, na 15. rocznicę ślubu możecie wybrać również zegarek.

20. rocznica ślubu – porcelanowa

20 lat razem. W tym momencie, z racji stażu i trwałości Waszego związku, rocznice ślubu swoje nazwy zawdzięczają coraz bardziej 🤩 drogocennym materiałom.

A co za tym idzie, również wartość prezentów rośnie.

Elegancka i piękna, ale jednocześnie delikatna i krucha, porcelana reprezentuje Twoje 20-letnie małżeństwo. Dlatego oczywistym prezentem jest zestaw porcelany stołowej.

A jeżeli marzy Ci się odrobina szaleństwa i kreatywności, z okazji 20. rocznicy ślubu możesz zabrać swoją drugą połówkę do Chin! (💡 porcelana z ang. to „china” tak samo jak „China” czyli Chiny.)

małżeństwo we dwoje

25. rocznica ślubu – srebrna

Brawo! Pierwsze ćwierćwiecze za Wami! Wasze małżeństwo właśnie weszło na nowy poziom. ⬆️

I właśnie z tego powodu wiele małżeństw organizuje 🥈 Srebrne Gody, które świętuje wspólnie z bliskimi. Czasami są to małe przyjęcia w formie obiadu w restauracji, a czasami większe imprezy, niekiedy wielkości małego wesela.

Srebra nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest jednym z popularniejszych metali wykorzystywanym przez nas na różne sposoby. Choć stawiane jest niżej niż złoto.

Dlatego określając 25. i 50. rocznicę ślubu jako kamienie milowe w małżeństwie, nadano im nazwy od srebra i złota.

Tradycyjny prezent na 25. rocznicę ślubu to oczywiście… coś ze srebra. Poza tym srebrna biżuteria to zawsze dobry pomysł, żeby uszczęśliwić Twoją drugą połówkę. 😁

Co natomiast wybrać, jeżeli wybieracie się na czyjeś Srebrne Gody?

Również możecie postawić na biżuterię (kolczyki, wisiorki, zegarek), ale inną możliwością jest np. coś z zastawy stołowej.

rocznica ślubu życzenia

30. rocznica ślubu – perłowa

Perły znane są ze swojego piękna, ale również z tego, że potrzebują określonego czasu, aby się uformować. Schowane na dnie 🌊 oceanu, w muszli, potrzebuję lat, aby ktoś je odnalazł i z niej wyciągnął.

Dlatego właśnie perła symbolizuje 30. rocznicę ślubu i piękno związku oraz uczucia, które wykreowało się w ciągu tego czasu.

Ponadto nazwa ta podkreśla również piękno, które jest ukryte wewnątrz Waszej relacji i piękno, które tworzy się wraz z dojrzałością.

Oczywiście najbardziej klasycznym prezentem na 30. rocznicę ślubu jest elegancka biżuteria z perłami. Naszyjnik z pereł to coś absolutnie ponadczasowego.

Nowoczesną wariacją na temat pereł może być romantyczna kolacja w śródziemnomorskim klimacie, 🦐 z owocami morza lub wyjazd nad Morze Śródziemne.

młoda para wyjazd wakacje
Zastanawiasz się jak zorganizować taki wyjazd? Skorzystaj z rad w artykule o podróży poślubnej!

35. rocznica ślubu – koralowa

35. rocznica ślubu nazywa jest koralową. Koral, nazywany również „ogrodem morza”, wydobywany jest z wnętrza oceanu.

Nadanie od niego nazwy rocznicy ślubu ma symbolizować wspólny czas, ale też siłę, którą zdobyliście stając się jednością.

Jeżeli szukacie pomysły na prezent z okazji 35. rocznicy ślubu, to na pewno sprawdzą się wszystkie przedmioty z ⚓️ morskim motywem.

Mogą to być nie tylko dekoracje z wykorzystaniem 🐚 muszelek, ale również naturalne kosmetyki np. z Morza Martwego. Innym pomysłem na prezent z okazji 35. rocznicy ślubu może być np. wyjazd połączony z kursem nurkowania.

koralowa rocznica ślubu

40. rocznica ślubu – rubinowa

Kolejna dekada za Wami! Dlatego 40. rocznica ślubu wymaga czegoś specjalnego! A co może być bardziej zjawiskowego niż krwistoczerwony rubin?

Rubin to kamień ❤️ miłości oraz zaangażowania. Symbolizuje jak głęboka oraz niezachwiana jest Wasza miłość do siebie.

Klasycznym prezentem na 40. rocznicę ślubu będzie biżuteria lub dodatki z rubinem.

Alternatywą dla tego, ze względu na swój głęboki czerwony kolor, może być 🍷 wino. Warto wybrać wtedy takie ze starszym rocznikiem (np. 40-letnie).

Opcjonalnie możecie też postawić na wyjazd do winnicy, degustację wina czy elegancki zestaw do wina.

świętowanie we dwoje wino

45. rocznica ślubu – szafirowa

Szafir, dzięki któremu swoją nazwę otrzymała 45. rocznica ślubu, to piękny i wyjątkowy kamień, z którym wiąże się pewna legenda.

Mówi się, że gdy u osoby noszącej szafir, miłość do drugiej połówki zaczyna słabnąć, kolor kamienia zaczyna zmieniać się z niebieskiego na zielony. 😱

Dlatego dając na rocznicę szafir, pamiętaj aby był niebieski! Wtedy pokażesz, że Twoje uczucie jest stałe i nadal trwa.

Ponadto istnieje przekonanie, że szafir to kamień 👑 królewski, dlatego biżuteria sprawdzi się tutaj idealnie. Innym pomysłem mogą być dodatki lub ubrania w kolorze głębokiego niebieskiego – takiego jak kolor szafiru.

50. rocznica ślubu – złota

Pół wieku razem! To Wasz wspólny sukces! 🥳

Nie bez powodu 50. rocznica to Złote Gody. Złoto reprezentuje siłę, mądrość, dobrobyt a także pokazuje rangę Waszego małżeństwa.

Tak, jak 🥇 złoty medal wręcza się za najlepszy wynik, tak nie da się lepiej uhonorować 50. rocznicy ślubu.

Najbardziej standardowym prezentem jest złota biżuteria. Ale tak naprawdę sprawdzą się także dekoracje czy zastawa ze złotym kolorem.

rocznica ślubu prezent rodzice

Rocznica ślubu – życzenia

Do prezentów przeważnie dołączamy bileciki lub kartki, na których możemy napisać kilka słów.

Jakie życzenia złożyć z okazji rocznicy ślubu?

1. – dla żony

… lat temu przysięgaliśmy sobie
Wierność i miłość nieskończoną,
W tym dniu ludzie dowiedzieli się,
Że zostałaś moją żoną.
Przez te lata całą swoją miłość
Na mnie przelewałaś,
Dzisiaj Ci dziękuję,
Że to mnie wybrałaś.


2.

W … rocznicę ślubu! życzymy Wam,
aby płomień Waszej miłości nigdy nie słabnął,
a Wasze dzieci chowały się szczęśliwie w jego cieple i blasku.


3.

Niech dobry los się kłania w pas.
Sto lat, sto lat jeszcze raz!
Niech ten … Jubileusz milowym będzie kamieniem.
Czekamy na następne z wielkim w sercu wzruszeniem.

4.

Życzę Wam dziś drodzy Jubilaci,
zdrowia, szczęścia i spokoju
a także szczerej wzajemnej miłości,
która sprawia że życie jest piękne.


5. – 50. rocznica ślubu

Drodzy Jubilaci.
Z okazji tak pięknej rocznicy ślubu – złotych godów,
składamy serdeczne życzenia.
Długich lat życia w zdrowiu, pogody ducha
i doczekania się kolejnych jubileuszy.
Błogosławieństwa Bożego i opieki Aniołów Stróżów.


6. – od 24. rocznicy ślubu

Wytrzymaliście z sobą więcej lat,
Niż w Polsce wynosi VAT!
Tego zepsuć już nie można!
Już Wam żadna sprzeczka nie jest groźna.
Niech reszta lat także w szczęściu upłynie,
W zdrowiu, w dobrej atmosferze i przy dobrym winie!

7. – 10. rocznica ślubu

10. Rocznica Ślubu to ważna chwila,
niech będzie dla Was bardzo miła.
Pragnę więc złożyć szczere życzenia:
miłości, zdrowia i powodzenia.
A każdy rok razem spędzony
niech będzie piękny i wymarzony.


8.

Dzisiaj cudowny dzień przed Wami,
Co prawda kolejne lata za nami,
Ale Wy przeżyliście je w pięknej miłości,
Bez konfliktów, bez trudności i bez złości.
Niech każdy następny rok takim samym będzie,
A miłość będzie unosić się w powietrzu
i w Waszych sercach – wszędzie.


9. – 60. rocznica ślubu

Przeżyliście wspólnie 60 lat,
To jest pięknej Waszej miłości kwiat!
Dalej zgrani, zakochani,
patrzycie na siebie jak w dzień ślubu,
Dalej powtarzacie sobie jak bardzo się kochacie.
Życzę Wam, by to nigdy się nie zmieniło
I byście przeżyli wspólnie kolejne lata
W zdrowiu, szczęściu i zgodzie.

10.

Choć macie za sobą już dużo wspomnień oraz wspólnych dni,
Choć przeżyliście już nie jedną kłótnię i nie jedno godzenie,
I choć przyzwyczailiście się już, że żyjecie razem,
To nigdy się sobą nie nudzicie,
nigdy nie macie siebie dość i to jest piękne.
Z głębi serca życzę Wam, by kolejne lata
upływały trochę wolniej niż te …,
które żyjcie już z obrączką na palcu.


11.

Z okazji rocznicy Waszego ślubu,
Życzę Wam by Wasza miłość była zawsze tak gorąca
jak podczas składania sobie przysięgi,
Byście zawsze patrzyli na siebie tak, jak na początku,
Byście zawsze byli dla siebie podporą,
Oraz by każde z Was uważało drugą osobę
za tę lepszą połowę.
Wszystkiego najlepszego!


12.

Bukiet najwspanialszych życzeń,
nieprzemijającej miłości
i doczekania w szczęściu
następnych Jubileuszy.

13. – 30. rocznica ślubu

30 lat przeżyć razem
to nie lada sztuka –
każdy z nas takiej
wytrwałej miłości szuka.
Niech Wam się, Kochani,
dalej szczęśliwie życie toczy,
a miłosny Amorek każdego dnia
spojrzenia miłością zauroczy.
Abyśmy za kolejne 30 lat
Waszego małżeństwa
szczęśliwie się spotkali
i jeszcze radośniej
te lata wspominali.


14.

Małżeństwo to nie kara,
wiedzą o tym złoci Jubilaci,
że żyje się bez trudu,
gdy się kocha długie lata.
Przyjmijcie, Drodzy, życzenia na 50. rocznicę ślubu.


15. – dla żony

Spędziliśmy razem już wiele lat,
A dalej tak piękny wydaje się dla nas wspólny świat.
Dalej cieszy mnie każdy Twój uśmiech,
To dzięki Tobie mam w życiu tyle uciech!
Nie liczy się dla mnie, że czas dla nas w miejscu nie stanął,
Bo z Tobą, to nawet w nieznane zawsze będę brnął!

16. – 5. rocznica ślubu

Dzisiaj wieść mamy niesłychaną,
bo obchodzicie rocznicę drewnianą.
Z tej okazji ślemy gratulacje i życzenia
rozkwitu małżeńskiego pożycia,
dużo miłości i coraz to nowych, cudownych
rzeczy wspólnie do odkrycia.


17.

Składamy najserdeczniejsze życzenia-
wszelkiej pomyślności, spełnienia wspólnych marzeń,
zdrowia i sił do pokonywania trudów życia.
Zgody, jedności, miłości i życzliwości na co dzień.


18. – 35. rocznica ślubu

Koralowe gody dziś obchodzicie,
z tej okazji więc Wam życzę
niezakłóconej podróży do kolejnych jubileuszy!
Niech dobry los się kłania w pas.
Sto lat, sto lat jeszcze raz!

Więcej życzeń znajdziesz w naszej bazie życzeń i cytatów ślubnych (aż 133 przykłady !!). Wśród nich znajdują się również takie, które będą idealnie pasowały na rocznicę ślubu!

rocznica ślubu życzenia

👑 Podsumowanie, czyli jak dopasować prezent do rocznicy ślubu? 👑

Jak dobrać 🎁 prezent do rocznicy ślubu?

Przeważnie prezenty na rocznicę ślubu dobiera się tradycyjnie według nazwy danej rocznicy – np. kryształy na kryształową rocznicę ślubu czy porcelana na porcelanową. Nie zawsze jednak jest to takie oczywiste. Niekiedy prezent może nawiązywać jedynie kolorystycznie do nazwy rocznicy – np. wybierając coś niebieskiego przy rocznicy szafirowej czy bordo przy rubinowej.

Jaki prezent wybrać na Złote Gody, czyli 50. rocznicę ślubu? 🏆

Podstawowym motywem w przypadku 50. rocznicy ślubu jest złoto. Dlatego możecie zdecydować się na złotą biżuterię lub dekoracje, czy dodatki do domu ze złotym akcentem.

Jaki prezent na Srebrne Gody – 25. rocznicę ślubu?

W przypadku 25. rocznicy ślubu nacisk kładzie się oczywiście na kolor srebrny. Tutaj również możecie postawić na srebrną biżuterię czy dodatki, jak np. zegarek a także na 🖼 elementy dekoracyjne lub rzeczy praktyczne, jak np. srebrne elementy zastawy stołowej.

Czy są uniwersalne prezenty na rocznicę ślubu? 🤔

Oczywiście. Po pierwsze prezent dla małżonków nie zawsze musi być związany z nazwą rocznicy ślubu. Szczególnie jeżeli wiecie, że oboje chcieliby gdzieś pójść, wyjechać, mają wspólną pasję czy marzy im się np. dobry ekspres do kawy. Poza tym, niezależnie od tego z jaką rocznicą mamy do czynienia, zawsze sprawdzają się takie rzeczy jak biżuteria, praktyczne rzeczy domu czy vouchery np. na kolację w dobrej restauracji. 🍱

Avatar
Napisane przez

Agata Matyjasik

a.matyjasik@wedding.pl

Polecani usługodawcy