Rocznica Ślubu Nazwy
Co oznaczają i skąd się wzięły? 🕵️‍♀️

rocznica ślubu nazwy

Każda kolejna rocznica ślubu przypomina nam o jednym z ważniejszych i szczęśliwszych momentów w naszym życiu. ❤️ Nazwy rocznic ślubu zostały tak wymyślone, że im dalsza rocznica ślubu, tym większą więź między małżonkami ma symbolizować.

Z tego powodu właśnie zaczynamy od papieru czy bawełny, a kończymy na kamieniach szlachetnych. 💎

 • Zbliża się rocznica ślubu i chcesz wiedzieć, jaką obchodzicie w tym roku?
 • A może to właśnie 1️⃣. i dopiero poznajesz je wszystkie?
 • Albo po prostu interesuje Cię skąd pochodzą i co oznaczają nazwy rocznic ślubu?

Jeżeli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie!

Będziesz niedługo gościem na weselu? Zastanawiasz się ile dać na wesele? Na co zwrócić uwagę w zaproszeniu? Jak się ubrać? Sprawdź w naszym niezbędniku weselnika 🥳 – kompletnym przewodniku gościa weselnego!

para po ślubie

Rocznica ślubu nazwy – skąd się wzięły?

Tak jak wspomniałam, każda nazwa rocznicy ślubu ma symbolizować 💪 siłę i trwałość Waszego związku.

Tradycja obchodzenia rocznicy ślubu pochodzi jeszcze ze średniowiecza, kiedy to mąż po 25 latach małżeństwa wręczał żonie srebrny wieniec, natomiast po 50 latach – złoty.

Później, w XIX w., wymyślona została 5., 60. i 75. rocznica ślubu. Ostatecznie jednak dopiero w XX w. Emily Post, spisała w swojej książce “Etiquette” 8 tradycyjnie świętowanych rocznic ślubu: pierwszą, 5., 10., 15., 20., 25., 50. i 75.

Jednocześnie zauważyła, że dana rocznica ślubu wiążą się z wręczaniem sobie konkretnych prezentów. I właśnie ta lista dała początek liście, na której znajdziemy nazwy rocznic ślubu i prezentów z nimi związanych, jakie znamy dzisiaj.

Obecnie, swoje nazwy mają wszystkie rocznice ślubu od 1. do 15. Później natomiast, swoją nazwę ma już co piąta rocznica ślubu. A oto pełna lista:

 1. rocznica ślubu – Papierowa 📄
 2. rocznica ślubu – Bawełniana
 3. rocznica ślubu – Skórzana
 4. rocznica ślubu – 💐 Kwiatowa/Owocowa 🍒
 5. rocznica ślubu – Drewniana
 6. rocznica ślubu – Cukrowa
 7. rocznica ślubu – Wełniana/miedziana
 8. rocznica ślubu – Brązowa/blaszana
 9. rocznica ślubu – Gliniana
 10. rocznica ślubu – Cynowa/aluminiowa
 11. rocznica ślubu – Stalowa
 12. rocznica ślubu – Jedwabna/lniana
 13. rocznica ślubu – Koronkowa
 14. rocznica ślubu – Kości słoniowej 🐘
 15. rocznica ślubu – Kryształowa
 16. rocznica ślubu – Porcelanowa
 17. rocznica ślubu – Srebrna
 18. rocznica ślubu – Perłowa
 19. rocznica ślubu – Koralowa
 20. rocznica ślubu – Rubinowa
 21. rocznica ślubu – Szafirowa
 22. rocznica ślubu – 🏆 Złota
 23. rocznica ślubu – Szmaragdowa
 24. rocznica ślubu – Diamentowa 💎
 25. rocznica ślubu – Żelazna
 26. rocznica ślubu – Kamienna
 27. rocznica ślubu – Brylantowa

Wśród nich specjalnie miejsce ma między innymi pierwsza rocznica ślubu, z racji tego oczywiście, że jest pierwsza, a wspomnienia ze ślubu wciąż nie tak odległe (szczególnie, jeśli niedawno dostaliście dopiero zdjęcia od fotografa 😉).

Najczęściej jednak świętowane w większym gronie są 25. rocznica ślubu, czyli Srebrne Gody, oraz 50. rocznica ślubu czyli Złote Gody.

Znajdź wyjątkową suknię wieczorową!

Rocznica ślubu nazwy – co oznaczają?

Skoro znamy już nazwy wszystkich rocznic ślubu, to teraz przyjrzyjmy niektórym z nich i sprawdźmy, dlaczego tak je nazywamy i co one oznaczają.

Pierwsza rocznica ślubu – papierowa 📃

Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest papierową, ponieważ małżeństwo jest jeszcze młode i podobnie jak papier, łatwo je zniszczyć.

5. rocznica – drewniana

Drzewa symbolizują siłę, mądrość i czas. Podobnie jak drzewa wytrzymują mniejsze i większe wiatry, tak już małżeństwo po 5 latach, ma za sobą lepsze i gorsze momenty. Drewno ma symbolizować ciągłe wzmacnianie się i „ukorzenianie” małżeństwa.

małżeństwo dziecko ciąża

10. rocznica ślubu – cynowa/aluminiowa

10., czyli pierwsza okrągła rocznica ślubu, to dla wielu par wyjątkowy dzień. W końcu minęła już dekada odkąd wzięliście ślub! 😮

Cyna lub aluminium, od których nazwę ma ta rocznica ślubu, mają symbolizować umocnienie Waszej więzi i dawać jednocześnie nadzieję na to, że tak jak cyna nie rdzewieje, tak również będzie z Waszym małżeństwem. I dzięki temu dalej przez długie lata będziecie ze sobą szczęśliwi. 🥰

15. rocznica ślubu – kryształowa

Kryształ jest dość solidnym materiałem, choć potrafi być też kruchy. I podobnie jest też z małżeństwem po 15 latach. Stąd nazwa tej rocznicy ślubu.

Oprócz tego kryształ ma również symbolizować czystość i transparentność w Waszym związku. W końcu po tylu latach znacie się już dosyć dobrze! 😃

20. rocznica ślubu – porcelanowa

20 lat razem. W tym momencie, z racji stażu i trwałości Waszego związku, rocznice ślubu swoje nazwy zawdzięczają coraz bardziej 🤩 drogocennym materiałom. Elegancka i piękna, ale jednocześnie delikatna i krucha, porcelana reprezentuje Twoje 20-letnie małżeństwo.

rocznica ślubu nazwy porcelanowa

25. rocznica ślubu – srebrna

Brawo! Pierwsze ćwierćwiecze za Wami! Wasze małżeństwo właśnie weszło na nowy poziom. ⬆️ I właśnie z tego powodu wiele małżeństw organizuje 🥈 Srebrne Gody, które świętuje wspólnie z bliskimi. Czasami są to małe przyjęcia w formie obiadu w restauracji, a czasami większe imprezy, niekiedy wielkości małego wesela.

Srebra nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest jednym z popularniejszych metali wykorzystywanym przez nas na różne sposoby. Choć stawiane jest niżej niż złoto.

Dlatego określając 25. i 50. rocznicę ślubu jako kamienie milowe w małżeństwie, nadano im nazwy od srebra i złota.

30. rocznica ślubu – perłowa

Perły znane są ze swojego piękna, ale również z tego, że potrzebują określonego czasu, aby się uformować. Schowane na dnie 🌊 oceanu, w muszli, potrzebuję lat, aby ktoś je odnalazł i z niej wyciągnął.

Dlatego właśnie perła symbolizuje 30. rocznicę ślubu i piękno związku oraz uczucia, które wykreowało się w ciągu tego czasu.

Ponadto nazwa ta podkreśla również piękno, które jest ukryte wewnątrz Waszej relacji i piękno, które tworzy się wraz z dojrzałością.

35. rocznica – koralowa

35. rocznica ślubu nazywa jest koralową. Koral, nazywany również „ogrodem morza”, wydobywany jest z wnętrza oceanu. Nadanie od niego nazwy rocznicy ślubu ma symbolizować wspólny czas, ale też siłę, którą zdobyliście stając się jednością.

małżeństwo rocznica

40. rocznica ślubu – rubinowa

Kolejna dekada za Wami! Dlatego 40. rocznica ślubu wymaga czegoś specjalnego! A co może być bardziej zjawiskowego niż krwistoczerwony rubin? Rubin to kamień ❤️ miłości oraz zaangażowania. Symbolizuje jak głęboka oraz niezachwiana jest Wasza miłość do siebie.

45. rocznica – szafirowa

Szafir, dzięki któremu swoją nazwę otrzymała 45. rocznica ślubu, to piękny i wyjątkowy kamień, z którym wiąże się pewna legenda. Mówi się, że gdy u osoby noszącej szafir, miłość do drugiej połówki zaczyna słabnąć, kolor kamienia zaczyna zmieniać się z niebieskiego na zielony. 😱

Dlatego dając na rocznicę szafir, pamiętaj aby był niebieski! Wtedy pokażesz, że Twoje uczucie jest stałe i nadal trwa. Ponadto istnieje przekonanie, że szafir to kamień 👑 królewski.

50. rocznica ślubu – złota

Pół wieku razem! To Wasz wspólny sukces! 🥳 Nie bez powodu 50. rocznica to Złote Gody. Złoto reprezentuje siłę, mądrość, dobrobyt a także pokazuje rangę Waszego małżeństwa.

Tak, jak 🥇 złoty medal wręcza się za najlepszy wynik, tak nie da się lepiej uhonorować 50. rocznicy ślubu.

50 rocznica ślubu nazwy

Prezenty i życzenia

A co z prezentem na rocznicę ślubu? Większość z nas przy wyborze prezentu kieruje się nazwą rocznicy ślubu. I nie ma w tym nic dziwnego. W końcu to właśnie prezenty były początkiem do nazwania kolejnych rocznic. Jeżeli szukacie zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych pomysłów na prezenty koniecznie sprawdźcie: Rocznica Ślubu Prezenty | Tradycyjne i NOWOCZESNE pomysły! 🎁

A jeśli potrzebujecie również życzeń znajdziecie je w naszym artykule: Rocznica Ślubu Życzenia 👫 22 gotowe TEKSTY! Znajdź odpowiedni! ✔️

👑 Rocznica ślubu nazwy – podsumowanie w pytaniach i odpowiedziach 👑

Jak nazywamy pierwszą rocznicę ślubu?

Pierwsza rocznica ślubu nazywana jest 📃 papierową. Dlaczego? Ponieważ małżeństwo jest jeszcze młode i podobnie jak papier, łatwo je zniszczyć.

Czy wszystkie rocznice mają swoje nazwy?

Swoje nazwy ma każe rocznica ślubu od 1. do 15., natomiast później swoją nazwę ma co piąta rocznica ślubu (20, 25, 30 i tak dalej).

Co symbolizują nazwy rocznic ślubu?

Nazwy rocznic ślubu mają symbolizować więź między małżonkami. 🤝 Im dalsza, tym twardszym i solidniejszym materiałem jest określana.

Które rocznice się świętuje? 🥳

Świętować możecie oczywiście każdą rocznicą ślubu! 😃 Przeważnie jednak szczególne znaczenie ma pierwsza rocznica ślubu, a w większym gronie świętuje się 25. rocznicą ślubu czyli tzw. srebrne gody oraz 50. rocznicę ślubu czyli złote gody.