Jak samodzielnie udekorować salę weselną
Przewodnik krok po kroku

samodzielne dekorowanie sali weselnej - zdjęcie 2

Samodzielne dekorowanie sali weselnej pozwala przyszłej parze młodej zaoszczędzić całkiem sporą kwotę, nie jest to jednak jedyna zaleta takiego rozwiązania. Pozostałe to m.in. ogromna duma z własnoręcznie wykonanych ozdób, możliwość uzyskania naprawdę niepowtarzalnego efektu czy po prostu świetna zabawa, która potrafi towarzyszyć całemu procesowi dekorowania. Aby jednak zakończył się on sukcesem, trzeba dobrze go zaplanować.

ZNAJDŹ IDEALNĄ SALĘ NA WASZE WESELE!

1. Odpowiedni wybór sali weselnej

Jeżeli od początku wiemy, że będziemy dekorować salę weselną samodzielnie, warto to uwzględnić już podczas jej poszukiwań. Zwróćmy wówczas uwagę na to, czy sama w sobie dobrze się prezentuje na tyle, by stosunkowo niedużym nakładem czasu, pracy i kosztów nadać jej tylko ostateczny sznyt. Efektowne sztukaterie na suficie i ścianach, piękne zasłony w oknach czy stylowe meble wymagać będą często jedynie przyozdobienia świeżymi kwiatami lub balonami oraz porozstawiania na stołach oryginalnych winietek.

Również całkiem skromna, ascetycznie wręcz urządzona sala weselna może okazać się świetnym punktem wyjścia do własnoręcznego jej ozdobienia. W końcu nawet zaledwie kilka wyrazistych lub niebanalnych elementów będzie w stanie totalnie odmienić jej charakter. Sala taka może być zresztą nie tylko neutralnym tłem, ale też idealną przestrzenią do urządzenia bankietu w duchu minimalizmu, jeśli tylko zechcemy. Pamiętajmy także, że wiele sal oferuje w cenie wynajmu podstawowe dekoracje, które mogą istotnie ułatwić nam zadanie – warto o to zapytać!

samodzielne dekorowanie sali weselnej - zdjęcie 1

ZNAJDŹ IDEALNĄ SALĘ NA WASZE WESELE!

2. Ustalenie motywu przewodniego wesela

Kolejnym krokiem jest ustalenie motywu przewodniego wesela. Dzięki temu łatwiej będzie nam szukać inspiracji, a także kwiatów czy materiałów, które wykorzystamy. Oprawa imprezy w stylu rustykalnym wymagać będzie na przykład wybrania się do lasu w celu znalezienia chociażby gałązek czy szyszek, podczas gdy przyjęcie weselne organizowane zimą może posiłkować się w dużej mierze gotowymi ozdobami świątecznymi, które znajdziemy w sklepach. Jeśli nie możemy bądź nie chcemy zdecydować się na żaden konkretny temat, ustalmy przynajmniej, jakie kolory mają dominować w wystroju sali weselnej. Aby uniknąć estetycznego chaosu, warto wybrać maksymalnie trzy korespondujące ze sobą odcienie.

Przeczytaj też: Dekoracje weselne z drewna

samodzielne dekorowanie sali weselnej - zdjęcie 1

3. Poszukiwanie inspiracji (i lista zakupów)

Oczywiście możemy w charakterze ozdób wykorzystać jedynie kolorowe balony i bukiety kwiatów umieszczone w wazonikach na stołach, ale szkoda byłoby nie wykorzystać choć częściowo potencjału tkwiącego w internecie. Znajdziemy tam setki, a nawet tysiące pomysłów na samodzielne dekorowanie sali weselnej, wraz instrukcjami wykonania poszczególnych elementów. Zanim przystąpimy do przeczesywania sieci, warto stworzyć listę wszystkich rzeczy, których przyozdobienie nas interesuje. Może ona wyglądać na przykład następująco:

  • ściany (balony, wstęgi, girlandy),

  • sufit (jw.),

  • okna (jw.),

  • stoły i stół państwa młodych (stroiki, świeczki/lampiony, winietki),

  • bufet (jw.),

  • krzesła (pokrowce, wstęgi, kokardy).

Wszelkie listy to zresztą nieoceniona pomoc każdej pary podczas przygotowań do ślubu. Kiedy tylko podejmiemy decyzję o tym, że dana ozdoba ma się znaleźć w naszej sali weselnej, zapiszmy koniecznie, w co musimy się zaopatrzyć, aby tak właśnie się stało. Na osobnej liście odnotujmy zaś szacowany czas potrzebny do jej stworzenia lub umieszczenia w wybranym miejscu. I to najlepiej ustalając od razu kolejność prac, bo na przykład kwiatami albo dmuchaniem balonów zająć się trzeba najdalej dzień przed przyjęciem, podczas gdy ozdoby z papieru można wykonać z pewnym wyprzedzeniem. Dokładne planowanie na tym etapie znacząco ułatwi późniejszą realizację konkretnych działań.

Polecamy: Dekoracje na stoły weselne

samodzielne dekorowanie sali weselnej - zdjęcie 3

4. Zakupy

Gdy już mamy listę potrzebnych materiałów, kwiatów i innych przedmiotów – wraz z szacowanymi ilościami i ceną – zastanówmy się, gdzie i kiedy dokonamy ich zakupu. Sporo rzeczy możemy zamówić przez internet, co bywa bardzo wygodne. Po niektóre warto jednak wybrać się osobiście, chociażby tylko dla pewności, że będą one do siebie pasować kolorystycznie. Miejsca godne odwiedzenia, gdy planujemy samodzielne dekorowanie sali weselnej, to zdecydowanie hurtownia krawiecka (znajdziemy tam m.in. szarfy, wstążki, ozdobne sznurki, draperie), hurtownia artykułów papierniczych (brokat, farby, ozdobne papiery, serpentyny, konfetti, balony) i oczywiście giełda kwiatowa.

ZNAJDŹ NAJPIĘKNIEJSZE DEKORACJE NA WASZE WESELE!

5. Przygotowanie ozdób i samodzielne dekorowanie sali weselnej

Zgromadziwszy niezbędne „półprodukty”, możemy przystąpić do tworzenia ozdób, winietek, stroików, bukietów i wszystkich innych elementów, które sobie wymarzyliśmy – a następnie umieszczenia ich w docelowych miejscach. Jeśli poprosimy o pomoc rodzinę i przyjaciół, a przynajmniej świadków, cały proces przebiegnie znacznie sprawniej. Będzie także okazją do wspólnego spędzenia czasu i świetnej zabawy. Aby jednak tak właśnie się stało, oprócz dobrego planu potrzebujemy też odpowiedniego nastawienia. Pamiętajmy, że celem ozdobienia sali weselnej jest podkreślenie wyjątkowości radosnego dnia ślubu i dodatkowe go umilenie – a nie realizacja poczynionych uprzednio założeń na 100 proc., choćby za cenę złości, frustracji i nerwów…

samodzielne dekorowanie sali weselnej - zdjęcie 6