Jak znaleźć idealne miejsce na wesele bez wychodzenia z domu?
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Miejsce na ślub i wesele / Jak znaleźć idealne miejsce na wesele bez wychodzenia z domu?
Miejsce na ślub i wesele

Jak znaleźć idealne miejsce na wesele bez wychodzenia z domu?

Ewelina Dac
Wesele Villa Park Julianna

Wybór lokalu to pierwszy najważniejszy krok w organizacji przyjęcia ślubnego. Zastanawiacie się, jak znaleźć idealne miejsce na wesele jeśli nie można się spotkać z menadżerem i ocenić sali na żywo? Gwarantuję Wam: koronawirus to dziś nie przeszkoda. Przygotowałam kompleksowy poradnik, dzięki któremu zarezerwujecie wymarzony obiekt prosto ze swojej kanapy!

#WspieramyParyMłode Wedding.pl

Na szczęście są Internet, zoom i kreatywność – nie zawahajcie się ich użyć i znajdźcie idealne miejsce na swoje wesele w 11 krokach!

Jak znaleźć idealne miejsce na wesele podczas pandemii koronawirusa?*

 1. Określcie swoje oczekiwania i priorytety.
 2. Poszukajcie inspiracji w sieci.
 3. E-poznajcie miejsca na wesela w Waszej okolicy.
 4. Wyślijcie mailem listę pytań.
 5. Umówcie się na spotkanie online.
 6. Poproście o wirtualny spacer.
 7. Obejrzyjcie realizacje innych wesel.
 8. Przeanalizujcie oferty.
 9. Poznajcie opinie innych par młodych.
 10. Zamówcie menu degustacyjne.
 11. Dopełnijcie formalności zdalnie.

* i w każdej innej sytuacji, kiedy nie możecie samodzielnie pojawić się na miejscu

Jak znaleźć idealną salę weselną online?

Ad 1. Oczekiwania i priorytety przy wyborze miejsca na wesele

Ustalcie podstawowe kryteria wyboru miejsca. Najważniejszymi będą: lokalizacja, termin, wielkość, ceny i stylistyka. Musicie określić, jaka okolica Was interesuje (czy będą to rodzinne strony, czy region, w którym obecnie mieszkacie i pracujecie i jaka ma być odległość od miejsca ślubu) oraz w jakim terminie. Następnie musicie wybrać wielkość lokalu, która będzie zależna od wstępnie oszacowanej liczby gości. Kolejna selekcja będzie dotyczyć budżetu weselnego, który – jak wiemy – w dużej mierze zostanie rozparcelowany właśnie w lokalu weselnym. Najistotniejsza będzie cena za talerzyk, ale warto sprawdzić również stawki za nocleg, korkowe czy dekoracje. Nie mniej ważny będzie typ obiektu i związany z nim styl – zastanówcie się, czy szukacie nowoczesnej restauracji, klasycznej sali weselnej, wytwornego dworku, czy może komfortowego hotelu. Ostatnim krokiem będzie spisanie dodatkowych udogodnień, które będą dla Was niezbędne w trakcie wyboru lokalu, np. baza noclegowa, parking, klimatyzacja czy ogród.

Wesele Pałac Zdunowo

Pałac Zdunowo

Ad 2. Inspiracje weselne

Internet to kopalnia inspiracji, z której pary młode czerpią niezależnie od okoliczności, a w obecnej sytuacji docenią ją jeszcze bardziej. Jeżeli macie teraz więcej czasu, dajcie sobie czas na stworzenie własnego weselnego moodboardu i pod hasłem #OrganizujŚlubZDomu zbierzcie propozycje, które będą odpowiednie dla Was. Zajrzyjcie na portale ślubne, takie jak Wedding.pl, i poszukajcie poradników dotyczących sal weselnych. Przeglądanie ułatwią Wam dedykowane zakładki, jak ta na blogu ślubnym Lovestory by Wedding.pl, która stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytanie narzeczonych: jak znaleźć idealne miejsce na wesele. To tu znajdziecie aktualne trendy i rankingi sal z podziałem na lokalizacje, typy, style czy wielkości, poznacie aktualne stawki oraz zobaczycie realizacje weselne, które mogą Was zainspirować podczas poszukiwań tego najlepszego miejsca dla Was.

Ad 3. Katalog lokali weselnych

Jak najłatwiej znaleźć miejsce na wesele w Waszej okolicy? Nie będą Wam do tego potrzebne samochód i nawigacja – wystarczą dedykowana wyszukiwarka internetowa i wirtualny katalog, które zaprezentują Wam obiekty w wybranej przez Was lokalizacji. Zajrzyjcie do bazy sal weselnych Wedding.pl, wpiszcie interesujące Was miasto i gotowe! Możecie też skorzystać z filtrów, które wyselekcjonują lokale pod względem typu, stylu, cen czy dodatkowych udogodnień – wszystko to, co określaliście w punkcie pierwszym (Ad 1: Oczekiwania i priorytety). Drugą opcją są personalizowane zlecenia na sale weselne, które wypełniacie i na skrzynkę mailową dostajecie propozycje interesujących Was miejsc w wybranym terminie. W obu przypadkach otrzymujecie oferty dopasowane do Waszych potrzeb, a przy okazji poznajecie konkretne lokale dzięki firmowym wizytówkom, na których przeczytacie opisy, oferty i opinie klientów oraz obejrzycie zdjęcia i filmy.

Wesele Leśna Chata

Rezydencja Leśna Chata

Ad 4. Lista pytań do właściciela/managera lokalu weselnego

Stwórzcie samodzielnie albo ściągnijcie gotową listę pytań, którą warto zadać przed rezerwacją sali weselnej. Dzięki niej już na samym początku wyjaśnicie wszystkie interesujące Was kwestie, doprecyzujecie szczegóły oraz określicie możliwości i formalności. Aby współpraca była udana i przyjemna dla obu stron, lepiej zadać więcej niż mniej pytań. Do standardowego spisu, warto dodać listę pytań związaną z obecną sytuacją (zobaczcie, o co pytać salę weselną w kontekście koronawirusa!). Wszystkie pytania spiszcie i wyślijcie mailowo (lub poprzez komunikator w organizerze ślubnym Wedding.pl), prosząc o odpowiedzi w tej samej formie (aby móc je na spokojnie przeanalizować), a doprecyzowujące pytania zadajcie podczas… e-spotkania!

Ad 5. Wirtualne spotkanie z właścicielem / managerem lokalu weselnego

Kiedy otrzymacie odpowiedzi na pierwsze pytania, umówcie się na wideokonferencję z osobą, która jest odpowiedzialna za współprace z parami młodymi. Zawsze warto poznać się nie tylko mailowo, ale również zobaczyć i usłyszeć – to nie tylko przyjemny gest, ale również możliwość wyjaśnienia bardziej skomplikowanych kwestii i ułatwienie w późniejszym kontakcie. Przygotujcie się na takie e-spotkanie: miejcie przed oczami listę pytań i odpowiedzi, którą zrealizowaliście wcześniej, zadawajcie dodatkowe pytania i postarajcie wykorzystać ten czas na wyjaśnienie wszelkich wątpliwości. To też dobry moment na delikatne pytania i negocjacje.

Wesele Brant Hotel

Brant Hotel & Events

Ad 6. Wirtualny spacer po lokalu weselnym

Umówmy się: dzisiaj mimo zaawansowanej technologii, nadal niewiele firm oferuje wirtualny spacer po swoich obiektach. Ale przecież nie musicie wymagać wysokobudżetowej realizacji, żeby „odwiedzić” interesujące Was miejsce. Poproście osobę odpowiedzialną za koordynację wesel, aby wysłała Wam filmy z realizacji wesel (o ile nie ma ich na wizytówkach Wedding.pl!) oraz żeby nagrała Wam video z newralgicznych miejsc lub łącząc się z Wami, na żywo przeprowadziła Was od samej bramy wjazdowej, aż do kuchennego zaplecza. Dzięki temu macie szansę na poczucie klimatu obiektu, doświadczenie przestrzeni i przyjrzenie się detalom, które mogą być niewidoczne na oficjalnych zdjęciach w sieci. Określcie, jakie miejsca są dla Was najważniejsze – oprócz właściwej sali bankietowej, nie zapomnijcie o toaletach, pokojach hotelowych, recepcji czy terenie wokół obiektu.

Ad 7. Portfolio obiektów weselnych

Poza filmami, istotnym kryterium wyboru będą zdjęcia, na których przyjrzyjcie się już zrealizowanym weselom. Takie portfolio pomoże Wam ocenić potencjał miejsca pod kątem jakości i stylistyki oraz możliwości, jakimi dysponuje jeżeli chodzi o wystrój, przestrzeń czy dodatkowe atrakcje. Może znajdziecie wśród takich fotografii inspiracje na swoje przyjęcie, a może ocenicie, że konkretny element mógłby wypaść lepiej, gdyby zaaranżować go nieco inaczej. Idealnym katalogiem fotograficznym będą dla Was portale ślubne, takie jak Wedding.pl, ale także firmowe media społecznościowe i strony internetowe. Jeżeli po przejrzeniu wszystkich źródeł, stwierdzicie, że to za mało, zadzwońcie do managera sali i poproście o więcej zdjęć.

Wesele Ogród Babette

Ogród Babbette

Ad 8. Oferty lokali weselnych

Czas przejść do konkretów. Na wizytówkach obiektów Wedding.pl znajdziecie oferty weselne na konkretne sezony z podziałem na warianty menu w różnych cenach. Jeżeli zależy Wam na personalizowanej ofercie lub chcecie dopytać o szczegóły, poproście o wycenę dla interesujących Was produktów i usług oraz dodatkowych opcji, jak bufety, dekoracje czy atrakcje. Zbierzcie oferty z kilku wybranych obiektów, porównajcie i wybierzcie tę, która będzie dla Was najkorzystniejsza. Pamiętajcie również o możliwość negocjacji cen przy większej ilości gości czy rezerwacji większej ilości produktów i usług.

Ad 9. Sale weselne – opinie

Profesjonalna prezentacja oferty i piękne zdjęcia to jedno, ale to opinie klientów powiedzą Wam o konkretnym lokalu najwięcej. W końcu, miarą sukcesu każdej firmy jest ilość jej zadowolonych (i niezadowolonych!) klientów. Jeżeli chcecie się dowiedzieć, co sądzą o interesującym Was obiekcie pary młode, które już zrealizowały tu swoje wesele, przeczytajcie opinie na portalach ślubnych, takich jak Wedding.pl, recenzje w Google`u oraz komentarze w social mediach. Jeżeli oceny utwierdziły Was w wyborze – super! Jeżeli jakaś opinia Was zaniepokoiła, dopytajcie o nią autora lub samego właściciela obiektu.

Wesele Villa Park Julianna

Villa Park Julianna

Ad 10. Weselne menu degustacyjne

Obecnie wyłącznie te najwyższej klasy obiekty oferują swoim klientom menu degustacyjne, ale nawet jeżeli dany lokal nie świadczy takiej usługi, spróbuj zamówić przykładowe menu weselne na wynos. Nie musicie zamawiać obiadu weselnego z wszystkimi przystawkami i całym słodkim stołem. Najważniejsze będą dania główne serwowane oraz tort weselny. Skosztujecie potraw we własnej jadalni i ocenicie, czy zechcielibyście je zaserwować swoim gościom, a przy okazji wesprzecie firmy, które w trakcie stanu epidemii, nie mogą normalnie funkcjonować.

Ad 11. E-umowa z lokalem weselnym

To już finisz: wystarczy jeszcze podpisać umowę. Dzisiaj możecie to zrobić bez problemu zdalnie. Poproście o przesłanie szkicu umowy mailowo i na spokojnie zapoznajcie się z wszystkimi zapisami, szczególnie dotyczącymi płatności. W razie wątpliwości, dopytujcie i negocjujcie takie warunki, aby były optymalne dla obu stron. Jeżeli ostateczny kształt dokumentu Wam odpowiada, wystarczy podpis. Możecie wydrukować umowę, podpisać i skan wysłać mailem lub dopełnić formalności tradycyjną pocztą.

Uwaga: nie zapomnijcie o ustaleniu szczegółów dotyczących koronawirusa. Spiszcie w umowie osobny punkt dotyczący ewentualnych trudności i rozwiązań dla obu stron w związku z przedłużeniem się epidemii w kraju lub powrotu wirusa w kolejnym sezonie. Pytajcie „co jeśli” i szukajcie rozwiązań. Dmuchajcie na zimne jak nigdy wcześniej!

Jak znaleźć idealne miejsce na wesele krok po kroku

 

Mamy to? Gratulacje! Nie pozostaje Wam nic innego, jak uczcić podjęcie tak ważnej decyzji lampką szampana i odliczać dni do ślubu!

P.S. Jesteście gotowi na więcej wyzwań? Sprawdźcie, które zadania ślubne możecie teraz wykonać w domu!

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.