11 czasochłonnych zadań ślubnych, które możecie teraz wykonać w domu
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / 11 czasochłonnych zadań ślubnych, które możecie teraz wykonać w domu
Organizacja i planowanie

11 czasochłonnych zadań ślubnych, które możecie teraz wykonać w domu

Ewelina Dac
czasochłonne zadania ślubne, które można zrobić z domu

Bezpieczeństwo przede wszystkim: #OrganizujŚlubZDomu! Tym bardziej, że możecie teraz wspólnie zasiąść nad rzeczami, na które zawsze brakowało Wam czasu. Zamieńcie swoje mieszkanie w ślubne centrum dowodzenia i jeszcze lepiej przygotujcie się na TEN wyjątkowy dzień. Do dzieła!

#WspieramyParyMłode Wedding.pl

Czasochłonne zadania ślubne, które można zrealizować w domu:

 1. Stworzenie ślubnego harmonogramu

Jeżeli jesteście na początku planowania, pierwszą ślubną misją będzie stworzenie listy zadań. Jeżeli jesteście już w trakcie, również nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką rozpiskę zrobić. Pomoże Wam to poukładać priorytety względem czasu, jaki Wam pozostał do terminu ślubu, Waszych oczekiwań, ale i obowiązków. Jak się do tego zabrać? Najpierw rozpiszcie wszystkie zadania, które Wam przychodzą do głowy – zarówno te duże, jak znalezienie sali weselnej, jak i te mniejsze, jak upominki dla gości weselnych. Posortujcie je pod względem ważności i kalendarza.

Myślice teraz: przecież tego jest tyle, że na pewno o czymś zapomnimy! Mam na to rozwiązanie: organizer ślubny online i zakładka „Zadania ślubne”. To tam czeka na Was gotowa lista najważniejszych zadań i optymalny termin, w jaki należy je wykonać. Możecie dodawać własne zadania, sortować je i oznaczać jako „oczekujące” i „zrealizowane”, a także ustawić własną datę, wpisać notatkę czy znaleźć usługodawcę, który będzie w danym zadaniu uczestniczyć.

czasochłonne zadania ślubne - organizer ślubny

Z powodu koronawirusa musieliście odłożyć swoje ślubne plany? Pamiętajcie: #ZmieńTerminNieOdwołuj i dowiedzcie się w naszym przewodniku, jak krok po kroku przełożyć termin wesela.

#ZmieńTerminNieOdwołuj

 1. Ustalenie budżetu ślubnego

Zanim ruszycie dalej, warto określić swój budżet ślubny. To zawsze jedno z największych wyzwań ślubnych par młodych, ponieważ na początku trudno określić finalne ceny za poszczególne produkty i usługi, ale już powinniście określić ile jesteście w stanie wydać pieniędzy na tę okazję. Możecie założyć sobie widełki, w jakich będzie się poruszać, ale warto starać się trzymać ustalonego budżetu, aby nie nadwyrężyć funduszy swoich i rodziców, jeżeli oni również uczestniczą w finansowaniu wesela. Często zdarza się, że pary młode przekraczają budżet o 10-20%, dlatego na starcie warto sobie taką górkę założyć, żeby nie było rozczarowań i stresującego poszukiwania gotówki w nieoczekiwanych momentach.

Ustalając budżet ślubny, pamiętajcie, aby ustalić sobie priorytety, czyli wypisać to, co jest dla Was najważniejsze i na co chcecie przeznaczyć największą część budżetu, a co może zostać pominięte, jeżeli nie starczy funduszy. Do swojego budżetownika wpiszcie również od razu koszty stałe, które muszą zostać uwzględnione, jak np. opłaty w urzędzie stanu cywilnego. Przyda Wam się tu na pewno Excel, kalkulator i oczywiście… rozwaga.

 1. Wybranie motywu przewodniego

Często brakuje nam czasu na dopieszczenie detali, które z jednej strony nie są niezbędne, ale z drugiej tworzą ten niesamowity efekt, na którym zależy każdej parze młodej. Często kończy się tak, że wybieramy obecnie modny motyw przewodni (często bez zastanowienia, czy na pewno się nam podoba i do nas pasuje) albo dochodzimy do wniosku, że dopasujemy się do dekoracji, jakie w standardzie zaproponuje nam lokal weselny.

Mamy teraz doskonałą okazję, żeby dobrze się zastanowić, co nas uszczęśliwi i co naprawdę odzwierciedli naszą osobowość, a więc uczyni ten dzień niepowtarzalnym. Warto na spokojnie poszukać inspiracji, poznać obecnie popularne motywy przewodnie i kolory przewodnie oraz przeczytać poradniki, jak wybrać własny styl wesela. Jeżeli budżet na to pozwala, warto się zgłosić do wedding plannerki i firmy dekoratorskiej, ale mogą również wystarczyć kreatywność, chęci i… czas, którego mamy teraz nieco więcej, aby wykonać ślubne dekoracje czy upominki dla gości samodzielnie.

 1. Skompletowanie weselnego teamu

Jeżeli zaczynacie organizację wesela, bez tego ani rusz. Jeśli jesteście na późniejszym etapie, z pewnością możecie się jeszcze zastanowić nad swoim „zwycięskim składem”. W organizerze Wedding.pl macie do dyspozycji praktyczną zakładkę „Moi usługodawcy”, która przenosi Was do listy wszelkich możliwych interesujących Was podwykonawców: od sal weselnych, przez zespoły muzyczne, aż po makijażystki ślubne.

W tym też miejscu możecie od razu znaleźć Waszą niezawodną weselną drużynę. Możecie to zrobić na 2 sposoby: samodzielnie poprzez wyszukiwarkę firm ślubnych lub wysyłając zlecenie weselne. W pierwszej opcji sami przeglądacie listy usługodawców i ich oferty, kontaktujecie się z wybranymi firmami. Zlecenie natomiast to wygodne rozwiązanie dla tych, którzy tego czasu nie mają aż tak wiele. Wystarczy, że do interesującej kategorii wypełnicie krótką ankietę określającą Wasze oczekiwania i prosto na skrzynkę mailową dostajecie propozycje współpracy od wybranych usługodawców.

zlecenia weselne Wedding.pl

 1. Ustalenie szczegółów współpracy z usługodawcami

Jak już wybraliście interesujących Was usługodawców, dajcie sobie czas, żeby z każdym dokładnie ustalić szczegółowy zakres współpracy oraz warunki finansowe i formalne. Przygotujcie listę pytań do każdego podwykonawcy – inna będzie do menadżera sali weselnej, inna do fotografa, a jeszcze inna do florystyki. Następnie wyślijcie ją poprzez skrzynkę mailową dla par młodych w organizerze ślubnym Wedding.pl i dajcie drugiej stronie czas na odpowiedzi oraz przygotowanie się do rozmowy telefonicznej lub wideokonferencji.

Jestem zdania, że lepiej zadać więcej pytań niż mniej i w tym przypadku nadgorliwość to pożądana cecha. Warto skrupulatnie określić swoje oczekiwania i na wstępie rozpatrzyć wszelkie ewentualności, aby potem uniknąć rozczarowań i niemiłych niespodzianek – dotyczy to obu stron. Lepiej być perfekcyjnie przygotowanym niż martwić się jedną niedomówioną błahostką. To zbyt ważny dzień, żeby stresować się sprawami organizacyjnymi.

 1. Zrobienie listy gości

Na pewno macie już w głowie lub na roboczej kartce wstępną listę gości. Może też swoją wersję przygotowały Wasze Mamy (to się zdarza bardzo często!). Podziękujcie za ich zaangażowanie, poproście o przesłanie ich propozycji i powiedzcie, że weźmiecie pod uwagę ich sugestie. Spiszcie wszystkie osoby w jednym miejscu. Aktualna izolacja i ograniczenia kontaktów mogą być dla Was doskonałą okazją, żeby tylko we dwoje taki spis przeanalizować.  Zastanówcie się dobrze, czy aby na pewno chcecie zaprosić kolegę z liceum, z którym nie mieliście przez ostatnie lata kontaktu lub ciocię z drugiego końca Polski, którą nie widzieliście od pierwszej komunii świętej. Jeżeli macie wątpliwości, oczywiście zadzwońcie do rodziców z prośbą o wsparcie, ale pozostawcie sobie to ostatnie słowo. Rodzina powinna uszanować Waszą ostateczną decyzję, jeżeli Waszym marzeniem jest intymne przyjęcie weselne w gronie najbliższych. No chyba, że planujecie huczne weselicho na 500 osób – wtedy te analizy Was nie dotyczą. Wystarczy, że zliczycie liczbę gości, żeby wiedzieć, jak duża sala weselna będzie Wam potrzebna.

Jeżeli już macie wstępną rozpiskę, przerzućcie ją do listy gości w wirtualnym organizerze. Nie umknie Wam tu najdrobniejszy szczegół dotyczący każdego gościa. Możecie określić płeć, przedział wiekowy, wpisać dane personalne i kontaktowe, a także takie informacje, jak specjalna dieta, nocleg, transport czy poprawiny.

 1. Skompletowanie ślubnych stylizacji.

Każda panna młoda przyzna, że największym wyzwaniem jest znalezienie wymarzonej sukni ślubnej. I choć takie narzędzia, jak największy w Polsce katalog sukni ślubnych czy graficzna wyszukiwarka sukni ślubnych, na pewno mogą pomóc, ilość salonów, trendów, kolekcji, krojów i naszych własnych oczekiwań może przytłoczyć. Szukając tej jedynej kreacji, warto połączyć personalny gust z dopasowaniem do sylwetki, ale nie bez znaczenia będzie również wybrany motyw przewodni. Będąc na etapie wyboru sukienki, macie teraz doskonały moment na spokojne poszukiwania: określenie swoich oczekiwań, przeglądanie nowych kolekcji i rozeznanie w aktualnych trendach ślubnych. Macie czas, by napisać do wybranych salonów, zapoznać się z cenami i umówić na wizytę.

katalog sukni ślubnych online

Jeżeli z kolei poszukiwania kreacji marzeń szczęśliwie za Wami, czas skompletować dodatki: buty, bieliznę, biżuterię, akcesoria do włosów czy okrycie. Nie zapominajmy o panu młodym, który wcale nie musi dopasować się do panny młodej, jak się powszechnie sądzi. Musicie stylistycznie pasować do siebie oboje, a jeżeli trzeba, iść na kompromisy. Przykładowo, jeżeli ona kocha przepych, a on minimalizm, warto spotkać się pomiędzy. Pamiętajcie też, żeby nie przesadzić w drugą stronę – usilne tworzenie stylizacyjnych kompletów jest passe. Musicie znaleźć własny złoty środek i właśnie teraz jest na to doskonały moment!

 1. Usadzenie gości przy weselnych stołach

Przechodzimy do ciężkiego kalibru – wiele par młodych zgodzi się, że to jedno z najtrudniejszych zadań. Jedno to zrobienie listy gości, a drugie to usadzenie zaproszonych osób przy stołach. Jeżeli do Waszego wesela jeszcze rok, nie ma sensu już się nad tym pochylać, ale jeżeli to w tym roku powiecie sobie „tak”, warto zmierzyć się z tym wyzwaniem już teraz. Od czego zacząć? Musicie przeanalizować listę swoich gości i odpowiedzieć sobie na pytania: ile jest osób ze strony młodej, a ile od młodego, w jakim wieku są zaproszeni, czy się między sobą znają, czy są Waszą rodziną, czy znajomymi itd.

Najpierw zacznijcie od swojego stołu (stołu prezydialnego), a następnie zdecydujcie, jakie (i z kim) stoliki powinny znaleźć się najbliżej Was, a kogo można usadzić nieco dalej. Następnie powinniście dobrać siedzące obok siebie osoby tak, aby się dobrze ze sobą bawiły – na zasadzie wieku, zainteresowań czy stopnia znajomości (i sympatii!). Co jeszcze wziąć pod uwagę? Przeczytajcie nasz poradnik „Jak usadzić gości weselnych krok po kroku”, a potem migiem do organizera i zakładki „Stoły”. To tam sprawnie stworzycie wirtualny projekt sali, dodacie do niej stoły (okrągłe lub prostokątne), określicie ilość miejsc i przypiszecie poszczególnych gości ze stworzonej wcześniej listy. Bułka z masłem!

organizer ślubny online - usadzenie gości przy stołach

 1. Przygotowanie listy prezentów

To też świetny czas, żeby przemyśleć sobie listy prezentów. To ważny temat dla Was i Waszych bliskich, więc warto się do tego przygotować. Pierwszą z nich będzie lista ślubnych prezentów, które zaproszeni goście wręczają Wam. To praktyka z Zachodu, ale coraz częściej stosowana i u nas. Na czym polega? Jeżeli nie chcecie otrzymać samych kopert lub uniknąć nietrafionych podarunków, warto pomóc Waszym gościom w trafnym wyborze. Pary młode często wpisują na takie listy rzeczy, które przydadzą im się na nowej drodze życia, jak np. zastawa stołowa, sprzęt AGD czy dodatki dekoracyjne do wnętrz. Następnie udostępniają taką listę gościom (zazwyczaj poprzez świadków), aby ci mogli sobie wybrany prezent zarezerwować.

Drugą listą prezentową będzie ta, którą Wy będziecie realizować: w ramach podziękowań dla Waszych rodziców, chrzestnych, dziadków oraz gości weselnych. Tworząc taki spis, zacznijcie od ustalenia Waszych możliwości finansowych, a potem przejdźcie do preferencji Waszych bliskich. Zastanówcie się, co uszczęśliwiłoby Waszych rodziców, a co będzie trafionym upominkiem dla gości – zarówno pod względem ich upodobań, jak i spójności z motywem przewodnim wesela.

 1. Stworzenie weselnej playlisty

Większość zespołów czy DJ-ów powie Wam, że tworzenie dla nich gotowej playlisty na wesele nie jest najlepszym rozwiązaniem. Niektórzy nawet zastrzegą, że takich list utworów nie realizują. Warto to przed podpisaniem umowy ustalić, żeby nie było rozczarowań. Jestem tu jednak zwolenniczką złotego środka: Wy ufacie swoim muzykom i powierzacie im poprowadzenie wesela, a więc i dobór piosenek, ale także udostępniacie im swoją niedługą playlistę. Może to być 10-20 piosenek (ilość do doprecyzowania z zespołem i DJ-em), które są ważne dla Was samych oraz są pewniakiem, jeżeli chodzi o dobrą zabawę Waszych gości – w końcu to Wy znacie ich najlepiej.

Kolejna playlista: na poprawiny wesela. Tutaj możecie sobie pozwolić na większą swobodę, nawet jeżeli imprezę poprowadzi Wam wynajęty muzyk. Jeżeli macie więcej czasu, możecie się również pokusić o wybór Waszych ulubionych utworów na wieczory panieński i kawalerski czy podróż poślubną.

 1. Nauka pierwszego tańca

Myślicie, że to możliwe wyłącznie stacjonarnie, pod okiem profesjonalnego choreografa? Niekoniecznie! W obecnej sytuacji coraz więcej szkół tańca wychodzi Wam naprzeciw i proponuje lekcje online. Jeżeli do Waszego wesela zostało pół roku i więcej, skupcie się na razie na wyborze piosenki na pierwszy taniec i poszukaniu stylu tanecznego czy nawet konkretnych choreografii na You Tube, które będą pasować do Waszego utworu. Możecie też już poćwiczyć wybrane kroki czy figury, które przypadły Wam do gustu. Jeżeli natomiast Wasze wesele niebawem, wykorzystajcie ten czas na zdalne lekcje tańca lub ćwiczenie układu w domu. Wypróbujcie też sprawdzony trik: nagrajcie się, aby po obejrzeniu video, móc obiektywnie ocenić swój występ i sprawdzić, co jeszcze warto poprawić.

Ponieważ pierwszy taniec to jeden z najbardziej stresujących momentów wesela, im więcej będziecie ćwiczyć i pewniej się czuć na parkiecie, tym lepszy efekt osiągnięcie i mniej nerwów będzie to Was kosztować.

czasochłonne zadania ślubne

 

I jak? Nie było aż tak źle, prawda? Czasochłonne zadania ślubne są czasochłonne, ponieważ są ważne, a wykonane z odpowiednią dozą troski i zaangażowania, sprawią, że Wasz ślub będzie perfekcyjny w każdym calu. A taki być powinien, ponieważ to WASZ ślub!

czasochłonne zadania ślubne - lista

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.