Jak zmienią się śluby i wesela po pandemii koronawirusa?
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Jak zmienią się śluby i wesela po pandemii koronawirusa?
Organizacja i planowanie

Jak zmienią się śluby i wesela po pandemii koronawirusa?

Ewelina Dac
śluby i wesela po pandemii koronawirusa

Pandemia koronawirusa to trudny okres dla nas wszystkich – par młodych i całej ślubnej branży. Czas pełen barier i wyzwań może jednak przynieść zaskakujące tendencje i wartościowe lekcje, tak samo dla narzeczonych, jak i firm ślubnych. Wraz z ekspertami wybiegamy w optymistyczną przyszłość i planujemy piękne ceremonie oraz przyjęcia, które możliwe, że… nie będą już nigdy takie same? Czy to dobrze, czy źle – oceńcie sami!

Wielu znanych psychologów i trenerów mentalnych twierdzi, że w każdym kryzysie jest SZANSA – podnosi na duchu Kamila Romanow, Wedding Planner, Managing Director w Kamila Romanow Weddings. – Mimo tego, że sytuacja jest trudna, i tak po ludzku, bardzo nam wszystkim smutno, że się w niej znaleźliśmy, to osobiście uważam, że aktualnie każdy z nas przechodzi ogromny test. I niektórzy wykorzystają maksymalnie ten moment właśnie po, to aby postawić na rozwój i przekuć to w coś dobrego, rozwojowego. Co nie oznacza, że się cieszymy ze stanu faktycznego. Oznacza to jedynie, że w nowych okolicznościach, które są nadal zmienne, potrafimy efektywnie działać, mimo kryzysu.

E-wesela

W 2019 roku prawie 70 proc. par młodych* organizowało swoje wesela poprzez portale ślubne, takie jak Wedding.pl. Popularność online`u w tym sektorze rośnie z sezonu na sezon, jednak obecnie spodziewamy się jeszcze bardziej dynamicznego wzrostu. Pary młode doceniają funkcjonalne narzędzia i możliwości, jakie daje Internet: od planerów ślubnych, przez wyszukiwarki firm weselnych, po inspiracje i porady ekspertów. To samo dotyczy usługodawców, którzy  coraz większym stopniu zauważają realne korzyści z e-prezentacji swojej marki i obecnością większości ich klientów. Wszystko i wszyscy pod ręką – #zostanwdomu i w jednym miejscu zorganizuj ślub od A do Z!

*dane z raportu ślubnego Wedding.pl

Śluby i wesela w plenerze

Jeżeli najbliższa sytuacja ulegnie polepszeniu i ograniczenia zostaną cofnięte, ale nadal będziecie dmuchać na zimne, weźcie pod uwagę ślub i wesele plenerowe. Ponieważ skupiska ludzi w zamkniętych pomieszczeniach nieco bardziej narażone są na rozprzestrzenianie się wirusów niż te na świeżym powietrzu, wraz z firmą Ukoo specjalizującą się w organizacji imprez plenerowych, prognozujemy wzrost popularności wydarzeń zewnętrznych. – Bardzo byśmy sobie tego życzyli, i nie dlatego, że śluby na świeżym powietrzu wydają się nam w chwili obecnej bardziej bezpieczne. Mamy piękną przyrodę wokół nas, która czyni śluby i wesela na powietrzu bardzo romantycznymi. Także ślub i wesele na zewnątrz dają możliwość większej personalizacji i zorganizowania dla zaproszonych gości aktywności i rozrywek – przekonuje Renata Szostak, Sales & General Manager w Ukoo Sp. z o.o.

plenerowe ekologiczne wesela po pandemii koronawirusa

Wesela (nie)duże

Konieczność organizacji mniejszych wesel może przekonać coraz większą ilość par, że mniejsze przyjęcia mają swoje mocne strony. Intymna i swobodniejsza atmosfera, możliwość zacieśnienia relacji z każdym uczestnikiem, mniej stresu, oszczędność pieniędzy (lub postawienie na jakość kosztem ilości) czy więcej opcji na kreatywne podejście do motywu przewodniego to tylko kilka z nich.

Uwaga: jest jednak jeszcze alternatywna prognoza, która zakłada, że po okresie stagnacji w masowych wydarzeniach i dużych imprezach prywatnych, ludzie zapragną znowu celebrować szczególne okazje wśród większych grup. Może to również dotyczyć ślubów. Czy wrócą huczne weseliska w staraopolskim stylu?

 

Wedding plannerzy, na start!

Negatywne skutki biznesowe z powodu pandemii koronawirusa? Nie dla konsultantów ślubnych! Wielu ekspertów uważa, że to może być szansa na wzrost zainteresowania usługami wedding plannerów, ponieważ zdezorientowane pary młode zaczną szukać profesjonalnej pomocy przy ewentualnych przesunięciach terminów i odnalezienia się w nowych trudnych sytuacjach. Zapytaliśmy o to same zainteresowane.

– Pomoc wedding plannera uważam zawsze za nieocenioną, szczególnie w sytuacjach nieprzewidzianych i trudnych, wówczas doświadczenie, relacje i wiedza organizatora są na wagę złota. Dlaczego? Bo dają poczucie bezpieczeństwa parom, to jest kluczowe dla narzeczonych w kontekście współpracy ze mną. Jestem nie tylko na czasy dobre, ale również na te trudniejsze. To praca z misją i niosąca ogromną pomoc na każdym etapie planowania ślubu i w niemal każdej sytuacji. Konsultuję, pomagam, wspieram – na tym polega moja praca. Komunikuję się zdalnie z parami oraz z początkującymi wedding plannerami, których szkolę. Oczywiście wolałabym spotykać się z narzeczonymi i firmami z branży w realu, ale skoro chwilowo mamy trudności, to wykorzystajmy inne formy komunikowania się. Warto zawsze próbować, nie poddawajmy się zbyt szybko! – mówi Wedding Planner Kamila Romanow, Managing Director w Kamila Romanow Weddings.

Wedding Planner Kamila RomanowKamila Romanow podczas pracy, fot. Marta Brodziak

Uważam, że wiele par może mieć trudności w przełożeniu terminu wesela, w zgraniu wszystkich podwykonawców i tutaj pomoc wedding plannera może okazać się nieoceniona. Pamiętajcie, że my jesteśmy dla każdego, a nasze usługi nie są tylko dla celebrytów. Finansowo staramy się być dostępni naprawdę dla wszystkich. Dlatego jeśli pary będą czuły się przytłoczone sytuacją, będą potrzebowały pomocy, to zachęcam do zwrócenia się do profesjonalisty – jesteśmy od tego, aby pomagać i uczynić Ten Dzień spełnieniem marzeń pary młodej” – zapewnia Event & Wedding Manager Izabela Ogrodnicka.

 

Śluby i wesela lokalne jak nigdy dotąd

Obecne opóźnienia wysyłek, a nawet anulacje zamówień realizowanych z międzynarodowymi producentami mogą zniechęcić obecne i przyszłe pary oraz firmy ślubne do dalszej współpracy z zagranicznymi podmiotami, zwłaszcza azjatyckimi. Problem dotyka zwłaszcza sektora mody i dekoracji. Projektantka sukni ślubnych Agata Wojtkiewicz liczy, że więcej par młodych doceni teraz jakość i dostępność rodzimych marek. Podobnie uważa Natalia Zielińska z Manufaktury Ślubnej, zajmującej się dekoracjami ślubnymi: – Nigdy nie byłam fanką zakupów z popularnych chińskich platform. Lubię zobaczyć na żywo rzeczy, które kupuję albo jak nie ma takiej możliwości, to móc ewentualnie zwrócić produkty, z których nie jestem usatysfakcjonowana. Jestem fanką polskich marek, które tworzą cudowne rzeczy w naszej branży ślubnej i nie tylko. Myślę, że to rzeczywiście może być moment i szansa dla wielu rzemieślników na rozwój swoich firm. A dla nas jest to czas na wspieranie i wybieranie lokalnych przedsiębiorców.

 

Sezon ślubny? Świętujemy go cały rok!

Do tej pory sezon ślubny rozpoczynał się w maju, a kończył we wrześniu. Najwięcej par młodych mówiło sobie sakramentalne “tak” w sierpniu, wrześniu i czerwcu, z czego 80 proc. ceremonii odbywało się w soboty*. Konieczność przesunięcia najbliższych terminów sprawi, że obecny sezon ślubny, ale również i 2021/2022 rozciągną się na wiosnę, jesień i zimę, a także inne dni tygodnia. Obecne, ale i przyszłe pary młode zauważą liczne plusy organizacji wesela „poza sezonem”. Warto wspomnieć, że i bez koronawirusa, zauważylibyśmy rozciągnięcie się sezonu ślubnego, głównie ze względu na ocieplenie klimatu i idące za nim coraz większe upały w letnich miesiącach.
*dane z raportu ślubnego Wedding.pl

wesela po pandemii koronawirusa - poza sezonem

Higiena ponad wszystko

Wysokie standardy higieniczne powinny nas dotyczyć niezależnie od czasu i miejsca. Jednak ze względu na obecne zalecenia autorytetów medycznych, takie pojęcia, jak czystość i sterylność przyświecają nam jak nigdy dotąd. Narzucamy sobie dyscyplinę prywatnie oraz zawodowo. Z tego powodu firmy, zwłaszcza te nastawione na bezpośredni kontakt z klientem, dbają o jeszcze wyższe standardy higieny. Niewykluczone, że w przyszłości Sanepid będzie narzucał nieco bardziej wyśrubowane standardy. Dla niektórych firm może to się wiązać z dodatkowymi utrudnieniami, ale bez wątpienia bezpieczeństwo jest tego warte.

 

Podróż poślubna made in Poland 

Obecne odwołane loty i wycieczki oraz ograniczenia w podróżowaniu, ale i możliwa w przyszłości awersja do destynacji szczególnie dotkniętych koronawirusem, mogą spowodować rozkwit polskiej turystyki. Nowożeńcy odkryją na nowo walory rodzimej natury i kultury oraz wyjątkowe miejsca na turystycznej mapie kraju, których przecież nie brakuje. Patriotyczny miesiąc miodowy – jesteśmy na tak!

 

Wesela minimalistyczne

Wspomniana wyżej jakość kosztem ilości przyniesie nam również zrównoważone podejście do organizacji ślubów. Minimalistyczne, co nie oznacza nudne i skromne. Minimalistyczne, czyli bardziej świadome, „esencjonalne” i dopasowane do indywidualnych potrzeb. Punkt ciężkości przeniesiemy z przedmiotów na wartości, doświadczenia i relacje. Dojdziemy do wniosku, że nie ilość dekoracji, atrakcji i potraw na weselnym stole ma znaczenie, ale ich klasa i znaczenie.

 

Eko-wesela

Wynikową zrównoważonego podejścia do stylu życia będą również wesela w duchu zero waste. Jak zapowiedziała ceniona trend forecasterka, Li Edelkoort w wywiadzie dla Dezeen, wkraczamy obecnie w „kwarantannę” konsumpcji, która stanie się niesamowitą łaską dla planety. Po pandemii jeszcze bardziej docenimy rozwiązania proekologiczne, tak w życiu codziennym, jak przy okazji szczególnych wydarzeń. Takim jest bez wątpienia ślub. Więcej o ekologicznym weselu przeczytacie w artykule „Nowe trendy ślubne 2020”.

ekologiczne wesela po pandemii koronawirusa

Formalności dopięte na ostatni guzik

Jeżeli do tej pory nie byliście formalistami, może się okazać, że teraz się to zmieni. Ale w dobrym tego słowa znaczeniu. Szczegółowe umowy są zabezpieczeniem dla obu stron, warto więc wszystkie istotne (i mniej istotne) kwestie spisywać, aby czuć się komfortowo i pewnie. Zaskoczy Was nieoczekiwana sytuacja, jak ta z koronawirusem? Oby nie, ale gdyby… będziecie przygotowani na każdą ewentualność. Kary umowne, zaliczki, zadatki i warunki odstąpienia od umowy – nic już Was nie zaskoczy!

 

Ubezpieczenia ślubne

Po obecnych doświadczeniach z koronawirusem, jest duża szansa na chęć zabezpieczania się przez każdą ze stron na różne okoliczności. W Polsce nie są to jeszcze popularne umowy, ale może wszystko przed nami. Mowa o ubezpieczeniach ślubne, które chronią pary młode przed odwołaniem wesela, a firmy ślubne przed utraceniem zlecenia. W obu przypadkach mogą one dotyczyć różnych powodów – od prywatnych, zależnych od poszczególnych osób, do losowych, niemożliwych do przewidzenia.

#WspieramyParyMłode Wedding.pl
#WspieramyBranżęŚlubną Wedding.pl

 

fot. Shutterstock

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.