Ślub w maju – dlaczego przynosi pecha? (przesądy)
Wedding.pl / Lovestory / Ślub w maju – dlaczego przynosi pecha? (przesądy)

Ślub w maju – dlaczego przynosi pecha? (przesądy)

Ewelina Dac
Ślub w maju - przesądy

Maj to jeden z piękniejszych miesięcy w roku. Natura rozkwita, a my rozpieszczani promieniami słońca, nabieramy pełni energii. Dlaczego więc przyszłe Pary Młode rzadko decydują się, aby wziąć swój ślub w maju? Istnieje bowiem wciąż aktualny przesąd na temat majowego ślubu. A jak pokazują statystyki, zakochani wolą dmuchać na zimne!

Czy ślub w maju przynosi pecha?

Dlaczego nie powinno się brać ślubu w maju? Mówi się, to przynosi pecha. Utarło się nawet powiedzenie: „majowy ślub to miłości grób”. Mówi się, że korzeni przesądu, ale i przysłowia można doszukiwać się w Starożytnym Rzymie. Wierzono wówczas, że w tym miesiącu na ziemie schodzą duchy zmarłych przodków, dlatego obchodzono święta zaduszne. Śluby były więc w tym okresie zakazane ze względu na charakter żałobny maja. Zakaz został zniesiony kiedy w Europie zapanowało chrześcijaństwo, a negatywne konotacje zaczęły tracić na znaczeniu.

Jendak nie tylko Cesarstwo Rzymskie odpowiadało za pejoratywne nastawienie do majowych ślubów. Plemiona celtyckie obchodziły 1 maja święto Beltane, podczas którego organizowano wygaszanie ognisk. Nastawała ciemność, aby znowu na nowo rozpalać ogień – był to swego rodzaju rytuał oczyszczający. W nocy z 30 kwietnia na 1 maja Celtowie wyprawiali huczne przyjęcia i świętowali w imię miłości oraz płodności. Zawieszano w tym czasie zobowiązania małżeńskie lub zawierano  niezobowiązujące małżeństwa na próbę, które po roku można było bez konsekwencji unieważniać. Owo nonszalanckie podejście do instytucji małżeństwa związane z majowym świętem przyniosły temu miesiącowi niechlubną sławę i zrodziło przesąd o nietrwałym zawieraniu ślubów w tym okresie.

Zobacz też: 17 przesądów ślubnych, które musisz poznać!

Istnieje również nieco zapomniana polska tradycja związana z niechęcią do majowych ślubów. Podczas żałoby narodowej ustanowionej po klęsce Powstania Styczniowego, patrioci narodowi zadecydowali, że maj, najpiękniejszy miesiąc w roku, będzie hołdem złożonym ofiarom krwawo stłumionych manifestacji. Dlatego nawet dziś pamiętający o tym wydarzeniu Polacy uważają, że ślub w maju nie jest w dobrym tonie.

Jak widać, historyczne fakty i ludowe legendy pozostały w społecznej świadomości do dziś. Niektórzy nadal wierzą, że wzięcie ślubu w maju zwiastuje nietrwałe małżeństwo, a nawet takie, które zakończy się tragicznie.

Spontaniczny ślub

Powiedzenia o ślubie w maju:

„W maju ślub, szybki grób”

„Majowy ślub to miłości grób”

„Kto w maju ślubuje, ten szybko żałuje”

„Maj oszukuje, gdy miłość ślubuje”

Jaki jest najlepszy miesiąc na ślub?

Jeżeli zadajcie sobie to pytanie – spójrzmy na statystyki w Polsce. Najczęściej wybieranym przez pary miesiącem jest sierpień. Jest to jeden z najcieplejszych miesięcy w roku, ale co ważniejsze, posiada w swojej nazwie literę „r”, która ma przynosić małżeństwu szczęście. Na kolejnych pozycjach znajdują się wrzesień i czerwiec. Gdzie plasuje się więc maj? Mimo że jest on miesiącem z lepszą pogodą niż kwiecień czy październik, te dwa terminy cieszą się większą popularnością. Sądzę, że to właśnie kwestia braku literki „r” oraz przesądu.

Uwaga: Przesądy ślubne dotyczące Panny Młodej!

Co dla małżeństwa oznacza ślub w maju?

O tym, jakie będzie małżeństwo zawarte w maju, mogą nam również powiedzieć gwiazdy. Budząca się do życia majowa natura może sprzyjać do miłosnych uniesień i co za tym idzie – pochopnych decyzji. Podobno to właśnie w tym miesiącu bóg miłości Eros rozbudza w kochankach żądze namiętności i zapędza pary przed ołtarz. Takie euforyczne małżeństwa mogą być udane, ponieważ dynamiczne i kreatywne, ale większość uważa, że instynktowne decyzje nie prowadzą do dobrego. Takim małżeństwom wróży się namiętność i spontaniczność, ale również huśtawki nastrojów, częste kłótnie, rozstania i powroty.

Jakie gwiazdy wzięły ślub w maju?

Które gwiazdy nie są przesądne i zdecydowały się na majowy ślub? Zacznijmy od najgłośniejszego ślubu poprzedniego roku. 19 maja 2018 roku pobrali się Meghan Markle i książę Harry. 27 maja 2017 roku za mąż wyszła supermodelka Miranda Kerr. Pod koniec maja 2016 roku przysięgę małżeńską złożyli sobie Wojciech Szczęsny i Marina Łuczenko. Z kolei dwa lata wcześniej w związek małżeński weszli w maju Kim Kardashian i Kanye West oraz Monika Richardson i Zbigniew Zamachowski.

Ślub księcia Harry`ego i Meghan Markle

Polecamy: Przesądy związane z z pogodą na ślubie

Ślub w maju – dlaczego warto?

Jeżeli nadal zastanawiacie się, czy warto wziąć ślub w maju, odpowiadam: warto. Piszę to z własnego doświadczenia. Wybraliśmy z narzeczonym chyba najpiękniejszą możliwą datę w tym miesiącu – 26 maja. Tego dnia mogliśmy świętować aż cztery święta. Nasz ślub, naszą 8. rocznicę związku, Dzień Matki oraz moje imieniny. Do tego ta wyjątkowa majowa aura, którą doceniliśmy zwłaszcza podczas plenerowego ślubu i sesji: wspaniała pogoda – temperatura optymalna zarówno w dzień, jak i w nocy, zjawiskowa zieleń oraz kwitnące magnolie, jabłonie, bzy, peonie czy tawułki, które mogą stać się piękną naturalną dekoracją stołów weselnych. Maj jest również doskonałym wyborem pod względem sezonowego menu. Pyszne polskie nowalijki, szparagi czy młode ziemniaki są w tym czasie strzałem w dziesiątkę. Na koniec niemniej istotna kwestia – terminy na śluby i wesela w maju są na pewno bardziej dostępne, dlatego jeżeli nie chcecie czekać na swoją uroczystość w sierpniu trzech lat, warto zastanowić się nad mniej obleganymi datami i wziąć pod uwagę maj, zwany przecież miesiącem miłości!

Powiecie: ale przesąd. Ja nie jestem przesądna i moje małżeństwo jest (dotąd! ;)) dowodem na obalenie mitu związanego z nieszczęśliwym majowym ślubem. Jeżeli Wy jednak wierzycie w ludowe porzekadła i wolicie dmuchać na zimne, wybierzcie taki miesiąc, który da Wam najwięcej radości z najważniejszego dnia w Waszym życiu. Trzymam kciuki za pomyślną decyzję!

Źródło zdjęć: Shutterstock

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.

Polecani usługodawcy