Spowiedź Przedślubna ⛪️
Kiedy, jakie GRZECHY, co powiedzieć? 🙊

spowiedź przedślubna

Aby wziąć ślub kościelny konieczna jest spowiedź przedślubna. 😇 Poza udziałem w naukach przedmałżeńskich i spisaniem protokołu przedślubnego, to warunek przystąpienia do sakramentu małżeństwa.

Spowiedź to sakrament pokuty i pojednania, podczas którego należy wyznać grzechy. Dla większości może okazać się to dosyć stresujące, dlatego warto dobrze się do niej przygotować.

Przed przystąpieniem do spowiedzi jednymi z najważniejszych rzeczy jest zrobienie rachunku sumienia oraz żal za grzechy. Rachunek sumienia lepiej jest zrobić nieco ⏳ wcześniej. W skupieniu. Tak by dać sobie czas na przemyślenia i przypomnienie wszystkich istotnych kwestii.

Jeżeli jesteście 🧐 ciekawi:

 • Jak wygląda spowiedź przedślubna,
 • Kiedy iść do spowiedzi i jak się do niej przygotować,
 • Jak brzmi formuła spowiedzi,
 • Oraz chcecie poznać 7 rad jak to najlepiej zrobić,

to ten artykuł jest dla Was! 👇

Zastanawiasz się, czy o wszystkim pamiętaliście? A może wciąż układasz Waszą listę rzeczy do zrobienia? Sprawdź nasz przewodnik: organizacja ślubu i wesela KROK PO KORKU! i skorzystaj z gotowego harmonogramu!

spowiedź przedślubna kiedy
Fot. Wedding Story Photo

Spowiedź przedślubna – kiedy?

O ilości spowiedzi przedmałżeńskich decyduje ksiądz podczas spisywania protokołu przedmałżeńskiego. 📜 Najczęściej wymagane jest jednak odbycie dwóch spowiedzi przedślubnych.

Zastanawiasz się na czym polega spisanie protokołu? Ile to trwa i jakie pytania się w nim znajdują? Sprawdź nasz artykuł: Protokół przedślubny ✔️ AKTUALNE pytania i jak to wygląda? 🔍

Do pierwszej spowiedzi należy przystąpić po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych. Te odbywają się nawet od kilku miesięcy wcześniej do dwóch tygodni przed samym ślubem.

Druga spowiedź odbywa się niedługo przed ceremonią, tak by narzeczeni zachowali stan łaski uświęcającej. 👐 Dlatego pary spowiadają się najczęściej w dniu lub w przeddzień ślubu.

Jeśli jest to wymagane w parafii, w której odbędzie się ślub, zarówno po pierwszej, jak i po drugiej spowiedzi narzeczeni powinni poprosić księdza o podpisanie zaświadczenia, które potwierdza odbycie spowiedzi.

Druki powinniście otrzymać od księdza podczas spisywania ✍️ protokołu przedślubnego. W innym wypadku możecie je też pobrać w biurze parafialnym.

ślub kościelny młoda para
Fot. Czułe Kadry

Spowiedź przedślubna – jakie grzechy wymienić?

W internecie można znaleźć kilka wersji rachunku sumienia. Niektóre są bardziej szczegółowe, a inne zawierają bardziej ogólne pytania. Najlepiej jest poczytać jakie podejścia do rachunku mają księża i znaleźć taki, który najbardziej będzie Wam odpowiadał.

Rachunek sumienia najlepiej zrobić nieco wcześniej, tak by mieć czas na przemyślenie 🤔 i przypomnienie sobie swoich grzechów. Jeśli dawno nie byliście u spowiedzi, możecie spisać grzechy na kartce, tak by o niczym nie zapomnieć.

Dodatkowo można pomodlić się do Ducha Świętego 🕊 o przypomnienie sobie grzechów, żal za grzechy i umocnienie woli do postanowienia poprawy.

Należy oczywiście wymienić wszystkie popełnione od ostatniej spowiedzi grzechy. Warto jednak skupić się na kilku kwestiach związanych z Waszym związkiem. Istotne mogą okazać się:

 • Wspólne mieszkanie,
 • Seks przedmałżeński,
 • Zachowanie wobec partnera,
 • Podejście do sakramentu małżeństwa.

Chociaż opowiadanie o intymnej sferze dla wielu może być niekomfortowe, to trzeba pamiętać, że według Katechizmu Kościoła Katolickiego 📖 zatajenie grzechów powoduje, że spowiedź jest nieważna.

spowiedź przedślubna jakie grzechy
Fot. Weddstudio

Dla przypomnienia: formułka spowiedzi

Aby spowiedź była ważna warto dobrze się do niej przygotować. Istnieją warunki, które należy spełnić przed, w trakcie i po wyznaniu grzechów. Są to tzw. warunki dobrej spowiedzi:

 1. Rachunek sumienia
 2. Żal za grzechy
 3. Mocne postanowienie poprawy
 4. Szczera spowiedź
 5. Zadośćuczynienie Bogu i bliźnim

Szukasz dekoracji kościoła na ślub? Sprawdź tutaj:

Sama spowiedź 🙏 przebiega w następujący sposób:

 1. Uklęknij i zacznij słowami: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
 2. Następnie przeżegnaj się i wypowiedz słowa: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.
 3. Wtedy ksiądz uczyni znak krzyża i wypowie: Bóg niech będzie w twoim sercu, abyś skruszony w duchu wyznał swoje grzechy.
 4. Odpowiadasz: Amen
 5. W tym momencie musisz wspomnieć o tym, że jest to Twoja spowiedź przedślubna. 💒
 6. Następnie przed wyznaniem grzechów powiedz księdzu kiedy miała miejsce ostatnia spowiedź i czy została odprawiona pokuta.
 7. Wyznawanie grzechów możesz zacząć słowami: Obraziłam/em Pana Boga następującymi grzechami (…)
 8. Po wyznaniu grzechów powiedz: Więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję i postanawiam poprawę. Proszę o rozgrzeszenie i pokutę.
 9. Udzielając rozgrzeszenia ksiądz wypowiada słowa: Bóg, Ojciec miłosierdzia, który pojednał świat ze Sobą przez śmierć i zmartwychwstanie Swojego Syna i zesłał Ducha Świętego na odpuszczenie grzechów, niech ci udzieli przebaczenia i pokoju przez posługę Kościoła. Ja odpuszczam Tobie grzechy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
 10. Odpowiadasz: Amen.
 11. Ksiądz zwraca się do Ciebie słowami: Wysławiajmy Pana, bo jest dobry.
 12. Odpowiadasz: Bo Jego miłosierdzie trwa na wieki.
 13. Ksiądz mówi: Pan odpuścił tobie grzechy. Idź w pokoju.
 14. Odpowiadasz: Bóg zapłać.
formułka spowiedzi przed ślubem
Fot. Ładnie Pięknie

Czy ksiądz może o coś dopytać?

W określonych przypadkach ksiądz może dopytać się o niektóre kwestie. Należy jednak pamiętać, że pytania te powinny mieścić się w pewnych granicach. Jeśli są zbyt szczegółowe i ewidentnie nie na miejscu, powinno się odejść od konfesjonału.

Aby uniknąć takich sytuacji, z reguły poleca się mieć stałego spowiednika, któremu można zaufać. Prostą zasadą jest to, że ksiądz może dopytać o to, co spowiadający się sam powinien 💬 wyznać.

Dlatego w niektórych sytuacjach ksiądz ma nawet obowiązek dopytać o niektóre szczegóły. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy wymieniane grzechy nie są konkretnie nazwane.

Podczas spowiedzi przedślubnej, jeśli nie było o tym wspominane, można też usłyszeć pytania dotyczące 🛋 wspólnego mieszkania lub seksu przedmałżeńskiego.

Żeby zrozumieć wagę grzechu, ksiądz może zadać też pytania o ilość i okoliczności grzechu. Informacje te pomogą ocenić spowiednikowi materię grzechu, stwierdzić, czy grzech jest lekki, czy ciężki i dostosować naukę i rozgrzeszenie. 👐

spowiedź przedślubna ksiądz
Fot. OneFormat

Spowiedź przedślubna – 7 rad jak to zrobić

 1. Zastanów się co chcesz wyznać. Najlepiej zrobić to w skupieniu, 💡 tak by mieć możliwość dobrze zastanowić się nad swoim życiem i móc sobie wszystko przypomnieć.
 2. Znajdź dobrego spowiednika. Część osób poleca spowiedź u tego samego, zaufanego księdza. Jeśli jednak nie masz takiej osoby, warto wybrać się do kogoś z polecenia. Niektórzy stresują się mniej udając się do innej parafii, gdzie można zyskać większą anonimowość.
 3. Jeśli dawno nie byłeś u spowiedzi lub masz wiele wątpliwości i chciałbyś odbyć dłuższą rozmowę z księdzem, możesz umówić się na spotkanie poza godzinami 🕰 standardowej spowiedzi.
 4. Staraj się nie stresować. Jeśli będziesz bardzo zdenerwowany, możesz powiedzieć o tym spowiednikowi. Pamiętaj też, że ksiądz jest jedynie pośrednikiem, a Ty spowiadasz się przed Bogiem.
 5. Odmów rachunek sumienia. Listy z grzechami 📃 mogą być niezwykle pomocne w przypomnieniu sobie grzechów. Jeśli boisz się, że o czymś zapomnisz, możesz spisać grzechy na kartce.
 6. Pomódl się lub poczytaj Pismo Święte. Może Ci to pomóc lepiej zrozumieć istotę spowiedzi i zbliżyć się do Boga. Jest to też swego rodzaju medytacja, która może pomóc się uspokoić.
 7. Podczas spowiedzi pamiętaj , że stajesz przed Bogiem, który jest miłosierny ♥️ i chce Ci przebaczyć. Doświadczony ksiądz z powołaniem, w razie potrzeby pomoże Ci wyznać grzechy i przypomnieć sobie formułkę spowiedzi.
spowiedź przed ślubem para młoda
Fot. Kamila Suliga Fotografia

👑 Podsumowanie, czyli spowiedź przedślubna w pytaniach i odpowiedziach 👑

Kiedy odbyć spowiedź przedślubną?

Jeśli musicie odbyć dwie spowiedzi przedślubne, pierwszy raz najlepiej zrobić to po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych, czyli ok. 2-3 miesiące przed ślubem. 💒 Druga spowiedź przedślubna powinna mieć miejsce niedługo przed samą uroczystością. Najczęściej jest to w dniu lub w przeddzień ślubu.

Jakie grzechy wymienić podczas spowiedzi przedślubnej?

Spowiedź przedślubną należy traktować jak każdą inną spowiedź. Trzeba więc wymienić wszystkie popełnione od ostatniej spowiedzi grzechy. Ksiądz może jednak przykuć większą uwagę do grzechów związanych ze wspólnym mieszkaniem, seksem przedmałżeńskim i podejściem do sakramentu małżeństwa. 👰🤵

Jak wygląda formułka spowiedzi przedślubnej?

Spowiedź przedślubna wygląda prawie dokładnie tak samo jak standardowa spowiedź. Podczas niej należy jednak wspomnieć księdzu o tym, że jest to spowiedź przedślubna. Możesz o tym poinformować tuż przed wyznaniem grzechów. Dodatkowo, jeśli wymaga tego Wasza parafia, konieczne jest podpisanie ✍️ przez spowiednika zaświadczenia o odbytej spowiedzi.

O co podczas spowiedzi może dopytać ksiądz?

Ksiądz może poprosić o doprecyzowanie grzechów jeśli te są nazwane zbyt ogólnie. Dodatkowo, aby lepiej zrozumieć wagę ⚖️ grzechu może zapytać ile razy został popełniony lub w jakich okolicznościach. Narzeczeni mogą być też zapytani o kwestie związane ze wspólnym mieszkaniem lub seksem przedmałżeńskim.

Jak przygotować się do spowiedzi przedślubnej?

Najważniejsze jest przypomnienie sobie swoich grzechów. Pomocne mogą okazać się gotowe rachunki sumienia. Warto też się odstresować, a w razie zdenerwowania powiedzieć o tym spowiednikowi, który pomoże przejść przez cały proces lub podpowie w razie zapomnienia 😬 formułki. Dobrze jest też wybrać księdza z polecenia, któremu można zaufać.