Wrześniowy bukiet ślubny – jakie wybrać kwiaty i dodatki?
Wedding.pl / Lovestory / Wrześniowy bukiet ślubny – jakie wybrać kwiaty i dodatki?

Wrześniowy bukiet ślubny – jakie wybrać kwiaty i dodatki?

Ula Jaworek
wrześniowy bukiet ślubny - zdjęcie 3

Wrzesień to miesiąc, który ma literę R w nazwie, nie jest już tak upalny, a wciąż może przynieść piękną pogodę. Nic dziwnego, że tyle par decyduje się na ślub i wesele właśnie we wrześniu. Choć to początek jesieni, na ten czas przypada kwitnienie wielu gatunków roślin. Które z nich warto wybrać, by stworzyć idealny wrześniowy bukiet ślubny?

Naszą listę propozycji na ślub wczesną jesienią otwiera oczywiście kwiat, któremu cały miesiąc zawdzięcza swą nazwę, czyli wrzos. Choć może stanowić zaledwie uzupełnienie wrześniowej wiązanki ślubnej, to co najmniej równie pięknie prezentuje się solo. Delikatne, lecz jednocześnie bardzo trwałe wrzosy świetnie pasują do stylizacji romantycznych, rustykalnych i boho. Doceni je także panna młoda preferująca minimalizm.

wrześniowy bukiet ślubny - zdjęcie 4

Wrześniowy bukiet ślubny w odcieniach lawendy

A co, jeśli podoba nam się paleta barw, w jakiej są utrzymane wrzosy, ale z jakiegoś powodu nie odpowiada nam ich kształt czy struktura? Bukiet na ślub we wrześniu może wówczas składać się choćby z kwitnących wtedy astrów. Oprócz typowych również dla wrzosu błękitów, fioletów i delikatnego różu, astry przybierają też bardziej zdecydowane odcienie tego ostatniego koloru. Same pozostają zaś przy tym subtelne i bezpretensjonalne.

Chcąc położyć akcent przede wszystkim na wyrazistą formę kwiatów, w jesienny bukiet ślubny warto wkomponować okazałe hortensje – albo wręcz ograniczyć się tylko do nich. Niezwykle oryginalnym pomysłem będzie natomiast wykorzystanie utrzymanej w lawendowych tonach… kapusty ozdobnej. Równie wyjątkowo, lecz o wiele subtelniej prezentują się drobne niebieskie kwiatki agapantu, zwanego też niekiedy kwiatem miłości.

wrześniowy bukiet ślubny - zdjęcie 1

Feeria jesiennych barw w bukiecie na ślub we wrześniu

Na drugim krańcu spektrum, jeśli chodzi o kolorystykę kwiatów na wrześniowy bukiet ślubny, znajdują się oczywiście barwy złotej polskiej jesieni. Od ciepłej żółci ostatnich promieni letniego słońca, przez pomarańcz dyni i spadających liści, czerwień jarzębiny i brąz kasztanów, po głęboki fiolet oberżyny. Wszystkie te odcienie – zarówno każdy z osobna, jak i zestawione ze sobą – rewelacyjnie kontrastują z bielą sukni jesiennej panny młodej. Doskonale też wyglądają na tle kreacji utrzymanych w złamanych tonach écru czy kości słoniowej.

Kwitnące we wrześniu kwiaty na bukiet ślubny, które występują w powyższych kolorach, to przede wszystkim urocze cynie i dalie, efektowne lwie paszcze, złociste kraspedie czy lekko niedoceniane gerbery. Połączyć je można z różami, choć należy pamiętać, że u progu jesieni potrafią być one nawet kilkukrotnie droższe niż w środku lata. Jeśli natomiast nasz budżet na jesienne wesele jest raczej „pojemny”, a jednocześnie zależy nam na nieco bardziej awangardowych formach, rozważmy umieszczenie w ślubnej wiązance egzotycznych storczyków, kalii czy strelicji o soczystych i ciepłych barwach.

Wspomnienia w złotych płatkach

Wrześniowa panna młoda, która nie boi się przełamywania stereotypów, może też postawić na chryzantemy. Ten złocisty, typowo jesienny gatunek pojawia się w naszym kraju niestety głównie na cmentarzach. Nie ma co jednak być przesądnym, bo świetnie wygląda także w ślubnych wiązankach. A jeśli już wczytywać się w mowę kwiatów, to pamiętajmy, że chryzantemy są symbolem nie zmarłych, tylko pamięci. Pamięć o dniu wesela i ślubu powinna zaś przetrwać jak najdłużej!

Jeżeli mimo wszystko z pewną rezerwą podchodzimy do pomysłu stworzenia bukietu na wrześniowy ślub właśnie z chryzantem – wybierzmy słoneczniki. Kojarzą się jednoznacznie optymistycznie, przechowując w swych radośnie żółtych płatkach wspomnienie letniego słońca. Można je wkomponować pomiędzy inne kwiaty, jak również zdecydować się na wiązankę stworzoną wyłącznie ze słoneczników.

wrześniowy bukiet ślubny - zdjęcie 5

Przeczytaj także: Dekoracje ślubne ze słoneczników. Inspiracje i porady

Wrześniowy bukiet ślubny – co oprócz kwiatów?

W takiej wiązance pojawić się mogą nie tylko kwiaty w kolorach spadających liści, ale też… same liście! Innym pomysłem na wplecenie w ciekawy sposób barwnego akcentu w jesienny ślubny bukiet jest umieszczenie w nim owoców jarzębiny, głogu, czarnego bzu czy dzikiej róży. Oryginalne dodatki to także pozatykane na patyczkach gałązki, szyszki, kasztany i żołędzie, a nawet drobne jabłka. Odnajdą się zwłaszcza w bukietach rustykalnych i romantycznych, podobnie jak kłosy zbóż czy suszone kwiaty, które we wrześniu stają się wyrazem nostalgii za przemijającym latem.

Nie potrafisz się zdecydować? Zapytaj o zdanie eksperta. Przetestuj naszą wyszukiwarkę kwiaciarni i znajdź najlepszego florystę w swojej okolicy!

Polecamy również: O czym warto pamiętać przy wyborze bukietu ślubnego

Zdjęcia: Shutterstock

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.

Polecani usługodawcy