ZAiKS Wesele
Nie daj się (!!) zaskoczyć WYSOKIMI OPŁATAMI za muzykę 🤯

Opłata dla ZAiKS za wesele to kwestia, która 😱 zaskakuje wiele Młodych Par. W trakcie organizacji skupiają się przede wszystkim na wyborze odpowiedniego zespołu weselnego czy DJ’a.

Zazwyczaj potem gdzieś przypadkiem dowiadują się, że jest jeszcze taka opłata.

Część Młodych Par do samego wesela nie ma w ogóle takiej świadomości, a część 🙄 udaje, że jej nie ma licząc, że nic się nie stanie.

Nieświadomość jednak nie zwalnia Was z odpowiedzialności, dlatego przyjrzyjmy się:

  • Co to jest ZAiKS,
  • Czy trzeba go opłacić,
  • Ile to kosztuje i
  • Jakie są 🚨 konsekwencje jego niezapłacenia.

Bo jeśli chcecie ryzykować i uważacie, że ZAiKS to zbędny wydatek, to przynajmniej wiedzcie, co Wam za to grozi.

A jeśli nie chcesz, aby umknęły Ci pozostałe zadania z harmonogramu, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

zaiks wesele

Co to jest ZAiKS?

ZAiKS to Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych. Dlatego, jeśli mówimy o “zapłaceniu zaiksu”, to tak naprawdę chodzi o opłatę na rzecz ZAiKS.

Z czego wynika ta opłata? Z ⚔️ ochrony praw autorskich autorów i kompozytorów piosenek.

Dlatego za odtwarzanie i wykonywanie piosenek należy uiścić opłatę na rzecz tej organizacji, która potem wypłaca 💰 wynagrodzenie konkretnemu twórcy.

Czy trzeba płacić ZAiKS na weselu?

W większości przypadków tak.

Nie musicie tego robić, jeżeli korzystacie z muzyki tzw. zwolnionej z opłat. Głównie jednak jest to muzyka 🏨 hotelowa, sklepowa, 🍽 restauracyjna – coś co może lecieć po prostu w tle.

Zaiks wesele kto płaci

Z drugiej strony, zwolnione z opłaty na rzecz ZAiKS, są również przyjęcia rodzinne i towarzyskie, na których samodzielnie 📻 odtwarzacie muzykę.

I to budzi zazwyczaj najwięcej kontrowersji.

Wesele zalicza się, owszem, do spotkania rodzinnego i towarzyskiego. Jednak, co innego przyjęcie, które organizujecie w swoim ogrodzie i tam odtwarzacie muzykę, a co innego huczne wesele na sali weselnej, z zespołem i setką gości.

Poza tym, głównym argumentem jest to, że z muzyki granej na weselu właściciel sali, czy zespół lub DJ, czerpie korzyści majątkowe. Czyli po prostu dzięki tym utworom również 💸 zarabiają.

Kto płaci ZAiKS na weselu?

Praktycznie w każdym przypadku zapłacicie Wy, czyli Państwo Młodzi.

Dlaczego? Ponieważ nawet, jeżeli zrobi to za Was właściciel sali, zespół czy DJ, to najprawdopodobniej obciążą Was tym kosztem. 😉

ZAiKS wesele – to Wy, jako Para Młoda, powinniście dopilnować, aby został opłacony.

Przede wszystkim, podstawową zasadą jest to, że jeśli osobno wynajmujecie salę, osobno zespół lub DJ’a (co ma miejsce chyba w 99,99999% 🤔), to Wy jesteście traktowani jako organizatorzy imprezy i Wy jesteście odpowiedzialni za zapłacenie ZAiKS-owi.

Po pierwsze jednak, zapytajcie czy sala, którą wynajmujecie ma wykupioną 📑 stałą licencję w ZAiKS. Jeżeli tak, to nic więcej nie musicie robić. Właściciel sali może Wam jednak doliczyć opłatę z tego tytułu .

Jeżeli sala nie ma takiej licencji, zapytajcie swój zespół weselny lub DJ’a, czy uiści opłatę w Waszym imieniu.

💠 Wedding.pl radzi: Najlepiej, jeśli ustalenia dotyczące ZAiKS, znajdą się również w Waszej umowie. 💠

Jeżeli ani sala, ani zespół czy DJ nie zrobią tego za Was, to musicie zająć się tym na własną rękę.

Znajdźcie DJ-a na Wasze wesele!

ZAiKS wesele – jak opłacić?

Wszystko możecie zrobić przez internet, co zdecydowanie ułatwia sprawę. 👍

Wystarczy, że wejdziecie na stronę ZAiKS (sekcja ZAiKS online), założycie sobie konto, obliczycie opłatę i możecie składać wniosek.

Cały proces uzyskania licencji przedstawia się następująco:

muzyka licencje proces
Źródło: ZAiKS

Pamiętajcie, aby wszystko to zrobić jeszcze przed weselem. 😉

ZAiKS wesele – ile?

No właśnie, a jakich kosztów powinniście się spodziewać?

Opłatę dla ZAiKS możecie obliczyć za pomocą formularza znajdującego się na stronie (“Korzystanie z utworów 💃🕺 „do tańca” podczas jednorazowych imprez tanecznych”).

Muszę Wam jednak od razu powiedzieć, że pomimo kilku informacji, które musicie tam podać, zasadniczo tylko jedna z nich ma znaczenie – wynagrodzenie zespołu lub DJ’a.

Niezależnie od zmiennych, końcowa suma wskazuje, że ZAiKS wynosi 10% ich wynagrodzenia.

Oprócz tego musicie też zaznaczyć, czy zespół lub DJ jest płatnikiem podatku VAT. Jeśli nie jest, system automatycznie naliczy Wam dodatkowe 23%.

To oznacza, że jeśli przykładowo, za zespół płacicie 6000 zł, to opłata dla ZAiKS wyniesie Was 600 zł, a z VAT-em 738 zł.

zaiks ile

ZAiKS wesele – czy to jedyna opłata?

Nie do końca. ZAiKS pobiera opłatę za odtwarzanie i wykonywanie muzyki. Dlatego płaci ją zarówno DJ, jak i zespół weselny.

Są jednak jeszcze 3 organizacje, które pobierają opłaty za odtwarzanie muzyki:

  • ZPAV (Związek Producentów Audio-Video),
  • STOART (Związek Stowarzyszeń Artystów Wykonawców),
  • SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych).

W przypadku natomiast opłaty na rzecz tych organizacji, całość wpłaca się STOART, który następnie rozdziela ją pomiędzy siebie, ZPAV i SAWP.

To oznacza, że organizując wesele do zapłacenia macie dwie opłaty dla ZAiKS i STOART.

zaiks wesele koszt
ZAiKS wesele – zatrudniliście DJ’a lub zespół? To nie jedyna opłata jaką musicie wziąć pod uwagę!

👑 Podsumowanie – czy muszę płacić ZAiKS na weselu? 👑

ZAiKS to przeważnie temat, który zaskakuje Młode Pary. Stąd często pojawiają się pytania:

Czy musimy płacić ZAiKS na weselu?

Jeśli organizujecie wesele w restauracji, domu weselnym, remizie, czy gdzie indziej poza domem i wynajmujecie do tego zespół lub DJ’a – to tak. Są to utwory chronione prawem autorskim, w związku z tym wykorzystanie ich bez licencji jest złamaniem prawa.

Czy wszystkie Młode Pary płacą ZAiKS?

Oficjalnych statystyk brak, ale z pewnością mogę powiedzieć, że nie.

Jak ominąć ZAiKS na wesele?

Jeżeli organizujecie wesele, na które wynajmujcie salę i zatrudniacie zespół lub DJ’a to nie da się go ominąć. Możecie zrobić małe przyjęcie i samodzielnie odtwarzać muzykę.

Co się stanie jeśli nie zapłacimy ZAiKS za wesele?

Jest szansa, że zupełnie nic. Gorzej, jeżeli będziecie mieli pecha i trafi się Wam kontrola na weselu. A trzeba też dodać, że organizacje pobierające opłaty potrafią (podobnie jak Urząd Skarbowy czy inne organy) przeglądać Facebooka w poszukiwaniu par, które nie uiściły opłaty i upominać się o nią do 5 lat wstecz.

Ile kosztuje ZAiKS za wesele?

Według kalkulatora opłata dla ZAiKS wynosi 10% wynagrodzenia DJ’a lub zespołu (+ VAT). Dodatkowo w w grę wchodzi też opłata dla STOART.

Jakie kary mogą nam grozić za niezapłacenie ZAiKS?

Przede wszystkim finansowe. Z jednej strony może to być podwójnie lub potrójnie naliczona opłata, z drugiej grzywna. Choć w ustawie przewidziane jest także ograniczenie i pozbawienie wolności.

Wciąż zastanawiacie się czy zapłacić ZAiKS?

Bez wątpienia wykorzystanie utworów bez licencji jest złamaniem prawa. Ale są Młode Pary, które ryzykują. Pytanie, czy chcecie należeć do tej grupy, czy wolicie postąpić zgodnie z prawem i mieć spokojną głowę, czy jednak zaoszczędzić.