Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Muzyka i taniec / Ostatni taniec na weselu. Jaki utwór wybrać?
Muzyka i taniec

Ostatni taniec na weselu. Jaki utwór wybrać?

31 maja 2019 —

Odpowiedni dobór muzyki na wesele to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy zabawę będzie można zaliczyć do udanych. Decyzje trzeba podjąć nie tylko w sprawie tego, czy gościom ma grać DJ, czy zespół. Kluczowe jest też wskazanie utworów, które będą towarzyszyć takim momentom jak krojenie tortu, podziękowania dla rodziców, pierwszy oraz ostatni taniec. Dziś zajmiemy się – no właśnie – ostatnią z tych kwestii.

Piosenka zamykająca wesele potrafi wpłynąć na to, jak cała impreza zostanie zapamiętana przez najbardziej wytrwałych gości. Podobnie zresztą jak umiejętne wyznaczenie momentu, w którym odbędzie się ostatni taniec na weselu. Nie ma co czekać, aż zabawa „umrze śmiercią naturalną”, kiedy to kilku pijanych niedobitków będzie się potykać na parkiecie o własne nogi.

Ostatni taniec na weselu – kiedy?

Znacznie lepiej będzie wychwycić moment, w którym część zaproszonych już poszła do domu, a w ich ślady zaczynają iść kolejni uczestnicy imprezy. Warto wówczas zapowiedzieć np., że ostatni taniec na weselu odbędzie się za godzinę. Dzięki temu wychodzący zapewne jeszcze chwilę zaczekają, we wszystkich zgromadzonych pozostanie zaś na koniec lekki niedosyt. Gwarantuje on znacznie lepsze wspomnienia niż zmęczenie i przesyt z nadmiaru wrażeń.

Polecamy także: Oprawa muzyczna na wesele – zespół czy DJ?

ostatni taniec na weselu kwiaty

Warto spytać o radę zespół lub wodzireja

Dobry, doświadczony wodzirej doskonale zdaje sobie z tego sprawę i z pewnością będzie w stanie wyczuć, kiedy zabawa powinna zacząć zmierzać do finału. Jeśli zupełnie nie mamy pomysłu na to, jaką piosenkę wybrać na ostatni taniec na weselu, bez wątpienia podrzuci nam też kilka propozycji. Jedną z nich może być na przykład powtórzenie utworu z pierwszego tańca. Kluczem do sukcesu jest tutaj jego umiejętna zapowiedź, z którą profesjonalista również bez trudu da sobie radę.

ZNAJDŹ NAJLEPSZY ZESPÓŁ NA SWOJE WESELE!

Na dobry sen

Możemy też ustalić kilka wariantów zakończenia wesela i ostateczną decyzję dotyczącą utworu na jego ostatni taniec podjąć w oparciu o to, jaki klimat panuje w danym momencie na imprezie. Jeśli wszyscy są już nieco senni, strzałem w dziesiątkę bywa zagranie… kołysanki. Może to być zarówno romantyczna „Kołysanka dla nieznajomej” zespołu Perfect albo tajemnicze „May It Be” Enyi, jak i misiowo-uszatkowa „Pora na dobranoc”.

ostatni taniec na weselu kołysanka

Ostatni taniec na weselu z przymrużeniem oka

Innym rodzajem muzycznego żartu na do widzenia może być piosenka „Idźcie do domu” Perfectu czy „To już jest koniec” kapeli Elektryczne Gitary. Zdarzały się też zabawy, na których zakończenie grano pieśń religijną „Kiedy ranne wstają zorze”. Pytanie tylko, czy da się do tego tańczyć… Ostatni utwór na weselu z przymrużeniem oka często bywa prawdziwym hitem. Musi być to jednak przemyślana decyzja, przynajmniej jako tako uwzględniająca poczucie humoru zaproszonych gości.

Czy wiecie już, jaką będziecie mieć piosenkę na pierwszy taniec, a jaki utwór wybierzecie na przygotowania do ślubu, a jaka muzyka będzie Wam towarzyszyć podczas wejścia do kościoła?

Coś się kończy, coś zaczyna…

Znacznie bezpieczniejszym wyborem będzie romantyczna piosenka, której tekst opowiada o wielkiej miłości. A że ślub to tak naprawdę bardziej jej początek niż koniec, to i utwór nie musi wcale mówić w tym przypadku o zakończeniach. Tego typu przeboje dość często wybierane na ostatni taniec na weselu to m.in. „Chcę tu zostać” zespołu Farba,  „Zabiorę cię właśnie tam” (w wykonaniu Kancelarii albo Tomasza Karolaka), „Zostańmy razem” Stachursky’ego czy… „Wielka miłość” (Seweryn Krajewski).

ostatni taniec na weselu romantycznie

Nie po polsku

Nikt nie powiedział, że wesele musi się skończyć w akompaniamencie utworu polskiego wykonawcy. Stąd popularność w tym kontekście również takich utworów jak „When a Man Loves a Woman” Michaela Boltona albo „Can You Feel the Love Tonight” Eltona Johna. Ale uwaga! Niektóre zagraniczne piosenki tylko pozornie nadają się na ostatni taniec na weselu. „Just One Last Dance” Sary Connor wydawałby się wręcz idealny, a tymczasem opowiada o tym, że uczucie między dwojgiem ludzi tak naprawdę wygasa…

ZNAJDŹ SUPER DJ-A NA SWOJE WESELE!

Ostatni taniec na weselu – z przytupem

Jak już wspomniano, kiedy ostatni goście są nieco senni, można zagrać im do snu kołysankę. Często zdarza się jednak sytuacja, w której na parkiecie jest stosunkowo niedużo osób, za to wciąż są pełne energii. Nie oznacza to wcale, że z końcem wesela należy poczekać, aż się zmęczą. Można przecież wzorować się na największych gwiazdach estrady, które schodzą ze sceny w chwili, gdy emocje sięgają zenitu. To właśnie ten klimat zostaje zapamiętany przez fanów! Oprócz rockowych propozycji w rodzaju „Livin’ on a Prayer” grupy Bon Jovi czy „Don’t Stop Believin” zespołu Journey do wyboru mamy chociażby takie taneczne kawałki jak świetnie swoją drogą pasujący tekstem „Glad You Came” (Wanted) czy napisany wręcz specjalnie na zakończenie wesela utwór Bayer Full „Do widzenia”.

Przeczytaj również: Playlista na wesele – 53 sprawdzone piosenki

ostatni taniec na weselu z przytupem

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.