👩‍❤️‍👨 Ślub humanistyczny - co to, jak wygląda przysięga i ile kosztuje?
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Ślub humanistyczny – co to, jak wygląda przysięga i ile kosztuje?
Organizacja i planowanie

Ślub humanistyczny – co to, jak wygląda przysięga i ile kosztuje?

27 października 2020 — Ewelina Dac
ślub humanistyczny

Ślub bez księdza lub urzędnika? To możliwe! Poza ślubem cywilnym i wyznaniowym, istnieje jeszcze jedna możliwość wstąpienia w związek małżeński. To ślub humanistyczny. Czym właściwie jest ten rodzaj ślubu, jakie warunki trzeba spełnić, żeby go wziąć i jak się do niego przygotować? Wyjaśniam!

W tym artykule dowiecie się:

 • co to ślub humanistyczny?
 • kto może wziąć ślub humanistyczny?
 • jak przygotować przysięgę do ślubu humanistycznego?
 • jak zorganizować ślub humanistyczny?
 • jakie są zalety i wady ślubu humanistycznego?
Rozpoczynacie swoją przedślubną drogę?
Dołączcie do grona Par Młodych Wedding.pl i stwórzcie swój bezpłatny organizer ślubny

Ślub humanistyczny – co to?

Już z samego nazewnictwa możemy się domyślać, jakie są założenia ślubu humanistycznego i będzie to jak najbardziej dobry trop. Humanistyczny, czyli w definicji odnoszący się do człowieka i jego społecznej wartości oraz stawiający go i jego potrzeby w centrum zainteresowań. Czym więc jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny – definicja

Ślub humanistyczny to świecka, spersonalizowana i symboliczna forma zawarcia małżeństwa, która nie ma skutków religijnych i cywilnoprawnych. Jest to rozwiązanie dla osób, które nie są członkami żadnego kościoła lub związku wyznaniowego oraz nie mogą lub nie chcą wziąć ślubu cywilnego, np. pary jednopłciowe, ateiści, obcokrajowcy lub po prostu osoby, które nie spełniają warunków formalnych do wzięcia ślubu cywilnego czy kościelnego.

ślub na głowie

Intymny ślub humanistyczny (fot. Shutterstock)

Czy wiecie, że… ślub humanistyczny bywa czasami nazywany duchową ceremonią dla niewierzących?

Najważniejszą cechą ślub humanistycznego jest jego indywidualny charakter i wynikający z niego brak ograniczeń. Osoby wstępujące w taki związek mają całkowity wpływ na jego przebieg oraz słowa przysięgi, a także mogą dowolnie wybrać miejsce, termin czy formę ceremonii.

Podsumowując, oficjalne wyznanie miłości podczas ślubu humanistycznego następuje nie w obliczu kapłana (docelowo: Boga) lub urzędnika (docelowo: państwa), ale wyłącznie przed sobą nawzajem.

 

Ślub humanistyczny a polskie prawo

Ślub humanistyczny w Polsce ma krótką historię. Pierwsze tego typu ceremonie zaczęły się u nas odbywać w 2007 roku i co roku średnio udziela się ich około 200. Trudno jednak wskazywać dokładne statystyki, ponieważ niektóre pary nie decydują się na wykwalifikowanego celebranta. Obecnie w Polsce jest zaledwie kilka firm skupiających mistrzów ceremonii humanistycznych.

Ślub humanistyczny jest popularny m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii czy Stanach Zjednoczonych. W tych krajach (poza Anglią) jest również zalegalizowany. Czy w Polsce taki ślub może zastąpić ten cywilny lub konkordatowy? NIE. Na terenie Rzeczpospolitej Polskiej ślub humanistyczny nie ma skutków cywilnoprawnych i zapewne z tego względu stanowi jeszcze niewielki procent wszystkich zawieranych małżeństw. Nie bez znaczenia jest również krytyka środowisk konserwatywnych. Mimo tego od ponad 10 lat, w Polsce i na świecie obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania tego typu ślubami.

W Polsce ślub humanistyczny jest często traktowany jako tzw. „ceremonia przejścia”, która ma wyłącznie charakter społeczny. Dlatego jeśli polska para decyduje się na taki rodzaj ślubu i chce uchodzić w polskim prawie za męża i żonę, i tak musi swoje małżeństwo zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego. Jeśli narzeczonym zależy na humanistycznej ceremonii, zazwyczaj przed nią lub po niej, biorą również ślub cywilny.

ślub humanistyczny cena

Ślub humanistyczny w plenerze (fot. Shutterstock)

Ciekawostka: W Szkocji liczba ślubów humanistycznych przekroczyła już liczbę ślubów katolickich.

Planujecie również wesele? Zarezerwujcie terminy u najlepszych usługodawców >>>

Kto udziela ślubu humanistycznego?

Skoro ślubu nie udziela narzeczonym ani ksiądz, ani urzędnik, to kto czuwa nad przebiegiem ceremonii? Ślubu humanistycznego udziela mistrz ceremonii, inaczej celebrant, związany z organizacjami humanistycznymi.  

Propagowaniem ceremonii humanistycznych w naszym kraju zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, do którego należą celebranci. Co istotne, pary młode decydujące się na ślub humanistyczny, nie muszą należeć do tej organizacji.

Uwaga: niektóre firmy specjalizujące się w ślubach humanistycznych oferują pomoc prawnika w sporządzeniu umowy partnerskiej, która pozwoli na uregulowanie niektórych kwestii wspólnych, jak np. majątek, pełnomocnictwo czy dziedziczenie.

 

Ślub humanistyczny a ślub cywilny i kościelny

Różnice między ślubem humanistycznym a cywilnym czy wyznaniowym są bardzo wyraźne. Można powiedzieć, że jedynym, co je łączy, jest para ludzi, którzy chcą przypieczętować swój miłosny związek.

Ślub cywilny jest skonstruowany na bazie polskiego prawa, ślub wyznaniowy określają kodeksy konkretnej religii, a konkordatowy – działa na mocy konkordatu. Z kolei reguły ślubu humanistycznego ustalają sami jego bohaterowie, którzy mają całkowity wpływ na przebieg ceremonii i jej miejsce oraz to, jak będzie brzmieć przysięga małżeńska.

przysięga małżeńska

Przysięga małżeńska (fot. Shutterstock)

Jeśli para decyduje się zawrzeć związek małżeński według prawa państwowego lub wyznaniowego, jest świadoma, że w świetle państwa lub religii – będzie uznawana za małżeństwo. Dlatego, ponieważ ślub humanistyczny nie obowiązuje żadne z tych dwóch praw, w ich świetle nie może też być uznany za ważny.

Różnica jest również widoczna w osobie udzielającej ślubu. W kościele jest to kapłan, w Urzędzie Stanu Cywilnego – jego kierownik, a ślub humanistyczny prowadzi celebrant (mistrz ceremonii).
 

Ślub pod Waszą pełną kontrolą – z organizerem Wedding.pl

Jakie warunki należy spełnić, żeby wziąć ślub humanistyczny?

Kto może wziąć ślub humanistyczny?

Mimo że ślub humanistyczny daje parze dużą swobodę, nie każdy może go wziąć. Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, czuwające nad humanistycznymi ceremoniami, odnosi się tu w dużej mierze do przepisów kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Ślub humanistyczny w Polsce NIE mogą wziąć osoby:

 • poniżej 18. roku życia (wyjątkiem może być kobieta, która ukończyła 16. rok życia)
 • będące w innym związku małżeńskim
 • spokrewnione ze sobą w linii prostej
 • spowinowacone ze sobą w linii prostej
 • będące w stosunku przysposobienia
 • chore psychicznie
 • całkowicie ubezwłasnowolnione.

Co ważne, ślub humanistyczny może być ślubem homoseksualnym, a więc kobiety z kobietą lub mężczyzny z mężczyzną.

ślub humanistyczny przysięga

Humanistyczny ślub plenerowy (fot. Shutterstock) 

Skąd te ograniczenia, skoro ślub humanistyczny ze swojej definicji ma być ślubem dającym pełnię swobód? Organizacjom humanistycznym zależy na wykluczeniu zachowań, które są społecznie nieakceptowalne, mogą budzić kontrowersje, a nawet ostry sprzeciw polskiego prawa.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do ślubu humanistycznego? 

Ślub cywilny i ślub konkordatowy wymagają od przyszłych nowożeńców wiele formalnych kroków. W przypadku ślubu humanistycznego sprawa jest bez wątpienia ułatwiona.

Celebrant, który będzie udzielał ślubu, poprosi narzeczonych o przedstawienie dokumentów potwierdzających brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa humanistycznego. Najważniejszy będzie w tej sytuacji dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport).

organizacja ślubu humanistycznego

 

Ślub humanistyczny – przysięga małżeńska to podstawa!

Wszyscy znamy słowa przysięgi małżeńskiej, która jest obecna na ślubie kościelnym czy cywilnym. Jakimi słowami narzeczeni mówią sobie TAK na humanistycznej ceremonii? To już zależy wyłącznie od nich.

Właśnie ten osobisty element przekonuje do ślubu humanistycznego coraz więcej osób. Chociaż trzeba przyznać, że napisanie przysięgi, przelanie na kartkę swoich uczuć, a na końcu wypowiedzenie ich do ukochanej/ukochanego, również w obliczu innych osób, na pewno jest wyzwaniem.  

Pary młode, które zdecydują się na taki rodzaj ceremonii, przygotowują swoją własną przysięgę. Słowa, które ich połączą, nie są odgórnie narzucone przez urzędnika czy księdza, a więc stają się bardzo intymnym momentem, który pozostanie w pamięci zarówno nowożeńców, jak i wszystkich uczestników ceremonii.

W przygotowaniu przysięgi na ślub humanistyczny na pewno pomoże Wasz mistrz ceremonii, ale udzieli on wyłącznie podstawowych wskazówek, jak np. tego, co może się w takiej przemowie znaleźć. Wasza wypowiedź będzie przede wszystkim wyznaniem miłosnym do swojej drugiej połowy. Wypiszcie sobie słowa, które najlepiej oddają Wasz uczucie. Pomoże Wam w tym historia Waszej miłości i najważniejsze jej momenty – nie tylko te radosne, również trudniejsze, które scementowały Wasz związek. Przysięga małżeńska to również obietnica. Nie zapomnijcie powiedzieć kilku zdań, które zapewnią ukochaną osobę o Waszej trosce i czynach, które sprawią, że Wasz związek będzie trwały i szczęśliwy.

Niezależnie od treści, całość będzie wzruszająca, może nawet do łez! Aby uatrakcyjnić przekaz i go nieco zbalansować, możecie sięgnąć po anegdoty, które będą humorystycznym akcentem przysięgi. Pamiętajcie jednak, żeby cała wypowiedź nie stała się występem kabaretowym – w zupełności wystarczy jedna, góra dwie zabawne historie.

ślub na plaży

Ślub humanistyczny na plaży (fot. Shutterstock)

Innym pomysłem na urozmaicenie nie tylko przysięgi, ale i całej ceremonii, będą rytuały. Na ślubie cywilnym i kościelnym są one ściśle określone według tej samej kolejności, tutaj możecie puścić wodze fantazji i samodzielnie „zaprojektować” swoją uroczystość. Pomysły na scenariusz podrzuci Wam z pewnością celebrant, ale jeśli zależy Wam na absolutnej personalizacji, zróbcie to po swojemu. Dla jednych z Was mogą to być konkretne gesty, dla innych wspólnie wymyślony rytuał, który podkreśli romantyczny charakter okazji.

Obawiacie się, że nie jesteście dobrzy w pisaniu o swoich uczuciach lub przemowach? Nie musicie być wytrawnymi pisarzami lub charyzmatycznym mówcami – w tej ceremonii ważne jest Wasze uczucie i to, że macie odwagę o nim powiedzieć z Waszego punktu widzenia. Przysięga nie musi być długa i pompatyczna, ważne, by płynęła prosto z serca. Aby wzbogacić swój przekaz, możecie również zacytować słowa wybranego wiersza czy piosenki.

Ślub na głowie? Pomoże Wam weselny planer online!

 

Cena ślubu humanistycznego

Cena ślubu humanistycznego to średnio 1000 zł zł. Celebrant za pomoc w przygotowaniach i przeprowadzenie ceremonii inkasuje około 500 zł. Pozostałe koszta będą związane z Waszą wizją uroczystości. W wydatkach należy uwzględnić m.in.: miejsce, stroje, transport, oprawę muzyczną, dekoracje etc. W finansowym rozliczeniu ślubu pomoże Wam wirtualny budżetownik dla par młodych.

 humanistyczny ślub

Miejsce ślubu humanistycznego (fot. Shutterstock)

 

Jak zorganizować ślub humanistyczny?

Pary Młode, które zdecydowały się na ślub humanistyczny, mają niemal nieograniczony wpływ na przebieg ceremonii i jej formę. Mogą wszystko zaplanować tak, aby spełnić swoje oczekiwania i marzenia związane z tym wyjątkowym dniem. 

Ponieważ nie ogranicza Was miejsce ceremonii, jak w przypadku ślubu kościelnego, a nawet cywilnego w plenerze, możecie zorganizować ślub w absolutnie każdym miejscu. Wasz dom, nadmorska plaża, leśna polana, górski szczyt, kwitnący sad, a nawet miejski park czy przestworza  – pomysłów jest tyle, ile par. Ważne, by wybór był WASZ, związany z Waszymi pasjami i charakterami.

Znajdźcie miejsce na swój ślub humanistyczny

Jak określicie Wasz oczekiwania i potrzeby, zgłoście się do firmy zajmującej się ślubami humanistycznymi lub bezpośrednio do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Kiedy wybierzecie swojego przyszłego mistrza ceremonii, ustalicie z nim wszystkie kwestie organizacyjne, jak termin, miejsce, koszta czy formuła uroczystości. Jeśli w cenę Waszej usługi będzie wliczone wsparcie podczas przygotowań, będziecie mogli wspólnie stworzyć koncepcję i scenariusz ślubu czy przysięgę małżeńską. Pamiętajcie, że w organizacji ślubu humanistycznego pomoże Wam również doświadczony wedding planner.

 ślub humanistyczny co to

Organizacja ślubu humanistycznego (fot. Shutterstock)

 

Ślub humanistyczny – zalety i wady

Dlaczego warto wziąć ślub humanistyczny, a kiedy lepiej z niego zrezygnować? Plusy i minusy tego rodzaju ceremonii pozwolą Wam dokonać decyzji.

Zalety ślubu humanistycznego:

 • unikalny charakter uroczystości
 • osobista przysięga małżeńska
 • pełna swoboda w stworzeniu scenariusza ceremonii
 • brak skomplikowanej procedury formalnej
 • furtka dla par homoseksualnych.

 

Wady ślubu humanistycznego:

 • brak skutków cywilnoprawnych (ważnych z perspektywy statusu prawnego)
 • brak skutków wyznaniowych (ważnych dla osób wierzących)
 • możliwość dezaprobaty ze strony konserwatywnych członków rodziny.
Najlepsze sale weselne w Waszej okolicy – odkryjcie je teraz

Podsumowanie: ABC ślubu humanistycznego

 • Ślub humanistyczny jest alternatywą dla ślubu cywilnego, kościelnego i łączącego poprzednie – konkordatowego. Jeżeli nie jesteście związani z żadną religią, nie spełniacie warunków formalnych do wzięcia klasycznych ślubów lub marzycie o spersonalizowanej ceremonii, to bez wątpienia jest to rozwiązanie właśnie dla Was.
 • W organizacji i przeprowadzeniu ślubu humanistycznego pomoże Wam celebrant, tzw. mistrz ceremonii. To w jego obecności złożycie sobie nawzajem osobiste przysięgi małżeńskie i przypieczętujecie związek według Waszego indywidualnego scenariusza.
 • Decydując się na ślub humanistyczny, musicie wziąć pod uwagę wszystkie jego zalety i wady. Plusy takiej ceremonii to między innymi unikalność, personalizacja i swoboda w organizacji i przebiegu. Z kolei wśród minusów najważniejszym będzie brak skutków cywilnoprawnych.

Załóżcie profil pary młodej na Wedding.pl
i zorganizujcie z nami swój ślub marzeń! 

Zdjęcie główne: Shutterstock

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.