Ślub konkordatowy 👰🤵
Ile kosztuje ślub kościelny? + NIEZBĘDNE formalności

Według statystyk ślub kościelny (ślub konkordatowy) wciąż stanowi u nas zdecydowaną większość wszystkich ślubów. Potwierdziła to również ankieta, którą przeprowadziliśmy wśród Panien Młodych na social mediach.

Na Instagramie 80%, a na Facebooku 74% osób zaznaczyło, że zamierzają zawrzeć małżeństwo w formie ślubu konkordatowego/kościelnego.

Jeżeli i Wy planujecie ślub kościelny (konkordatowy), to prawdopodobnie zainteresuje Was:

O tym i o kilku innych kwestiach porozmawiamy sobie dalej. 🙂

A jeśli nie chcesz, aby umknęły Ci pozostałe zadania z harmonogramu, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

Ślub konkordatowy a ślub kościelny – czym się różnią?

Ślub kościelny ustanawia Was małżeństwem wyłącznie dla kościoła katolickiego. Jest to po prostu ślub wyznaniowy. Z kolei ślub cywilny ustanawia Was małżeństwem w rozumieniu prawa cywilnego, ale nie kościoła. Jeśli zdecydujecie się zatem na ślub konkordatowy, to zostaniecie małżeństwem zarówno dla kościoła, jak i w świetle prawa polskiego.

Jest to możliwe na podstawie umowy, którą Państwo Polskie zawarło ze Stolicą Apostolską i nazywa się ona Konkordatem. Stąd nazwa ślub konkordatowy.

Dawniej Młode Pary brały dwa śluby – osobno cywilny i kościelny, aby zostać małżeństwem w sferze duchowej i świeckiej. Obecnie wystarczy zdecydować się na ślub konkordatowy, a wszystko macie załatwione za jednym razem.

ślub kościelny konkordatowy dokumenty
Fot. Kamila Suliga

Ślub konkordatowy – od czego zacząć? 💒

Najpierw zacznijcie od zarezerwowania daty i godziny ślubu. Na pierwszą wizytę możecie się udać nawet rok wcześniej. Choć nie ma takiej konieczności. Zróbcie to ze sporym wyprzedzeniem jeżeli jest to wyjątkowo oblegane miejsce przez przyszłe pary młode, dzięki temu będziecie mieli swobodę w wyborze dnia i godziny.

Jeszcze do niedawna w grę wchodziła jedynie sobota i do tego też jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak od pewnego czasu śluby organizowane są także w piątki i czwartki (ba, ostatnio nawet słyszałam o środzie).

Przeważnie jednak wciąż preferowanym dniem jest sobota, chociażby ze względu na to, że dla większości jest to dzień wolny od pracy.

W związku z tym gościom zdecydowanie łatwiej jest się przygotować i przyjechać niż np. w czwartek. Z drugiej strony organizacja wesela w czwartek czy piątek jest pewną opcją na oszczędność. 💰To trochę jak przy weselu poza sezonem ślubnym.

Nie na każdej rzeczy związanej z organizacją uda Ci się zaoszczędzić, ale można wynegocjować rabat przy wynajmie sali poza weekendem, a tutaj każdy procent robi różnicę. Sami musicie zobaczyć co jest dla Was bardziej korzystne, a przede wszystkim jakie macie opcje.

A jeśli temat finansów interesuje Cię bardziej i chcesz mieć pod kontrolą wszystkie wydatki, sprawdź nasz artykuł o kosztach wesela.

Wracając jednak do samego ślubu. W końcu na nic zda się przygotowanie wesela jeśli zapomnicie dopilnować formalności. 📄 W kościele wszystko załatwia się około 3 miesiące przed ślubem, bo tyle są ważne kościelne odpisy dokumentów.

kościół ślub dekoracje
Fot. Sebastian Juśko

Ślub konkordatowy, a Urząd Stanu Cywilnego

Poza tym konieczna jest również wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego, ponieważ musicie otrzymać zaświadczenie o braku przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego.

W tym celu udajecie się do urzędu, zabieracie ze sobą dowód osobisty, odpis aktu urodzenia, dowód opłaty lub opłacacie dopiero na miejscu (84 zł za sporządzenie aktu) i składacie zapewnienie, że nie wiecie o istnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa.

Inne dokumenty potrzebne są tylko w konkretnych, szczególnych sytuacjach (więcej o tym w naszym artykule o ślubie cywilnym).

Dokument wydany w USC jest ważny 6 miesięcy, także najlepiej najpierw zarezerwować termin, następnie udać się do USC a później wrócić do kościoła.

para młoda przysięga
Fot. Czułe Kadry

👰 Ślub konkordatowy – nauki przedmałżeńskie 🤵

Do wypełnienia formalności niezbędne jest odbycie nauk przedmałżeńskich. Najlepiej zgłoście się do kancelarii parafialnej czy zapiszcie online 3-6 miesięcy przed ślubem, aby na spokojnie załatwić wszystkie formalności.

Możecie zdecydować, czy chcecie chodzić na cotygodniowe spotkania, na kurs weekendowy, czy może wyjechać 🚗 do ośrodka rekolekcyjnego na 2-3 dni.

Ale to jeszcze nie koniec. Oprócz tego czekają Was jeszcze wizyty w poradni życia rodzinnego. 🤱 Spotkania z konsultantem poradni życia rodzinnego powinny odbyć się w określonych odstępach czasowych.

💠 Wedding.pl radzi: zapisując się na nauki małżeńskie nie zapomnijcie zrobić tego od razu w poradni. 💠

Dzięki temu będziecie mieli pewność, że uda Wam się w terminie dopełnić wszystkich formalności. Oczywiście są opcje jednodniowe, gdzie możecie załatwić wszystko od ręki, ale nie tak łatwo je znaleźć.

O tym gdzie je znaleźć szybkie rozwiązanie, ale też o bardziej klasycznych opcjach, a także poruszanych tematach czy kosztach, dowiecie się z naszego artykułu: Nauki Przedmałżeńskie – Weekendowe, ONLINE czy w 10 tygodni? 🤔

Znajdź swoją suknię ślubną!

Ślub konkordatowy – protokół przedmałżeński 📃

Kiedy więc już macie za sobą:

 • Nauki przedmałżeńskie,
 • Wizytę w poradni życia rodzinnego oraz
 • W Urzędzie Stanu Cywilnego

przed Wami jeszcze spotkanie z księdzem w parafii, w której weźmiecie ślub.

Oto co musicie ze sobą zabrać:

 • Zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego,
 • Świadectwo chrztu,
 • Świadectwo bierzmowania,
 • Zaświadczenie o ukończeniu kursu nauk przedmałżeńskich,
 • Tzw. licencję (jeśli ślub odbywa się w kościele, do którego nie należy żadne z Was).

Koniecznie musicie również posiadać przy sobie dowód osobisty/paszport. A czego przede wszystkim powinniście się spodziewać na takim spotkaniu? 🧐

Ksiądz po rozmowie z Wami spisze protokół rozmów kanoniczno-duszpasterskich, zwany również protokołem przedślubnym lub przedmałżeńskim. Nie zdziwcie się jeśli poprosi Was o wypełnienie protokołu osobno, żeby sprawdzić czy odpowiadacie jednakowo.🕵️‍♂️

A jak dokładnie przebiega protokół przedślubny? Ile zajmuje? I jakie są pytania? Sprawdź nasz poradnik: Protokół przedślubny ✔️ AKTUALNE pytania i jak to wygląda? 🔍

para młoda ślub kościelny
Fot. Adriana Jaworska

Ślub konkordatowy – zapowiedzi przedmałżeńskie

Kolejny etap formalności, które musicie załatwić przed ślubem to zapowiedzi. Zapowiedzi przedślubne to publiczna informacja o zamiarze zawarcia związku małżeńskiego.

Po spisaniu protokołu przedślubnego, otrzymacie od księdza dokument z prośbą o wygłoszenie 🔉 zapowiedzi, który musicie wypełnić.

Przede wszystkim zapowiedzi są głoszone przez księdza podczas mszy świętej, a także wywieszane 📋 na tablicy informacyjnej w kościele. Zazwyczaj zapowiedzi są wygłaszane przez dwie niedziele.

Ślub konkordatowy a spowiedź przedślubna

Ostatnim krokiem w przygotowaniach do ślubu konkordatowego jest spowiedź przedślubna. Zazwyczaj Pary Młode powinny przystąpić do dwóch spowiedzi, chociaż szczegóły warto omówić z księdzem.

Do pierwszej spowiedzi należy podejść po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi przedślubnych, a do drugiej tuż przed ślubem. Możecie wyspowiadać się nawet dzień przed ceremonią. 💒

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wygląda spowiedź przedślubna i jak się do niej przygotować oraz poznać formułę spowiedzi, to koniecznie zajrzyj do naszego artykułu: Spowiedź Przedślubna ⛪️  Kiedy, jakie GRZECHY, co powiedzieć? 🙊

Ślub konkordatowy krok po kroku

Z pewnością ślub konkordatowy wiąże się z wieloma formalnościami i przygotowaniami. Sprawdźcie, co musicie wykonać krok po kroku, aby nic Wam nie umknęło. 👇

 1. Zarezerwuj datę ślubu

  Przede wszystkim ustalcie datę ślubu i zarezerwujcie ją około rok przed ślubem. Jeśli wybierzecie popularny kościół i środek sezonu ślubnego, to lepiej wcześniej zarezerwować termin.

 2. Pobierzcie zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego

  Z USC potrzebujecie zaświadczenia o brak przeciwskazań do zawarcia związku małżeńskiego. Dokument ważny jest 6 miesięcy od daty wystawienia, dlatego możecie wcześniej załatwić tę sprawę. ✔️

 3. Nauki przedmałżeńskie

  Do kancelarii parafialnej zgłoście się 3-6 miesięcy przed ślubem. 3 miesiące to minimalny czas, w którym na spokojnie załatwicie wszystkie formalności.

 4. Wizyta w poradni życia rodzinnego 👪

  Po rozpoczęciu nauk przedmałżeńskich, czekają Was spotkania z konsultantem w poradni życia rodzinnego. Wizyty odbywają się w określonych odstępach czasowych, dlatego nie zostawiajcie ich na ostatnią chwilę.

 5. Protokół przedmałżeński

  Ostatnia formalność to spisanie 📝 protokołu przedślubnego. Protokół wypełnia się po skończonych naukach i wizytach, odbytych w poradni życia rodzinnego. Potrzebujecie również zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego.

 6. Zapowiedzi przedmałżeńskie

  Po spisaniu protokołu, musicie wypełnić odpowiednie dokumenty, aby przed ślubem zostały wygłoszone zapowiedzi.

 7. Spowiedź przedślubna

  Do pierwszej spowiedzi należy przystąpić po wygłoszeniu pierwszych zapowiedzi, a do drugiej tuż przed ślubem – może to być nawet dzień przed ceremonią. 💒

💰 Ile kosztuje ślub kościelny? 💰

Pozostaje jeszcze ostatnia kwestia związana z organizacją ślubu. Ile będzie Cię kosztował ślub konkordatowy? Jak wspominałam, Urząd Stanu Cywilnego pobierze swoje ustawowe 84 zł za odpis aktu małżeństwa.

A kościół? Wszystkim nam zapewne dobrze znane jest klasyczne “cołaska”. Tylko jaki jest kurs tej waluty? 🤔Ciężko oczywiście znaleźć dane oficjalne. A wszystko różni się w ramach regionów. Nieoficjalnie 🤫 musicie przygotować się mniej więcej na takie opłaty:

 • Nauki małżeńskie i poradnia – 0 – 350 zł,
 • Ksiądz za przeprowadzenie ślubu – 500 – 1500 zł (przeważnie między 800 a 1000 zł);
 • Organista – 200 – 500 zł (zwróćcie uwagę na tą opłatę, ponieważ bywa, że nawet jeśli nie weźmiecie organisty tylko swój zespół/chór to i tak może pobrać od Was opłatę),
 • Kościelny – 100 – 300 zł
 • Zapowiedzi – 50 – 200 zł
 • Sprzątanie po ceremonii – 0 – 200 zł.

Jeśli zatem podsumujemy wszystkie koszta ślub kościelny może Was wynieść od około 400 zł do ponad 3000 zł.

Jeśli zatem planujecie ślub konkordatowy i jesteście w trakcie organizacji budżetu na początku załóżcie sobie około 1500 zł na ten cel.

ślub kościelny przysięga małżeńska
Fot. Krystian Lewicki

👸 Ślub konkordatowy – świadkowie 🤴

Formalności ślubne załatwione ✔

Ksiądz jest. ✔

Wy zgodnie oświadczacie, że ślubu chcecie. ✔

Czy kogoś brakuje? Bez kogo to nie ma prawa się udać?

Oczywiście bez Waszych świadków. 🙂 Kto może być Waszym świadkiem? Przede wszystkim osoby pełnoletnie. Czy istnieje jakieś odstępstwo? Nie.

Ale jeżeli koniecznie chcecie, żeby przy Was w kościele i na weselu świadkiem była osoba niepełnoletnia, to niech faktycznym świadkiem będzie osoba niepełnoletnia, natomiast na dokumencie niech podpisze się osoba pełnoletnia, na przykład rodzic.

Świadkami nie mogą być również osoby głuche, 🙉 niewidome 🙈 i nieme. 🙊

Czy świadek potrzebuje dopełnić jakiś formalności aby być świadkiem?

Jeżeli mówimy o wymaganych dokumentach tutaj sprawa jest bardzo prosta.

W zasadzie jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty lub paszport (w przypadku obcokrajowca), z którego kierownik USC czy ksiądz spisuje dane.

Następnie świadkowie składają podpis ✍️ na specjalnym dokumencie i to tyle formalności.

koszty ślubne
Fot. Adrian Rynka

Ślub konkordatowy – przebieg

Większość z nas nie raz już była na katolickim ślubie więc przypuszczam, że sama ceremonia jest Ci dobrze znana.

Żebyś jednak mogła wsłuchać się w chór, 👼 który daje sygnał, że czas rozpocząć spacer w kierunku ołtarza i abyście razem z narzeczonym mogli złożyć sobie nawzajem przysięgę najpierw duchowny udzielający ślubu musi potwierdzić Wasze dane i Waszych świadków.

Dlatego potrzebne będą dokumenty tożsamości. Bez tego się nie obędzie.

💠 Wedding.pl radzi: sprawdźcie zatem dwa razy przed wyjściem, czy macie ze sobą dokumenty. Najlepiej przygotujcie sobie dzień wcześniej wszystkie rzeczy do zabrania. 💠

Ponadto duchowny poprosi Was i Waszych świadków o podpisanie zaświadczenia, w którym potwierdzicie, że w jego obecności złożyliście oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński.

Następnie po ślubie, w ciągu 5 dni od zawarcia małżeństwa, duchowny ma obowiązek przekazać do USC wszystkie niezbędne dokumenty.

Na ich podstawie małżeństwo kierownik USC zarejestruje małżeństwo. Możecie potem udać się do USC, żeby odebrać jeden odpis aktu małżeństwa.

para młoda ślub kościół
Fot. Marcin Klaczkowski

Ślub jednostronny

Czy można wziąć ślub kościelny z rozwodnikiem? Czy można wziąć ślub kościelny z ateistą? A z osobą, która deklaruje się jako niepraktykująca?

Tak, tak i tak.

Odpowiedzią na te wszystkie pytania jest ślub jednostronny. Zwany też ślubem mieszanym czy ekumenicznym. Ujmując to najprostszymi słowami – osoba wierząca zgodnie z wiarą bierze ślub kościelny, natomiast osoba niewierząca po prostu w nim uczestniczy.

Ślub jednostronny – formalności

Najpierw osoba wierząca musi złożyć przed księdzem zapewnienie, że:

 • Zrobi wszystko, aby nie utracić wiary
 • Oraz że dołoży wszelkich starań, by jej dzieci zostały ochrzczone, a także wychowane w religii katolickiej.

Następnie proboszcz parafii, w której chcecie wziąć ślub wysyła do biskupa list 🕊 z prośbą o wyrażenie zgody na zawarcie przez Was małżeństwa.

Jeśli biskup się zgodzi, osoba wierząca musi spełnić wszystkie formalności dla ślubu kościelnego – nauki przedmałżeńskie, wizyta w poradni, protokół przedślubny i spowiedź. Osoba niewierząca nie musi w tym uczestniczyć, ale może.

Kiedy podejść do spowiedzi przedślubnej? Jak wygląda i o czym powiedzieć? Sprawdź: Spowiedź Przedślubna ⛪️  Kiedy, jakie GRZECHY, co powiedzieć? 🙊

I te zasady są jasne jeżeli mówimy o osobach:

 • Nieochrzczonych,
 • Ochrzczonymi poza Kościołem katolickim,
 • Które formalnie odstąpiły od Kościoła katolickiego,
 • Należących do Kościoła katolickiego, ale deklarujących się jako niewierzące,
 • Niepraktykujących.

Sprawa komplikuje się, gdy mówimy o dwóch osobach różnego wyznania. 🕌🕍⛩ Teoretycznie to również powinno ich dotyczyć, ale spotkałam się z opinią, że taki ślub nie wywołuje skutków sakramentalnych jedynie tzw. “naturalne”. Cokolwiek to znaczy.

Bywa też, że niektóre wyznania nie pozwalają na małżeństwa mieszane.

Dlatego, jeżeli macie taką sytuację udajcie się do duchownego, w kościele w którym chcielibyście wziąć ślub i zapytajcie jak moglibyście to załatwić. Duże znaczenie ma z kim rozmawiacie i na ile ksiądz będzie chciał Wam pomóc.

Pewne jest jednak to, że nie możecie zrobić ślubu podwójnego, czyli takiego w którym oboje będziecie składać przysięgę, ale każdy według własnego wyznania.

para młoda ślub konkordatowy
Fot. Marek Wójcik

👑 Podsumowanie, czyli wszystko o ślubie kościelnym i konkordatowym 👑

Ślub kościelny, a konkordatowy – czy czymś się różni? 🤔

Ślub kościelny oznacza, że bierzecie tylko ślub wyznaniowy, natomiast ślub konkordatowy, że bierzecie ślub wyznaniowy, który jednocześnie wywołuje skutki prawne. (czyli kościelny + cywilny jednocześnie). Zdarzają się bowiem sytuacje, w których para wzięła już ślub cywilny, a sam 💒 ślub kościelny bierze później.

Ślub kościelny – od czego zacząć?

Przede wszystkim od wizyty u księdza. Warto wybrać się na początku organizacji ślubu i wesela i zarezerwować termin. 📆 Później musicie odbyć nauki przedmałżeńskie i wizytę w poradni życia rodzinnego. A już ostatecznie wszystkie formalności załatwiacie nie szybciej niż 3 miesiące przed ślubem (ponieważ taką ważność mają wszystkie odpisy kościelne). Jeżeli dodatkowo Wasz ślub jest konkordatowy, to przed formalnościami w kościele musicie załatwić też dokumenty w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Ile kosztuje 💸 ślub kościelny?

Organizacja ślubu kościelnego to mnóstwo różnych opłat, choć trzeba od razu dodać, że nie w każdej parafii. W niektórych miejscach wszystko proste i klarowne, a w niektórych za najmniejszą rzecz będą kazali płacić. Przede wszystkim jednak w ramach opłat związanych ze ślubem kościelnym musicie wziąć pod uwagę nauki małżeńskie, opłatę dla księdza za przeprowadzenie ślubu, opłatę dla 🎹 organisty i kościelnego, a także za zapowiedzi. Łącznie wszystko może Was wynieść od 700 do nawet 2000 zł. Bezpiecznie założyć sobie w budżecie 1000 zł na ten cel.

Czym jest ślub jednostronny? 👰🧛‍♂️

Ślub jednostronny jest to ślub, w którym jedna osoba jest wierząca i bierze ślub zgodnie ze swoją wiarą, natomiast druga osoba po prostu w nim uczestniczy. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy katolik chciałby wziąć ślub z osobą nieochrzczoną, ochrzczoną poza Kościołem katolickim, osobą, która formalnie odstąpiła od Kościoła katolickiego, należącą do Kościoła katolickiego, ale deklarującą się jako niewierzącą, niepraktykującą. Trudniej jest natomiast w przypadku dwóch osób różnych religii.