Weselny pierwszy taniec jest istotnym momentem na każdym weselu. W końcu rozpoczyna całą zabawę! Jednocześnie gromadzi gości wokół świeżo upieczonych 👰🤵 małżonków i skupia ich uwagę.
Dlatego pierwszy taniec jest też tak stresujący dla wielu Młodych Par. Szczególnie jest trudny dla osób, które unikają tańca jak ognia, nie czują się w nim pewnie i tym bardziej nie lubią, gdy ktoś patrzy, jak tańczą. 😳 Jak więc podejść do pierwszego tańca?
Na to pytanie odpowiemy wspólnie z Moniką Borkowską – tancerką oraz instruktorką pierwszego tańca, a także organizatorką pokazów tańca na weselu (więcej w tym temacie możecie przeczytać na końcu artykułu).
Jeśli jesteście ciekawi:
to ten artykuł jest dla Was! 👇
Aby nie umknęły Wam kolejne zadania z harmonogramu, sprawdźcie nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!
Z jednej strony możecie postawić na “co będzie to będzie”, czyli nie ćwiczyć, nic nie przygotowywać, po prostu “pójść na żywioł”.
Rozumiem, że możecie nie chcieć tańczyć konkretnego układu, ani się go uczyć, że może nie macie potrzeby, aby pierwszy taniec był widowiskowy. Ale to nie oznacza od razu, że taki taniec będzie wyglądał przynajmniej dobrze. 🤷♀️
Jeżeli nie tańczycie ze sobą, albo robicie to bardzo rzadko, to może się okazać, że kompletnie nie potraficie zgrać się ze sobą. I zamiast tańczyć, ciągle depczecie sobie po nogach i szarpiecie się nawzajem. 🤕 Dlatego, tak czy inaczej, spróbujcie zrobić sobie chociażby małą próbę w domu.
Fantastycznym rozwiązaniem dla Was może okazać się pierwszy taniec weselny w formie tańca użytkowego! Dlaczego? O tym w dalszej części. ⬇️
Z drugiej strony część Młodych Par decyduje się na naukę pierwszego tańca w formie online. Jest to wygodna wersja, ponieważ możecie zrobić to w domu, kiedy tylko macie chwilę czasu. Jednak wtedy nie ma nikogo, kto spojrzy na Was z boku, poprawi postawę, czy powie w jaki sposób wykonać daną figurę, aby dobrze wyglądała.
Dlatego większość par wybiera trzecią opcję, czyli zajęcia z instruktorem tańca. Dzięki temu jesteście pod okiem profesjonalisty, który dopasuje Wam choreografię, udzieli istotnych wskazówek i sprawi, że wszystko będzie wyglądało bajecznie! 🤩
Zacznijmy więc od kilku istotnych kwestii, nad którymi powinniście się zastanowić zanim zaczniecie naukę pierwszego tańca.
Przede wszystkim piosenka na pierwszy taniec to wcale nie musi być jeden utwór! 😮 Na swój pierwszy taniec weselny możecie wybrać mix utworów. Jeżeli nie potraficie się zdecydować albo nie jesteście pewni, który lepiej sprawdzi się u Was, omówcie to z Waszym instruktorem.
Pamiętajcie jednak, że ostatecznie piosenka musi się Wam podobać! Ciężko zatańczyć romantyczny pierwszy taniec do piosenki, której się nie cierpi.
💠 Wedding.pl radzi: Jeżeli utwór jest dłuższy niż 3:30, skróćcie go. 💠
Z jednej strony dlatego, że trudniej jest nauczyć się dłuższej choreografii, z drugiej ponieważ może się to zrobić dla gości za nudne.
Pełną listę naszych propozycji piosenek na pierwszy taniec, wraz z podziałem na rodzaje tańca znajdziesz poniżej ⬇️
Zwróćcie uwagę, jaką przestrzeń macie do dyspozycji na swojej sali weselnej. Weźcie również pod uwagę 🍽 układ stołów, dekoracje oraz miejsce dla Waszych gości wokół parkietu.
W tej kwestii, przede wszystkim istotna jest suknia ślubna Panny Młodej. Strój Pana Młodego zazwyczaj nie stanowi problemu.
Już na samym początku, warto wspomnieć instruktorowi o ewentualnej ograniczonej swobodzie ruchu, co ma miejsce np. w przypadku sukni o kroju 🐠 “rybki”. Z drugiej strony, jeśli masz szeroką suknię z kołem, warto zabrać koło ze sobą na próbę.
Istotną sprawą są również buty. A jakie buty najlepiej sprawdzą się na całonocną zabawę?
Oczywiście 👠 buty taneczne! Obecnie dostępnych jest coraz więcej modeli (średnie ceny mieszczą się w przedziale między 250 a 400 zł), a jeśli zamówisz je odpowiednio wcześnie (kilka miesięcy przed ślubem), to możesz dopasować do siebie również ich:
💠 Ekspert radzi: “Do butów tanecznych warto dodatkowo zadbać o silikonowe nakładki, które zabezpieczą obcas, a także zapobiegną poślizgnięciom i rozerwaniu sukni.” 💠
Gdzie możesz kupić takie buty? Oto kilka przykładów:
Fot. Elante
Ile trwa nauka pierwszego tańca?
3 – 4 lekcji to pierwszy taniec 🚨 “last minute”. Wystarczy, aby opanować krótką i prostą choreografię, figury są też mocno upraszczane.
5 – 8 lekcji to odpowiednia liczba zajęć, aby przygotować bardziej złożoną choreografię i dopracować szczegóły.
9 i więcej lekcji to taka ilość zajęć, która pozwala nie tylko na przygotowanie choreografii do pierwszego tańca, ale również omówić kwestie tańca użytkowego, czyli takiego, który przyda Wam się w trakcie weselnych podrygów na parkiecie.
Dlatego standardowo nauka pierwszego tańca trwa od 6 do 8 godzin. Większa liczba godzin polecana jest parom, które zdecydowały się na mixa tanecznego. Zaczynając zatem zajęcia z instruktorem, musicie określić, ⏰ ile czasu zostało do Waszego ślubu oraz jak często możecie przychodzić na zajęcia.
💠 Wedding.pl radzi: weźcie pod uwagę również inne obowiązki związane z organizacją wesela. 💠
Do instruktora pierwszego tańca najlepiej zgłosić się około 2,5 miesiąca przed ślubem. Jest to wystarczająco, aby na spokojnie przygotować choreografię, dopracować ją i mieć jeszcze czas na przećwiczenie w domu.
✔️ Zdecydowaliście się na naukę pierwszego tańca, ✔️ przemyśleliście sobie kwestie o których wspomniałam przed chwilą, ✔️ wybraliście instruktora i co dalej? Jak wyglądają takie zajęcia?
Pierwszą rzeczą jest ustalenie Waszych oczekiwań. Tego jak wyobrażacie sobie swój pierwszy taniec weselny, czy chcielibyście, aby był wolniejszy, czy bardziej żywiołowy oraz do jakiej 🎼 muzyki chcielibyście zatańczyć. Ale oprócz tego, istotne jest określenie Waszych możliwości.
Ile już potraficie, ile czasu zostało do ślubu, jak często możecie przychodzić na zajęcia, jak dużo przestrzeni macie do dyspozycji na sali, czy macie w jakiś sposób ograniczoną swobodę ruchu? Na tej podstawie instruktor będzie w stanie ułożyć dla Was choreografię.
Gdy już wszystkie ustalenia za Wami, czas spotkać się z instruktorem na sali tanecznej. Pamiętajcie, aby na zajęcia przychodzić w 🎽👟 wygodnych ciuchach, które nie będą krępować Waszych ruchów.
Już od pierwszych zajęć będziecie pracować nad Waszą choreografią, która składa się z 3️⃣ części:
Wejście na parkiet rozpoczyna się prezentacją Młodej Pary.
💠 Ekspert radzi: “Wchodząc na parkiet taneczny zadbajcie o prawidłową postawę. To sprawi, ze będziecie odbierani jako pewni siebie i wyluzowani. Nie zapomnijcie o uśmiechu!” 💠
Po prezentacji przychodzi czas na kluczowy element, czyli Waszą choreografię. A wszystko kończy finał, czyli prezentacja końcowa. Niekiedy Młode Pary w ramach finału, decydują się na zaproszenie do tańca wszystkich gości, by także oni stali się częścią ich pierwszego tańca.
A jak wygląda sam schemat nauki tańca? 🧐
Oto najbardziej klasyczna wersja stosowana przez instruktorów:
💠 Ekspert radzi: “Szlifowanie choreografii to dobry moment na rozpoczęcie prób w butach ślubnych, zintensyfikowanie zajęć i ustalenie próby generalnej” 💠
Próba generalna może odbyć się na sali tanecznej lub na Waszej sali weselnej. Zaplanujcie ją jak najbliżej dnia ślubu. Jak przygotować się do takiej próby?
Podczas próby generalnej instruktor dokona ewentualnych drobnych poprawek i pozytywnie nastawi Was przed występem!
Wybór piosenki do pierwszego tańca nie jest taką prostą sprawą. Z jednej strony musicie wziąć pod uwagę Wasze możliwości, a z drugiej to, co Wam się podoba. Zupełnie inaczej jest, gdy już macie określoną piosenkę, wtedy pozostaje jedynie ułożenie do niej choreografii.
A jak to jest w przypadku innych Młodych Par? Jaki taniec jest najpopularniejszy? 🤔
Tak przedstawia się rozkład najczęściej wybieranych tańców, z uwzględnieniem mixów tanecznych:
Jak widzicie, niekwestionowanym królem jest walc wiedeński. Poniżej znajdziecie propozycje piosenek do wszystkich wymienionych tutaj rodzajów tańca.
Zaczynamy zatem od najpopularniejszego tańca wybieranego na pierwszy taniec weselny, czyli od walca wiedeńskiego. Nie ma w tym nic zaskakującego, bowiem jest to szybki taniec standardowy, tańczony w metrum ¾, kojarzony przede wszystkim z salą balową. 👸 Wbrew wyobrażeniu wielu osób, wcale nie musi być sztywny!
💠 Ekspert radzi: “Przy poświęceniu większej ilości czasu na naukę podstawowych figur, obroty walcowe będą wyglądać płynnie, a wzbogacona podnoszeniami i wychyleniami choreografia sprawi, że taniec będzie dynamiczny i ciekawy.” 💠
A oto kilka propozycji na walc wiedeński jako pierwszy taniec:
Taniec użytkowy jako pierwszy taniec weselny to propozycja dla Was jeżeli chcielibyście zatańczyć prostą, użytkową choreografię. A wiecie, co jest najlepsze?
Że wybierając taniec użytkowy nie musicie nawet przygotowywać żadnej konkretnej choreografii! 🙌 Wystarczy, że nauczycie się poszczególnych elementów, a potem zatańczycie je w dowolnej kolejności.
Tutaj też znajdziecie kilka utworów, które się do tego nadają:
Rumba 🔥 to najchętniej wybierany taniec latynoamerykański na pierwszy taniec weselny. Tańczona jest w metrum 4/4, więc z powodzeniem nada się do wielu Waszych ulubionych utworów.
Charakterystycznymi elementami technicznymi dla tego tańca są przeprostowane kolana i zmysłowy ruch bioder. W końcu bywa ona nazywana tańcem miłości. ❤️
A to kilka przykładów piosenek, które możecie wykorzystać:
Cha cha to taniec latynoamerykański pochodzący z 🇨🇺 Kuby. Jest on idealnym rozwiązaniem dla Młodych Par, które nie widzą się w klasycznym walcu, czy spokojnej rumbie.
Oprócz wykorzystania cha chy do pierwszego tańca, świetnie sprawdzi się również w kontekście innych wesel czy imprez, ponieważ ma ona tempo typowe dla większości popularnych utworów.
Przykłady? Oto kilka z nich:
Walc angielski jest młodszy i znacznie wolniejszy od walca wiedeńskiego. Uważany jest za jeden z najbardziej 🎩 eleganckich tańców. Charakterystyczne dla walca angielskiego są opadania i unoszenia.
Jeśli to jest Wasz wybór na pierwszy taniec, oto kilka propozycji piosenek:
Pierwszy taniec weselny w stylu latino? 💃 Czemu nie!
Już od wielu lat wiadomo, że walc wcale nie jest jedynym tańcem zarezerwowanym na tę okazję. Decydując się jednak na taniec latynoski, warto zacząć przygotowania nieco wcześniej. W tych stylach akcent kładzie się przede wszystkim na energię, dynamikę i akcentowanie muzyki, czego nie damy rady nauczyć się w tydzień.
💠 Wedding.pl radzi: Zastanówcie się też czy kreacja Panny Młodej nie uniemożliwia Wam wykonania pierwszego tańca w tym stylu. 💠
Oprócz cha chy czy rumby, możecie zatańczyć także salsą, sambę czy bachate. Idealnie na pierwszy taniec sprawdzą się te piosenki:
Fokstrot 🦊 to taniec z grupy tańców standardowych, uważany za najtrudniejszy spacer świata. Najważniejszą cechą fokstrota jest połączenie otwartych figur z akcją swingową. Tańczony jest w metrum parzystym, co sprawia, że idealnie nadaje się do wielu wybieranych przez Was utworów.
Na potrzeby pierwszego tańca proponowany jest często w uproszczonej wersji i nazywany – social foxtrot. Oto kilka piosenek, które idealnie sprawdzą się w tym rodzaju tańca:
Jest to jeden z tańców latynoamerykańskich, wywodzący się z Ameryki. Charakteryzuje się szybkim tempem i ogromną ilością energii!
Nie może w nim zabraknąć niezwykle charakterystycznych dla tego tańca wykopów czyli kicków! Ze względu na energetyczne podobieństwo często bywa mylony z 🎸 rock and rollem. Jive jest rzadko wybierany na pierwszy taniec. Dlaczego?
Ponieważ jest kłopotliwy do wykonania w długiej sukni. Dlatego niekiedy Panny Młode specjalnie na potrzeby jive’a przebierają się w krótką sukienkę czy nawet trampki. Jeżeli jive skradł Wasze serce, rozważcie taką możliwość.
A oto kilka utworów w rytmie jive’a:
Quickstep należy do grupy tańców swingowych, jednak ze względu na szybkie tempo akcja swingowa jest mniej wyraźna niż w pozostałych tańcach.
Jest to taniec standardowy, jednak niezwykle dynamiczny i energetyczny. Dlatego wymaga od tancerzy idealnego wyczucia rytmu oraz niezłej 🏃♀️ kondycji. Quickstep jako pierwszy taniec wybierany jest dosyć rzadko. Przede wszystkim ze względu na jego szybkie tempo, ale również ze względu na niewielką ilość utworów, które do niego pasują.
Jeżeli interesuje Was ten rodzaj tańca, oto kilka piosenek, które możecie wykorzystać:
Tango 🌹 to taniec towarzyski wywodzący się z Argentyny, występujący w wielu odmianach. Jest to taniec przepełniony emocjami, dlatego jego opanowanie może być nieco trudniejsze dla przyszłej Młodej Pary.
Nie zawsze wystarczy czasu by opanować choreografię i dołożyć do niej, tak ważny w tym tańcu, wyraz artystyczny. Zwłaszcza, jeżeli jest to Wasze pierwsze spotkanie z tańcem.
Jeżeli jednak zależy Wam na tangu oto utwory, które możecie wykorzystać:
Chcielibyście zatańczyć do 🇵🇱 polskiej piosenki? Nie ma sprawy! Oto popularne polskie piosenki na pierwszy taniec:
Jeżeli natomiast szukacie czegoś oryginalnego, czegoś czego prawdopodobnie nie usłyszycie na innym weselu, oto lista dla Was:
A to pełna lista piosenek na pierwszy taniec, na której znajdziecie utwory do wszystkich rodzajów tańca. Jeśli więc nie jesteście zdecydowani na żaden konkretny styl i szukacie 💡 inspiracji, przesłuchajcie całą playlistę:
Szukacie także piosenek, przy których będziecie się bawić do białego rana? Sprawdźcie listę ponad 300 (!!) największych weselnych hitów!
Wiem, że informacji jest tutaj bardzo dużo. Dlatego podsumujmy sobie w kilku prostych radach to, co warto wiedzieć o pierwszym tańcu weselnym.
To jest kluczowa kwestia. Po pierwsze, ćwicząc pierwszy układ, będziecie słuchali ją mnóstwo razy, dlatego nie ma sensu katować się czymś, czego nie znosicie. A po drugie, macie to zatańczyć przy wszystkich gościach, pełni pozytywnych emocji, radości, z uśmiechem, a nie z kwaśną miną, tylko dlatego, że nie znosicie piosenki, do której tańczycie.
Jeżeli piosenka ma więcej niż 3 minuty i 30 sekund, ✂️ skróćcie ją. I dla Was trudno będzie nauczyć się tak długiego układu, i dla gości tak długi występ będzie już męczący.
Zastanówcie się, ile czasu realnie jesteście w stanie poświęcić na naukę pierwszego tańca. Zobaczcie, ile zostało Wam czasu do 💐 ślubu, oraz jak często możecie chodzić na lekcje.
Właśnie dlatego, że piosenka na pierwszy taniec jest często skracana i modyfikowane jest jej tempo, nie zapomnijcie przekazać odpowiedniej osobie 🎧 jej ostatecznej wersji. W przeciwnym wypadku będziecie musieli zmienić utwór lub zatańczyć do oryginału. A to już może nie wyjść tak dobrze.
Zróbcie to już na samym początku. Bez sensu przygotowywać się i uczyć pierwszego tańca, którego nie będziecie mogli wykonać ze względu na zbyt małą przestrzeń. 🤭
Pamiętajcie, że pierwszy taniec nie odbywa się w dresach czy wygodnych t-shirtach. Musicie wziąć pod uwagę ograniczenia, jakie niesie za sobą garnitur, a przede wszystkim suknia ślubna.
Testujcie, co tylko możecie, aby jak najbardziej zbliżyć się do warunków, które będziecie mieli w dniu Waszego wesela. Postarajcie się zrobić próbę generalną na sali weselnej, zabierzcie ze sobą buty ślubne, koło sukni ślubnej jeśli jest tak możliwość, spodnie zbliżone do tych od garnituru. Tak aby nic nie było w stanie Was zaskoczyć, gdy nadejdzie właściwy moment!
Przede wszystkim wybierzcie 🎤 piosenkę, do której chcielibyście zatańczyć. Zwróćcie też uwagę na to, jaką przestrzeń macie do dyspozycji na Waszej sali oraz jaką swobodę ruchu macie w Waszych strojach – szczególnie istotne przy obcisłych sukniach ślubnych. Oprócz tego, ważne żebyście na samym początku określili, ile macie czasu na naukę i czy będziecie mieli czas, żeby ćwiczyć i dopracować układ.
Ależ skąd! Choć większość Młodych Par decyduje się właśnie na walc wiedeński (na walc angielski zdecydowanie mniej), to pierwszy taniec może być także 🔥 rumbą, cha chą, salsą, foxtrotem, jive’em, quickstep’em, tangiem. A jeśli nie możecie zdecydować się na jeden styl, rozważcie mix taneczny!
Jeżeli chcielibyście przygotować się do pierwszego tańca z instruktorem, to najlepiej zgłosić się do niego około 2,5 miesiąca przed ślubem.
Oczywiście każda para 👫 jest inna i ma inne umiejętności taneczne, jednak przeważnie 3 – 4 lekcje pozwalają opanować krótką i prostą choreografię. 5 – 8 lekcji to odpowiednia liczba zajęć, aby przygotować bardziej złożony układ i dopracować szczegóły. Natomiast 9 i więcej lekcji to taka ilość zajęć, która pozwala nie tylko na przygotowanie choreografii do pierwszego tańca, ale również omówić kwestie tańca użytkowego.
Zabierzcie ze sobą docelowe buty ślubne, Panna Młoda powinna zabrać ze sobą koło od sukni (opcjonalnie długą spódnicę), natomiast Pan Młody spodnie zbliżone do ślubnych, koszulę i ewentualnie marynarkę (rozpięta). Przed próbą przećwiczcie kilka razy choreografię we własnym zakresie. Możecie też zaprosić na próbę małą 👪 publiczność.
Artykuł powstał we współpracy z Moniką Borkowską – tancerką, trenerką,🏆 instruktorką, ale przede wszystkim SPECJALISTKĄ OD PIERWSZEGO TAŃCA!
Jeżeli chcielibyście oczarować gości, zachęcić ich do zabawy, a także przenieść energię tańca towarzyskiego na Wasz weselny parkiet z możliwością nauki kilku przydatnych kroków, skorzystajcie z pokazu tańca jako atrakcji na wesele!
W ofercie znajdziecie pokazy tańców latynoamerykańskich (samba, cha-cha, rumba, pasodoble, jive), standardowych (walc angielski, tango, foxtrot, walc wiedeński, quickstep) lub kombinacji obu stylów w wykonaniu profesjonalnych tancerzy i instruktorów tańca towarzyskiego.
Ponadto możecie wykorzystać elementy tańca latynoskiego (salsy, bachaty), tanga argentyńskiego czy tańca nowoczesnego.
Pamiętajcie, że taki pokaz, możecie dopasować do klimatu pokazu zgodnego z Waszymi wymaganiami np. styl lat 20-tych, tematy filmowe czy musicalowe.
Pokazy tańca organizowane przez Monikę możecie rezerwować na przyjęcia odbywające się na terenie Trójmiasta oraz w odległości 150 km od niego.
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: