Przysięga małżeńska na ślubie to najważniejsza i prawdopodobnie najbardziej wzruszająca część ślubu. To właśnie wtedy para staje się 💏 mężem i żoną.
Na ślubie kościelnym odbywa się w obecności księdza, który prowadzi ceremonię, świadków i gości Pary Młodej. Nic więc dziwnego, że dla wielu Par jest stresująca. 😨
Podobnie jest podczas ślubu cywilnego. Gdy nadchodzi czas przysięgi zapada cisza, a para Młoda jest w centrum uwagi. Dlatego żeby czuć się pewniej i komfortowo, warto zapoznać się wcześniej ze słowami przysięgi.
Jeśli jednak zdarzy Wam się pomyłka, nie martwcie się! To podobno przynosi szczęście w małżeństwie!
Jeżeli jesteście 🧐 ciekawi:
to ten artykuł jest dla Was! 👇
Zastanawiasz się, czy o wszystkim pamiętaliście? A może wciąż układasz Waszą listę rzeczy do zrobienia? Sprawdź nasz przewodnik: organizacja ślubu i wesela KROK PO KORKU! i skorzystaj z gotowego harmonogramu!
Przed samą przysięgą ksiądz zadaje 3 pytania. Dotyczą one pragnienia zawarcia związku małżeńskiego i woli posiadania dzieci. 👨👩👧👦 A jak brzmią dokładnie?
Na wszystkie pytania Pan i Panna Młoda wspólnie odpowiadają “chcemy”. Następnie wypowiadana jest modlitwa do Ducha Świętego, 🕊 a tuż po niej najważniejszy moment ceremonii – przysięga małżeńska. Ksiądz wypowiada zdanie:
Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej.
Po tych słowach Para Młoda zwraca się do siebie i podaje sobie prawe dłonie, 🤝 które ksiądz wiąże stułą. Następnie zaczynając od Pana Młodego powtarzają za księdzem przysięgę:
Ja (imię partnera/partnerki) biorę Ciebie (imię partnera/partnerki) za męża/żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.
Następnie ksiądz potwierdza 💞 zawarcie małżeństwa słowami:
Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Po tym następuje błogosławieństwo 👐 symbolu Waszej miłości, czyli obrączek:
Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności. Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki.
Małżonkowie nakładają sobie obrączki na palec serdeczny prawej ręki. Najpierw mąż, a później żona. Podczas tego momentu powtarzają za księdzem:
(Imię żony/męża) przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.
Czasami zdarza się, że na ślubie kościelnym tylko jedno z przyszłych małżonków jest wyznania rzymsko-katolickiego. Wtedy przysięga nieco różni się od tradycyjnej. A jak dokładnie wygląda?
Obydwoje narzeczonych składają sobie przysięgę, jednak osoba nienależąca do ⛪️ Kościoła katolickiego nie powołuje się na Boga. Oznacza to pominięcie przez nią ostatniego zdania, czyli: Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.
Ponadto osoba innego wyznania lub niewierząca nie wykonuje też znaku ✝️ krzyża i nie przystępuje do komunii świętej.
Co ważne, partner niezwiązany z Kościołem katolickim musi mimo wszystko zobowiązać się do zgody na wychowanie dzieci 🤱 zgodnie z nauką Kościoła oraz że nie będzie przeszkadzał partnerowi w praktykowaniu wiary.
Ślub cywilny najczęściej odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Aby zawrzeć małżeństwo, w tym przypadku małżonkowie również składają przysięgę. Podobnie jak podczas ślubu kościelnego, narzeczeni powtarzają słowa za prowadzącym ceremonię, a ślubowanie rozpoczyna 🤵 Pan Młody.
Wypowiada się słowa:
Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię partnerki/partnera) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
Po wypowiedzeniu formułek przez Pana Młodego i Pannę Młodą następuje moment na pocałunek pary 💏 i oklaski gości. Następnie urzędnik udzielający ślubu wypowiada słowa:
Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani (…) i Pana (…) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki.
Ślub cywilny jest znacznie krótszy od kościelnego. Po wymianie obrączek zostaje już tylko dopełnienie 📋 formalności w postaci podpisania aktu zawarcia związku małżeńskiego.
Chociaż w Polsce nie można zmienić formuł przysięgi małżeńskiej, to dopuszcza się dodanie czegoś od siebie 💬 tuż po wypowiedzeniu obowiązkowych form. W ten sposób przysięga może stać się bardziej osobista.
Dotyczy to zarówno przysięgi na ślubie kościelnym, jak i na ślubie cywilnym. Co więcej – w obu przypadkach potrzebna jest zgoda duchownego lub urzędnika.
Jeśli chcielibyście jednak stworzyć własną przysięgę w całości, możecie to zrobić decydując się na ślub humanistyczny. Należy jednak pamiętać, że jego ważność trzeba potwierdzić w 🏢 Urzędzie Stanu Cywilnego.
Własna przysięga powinna być spersonalizowana i przemyślana. Warto ślubować to co jest dla Was najważniejsze. Żeby ułatwić zadanie, możecie najpierw ✍️ wypisać listę rzeczy, które chcecie sobie przysiąc, a później ułożyć wyjątkowy i szczery tekst.
Sprawdźcie przykładowe przysięgi małżeńskie:
Zaczynając od narzeczonego 🥰 Para Młoda wypowiada słowa przysięgi, które brzmią: Ja (imię partnera/partnerki) biorę Ciebie (imię partnera/partnerki) za męża/żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.
Słowa przysięgi małżeńskiej na ślubie cywilnym jakie wypowiada Para Młoda 👰🤵 to: Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię partnerki/partnera) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.
Podczas ślubu jednostronnego słowa przysięgi są takie same jak podczas tradycyjnego ślubu kościelnego. Jednak osoba niezwiązana z Kościołem katolickim nie powołuje się na Boga i pomija ostatnie zdanie 📝 formułki, czyli: Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.
Całkowicie własną przysięgę 🤞 można wypowiedzieć jedynie podczas ślubu humanistycznego. Natomiast w przypadku ślubu kościelnego i cywilnego należy wypowiedzieć obowiązkowe formułki i dopiero wtedy dodać coś od siebie. Żeby to zrobić potrzebna jest jednak zgoda księdza lub urzędnika.
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: