Ile alkoholu na wesele? Jakie piwo, wino i wódka? [Przeliczniki]

Ile alkoholu na wesele?

89% z Was odpowiedziało w ankiecie Wedding.pl, że wesele bez alkoholu nie jest dobrym pomysłem. Skoro uważacie, że mocniejsze trunki to ważna pozycja w menu weselnym, warto zastanowić się, ile alkoholu na wesele kupić, aby dobrze zaplanować budżet i zapewnić gościom dobrą zabawę. Pomoże Wam w tym nasz praktyczny przelicznik!

Kiedy pierwsze emocje po zaręczynach już opadną, nadchodzi czas na rozpoczęcie przygotowań do ślubu. Lista rzeczy do załatwienia nie będzie miała końca, dlatego warto skorzystać z pomocy wirtualnego organizera ślubnego. Ustalenie terminu ślubu, wybór sali weselnej i znalezienie wymarzonej sukni – to czeka Was w pierwszej kolejności. Na pewno pojawi się wiele wątpliwości. To naturalne, nie przejmujcie się. Dzień ślubu jest wyjątkowy i niepowtarzalny, dlatego tak zależy Wam, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jakie wyzwania na Was czekają? W przypadku menu weselnego jest to na pewno ilość alkoholu. Chcąc ułatwić Wam zadanie, przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, jak przeliczyć ilość alkoholu na wesele.

Ile alkoholu na wesele?

Aby odpowiedzieć na pytanie, ile alkoholu na wesele należy kupić, trzeba przeanalizować charakter przyjęcia czy rodzaj i ilość gości. W Polsce przyjmuje się następujący przelicznik alkoholu na wesele: 0,5 litra wódki na osobę oraz 0,7 litra wina na osobę.

Jak przeliczyć ilość alkoholu na wesele?

Bez względu na to, czy zdecydujecie się na huczne przyjęcie, czy skromną uroczystość, alkohol powinien się pojawić. Nawet jeżeli sama para młoda jest abstynentami, należy uszanować gusta swoich gości. Tradycyjne polskie wesele to zwyczajowo impreza suto zakrapiana alkoholem, co dla nikogo nie jest żadną tajemnicą. Skoro biesiada nie może się odbyć bez wysokoprocentowych trunków, co wziąć pod uwagę, by kupić ich odpowiednią ilość?

Jak przeliczyć ilość alkoholu na weselu

Liczba gości a ilość alkoholu

Na samym początku ustalcie liczbę gości. Alkohol często kupuje się jeszcze przed potwierdzeniem ostatecznej ilości gości, dlatego przyjmijcie, że około 20% z zaproszonych gości nie pojawia się na weselu. Możecie też podzielić swoją listę wyjściową listę gości na tych, którzy na pewno się pojawią i na tych niepewnych. Wtedy łatwiej będzie Wam oszacować wielkość zakupów.

Rodzaj gości a ilość alkoholu

W następnej kolejności wykreślcie z listy tych gości, którzy z całą pewnością nie sięgną po napoje wysokoprocentowe lub w ogóle nie będą pić. Będą to na pewno dzieci, kobiety ciężarne, matki karmiące piersią, ciocie w podeszłym wieku czy znajomi abstynenci. Ilości i rodzaje alkoholu będą również mieć znaczenie, kiedy planujecie wesele międzynarodowe. Przykładowo, jeżeli zapraszacie dużo gości z Francji czy Hiszpanii, przyszykujcie się na większą ilość wina. Mniejsza ilość alkoholu z pewnością będzie spożywana również przy stoliku państwa młodych czy ich rodziców, którzy również chcą trzymać fason całe przyjęcie. Przy tym punkcie możecie jeszcze podzielić gości na pijących wódkę i wino czy inne trunki.

Przelicznik alkoholu na wesele

Charakter wesela a ilość alkoholu

Zdecydowana większość z Was zgadza się, że alkohol na weselu musi być, jednak pamiętajcie, że nie do każdej imprezy każdy jego rodzaj i ilości będą pasować. W przypadku tradycyjnej polskiej biesiady należy liczyć większą ilość wódki, a podczas skromnego przyjęcia w restauracji mogą się sprawdzić wyłącznie symboliczne ilości wina. Na wystawnym weselu w stylu glamour czy królewskim może nie pasować piwo kojarzące się z luźniejszą atmosferą. Z kolei popularny obecnie w Polsce rustykalny klimat idealnie uzupełnią nalewki czy inne trunki domowej roboty.

Przelicznik alkoholu na wesele

Dla stworzonej listy osób pijących alkohol (nawet symbolicznie), przyjmijcie następujący przelicznik:

  • wódka: 0,4 – 0,5 litra na osobę
  • wino: 0,5 litra – 1 butelka na osobę
  • prosecco / szampan: 0,4 – 0,7 litra na osobę
  • wino musujące na powitanie: 100 ml na osobę
  • piwo: 1 litr na osobę
  • nalewki: 0,2-0,3 litra na osobę
  • whisky / koniak: 0,2-0,3 litra na osobę

Zastanawiacie się, po co przeliczać ilość alkoholu jaką kupić na wesele? Przede wszystkim dlatego, że alkoholu nie powinno zabraknąć. Ponadto, organizacja przyjęcia weselnego to spory wydatek i zrobienie ogromnego zapasu alkoholu może znacząco obciążyć Wasz budżet ślubny.

Jak przeliczyć ilość alkoholu na wesele - zdjęcie 3

Alkohol na wesele – o czym nie zapomnieć?

Nie zapomnijcie, że w drodze do kościoła lub sali weselnej możecie napotkać bramę weselną. Zgodnie ze starym zwyczajem, pojedziecie dalej jeśli podzielicie się alkoholem. Ponadto, jeśli w Waszym regionie panuje zwyczaj obdarowywania gości weselnych butelką alkoholu, także weźcie to pod uwagę. Zwłaszcza jeżeli np. przewidujecie zabawy oczepinowe, w których nagrodą staje się butelka wódki czy wina. Przy tym punkcie warto jeszcze zastanowić się, czy wręczycie po weselu alkohol obsłudze sali lub czy postawicie butelkę na stoliku np. zespołu muzycznego. Nie możecie też zapomnieć o poprawinach. Jeżeli przeliczacie 0,5 litra wódki na osobę na wesele, to razem z poprawinami zalecamy policzyć 0,7-1 litr na osobę.

Co zrobić z alkoholem, który zostanie po weselu?

Ponieważ alkohol ma długą datę przydatności do spożycia, para młoda zazwyczaj kupuje go “z górką” w myśl zasady “lepiej żeby został karton wódki niż zabrakło jednej butelki“. Faktycznie ma to sens, ponieważ na pewno każdy gospodarz przyjęcia nie chce, by jego gościom czegokolwiek zabrakło, a zwłaszcza tak istotnej w menu weselnym pozycji. Jeżeli to nie nadszarpnie Waszego budżetu, kupcie nieco więcej alkoholu, a pozostałe, nieotwarte butelki uprzyjemnią Wam celebrację innych uroczystości nawiązujących do tego dnia, np. rocznicy ślubu czy chrztu Waszego dziecka. Jeżeli jednak nie chcecie po weselu “zamrażać” swoich pieniędzy na dłuższy czas, zapytajcie przed zakupem, czy możecie po przyjęciu zwrócić nieotwarte butelki. To coraz częstsza praktyka, nie mają z tym problem zwłaszcza hurtownie. Jeszcze inną opcją jest odsprzedanie alkoholu, np. znajomym, którzy w najbliższym czasie planują wesele.

Ile alkoholu na wesele? Przelicznik

Aby nie musieć się martwić nadwyrężeniem budżetu i pozostałym alkoholem, kierujcie się naszym przelicznikiem. Miejcie jednak na uwadze, że nie da się co do mililitra odpowiedzieć na pytanie “ile alkoholu na wesele”. Wasi goście mogą Was zaskoczyć. Jedna osoba nie wypije nic, bo akurat zdecyduje się być kierowcą, a inna będzie bawiła się w szampańskim nastroju aż do białego rana.

Ekspert radzi: Zanim jednak będziecie zastanawiać się nad ilością, musicie ustalić rodzaj alkoholu. W osobnych artykułach podpowiadamy, jakie trunki wybrać na wesele oraz co postawić na weselnym stole zamiast wódki i wina, a także szerzej piszemy o winie i piwie.

fot. Shutterstock