Jakie wino na wesele?
Ile wina na wesele kupić? Przelicznik

jakie wino na wesele

Już nie tylko wódka, ale i wino to niezbędna pozycja weselnego menu. Jeżeli ten pierwszy trunek nie stanowi dla Was problemu, ale wciąż zastanawiacie się, jakie wino na wesele kupić i ile butelek zamówić, sięgnijcie po porady doświadczonego eksperta. Z pomocą przychodzi – nie kto inny – sommelier!

Z tego artykułu dowiecie się:

  • Jakie wino na wesele wybrać?
  • Jakie rodzaje win sprawdzą się na weselu?
  • Ile alkoholu na wesele zamówić?
  • Jakie wino wybrały na wesele Pary Młode Wedding.pl?
  • Dlaczego przy doborze wina warto poprosić o poradę eksperta?
  • Co zrobić z winem pozostałym po weselu?

Jakie wino na wesele? Przewodnik od A do Z

Co na początek wesela, a co na stoły gości? Jak dobrać wino na wesele do pory roku i menu weselnego? 

Wino musujące

Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie przyjęcia weselnego bez toastu powitalnego pary młodej. Najlepszym wyborem na ten moment jest wino musujące: włoskie Prosecco albo hiszpańska Cava. Dla par dysponujących większym budżetem polecamy francuskiego szampana. Dobrze schłodzone bąbelki wprawią wszystkich w znakomity nastrój, a latem dodatkowo przyniosą przyjemne orzeźwienie. 

Kieliszki do wina musującego są mniejsze niż te do wina białego czy czerwonego, dlatego przyjmuje się tu nieco inny przelicznik. 1 butelka wina musującego rozlewana jest na 7 kieliszków. Jeśli zapraszacie na swoje wesele 100 gości, zalecamy kupić 14 butelek.

wino na wesele

Wino musujące na wesele (fot. Musujący Prosecco Van)

Wino weselne

Inaczej wygląda sytuacja z winami serwowanymi podczas przyjęcia. W pierwszej kolejności musimy ustalić, czy wino będzie głównym, czy też jednym z wielu proponowanych alkoholi. Przyjmuje się, że 1 butelka wina wystarcza na 5 kieliszków. Zatem przy założeniu, że wino będzie głównym alkoholem, zalecamy zakup 1 butelki wina dla każdej osoby. Jeśli na przyjęciu weselnym obecny będzie również inny alkohol, zakładamy, że spożycie wina zmniejszy się o około 50% i wtedy zalecamy zakup 30-50 butelek dla 100 gości.

Wino na wesele a pora roku

Dobierając wino na wesele, pamiętajmy również o porze roku i temperaturze panującej na dworze podczas przyjęcia. Latem goście zdecydowanie chętniej sięgają po lekko schłodzone białe wino, zaś zimą po czerwone wino, które charakteryzując się głębszymi bukietami, przyjemnie rozgrzewa. Warto także wziąć pod uwagę grzańca. Zatem latem 2/3 wina powinny stanowić wina białe, a 1/3 czerwone, natomiast późną jesienią oraz zimą proporcje te ulegną odwróceniu.

Jak dobrać wino do menu weselnego

Jeśli zdecydujecie się na parowanie wina z jedzeniem (tzw. wine pairing), należy powrócić do przeliczenia, że 1 butelka wina rozlewana jest na 5 kieliszków. Do jednego dania potrzebujemy więc kupić 20 butelek dla 100 gości.

prosecco na wesele - prosecco van

Wino deserowe (fot. Prosecco Van Bianca e Nera)

Smak ciast, tortów i innych słodkości należy również podkreślić odpowiednim winem. Do deserów możemy dobrać wino musujące lub delikatnie różowe, pamiętając o tym, żeby było to wino z większą dozą słodyczy. Tak jak w przypadku toastu powitalnego, 1 butelka rozlewana jest na 7 kieliszków. Zatem przykładowo dla 100 gości zalecamy zakup 14 butelek.

Wskazówka: Żeby nic Wam nie umknęło, wpiszcie “zakup wina” do zadań przedślubnych w swoim planerze weselnym.

 

Rodzaje wina na wesele

Wytrawne czy słodkie – jakie wino będzie najlepsze na wesele? Wszystko zależy od kubków smakowych Waszych gości. Są jednak sprawdzone opcje, które dobrze odnajdują się na większości przyjęć. 

Wino półwytrawne czy wytrawne

Jeśli szukacie wina bezpiecznego, które przypadnie do gustu większości, sięgnijcie po delikatne wino półwytrawne o uniwersalnej kompozycji – zarówno w wersji czerwonej, jak i białej.

Jeśli zaś chodzi o wino wytrawne, może być ono dla wielu gości zbyt ciężkie, chyba że poszukacie szczepów o subtelniejszych bukietach. Unikajcie z kolei głębokich, ciężkich kompozycji o wysokiej zawartości alkoholu. Chyba że Wasi gości to prawdziwi koneserzy win – wtedy warto sięgnąć po bardziej śmiałe i wyraziste w smaku trunki.

rodzaje wina

Białe czy czerwone – jakie wino na wesele (fot. Shutterstock)

Wino półsłodkie czy słodkie

Drugą opcją co do ilości, powinno być dobre wino półsłodkie. Jakościowy trunek będzie się wyróżniał naturalną słodyczą (nie tą pochodzącą ze sztucznych słodzików i barwników) oraz będzie go można wypić w większej ilości. Z pewnością bardziej wpisze się w gusta pań, które na weselach i tak pijają więcej wina niż panowie.

Wino słodkie również może się pojawić na Waszym weselnym drink barze, jednak pamiętajcie, że to – tak jak z winem wytrawnym – bardzo charakterystyczny smak, który przypadnie zdecydowanie mniejsze ilości gości. Zwłaszcza, że słodyczy tego dnia nie zabraknie – pod postacią deseru po weselnym obiedzie, napojów bezalkoholowych, koktajli przygotowanych przez barmana, candy baru czy tortu weselnego

Trend alert!
Hitem ostatnich sezonów weselnych jest prosecco van. Ten mini pojazd przerobiony na mobilny bar nie tylko stylowo wygląda, ale przede wszystkim serwuje dobrze schłodzone wino musujące prosto ze specjalnego nalewaka. Kolejny świetny pomysł na kreatywny bufet alkoholowy na Waszym weselu!

wino musujące na wesele

Prosecco Van, czyli mobilny bar serwujący wino musujące (fot. Prosecco Pronto Prosecco Van)

 

Ile wina na wesele? Jak ustalić ilość alkoholu

Znawca win Paweł Rakowski, sommelier i przedstawiciel marki Odkupienie Win, podkreśla, że przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: liczba gości, rodzaj gości, pora roku, a także czy wino ma być głównym alkoholem serwowanym na przyjęciu, czy tylko jednym z wielu. 

Ponadto, nie zapomnijcie o dodatkowych winach, które planujecie dać gościom lub obsłudze w ramach upominku, podziękowań czy nagród za uczestnictwo w zabawach oczepinowych. Wiele z tych aspektów pojawia się nie tylko przy wyborze samego wina, ale i alkoholu jako takiego, o czym możecie się przekonać w artykule o wyborze ilości alkoholu na wesele.

szampan na wesele

Dekoracyjna ścianka na kieliszki z winem (fot. Suomka Champagne Prosecco Wall)

 

Ile wina na wesele – przelicznik alkoholu

Przeliczając, ile wina na wesele trzeba kupić, należy wziąć pod uwagę liczbę i rodzaj gości, porę roku oraz obecność innych trunków. Sommelier radzi przyjąć następujący przelicznik wina na wesele: od 50 butelek na 100 gości do 0,7 litra na osobę.

  • wina musujące na toast powitalny: 14 butelek na 100 osób
  • wina białe i czerwone: 0,3-0,7 butelki na osobę
  • wina deserowe: 14 butelek na 100 osób

Porada: W idealnym doborze i kreatywnym serwowaniu wina pomoże Wam również doświadczony barman.

 

Wino na wesele – wybór Par Młodych Wedding.pl

Jakie wina polecają Pary Młode i ile butelek kupiły na swoje wesele? Zapytałam Was o opinie na grupie na Facebooku „Panny Młode – organizacja ślubu i wesela | Wedding.pl”. Oto kilka odpowiedzi:

Agnieszka: Gruzińskie polecam! U nas na 100 osób było 25 butelek. Ale ponad połowa została, więc zależy tak naprawdę od ludzi, co lubią pić.

Ewelina: My mieliśmy (…) na planowane 100 osób 25 butelek (białe półsłodkie i wytrawne, czerwone słodkie i półwytrawne oraz różowe).

Martyna: Ja miałam wytrawny Riesling. Na 41 osób zeszło 27 butelek, bo u mnie akurat dużo osób lubi wino.

alkohol na wesele wino

Wino na wesele (fot. Prosecco Van Bianca e Nera)

Monika: Ilość policzyliśmy bazując po prostu na własnej wiedzy o gościach, czyli kto pije wino i kupiliśmy po butelce białego i czerwonego na osobę. Okazało się, że mogliśmy kupić więcej białego, bo została jedna butelka, a czerwonego z 10.

Agnieszka: My kupiliśmy 30 butelek na 120 osób. Została nam jakaś połowa z tego.

Justyna: Butelka wina na 7 osób, zresztą każdy zna swoich gości i wie, czy preferują wódkę, czy są koneserami win.

Lidia: Niby na 10 osób liczy się 1 butelkę wina. Czyli jak jest 95 osób, to 10 butelek.

Magdalena: My na 75 osób kupiliśmy 22 butelki wina.

Aleksandra: My mamy na około 100 osób – 12 butelek.

Klaudia: My na 94 osoby mamy 30 butelek.

Ty też możesz być częścią największej społeczności ślubnej w Polsce.
Dołącz do grona Par Młodych Wedding.pl >>>

 

Ile – i jakie – wino na wesele? Z wizytą u sommeliera

Jeżeli nie jesteście zdecydowani, jakie wina będą pasować do Waszego menu weselnego oraz ile butelek należy kupić na X gości, odwiedźcie miejsca, które specjalizują się w sztuce łączenia win z jedzeniem. Takim jest bez wątpienia restauracja i sklep Odkupienie Win w Warszawie.

Możecie tu nie tylko umówić się na indywidualną degustację, bezpłatnie spróbować przed zakupem każdego wina, ale również doświadczony sommelier opowie Wam o każdym trunku, doradzi z wyborem oraz pomoże wyliczyć odpowiednią liczbę butelek, biorąc pod uwagę wszystkie istotne czynniki.

dobre wino półsłodkie na wesele

Wino półwytrawne czy półsłodkie – jakie wybrać na wesele? (fot. Mała Winnica)

 

Co zrobić z winem, które zostanie Wam po weselu?

Przeliczanie przeliczaniem, ale pamiętajcie, że nigdy nie oszacujecie co do mililitra, ile wina na wesele będzie tą odpowiednią ilością. Aby nie martwić się, że podczas przyjęcia może czegoś Waszym gościom zabraknąć, lepiej kupić nieco więcej butelek niż zakładacie przy podstawowych wyliczeniach.

Jeżeli obawiacie się niepotrzebnego wydatku i nadwyrężenia budżetu ślubnego, zapytajcie sprzedawcy przed zakupem, czy możecie po weselu zwrócić nieotwarty towar. Tak wychodzi naprzeciw potrzebom klientów np. Odkupienie Win, które oferuje możliwość zwrotu nienaruszonych butelek. 

Twórcy warszawskiego sklepu z winami potwierdzają, że nigdy nie wiadomo, ile ostatecznie wina zostanie wypite, więc lepiej nie ryzykować, że zostaniemy z niewypitymi butelkami albo że alkohol skończy się w połowie wesela. Nawet sommelier, który pomoże Wam z dobraniem ilości alkoholu, radzi, by kupić więcej niż martwić się, że zabraknie. Zwłaszcza gdy jest możliwość zwrotu nadwyżki.

 

ABC wina na wesele – pytania i odpowiedzi

Jakie wino na wesele kupić?

Na wesele warto zamówić co najmniej wino musujące na toast powitalny i wino na przyjęcie. W wersji dodatkowej warto wziąć pod uwagę wino deserowe oraz wino musujące (szampan / prosecco / cavę) nie tylko na powitanie pary młodej i gości na sali weselnej.

Jakie rodzaje wina kupić na wesele?

Najbardziej uniwersalnym i bezpiecznym wyborem będą delikatne wina półwytrawne, zarówno białe i czerwone.

Ile wina na wesele kupić?

Na wesele warto przyjąć najczęściej wybierany przelicznik alkoholu: 0,5 butelki wina na 1 osobę.

 

wino półwytrawne na wesele

Toast winem za młodą parę (fot. Prosecco Van Bianca e Nera)

 

Zdjęcie główne: Shutterstock