Organizacja wesela - obostrzenia i ograniczenia ⛔ [grudzień 2020]
Wedding.pl / Lovestory / Koronawirus a wesela – obostrzenia dotyczące organizacji [grudzień 2020]

Koronawirus a wesela – obostrzenia dotyczące organizacji [grudzień 2020]

Ewelina Dac
wesela obostrzenia

W związku z sytuacją epidemiczną wywołaną dużą liczbą zakażeń koronawirusem, obecnie w Polsce nie można organizować dużych imprez. Jakie są aktualne obostrzenia i co z weselami planowanymi wkrótce? Poznajcie nowe obostrzenia i sprawdźcie, jak teraz powinna wyglądać Wasza organizacja wesela!

W tym artykule dowiecie się:

 • jakie obostrzenia związane z organizacją wesel obowiązywały w 2020 roku?
 • jakie są nowe obostrzenia dotyczące organizacji wesel?
 • co z weselami planowanymi na 2021 rok?
 • od kiedy będzie można organizować wesela?
 • jak organizować wesela w czasie pandemii koronawirusa?

Wesela – obostrzenia 2020 związane z pandemią koronawirusa

Zanim przejdziemy do aktualnych zasad w organizacji ślubów i wesel, przypomnijmy sobie, jak było dotychczas. Rok 2020 był dla par młodych i branży ślubnej wyjątkowo wyboisty. Marcowy lockdown, częściowe odmrażanie, podziały na strefy, wesela do 150, 100 i 50 osób, druga fala i kolejne obostrzenia:

 • 14.03.2020 – w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, zamknięte dla klientów zostają lokale gastronomiczne, ograniczono działalność urzędów państwowych, a msze (w tym śluby) mogą się odbywać przy udziale nie więcej niż 50 osób. Śluby cywilne – w zależności od decyzji władz samorządowych – są odwoływane lub organizowane przy minimalnej liczbie osób. Sale weselne i restauracje są zamknięte, wesela nie mogą się odbyć.
 • 24.03.2020 – Rząd Rzeczypospolitej Polskiej wprowadza zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób. Ograniczenia obowiązują od 25.03 do 11.04.2020 roku. Restrykcje nie dotyczą mieszkających ze sobą rodzin, wyjść z domu do pracy, sklepu czy apteki. Ponadto, nie mogą odbywać się obrzędy religijne powyżej 5 osób, a więc także śluby kościelne.
 • 1.04.2020 – Rząd wprowadzono kolejne ograniczenia mające na celu zmniejszenie liczby zakażeń koronawirusem. Wśród najważniejszych decyzji pojawiają się: limity osób przebywających w sklepach, specjalne godziny na zakupy dla seniorów, zakaz korzystania z parków czy plaż, zamknięcie wszystkich obiektów hotelowych i usługowych, takich jak fryzjer czy kosmetyczki.

nowe obostrzenia wesela

Organizacja wesela w czasach koronawirusa (fot. Shutterstock)

 • 20.04.2020 – zapada decyzja o zniesieniu niektórych ograniczenia, m.in.: otwiera się lasy i parki, zezwala na przemieszczanie dzieciom powyżej 13. roku życia bez dorosłych oraz zwiększa liczbę klientów w sklepach. W miejscach kultu religijnego może przebywać 1 osoba na 15 m2.
 • 13.05.2020 – następuje kolejny etap odmrażania gospodarki. Zakłada on otwarcie m.in. restauracji i kawiarni oraz salonów fryzjerskich i kosmetycznych.
 • 27.05.2020 – IV etap odmrażania gospodarki zakłada m.in. przywrócenie możliwości organizacji wesel.
 • 30.05.2020 – od tego dnia zostają zniesione obostrzenia dotyczące limitu osób w miejscach kultu religijnego, ale nadal konieczne jest osłanianie ust i nosa.
 • 6.05.2020 – od tego dnia można organizować wesela do 150 osób.
 • 8.08.2020 – następuje podział na strefy epidemiczne, który determinuje ilość gości na weselach. W strefach zielonych na przyjęciach weselnych może się bawić do 150 gości, w żółtych – do 100, a w czerwonych – do 50.
 • 10.10.2020 – rząd wprowadza nowe limity gości na weselach: w strefach zielonych – do 100 gości, w strefach żółtych – do 75 gości, a w strefach czerwonych – do 50 gości.
 • 24.10.2020 – cała Polska zostaje objęta obostrzeniami czerwonej strefy. Nowe zasady bezpieczeństwa obejmują również zakaz organizacji wesel, a podczas ślubów w kościołach może przebywać 1 osoba na 7 m2.
 • 28.11.2020 – rząd ogłasza nowy plan walki z epidemią koronawirusa. W miejscach kultu religijnego obowiązują nowe limity: 1 osoba na 15 m2. Wśród działalności zawieszonych znajdują się wesela.

wesela koronawirus

Wesela a koronawirus (fot. Shutterstock)

Organizacja wesela bez wychodzenia z domu? Z Wedding.pl to możliwe >>>

 

Wesela a koronawirus – nowe obostrzenia [stan na grudzień 2020]

Co z weselami w związku z aktualną sytuacją epidemiczną w Polsce? Obecnie cały kraj objęty jest czerwoną strefą epidemiczną. Według nowych zasad bezpieczeństwa, w całym kraju pojawiły się kolejne obostrzenia, które obowiązują od 24 października br. Wśród ograniczeń powiązanych z organizacją ślubów i wesel znalazły się:

 • zawieszenie stacjonarnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji (przy dopuszczeniu prowadzenia działalności w zakresie dowozu lub na wynos);
 • max. 5 osób spoza wspólnego gospodarstwa domowego podczas imprez, spotkań i zebrań w przestrzeni publicznej (z wyjątkiem spotkań służbowych).
 • obowiązek zakrywania ust i nosa podczas wydarzeń religijnych odbywających się w kościele, z wyłączeniem osób sprawujących kult (kapłana i pary młodej) – obowiązuje limit: 1 osoba na 7 m2.

21 listopada br. rząd ogłosił kompleksowy plan działania na nadchodzący czas, tzw. 100 dni solidarności w walce z COVID-19. Wśród ograniczeń powiązanych z organizacją ślubów i wesel znalazły się:

 • zakaz organizacji wesel
 • limit osób w kościołach (max 1 osoba na 15 m2)
 • obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust w miejscach kultu religijnego
 • funkcjonowanie sklepów w galeriach handlowych w nowym reżimie sanitarnym
 • możliwość zgromadzeń i spotkań do 5 osób
 • możliwość organizacji imprez  w domu z udziałem max 5 osób (limit nie dotyczy osób, które wspólnie mieszkają)
 • możliwość organizacji targów i wydarzeń wyłącznie w formie online
 • zawieszenie działalności hoteli (z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców oraz medyków)
 • zawieszenie stacjonarnej działalności gastronomicznej (wyłącznie działanie „na wynos” i „na dowóz”.

co z weselami

Bezpieczna organizacja wesel online na Wedding.pl (fot. Shutterstock)

Podstawa prawna

Obecne ograniczenia, nakazy i zakazy związane ze stanem epidemii w Polsce reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r.

 

Czy wiecie, że… nie musicie się spotykać ze swoimi usługodawcami, żeby poznać ich oferty, porozmawiać o realizacji zlecenia czy dogadać szczegóły współpracy? Dzięki Wedding.pl możecie to wszystko zrobić zdalnie poprzez wygodny komunikator w darmowym organizerze ślubnym. Przed e-spotkaniem sprawdźcie w naszym poradniku, o co pytać firmy ślubne planując wesele w czasie koronawirusa.

 

Co z weselami?

Od kiedy będzie możliwa organizacja wesela? Na to pytanie jeszcze nie znamy jednoznacznej odpowiedzi, ale rząd przygotował prognozy na najbliższy czas. Wszystko zależy od tego, jak będzie się rozwijać tempo zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w Polsce.

Od drugiej połowy listopada liczba zakażeń spada, ale rządowy „plan powrotu do normalności” z aktualnymi obostrzeniami będzie obowiązywać do końca grudnia. „Na chwilę obecną przewidujemy, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu podejmiemy decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu rządu w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej – gov.pl.

21 listopada rząd zaprezentował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń. Warianty obostrzeń są następujące:

 • etap odpowiedzialności – obowiązuje od 28.11 do 27.12,
 • etap stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy strefy (czerwoną, żółtą i zieloną) – możliwy do wprowadzenia najwcześniej od 28.12 (zależnie od sytuacji epidemicznej),
 • kwarantanna narodowa – zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie.

od kiedy wesela

Organizacja wesela zdalnie (fot Shutterstock)

 

Od kiedy wesela? Możliwe od 28.12.2020!

Jak podaje Gov.pl: „W momencie spadku liczby zachorowań, wrócimy do podziału na strefy: czerwoną – powiaty z najwyższą liczbą chorych, żółtą i zieloną – powiaty z najniższą liczbą chorych”. W ramach wariantu stabilizacji przewidywana jest możliwość przywrócenia organizacji wesel:

 • Strefa czerwona (średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni – ok. 19 tys.): organizacja wesela zakazana
 • Strefa żółta (średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni – ok. 9,4 tys.): organizacja wesela możliwa na max 50 osób
 • Strefa zielona (średnia dzienna liczba zachorowań z 7 dni – ok. 3,8 tys.): organizacja wesela możliwa na max 100 osób.

 

Wyślij spersonalizowane zlecenie online
i otrzymaj oferty firm ślubnych prosto na skrzynkę mailową

 

Organizacja wesela w czasie pandemii koronawirusa

Wesela obecnie nie mogą się odbywać, ale nowe technologie pozwalają na efektywną organizację planowanego przyjęcia na rok 2021 czy 2022. Z Wedding.pl bez wychodzenia z domu, bezpiecznie i wygodnie, zaplanujecie swoje ślub i wesele. Pomogą Wam w tym:

organizacja wesela koronawirus

Organizacja wesela z Wedding.pl (fot. Shutterstock)

 

Zdjęcie główne: Shutterstock

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.

Polecani usługodawcy