Pierwszy Taniec 💃🕺
Garść porad i 93 piosenki na pierwszy taniec!

Weselny pierwszy taniec jest istotnym momentem na każdym weselu. W końcu rozpoczyna całą zabawę! Jednocześnie gromadzi gości wokół świeżo upieczonych 👰🤵 małżonków i skupia ich uwagę.

Dlatego pierwszy taniec jest też tak stresujący dla wielu Młodych Par. Szczególnie jest trudny dla osób, które unikają tańca jak ognia, nie czują się w nim pewnie i tym bardziej nie lubią, gdy ktoś patrzy, jak tańczą. 😳 Jak więc podejść do pierwszego tańca?

Na to pytanie odpowiemy wspólnie z Moniką Borkowską – tancerką oraz instruktorką pierwszego tańca, a także organizatorką pokazów tańca na weselu (więcej w tym temacie możecie przeczytać na końcu artykułu).

Jeśli jesteście ciekawi:

to ten artykuł jest dla Was! 👇

Aby nie umknęły Wam kolejne zadania z harmonogramu, sprawdźcie nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

piosenki na pierwszy taniec
Fot. Pierwszy taniec – Oktawian Kopczyński

Pierwszy taniec – przygotować go wcześniej czy nie?

Z jednej strony możecie postawić na “co będzie to będzie”, czyli nie ćwiczyć, nic nie przygotowywać, po prostu “pójść na żywioł”.

Rozumiem, że możecie nie chcieć tańczyć konkretnego układu, ani się go uczyć, że może nie macie potrzeby, aby pierwszy taniec był widowiskowy. Ale to nie oznacza od razu, że taki taniec będzie wyglądał przynajmniej dobrze. 🤷‍♀️

Jeżeli nie tańczycie ze sobą, albo robicie to bardzo rzadko, to może się okazać, że kompletnie nie potraficie zgrać się ze sobą. I zamiast tańczyć, ciągle depczecie sobie po nogach i szarpiecie się nawzajem. 🤕 Dlatego, tak czy inaczej, spróbujcie zrobić sobie chociażby małą próbę w domu.

Fantastycznym rozwiązaniem dla Was może okazać się pierwszy taniec weselny w formie tańca użytkowego! Dlaczego? O tym w dalszej części. ⬇️

Z drugiej strony część Młodych Par decyduje się na naukę pierwszego tańca w formie online. Jest to wygodna wersja, ponieważ możecie zrobić to w domu, kiedy tylko macie chwilę czasu. Jednak wtedy nie ma nikogo, kto spojrzy na Was z boku, poprawi postawę, czy powie w jaki sposób wykonać daną figurę, aby dobrze wyglądała.

Dlatego większość par wybiera trzecią opcję, czyli zajęcia z instruktorem tańca. Dzięki temu jesteście pod okiem profesjonalisty, który dopasuje Wam choreografię, udzieli istotnych wskazówek i sprawi, że wszystko będzie wyglądało bajecznie! 🤩

młoda para taniec wesele
Fot. Kuźnia Tańca

Pierwszy taniec – od czego zacząć?

Zacznijmy więc od kilku istotnych kwestii, nad którymi powinniście się zastanowić zanim zaczniecie naukę pierwszego tańca.

Piosenka na pierwszy taniec

Przede wszystkim piosenka na pierwszy taniec to wcale nie musi być jeden utwór! 😮 Na swój pierwszy taniec weselny możecie wybrać mix utworów. Jeżeli nie potraficie się zdecydować albo nie jesteście pewni, który lepiej sprawdzi się u Was, omówcie to z Waszym instruktorem.

Pamiętajcie jednak, że ostatecznie piosenka musi się Wam podobać! Ciężko zatańczyć romantyczny pierwszy taniec do piosenki, której się nie cierpi.

💠 Wedding.pl radzi: Jeżeli utwór jest dłuższy niż 3:30, skróćcie go. 💠

Z jednej strony dlatego, że trudniej jest nauczyć się dłuższej choreografii, z drugiej ponieważ może się to zrobić dla gości za nudne.

Pełną listę naszych propozycji piosenek na pierwszy taniec, wraz z podziałem na rodzaje tańca znajdziesz poniżej ⬇️

Przestrzeń na sali

Zwróćcie uwagę, jaką przestrzeń macie do dyspozycji na swojej sali weselnej. Weźcie również pod uwagę 🍽 układ stołów, dekoracje oraz miejsce dla Waszych gości wokół parkietu.

Znajdźcie Waszą salę!

Stroje

W tej kwestii, przede wszystkim istotna jest suknia ślubna Panny Młodej. Strój Pana Młodego zazwyczaj nie stanowi problemu.

Już na samym początku, warto wspomnieć instruktorowi o ewentualnej ograniczonej swobodzie ruchu, co ma miejsce np. w przypadku sukni o kroju 🐠 “rybki”. Z drugiej strony, jeśli masz szeroką suknię z kołem, warto zabrać koło ze sobą na próbę.

pierwszy taniec nauka
Fot. Dance With Me

Istotną sprawą są również buty. A jakie buty najlepiej sprawdzą się na całonocną zabawę?

Oczywiście 👠 buty taneczne! Obecnie dostępnych jest coraz więcej modeli (średnie ceny mieszczą się w przedziale między 250 a 400 zł), a jeśli zamówisz je odpowiednio wcześnie (kilka miesięcy przed ślubem), to możesz dopasować do siebie również ich:

 • kształt,
 • kolor oraz
 • rodzaj i wysokość obcasa.

💠 Ekspert radzi: “Do butów tanecznych warto dodatkowo zadbać o silikonowe nakładki, które zabezpieczą obcas, a także zapobiegną poślizgnięciom i rozerwaniu sukni.” 💠

Gdzie możesz kupić takie buty? Oto kilka przykładów:

Fot. Elante

Czas na naukę

Ile trwa nauka pierwszego tańca?

3 – 4 lekcji to pierwszy taniec 🚨 “last minute”. Wystarczy, aby opanować krótką i prostą choreografię, figury są też mocno upraszczane.

5 – 8 lekcji to odpowiednia liczba zajęć, aby przygotować bardziej złożoną choreografię i dopracować szczegóły.

9 i więcej lekcji to taka ilość zajęć, która pozwala nie tylko na przygotowanie choreografii do pierwszego tańca, ale również omówić kwestie tańca użytkowego, czyli takiego, który przyda Wam się w trakcie weselnych podrygów na parkiecie.

Dlatego standardowo nauka pierwszego tańca trwa od 6 do 8 godzin. Większa liczba godzin polecana jest parom, które zdecydowały się na mixa tanecznego. Zaczynając zatem zajęcia z instruktorem, musicie określić, ⏰ ile czasu zostało do Waszego ślubu oraz jak często możecie przychodzić na zajęcia.

💠 Wedding.pl radzi: weźcie pod uwagę również inne obowiązki związane z organizacją wesela. 💠

Do instruktora pierwszego tańca najlepiej zgłosić się około 2,5 miesiąca przed ślubem. Jest to wystarczająco, aby na spokojnie przygotować choreografię, dopracować ją i mieć jeszcze czas na przećwiczenie w domu.

piosenki na pierwszy taniec
Fot. DeeDance

Pierwszy taniec – jak wyglądają zajęcia?

✔️ Zdecydowaliście się na naukę pierwszego tańca, ✔️ przemyśleliście sobie kwestie o których wspomniałam przed chwilą, ✔️ wybraliście instruktora i co dalej? Jak wyglądają takie zajęcia?

Ustalenie Waszych oczekiwań i możliwości

Pierwszą rzeczą jest ustalenie Waszych oczekiwań. Tego jak wyobrażacie sobie swój pierwszy taniec weselny, czy chcielibyście, aby był wolniejszy, czy bardziej żywiołowy oraz do jakiej 🎼 muzyki chcielibyście zatańczyć. Ale oprócz tego, istotne jest określenie Waszych możliwości.

Ile już potraficie, ile czasu zostało do ślubu, jak często możecie przychodzić na zajęcia, jak dużo przestrzeni macie do dyspozycji na sali, czy macie w jakiś sposób ograniczoną swobodę ruchu? Na tej podstawie instruktor będzie w stanie ułożyć dla Was choreografię.

młoda para taniec ciężki dym

Nauka choreografii

Gdy już wszystkie ustalenia za Wami, czas spotkać się z instruktorem na sali tanecznej. Pamiętajcie, aby na zajęcia przychodzić w 🎽👟 wygodnych ciuchach, które nie będą krępować Waszych ruchów.

Już od pierwszych zajęć będziecie pracować nad Waszą choreografią, która składa się z 3️⃣ części:

 • wejścia na parkiet taneczny,
 • właściwej części tanecznej i
 • finału tańca.

Wejście na parkiet rozpoczyna się prezentacją Młodej Pary.

💠 Ekspert radzi: “Wchodząc na parkiet taneczny zadbajcie o prawidłową postawę. To sprawi, ze będziecie odbierani jako pewni siebie i wyluzowani. Nie zapomnijcie o uśmiechu!” 💠

Po prezentacji przychodzi czas na kluczowy element, czyli Waszą choreografię. A wszystko kończy finał, czyli prezentacja końcowa. Niekiedy Młode Pary w ramach finału, decydują się na zaproszenie do tańca wszystkich gości, by także oni stali się częścią ich pierwszego tańca.

A jak wygląda sam schemat nauki tańca? 🧐

młoda para pierwszy taniec
Fot. Czułe Kadry

Oto najbardziej klasyczna wersja stosowana przez instruktorów:

 • prezentacja schematu kroku wraz z jego rozliczeniem, 1️⃣2️⃣3️⃣
 • prawidłowe ustawienie oraz utrzymanie sylwetki (w tańcach standardowych pojawi się słynna „rama”),
 • podstawowe informacje techniczne odnośnie danej figury,
 • płynne zatańczenie elementu „na sucho” i 🎤 do muzyki,
 • włożenie elementu w całość choreografii,
 • dalsze szlifowanie, np. wykończenie rąk, głowy, dodanie akcentów, omówienie bardziej szczegółowo techniki danego kroku,
 • dodanie emocji 🥰 – ich po prostu nie może zabraknąć, ponieważ emocje są najpiękniejszą ozdobą każdego pierwszego tańca weselnego.

💠 Ekspert radzi: “Szlifowanie choreografii to dobry moment na rozpoczęcie prób w butach ślubnych, zintensyfikowanie zajęć i ustalenie próby generalnej” 💠

Próba generalna

Próba generalna może odbyć się na sali tanecznej lub na Waszej sali weselnej. Zaplanujcie ją jak najbliżej dnia ślubu. Jak przygotować się do takiej próby?

 • Zabierzcie ze sobą docelowe 👠 buty ślubne.
 • Dla Panny Młodej: jeżeli masz możliwość zabrania koła od sukni, jest to jak najbardziej wskazane, opcjonalnie w porządku będzie też długa spódnica.
 • Dla Pana Młodego: spodnie zbliżone do ślubnych, 👔 koszula i ewentualnie marynarka (rozpięta).
 • Przed próbą przećwiczcie kilka razy choreografię we własnym zakresie.
 • Możecie zaprosić na tę okoliczność małą 👪 publiczność.

Podczas próby generalnej instruktor dokona ewentualnych drobnych poprawek i pozytywnie nastawi Was przed występem!

sala weselna taniec młoda para
Fot. Bartosz Ciesielski

Pierwszy taniec – jaki rodzaj tańca?

Wybór piosenki do pierwszego tańca nie jest taką prostą sprawą. Z jednej strony musicie wziąć pod uwagę Wasze możliwości, a z drugiej to, co Wam się podoba. Zupełnie inaczej jest, gdy już macie określoną piosenkę, wtedy pozostaje jedynie ułożenie do niej choreografii.

A jak to jest w przypadku innych Młodych Par? Jaki taniec jest najpopularniejszy? 🤔

Tak przedstawia się rozkład najczęściej wybieranych tańców, z uwzględnieniem mixów tanecznych:

 • Walc 🇦🇹 Wiedeński: 40% par
 • Taniec użytkowy: 12,7% par
 • Rumba: 11,2% par
 • Cha Cha: 10,4% par
 • Walc 💂‍♂️ Angielski: 9,5% par
 • Inny: 4,6% par
 • Salsa: 4,6% par
 • 🦊 Foxtrot: 2,2% par
 • Jive: 2,2% par
 • Quickstep: 1,6% par
 • Tango 🌹: 1% par

Jak widzicie, niekwestionowanym królem jest walc wiedeński. Poniżej znajdziecie propozycje piosenek do wszystkich wymienionych tutaj rodzajów tańca.

pierwszy taniec młoda para
Fot. Wedding Story Photo

Piosenki na pierwszy taniec – walc wiedeński

Zaczynamy zatem od najpopularniejszego tańca wybieranego na pierwszy taniec weselny, czyli od walca wiedeńskiego. Nie ma w tym nic zaskakującego, bowiem jest to szybki taniec standardowy, tańczony w metrum ¾, kojarzony przede wszystkim z salą balową. 👸 Wbrew wyobrażeniu wielu osób, wcale nie musi być sztywny!

💠 Ekspert radzi: “Przy poświęceniu większej ilości czasu na naukę podstawowych figur, obroty walcowe będą wyglądać płynnie, a wzbogacona podnoszeniami i wychyleniami choreografia sprawi, że taniec będzie dynamiczny i ciekawy.” 💠

A oto kilka propozycji na walc wiedeński jako pierwszy taniec:

1. „Love Story” - Indila
2. „Perfect” - Ed Sheeran
3. „Willow” - Jasmine Thompson
4. „Amores de Cristal” - Luja
5. „Unchained Melody” - Righteous Brothers
6. Walc Barbary z filmu „Noce i dnie”
7. „Trędowata” Walc
8. „Waltz No. 2” - Dmitri Shostakovich
9.„I Have Nothing” - Whitney Houston
10. „Iris” - Goo Goo Dolls
11. „Harry Potter Theme Song” - John Williams
12. „Powerful” - Major Lazer & Ellie Goulding
13. „Gra o Tron ” - Intro
14. „Kiss From A Rose” - Seal
15. „Zakochani” - Irena Santor & Jerzy Połomski
16. „Weź nie pytaj” - Paweł Domagała
17. „Za szkłem” - Bracia
18. „O niebo lepiej” - Mietek Szcześniak
19. „Anastazja - Płynie czas, liczę dni” - Olga Polikowska
20. „Nothing Else Matters” - Metalica
21. „Love On The Brain” - Rihanna
22. „Earned It” - The Weeknd
23. „C'était salement romantique” - Cœur de pirate
24. „I Put A Spell On You” - Annie Lennox
Playlist: Pierwszy Taniec - WALC WIEDEŃSKI

Piosenki na pierwszy taniec – taniec użytkowy

Taniec użytkowy jako pierwszy taniec weselny to propozycja dla Was jeżeli chcielibyście zatańczyć prostą, użytkową choreografię. A wiecie, co jest najlepsze?

Że wybierając taniec użytkowy nie musicie nawet przygotowywać żadnej konkretnej choreografii! 🙌 Wystarczy, że nauczycie się poszczególnych elementów, a potem zatańczycie je w dowolnej kolejności.

Tutaj też znajdziecie kilka utworów, które się do tego nadają:

25. „Stand By Me” - Ben E. King
26. „Stumblin' In 1978” - Chris Norman & Suzi Quatro
27. „If I Can't Have You” - Shawn Mendes
28. „Kołysanka dla nieznajomej” - Perfect
29. „Can’t Stop the Feeling!” - Justin Timberlake
30. „Charlie Puth” - Marvin Gaye ft. Meghan Trainor
31. „Happy” - Pharrell Williams
Playlist: Pierwszy Taniec - TANIEC UŻYTKOWY

Piosenki na pierwszy taniec – rumba

Rumba 🔥 to najchętniej wybierany taniec latynoamerykański na pierwszy taniec weselny. Tańczona jest w metrum 4/4, więc z powodzeniem nada się do wielu Waszych ulubionych utworów.

Charakterystycznymi elementami technicznymi dla tego tańca są przeprostowane kolana i zmysłowy ruch bioder. W końcu bywa ona nazywana tańcem miłości. ❤️

A to kilka przykładów piosenek, które możecie wykorzystać:

32. „Take My Breathe Away” - Berlin
33. „Hungry Eyes” - Eric Carmen
34. „Thinking Out Loud” - Ed Sheeran
35. „Love Me Like You Do” - Ellie Goulding
36. „All of Me” - John Legend
37. „Fields Of Gold” - Sting
38. „Shallow” - Lady Gaga & Bradley Cooper
39. „James Bond - Goldeneye Opening Theme”
40. „I See Fire” - Ed Sheeran
41. „She Will Be Loved” - Maroon 5
Playlist: Pierwszy Taniec - RUMBA

Piosenki na pierwszy taniec – cha cha

Cha cha to taniec latynoamerykański pochodzący z 🇨🇺 Kuby. Jest on idealnym rozwiązaniem dla Młodych Par, które nie widzą się w klasycznym walcu, czy spokojnej rumbie.

Oprócz wykorzystania cha chy do pierwszego tańca, świetnie sprawdzi się również w kontekście innych wesel czy imprez, ponieważ ma ona tempo typowe dla większości popularnych utworów.

Przykłady? Oto kilka z nich:

42. „Sway” - Michael Buble
43. „Cake By The Ocean” - DNCE
44. „Smooth” - Santana ft. Rob Thomas
45. „Sofia” - Alvaro Soler
46. „Love Never Felt So Good” - Michael Jackson & Justin Timberlake
47. „Ain't No Mountain High Enough” - Marvin Gaye & Tammi Terrell

oraz wymienione wcześniej:

„Stand By Me” - Ben E. King
„Stumblin' In 1978” - Chris Norman & Suzi Quatro
„If I Can't Have You” - Shawn Mendes
„She Will Be Loved” - Maroon 5
Playlist: Pierwszy Taniec - CHA CHA

Piosenki na pierwszy taniec – walc angielski

Walc angielski jest młodszy i znacznie wolniejszy od walca wiedeńskiego. Uważany jest za jeden z najbardziej 🎩 eleganckich tańców. Charakterystyczne dla walca angielskiego są opadania i unoszenia.

Jeśli to jest Wasz wybór na pierwszy taniec, oto kilka propozycji piosenek:

48. „If You Don't Know Me By Now” - Simply Red
49. „Oczarowanie” - Zbigniew Wodecki
50. „What The World Needs Now” - Dionne Warwick
51. „Can you feel the Love tonight” - Band4Dancers
52. „It is You” - Dana Glover
53. „Zakochani” - Natalia Kukulska
54. „When I Need You” - Rod Stewart
55. „Dumka Na Dwa Serca” - Edyta Gorniak i Mietek Szczesniak
56. „My Heart Will Go On” - Celine Dion
Playlist: Pierwszy Taniec - WALC ANGIELSKI

Piosenki na pierwszy taniec – latino

Pierwszy taniec weselny w stylu latino? 💃 Czemu nie!

Już od wielu lat wiadomo, że walc wcale nie jest jedynym tańcem zarezerwowanym na tę okazję. Decydując się jednak na taniec latynoski, warto zacząć przygotowania nieco wcześniej. W tych stylach akcent kładzie się przede wszystkim na energię, dynamikę i akcentowanie muzyki, czego nie damy rady nauczyć się w tydzień.

💠 Wedding.pl radzi: Zastanówcie się też czy kreacja Panny Młodej nie uniemożliwia Wam wykonania pierwszego tańca w tym stylu. 💠

Oprócz cha chy czy rumby, możecie zatańczyć także salsą, sambę czy bachate. Idealnie na pierwszy taniec sprawdzą się te piosenki:

57. „Tumbao” - Prince Royce ft. Gente de Zona, Arturo Sandoval
58. „Time of my Life” - Bill Medley & Jennifer Warnes
59. „Dalej” - Marcin Sójka
60. „La Libertad” - Alvaro Soler
61. „Señorita” - Shawn Mendes, Camila Cabello
62. „Échame La Culpa” - Luis Fonsi, Demi Lovato
63. „Mayores” - Mandinga
Playlist: Pierwszy Taniec - W RYTMIE LATINO (salsa, samba, bachata)

Piosenki na pierwszy taniec – fokstrot

Fokstrot 🦊 to taniec z grupy tańców standardowych, uważany za najtrudniejszy spacer świata. Najważniejszą cechą fokstrota jest połączenie otwartych figur z akcją swingową. Tańczony jest w metrum parzystym, co sprawia, że idealnie nadaje się do wielu wybieranych przez Was utworów.

Na potrzeby pierwszego tańca proponowany jest często w uproszczonej wersji i nazywany – social foxtrot. Oto kilka piosenek, które idealnie sprawdzą się w tym rodzaju tańca:

64. „I Love You Baby” - Frank Sinatra
65. „Dream a Little Dream of Me” - Michael Bublé
66. „Fly Me To The Moon” - Frank Sinatra
67. „City Of Stars” - Emma Stone, Ryan Gosling
Playlist: Pierwszy Taniec - FOXTROT

Piosenki na pierwszy taniec – jive

Jest to jeden z tańców latynoamerykańskich, wywodzący się z Ameryki. Charakteryzuje się szybkim tempem i ogromną ilością energii!

Nie może w nim zabraknąć niezwykle charakterystycznych dla tego tańca wykopów czyli kicków! Ze względu na energetyczne podobieństwo często bywa mylony z 🎸 rock and rollem. Jive jest rzadko wybierany na pierwszy taniec. Dlaczego?

Ponieważ jest kłopotliwy do wykonania w długiej sukni. Dlatego niekiedy Panny Młode specjalnie na potrzeby jive’a przebierają się w krótką sukienkę czy nawet trampki. Jeżeli jive skradł Wasze serce, rozważcie taką możliwość.

A oto kilka utworów w rytmie jive’a:

„68. Je veux” - ZAZ
69. „Dear Future Husband” - Meghan Trainor
70. „Candyman” - Christina Aguilera
71. „Don't Stop Me Now” - Queen
72. „Crazy Little Thing Called Love” - Queen
73. „You Never Can Tell” - Chuck Berry
Playlist: Pierwszy Taniec - JIVE

Piosenki na pierwszy taniec – quickstep

Quickstep należy do grupy tańców swingowych, jednak ze względu na szybkie tempo akcja swingowa jest mniej wyraźna niż w pozostałych tańcach.

Jest to taniec standardowy, jednak niezwykle dynamiczny i energetyczny. Dlatego wymaga od tancerzy idealnego wyczucia rytmu oraz niezłej 🏃‍♀️ kondycji. Quickstep jako pierwszy taniec wybierany jest dosyć rzadko. Przede wszystkim ze względu na jego szybkie tempo, ale również ze względu na niewielką ilość utworów, które do niego pasują.

Jeżeli interesuje Was ten rodzaj tańca, oto kilka piosenek, które możecie wykorzystać:

74. „Back In Town” - Matt Dusk
75. „Słowo jedyne Ty” - Czerwone Gitary
76. „A Little Less Conversation” - Elvis Presley
77. „Nah neh nah” - Vaya Con Dios
78. „Englishman In New York” - Sting
Playlist: Pierwszy Taniec - QUICKSTEP

Piosenki na pierwszy taniec – tango

Tango 🌹 to taniec towarzyski wywodzący się z Argentyny, występujący w wielu odmianach. Jest to taniec przepełniony emocjami, dlatego jego opanowanie może być nieco trudniejsze dla przyszłej Młodej Pary.

Nie zawsze wystarczy czasu by opanować choreografię i dołożyć do niej, tak ważny w tym tańcu, wyraz artystyczny. Zwłaszcza, jeżeli jest to Wasze pierwsze spotkanie z tańcem.

Jeżeli jednak zależy Wam na tangu oto utwory, które możecie wykorzystać:

79. „Por una Cabeza” - Carlos Gardel
80. „La Cumparsita” - Gerardo Matos Rodríguez
81. „Libertango” - Astor Piazzolla
Playlist: Pierwszy Taniec - TANGO

Polskie piosenki na pierwszy taniec

Chcielibyście zatańczyć do 🇵🇱 polskiej piosenki? Nie ma sprawy! Oto popularne polskie piosenki na pierwszy taniec:

82. „Nie obiecuj nic” - Jan Traczyk, Zofia Nowakowska
83. „Księżniczka” - Sylwia Grzeszczak

oraz wymienione wcześniej:

„Weź nie pytaj” - Paweł Domagała
„Za szkłem” - Bracia
„Zakochani” - Irena Santor & Jerzy Połomski
„O niebo lepiej” - Mietek Szcześniak
„Anastazja - Płynie czas, liczę dni” - Olga Polikowska
„Oczarowanie” - Zbigniew Wodecki
„Zakochani” - Natalia Kukulska
„Dumka Na Dwa Serca” - Edyta Gorniak i Mietek Szczesniak
„Dalej” - Marcin Sójka
„Słowo jedyne Ty” - Czerwone Gitary
„Kołysanka dla nieznajomej” - Perfect
Playlist: POLSKIE piosenki na PIERWSZY TANIEC

Oryginalne piosenki na pierwszy taniec

Jeżeli natomiast szukacie czegoś oryginalnego, czegoś czego prawdopodobnie nie usłyszycie na innym weselu, oto lista dla Was:

84. „Miracle Aligner” - The Last Shadow Puppets
85. „Strictly Reserved for You” - Charles Bradley
86. „Start A Fire” - John Legend
87. „Ocean Eyes” - Billie Eilish
88. „When a Man Loves a Woman” - Michael Bolton
89. „She's like the wind” - Patrick Swayze
90. „Be My Baby” - The Ronettes
91. „Do You Love Me” - The Contours
92. "Miłość, miłość" - Krzysztof Zalewski
93. "Stars are yours" - Ross Copperman
Playlist: ORYGINALNE piosenki na PIERWSZY TANIEC

Piosenki na pierwszy taniec – pełna lista

A to pełna lista piosenek na pierwszy taniec, na której znajdziecie utwory do wszystkich rodzajów tańca. Jeśli więc nie jesteście zdecydowani na żaden konkretny styl i szukacie 💡 inspiracji, przesłuchajcie całą playlistę:

Playlist: Pierwszy Taniec - NAJWIĘKSZA playlista

Szukacie także piosenek, przy których będziecie się bawić do białego rana? Sprawdźcie listę ponad 300 (!!) największych weselnych hitów!

7 szybkich rad, które warto zapamiętać

Wiem, że informacji jest tutaj bardzo dużo. Dlatego podsumujmy sobie w kilku prostych radach to, co warto wiedzieć o pierwszym tańcu weselnym.

 1. Wybierzcie piosenkę, którą lubicie

  To jest kluczowa kwestia. Po pierwsze, ćwicząc pierwszy układ, będziecie słuchali ją mnóstwo razy, dlatego nie ma sensu katować się czymś, czego nie znosicie. A po drugie, macie to zatańczyć przy wszystkich gościach, pełni pozytywnych emocji, radości, z uśmiechem, a nie z kwaśną miną, tylko dlatego, że nie znosicie piosenki, do której tańczycie.

 2. Skróćcie piosenkę

  Jeżeli piosenka ma więcej niż 3 minuty i 30 sekund, ✂️ skróćcie ją. I dla Was trudno będzie nauczyć się tak długiego układu, i dla gości tak długi występ będzie już męczący.

 3. Określcie swój czas na naukę

  Zastanówcie się, ile czasu realnie jesteście w stanie poświęcić na naukę pierwszego tańca. Zobaczcie, ile zostało Wam czasu do 💐 ślubu, oraz jak często możecie chodzić na lekcje.

 4. Przekażcie DJ ostateczną wersję Waszej piosenki

  Właśnie dlatego, że piosenka na pierwszy taniec jest często skracana i modyfikowane jest jej tempo, nie zapomnijcie przekazać odpowiedniej osobie 🎧 jej ostatecznej wersji. W przeciwnym wypadku będziecie musieli zmienić utwór lub zatańczyć do oryginału. A to już może nie wyjść tak dobrze.

 5. Określcie przestrzeń, jaką macie do dyspozycji

  Zróbcie to już na samym początku. Bez sensu przygotowywać się i uczyć pierwszego tańca, którego nie będziecie mogli wykonać ze względu na zbyt małą przestrzeń. 🤭

 6. Dopasujcie pierwszy taniec do Waszego stroju

  Pamiętajcie, że pierwszy taniec nie odbywa się w dresach czy wygodnych t-shirtach. Musicie wziąć pod uwagę ograniczenia, jakie niesie za sobą garnitur, a przede wszystkim suknia ślubna.

 7. Testujcie!

  Testujcie, co tylko możecie, aby jak najbardziej zbliżyć się do warunków, które będziecie mieli w dniu Waszego wesela. Postarajcie się zrobić próbę generalną na sali weselnej, zabierzcie ze sobą buty ślubne, koło sukni ślubnej jeśli jest tak możliwość, spodnie zbliżone do tych od garnituru. Tak aby nic nie było w stanie Was zaskoczyć, gdy nadejdzie właściwy moment!

para młoda organizacja wesela

👑 Podsumowanie, czyli pierwszy taniec w pytaniach i odpowiedziach 👑

Od czego zacząć przygotowania?

Przede wszystkim wybierzcie 🎤 piosenkę, do której chcielibyście zatańczyć. Zwróćcie też uwagę na to, jaką przestrzeń macie do dyspozycji na Waszej sali oraz jaką swobodę ruchu macie w Waszych strojach – szczególnie istotne przy obcisłych sukniach ślubnych. Oprócz tego, ważne żebyście na samym początku określili, ile macie czasu na naukę i czy będziecie mieli czas, żeby ćwiczyć i dopracować układ.

Czy pierwszy taniec musi być walcem?

Ależ skąd! Choć większość Młodych Par decyduje się właśnie na walc wiedeński (na walc angielski zdecydowanie mniej), to pierwszy taniec może być także 🔥 rumbą, cha chą, salsą, foxtrotem, jive’em, quickstep’em, tangiem. A jeśli nie możecie zdecydować się na jeden styl, rozważcie mix taneczny!

Kiedy zacząć ⏰ naukę pierwszego tańca?

Jeżeli chcielibyście przygotować się do pierwszego tańca z instruktorem, to najlepiej zgłosić się do niego około 2,5 miesiąca przed ślubem.

Ile godzin potrzeba, żeby nauczyć się układu na pierwszy taniec?

Oczywiście każda para 👫 jest inna i ma inne umiejętności taneczne, jednak przeważnie 3 – 4 lekcje pozwalają opanować krótką i prostą choreografię. 5 – 8 lekcji to odpowiednia liczba zajęć, aby przygotować bardziej złożony układ i dopracować szczegóły. Natomiast 9 i więcej lekcji to taka ilość zajęć, która pozwala nie tylko na przygotowanie choreografii do pierwszego tańca, ale również omówić kwestie tańca użytkowego.

Jak przygotować się na próbę generalną pierwszego tańca?

Zabierzcie ze sobą docelowe buty ślubne, Panna Młoda powinna zabrać ze sobą koło od sukni (opcjonalnie długą spódnicę), natomiast Pan Młody spodnie zbliżone do ślubnych, koszulę i ewentualnie marynarkę (rozpięta). Przed próbą przećwiczcie kilka razy choreografię we własnym zakresie. Możecie też zaprosić na próbę małą 👪 publiczność.

——————

Artykuł powstał we współpracy z Moniką Borkowską – tancerką, trenerką,🏆 instruktorką, ale przede wszystkim SPECJALISTKĄ OD PIERWSZEGO TAŃCA!

Jeżeli chcielibyście oczarować gości, zachęcić ich do zabawy, a także przenieść energię tańca towarzyskiego na Wasz weselny parkiet z możliwością nauki kilku przydatnych kroków, skorzystajcie z pokazu tańca jako atrakcji na wesele!

W ofercie znajdziecie pokazy tańców latynoamerykańskich (samba, cha-cha, rumba, pasodoble, jive), standardowych (walc angielski, tango, foxtrot, walc wiedeński, quickstep) lub kombinacji obu stylów w wykonaniu profesjonalnych tancerzy i instruktorów tańca towarzyskiego.

Ponadto możecie wykorzystać elementy tańca latynoskiego (salsy, bachaty), tanga argentyńskiego czy tańca nowoczesnego.

Pamiętajcie, że taki pokaz, możecie dopasować do klimatu pokazu zgodnego z Waszymi wymaganiami np. styl lat 20-tych, tematy filmowe czy musicalowe.

Pokazy tańca organizowane przez Monikę możecie rezerwować na przyjęcia odbywające się na terenie Trójmiasta oraz w odległości 150 km od niego.