Przysięga małżeńska ❤️
Ślub kościelny, cywilny a może WŁASNA? 📝

przysięga małżeńska

Przysięga małżeńska na ślubie to najważniejsza i prawdopodobnie najbardziej wzruszająca część ślubu. To właśnie wtedy para staje się 💏 mężem i żoną.

Na ślubie kościelnym odbywa się w obecności księdza, który prowadzi ceremonię, świadków i gości Pary Młodej. Nic więc dziwnego, że dla wielu Par jest stresująca. 😨

Podobnie jest podczas ślubu cywilnego. Gdy nadchodzi czas przysięgi zapada cisza, a para Młoda jest w centrum uwagi. Dlatego żeby czuć się pewniej i komfortowo, warto zapoznać się wcześniej ze słowami przysięgi.

Jeśli jednak zdarzy Wam się pomyłka, nie martwcie się! To podobno przynosi szczęście w małżeństwie!

Jeżeli jesteście 🧐 ciekawi:

  • Jak wygląda przysięga małżeńska na ślubie kościelnym,
  • Czym różni się ślubowanie na ślubie jednostronnym,
  • Jak brzmi formuła na ślubie cywilnym,
  • Oraz chcecie dowiedzieć się czy można napisać własną przysięgę,

to ten artykuł jest dla Was! 👇

tekst przysięgi małżeńskiej
Fot. Karolina Kolanowska

Zastanawiasz się, czy o wszystkim pamiętaliście? A może wciąż układasz Waszą listę rzeczy do zrobienia? Sprawdź nasz przewodnik: organizacja ślubu i wesela KROK PO KORKU! i skorzystaj z gotowego harmonogramu!

Przysięga małżeńska na ślubie kościelnym – tekst

Przed samą przysięgą ksiądz zadaje 3 pytania. Dotyczą one pragnienia zawarcia związku małżeńskiego i woli posiadania dzieci. 👨‍👩‍👧‍👦 A jak brzmią dokładnie?

  1. Czy chcecie dobrowolnie i bez żadnego przymusu zawrzeć związek małżeński?
  2. Czy chcecie wytrwać w tym związku w zdrowiu i chorobie, w dobrej i złej doli, aż do końca życia?
  3. Oraz Czy chcecie z miłością przyjąć i po katolicku wychować potomstwo, którym Bóg was obdarzy?

Na wszystkie pytania Pan i Panna Młoda wspólnie odpowiadają “chcemy”. Następnie wypowiadana jest modlitwa do Ducha Świętego, 🕊 a tuż po niej najważniejszy moment ceremonii – przysięga małżeńska. Ksiądz wypowiada zdanie:

Skoro zamierzacie zawrzeć sakramentalny związek małżeński, podajcie sobie prawe dłonie i wobec Boga i Kościoła powtarzajcie za mną słowa przysięgi małżeńskiej.

Po tych słowach Para Młoda zwraca się do siebie i podaje sobie prawe dłonie, 🤝 które ksiądz wiąże stułą. Następnie zaczynając od Pana Młodego powtarzają za księdzem przysięgę:

Ja (imię partnera/partnerki) biorę Ciebie (imię partnera/partnerki) za męża/żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.

przysięga małżeńska w kościele
Fot. Fotografy

Następnie ksiądz potwierdza 💞 zawarcie małżeństwa słowami:

Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela. Małżeństwo przez was zawarte, ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Po tym następuje błogosławieństwo 👐 symbolu Waszej miłości, czyli obrączek:

Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności. Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki.

Małżonkowie nakładają sobie obrączki na palec serdeczny prawej ręki. Najpierw mąż, a później żona. Podczas tego momentu powtarzają za księdzem:

(Imię żony/męża) przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

Marta i Marcin Przysięga Małżeńska

Przysięga małżeńska na ślubie jednostronnym

Czasami zdarza się, że na ślubie kościelnym tylko jedno z przyszłych małżonków jest wyznania rzymsko-katolickiego. Wtedy przysięga nieco różni się od tradycyjnej. A jak dokładnie wygląda?

Obydwoje narzeczonych składają sobie przysięgę, jednak osoba nienależąca do ⛪️ Kościoła katolickiego nie powołuje się na Boga. Oznacza to pominięcie przez nią ostatniego zdania, czyli: Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.

Ponadto osoba innego wyznania lub niewierząca nie wykonuje też znaku ✝️ krzyża i nie przystępuje do komunii świętej.

Co ważne, partner niezwiązany z Kościołem katolickim musi mimo wszystko zobowiązać się do zgody na wychowanie dzieci 🤱 zgodnie z nauką Kościoła oraz że nie będzie przeszkadzał partnerowi w praktykowaniu wiary.

ślub jednostronny przysięga
Fot. Sylwia Rakowska

Przysięga małżeńska na ślubie cywilnym – tekst

Ślub cywilny najczęściej odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Aby zawrzeć małżeństwo, w tym przypadku małżonkowie również składają przysięgę. Podobnie jak podczas ślubu kościelnego, narzeczeni powtarzają słowa za prowadzącym ceremonię, a ślubowanie rozpoczyna 🤵 Pan Młody.

Wypowiada się słowa:

Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię partnerki/partnera) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Po wypowiedzeniu formułek przez Pana Młodego i Pannę Młodą następuje moment na pocałunek pary 💏 i oklaski gości. Następnie urzędnik udzielający ślubu wypowiada słowa:

Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani (…) i Pana (…) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki. 

Ślub cywilny jest znacznie krótszy od kościelnego. Po wymianie obrączek zostaje już tylko dopełnienie 📋 formalności w postaci podpisania aktu zawarcia związku małżeńskiego.

Ślub w trakcie pandemii COVID-19

Własna przysięga

Chociaż w Polsce nie można zmienić formuł przysięgi małżeńskiej, to dopuszcza się dodanie czegoś od siebie 💬 tuż po wypowiedzeniu obowiązkowych form. W ten sposób przysięga może stać się bardziej osobista.

Dotyczy to zarówno przysięgi na ślubie kościelnym, jak i na ślubie cywilnym. Co więcej – w obu przypadkach potrzebna jest zgoda duchownego lub urzędnika.

Jeśli chcielibyście jednak stworzyć własną przysięgę w całości, możecie to zrobić decydując się na ślub humanistyczny. Należy jednak pamiętać, że jego ważność trzeba potwierdzić w 🏢 Urzędzie Stanu Cywilnego.

Własna przysięga powinna być spersonalizowana i przemyślana. Warto ślubować to co jest dla Was najważniejsze. Żeby ułatwić zadanie, możecie najpierw ✍️ wypisać listę rzeczy, które chcecie sobie przysiąc, a później ułożyć wyjątkowy i szczery tekst.

Własna przysięga małżeńska – przykłady

Sprawdźcie przykładowe przysięgi małżeńskie:

  1. Ty wiesz najlepiej jak bardzo nie potrafię podejmować decyzji. Jednak jest jedna, przy której się nie wahałem i której jestem całkowicie pewnyspędzić z Tobą resztę życia. Dlatego ślubuję Ci miłość, wierność i że zrobię wszystko byś była szczęśliwa. Obiecuję być Twoim przyjacielem, kochać Cię, rozśmieszać i wspierać w spełnianiu Twoich marzeń, bo Ty spełniłaś moje.
  2. Jesteś moją jedyną prawdziwą miłością i codziennie dziękuję, że stanąłeś na mojej drodze. Niektóre dni będą takie jak ten – szczęśliwe i pełne radości, inne mogą okazać się dla nas wyzwaniem. Ale obiecuję Ci świętować z Tobą sukcesy, a pocieszać i wspierać w trudnych chwilach. Być przy Tobie zawsze i na zawsze. Ślubuję Ci okazywać Ci moją miłość codziennie w słowach i czynach, kochać Cię dzisiaj, jutro i do końca życia.
  3. Wiedz, że zawsze możesz na mnie liczyć. Niezależnie od tego co wydarzy się w przyszłości pamiętaj, że zawsze będę przy Tobie. Chcę, by Twoje marzenia, cele, smutki i zmartwienia były moimi. Chcę dawać Ci radość, uśmiech i szczęście. Sprawiać, by nasza miłość rosła z każdym dniem. Przysięgam kochać, wspierać i uszczęśliwiać Cię do końca naszych dni.
ślub cywilny humanistyczny własna przysięga
Fot. Mucha Nie Siada Event&Wedding Planners

👑 Podsumowanie, czyli wszystko o przysiędze małżeńskiej 👑

Jaki jest tekst przysięgi małżeńskiej na ślubie kościelnym?

Zaczynając od narzeczonego 🥰 Para Młoda wypowiada słowa przysięgi, które brzmią: Ja (imię partnera/partnerki) biorę Ciebie (imię partnera/partnerki) za męża/żonę i ślubuję Ci: miłość, wierność i uczciwość małżeńską, oraz że Cię nie opuszczę aż do śmierci. Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.

Jak wygląda przysięga małżeńska na ślubie cywilnym?

Słowa przysięgi małżeńskiej na ślubie cywilnym jakie wypowiada Para Młoda 👰🤵 to: Świadomy/a praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny, uroczyście oświadczam, że wstępuję w związek małżeński z (imię partnerki/partnera) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe.

Ślub jednostronny – jak wygląda przysięga?

Podczas ślubu jednostronnego słowa przysięgi są takie same jak podczas tradycyjnego ślubu kościelnego. Jednak osoba niezwiązana z Kościołem katolickim nie powołuje się na Boga i pomija ostatnie zdanie 📝 formułki, czyli: Tak mi dopomóż, Panie Boże Wszechmogący, w Trójcy jedyny i wszyscy święci.

Czy można stworzyć własną przysięgę?

Całkowicie własną przysięgę 🤞 można wypowiedzieć jedynie podczas ślubu humanistycznego. Natomiast w przypadku ślubu kościelnego i cywilnego należy wypowiedzieć obowiązkowe formułki i dopiero wtedy dodać coś od siebie. Żeby to zrobić potrzebna jest jednak zgoda księdza lub urzędnika.