🧝‍♀️ Ślub Humanistyczny 🧝‍♂️
Co to? Jest ważny w Polsce? Jak go zorganizować?

Coraz częściej mamy do czynienia z określeniem “ślub humanistyczny”. Ba, coraz więcej osób decyduję się na organizację takiej uroczystości. Ale powstaje pytanie – co to właściwie jest? 🧐 Co go wyróżnia?

Mamy przecież śluby wyznaniowe 💒 i ślub cywilny, 🏫 po co wyróżniać kolejny rodzaj? A co jeśli nie możesz wziąć ani pierwszego, ani drugiego. Albo po prostu nie chcesz? Wtedy rozwiązaniem może być właśnie ślub humanistyczny.

Pierwszy ślub humanistyczny był nie tak dawno, bo w 2007 roku. I od tamtego czasu jego popularność rośnie! Dlatego warto przyjrzeć mu się bliżej. 🕵️‍♀️

Sprawdź:

A ponadto na samym końcu znajdziesz informację o ślubach humanistycznych w innych państwach!

ślub humanistyczny góry niebieska suknia

A jeśli chcesz mieć organizację Waszego dnia pod kontrolą, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to kolejna forma zawarcia małżeństwa. Jednak w tym miejscu musimy od razu sobie powiedzieć o jednej zasadniczej różnicy – ślub humanistyczny sam w sobie nie ma skutków prawnych. Co to oznacza? 🤔

To, że według prawa, po takim ślubie, formalnie nie jesteście małżeństwem. Jest to uroczystość dla najbliższych, w której możecie przysiąc sobie miłość, wierność, ale ma to tylko wymiar społeczny. Zatem formalnie wciąż jesteście panną 👩 i kawalerem. 🧔 Jaki jest więc na to sposób?

Możecie wziąć ślub cywilny lub konkordatowy przed główną uroczystością, lub po niej. Tu oczywiście pod uwagę musicie wziąć wszystkie formalności z tym związane. Dzięki temu wszystko formalnie będzie uregulowane, a sam ślub humanistyczny pozostanie uroczystością dla rodziny i przyjaciół.

Z pewnością ślub humanistyczny to dobra alternatywa dla tradycyjnej ceremonii religijnej. ⛪️ Co prawda w Polsce nie cieszy się aż tak dużym powodzeniem jak w innych krajach, ale jego popularność stale wzrasta. Najwięcej ślubów humanistycznych odbywa się na Wyspach Brytyjskich.

Dlaczego coraz więcej Par Młodych decyduje się na ślub humanistyczny, skoro nie ma skutków prawnych w Polsce? 👇

Przede wszystkim ślub humanistyczny pozwala nadać indywidualny charakter ceremonii. Co więcej, Para Młoda przygotowuje własne przysięgi na ślub. Tak jak w filmach! 🎥 Bez wątpienia przysięgi są osobiste, bardzo emocjonalne i wzruszające. A co najważniejsze, ukochani po raz pierwszy słyszą swoje przysięgi w dniu ślubu!

Kto z Was nie chciałby usłyszeć na ślubnym kobiercu pięknych szczerych słów od ukochanej osoby? Dlatego coraz więcej narzeczonych wybiera ślub humanistyczny. Z pewnością to niesamowite i romantyczne przeżycie!

ślub humanistyczny młoda para

Ślub humanistyczny – dla kogo?

Po pierwsze ślub humanistyczny przewiduje jedno zasadnicze odstępstwo od zasad ślubu cywilnego – możliwość zawarcia małżeństwa przez osoby tej samej płci.

W warunkach prawa polskiego, nie ma możliwości zalegalizowania formalnie takiego związku. Ale to nie zabrania zorganizowania przepięknej uroczystości dla najbliższych. 🤩 Coraz więcej takich uroczystości organizuje się w Polsce. Pierwszy humanistyczny ślub homoseksualny odbył się w Polsce w 2008 r., czyli już 14 lat temu! 🏳️‍🌈

Po drugie ślub humanistyczny jest fantastyczną opcją dla osób, które nie chcą szablonowej uroczystości.

Standardowo ślub w Polsce jest przeprowadzany w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Niewielki odsetek par decyduje się na ślub w plenerze. 🏖

Z jednej strony może dlatego, że to dodatkowe koszta, ale z drugiej również dodatkowe formalności. 📑 Do tego wszystkiego, pomimo Waszego wniosku, kierownik USC lub ksiądz wcale nie musi się zgodzić na ślub w plenerze. I wtedy przydaje się ślub humanistyczny.

Ślub humanistyczny daje absolutną swobodę wyboru miejsca na ślub, tego jak ma wyglądać uroczystość, czy jaka ma być jej oprawa. Dlatego możecie zorganizować go we własnym stylu.

Nie chcesz odwzorowywać standardowej uroczystości a zamiast tego zrobić ślub w stylu fantasy lub cosplay? Fantastycznie!

Jeśli oboje kochacie rocka, a może poznaliście się na rockowym koncercie, to możecie zorganizować ślub humanistyczny w rockowym klimacie.

A może uwielbiacie dawne klimaty? To postawcie na ślub w stylu wiktoriańskim! Z pewnością każda para znajdzie swój styl ceremonii i sprawi, aby ten dzień rzeczywiście był wyjątkowy i niezwykle romantyczny! ❤️

panna młoda krótka suknia bukiet ślubny

Ponadto śluby humanistyczne są też chętnie wybierane przez pary mieszane pod względem narodowości. Tutaj można głównie zauważyć śluby polsko- :

  • 💂‍♂️ Brytyjskie (angielskie oraz szkockie),
  • 🍔🍟 Amerykańskie,
  • 🍻 Niemieckie,
  • 👨‍🍳 Francuskie.

Dzięki temu para może na przykład połączyć tradycje dwóch kultur i zrobić ślub taki, jaki sobie wymarzyli. Później wystarczy tylko do tego wziąć ślub cywilny i przeprowadzić uznanie ślubu w państwie małżonka.

Podsumowując, ślub humanistyczny to dobry wybór zarówno dla par homoseksualnych, jak i dla narzeczonych różnej narodowości. ślub humanistyczny to również świetny wybór dla par, które nie chcą zawierać religijnej ceremonii lub nie mogą, ponieważ są po rozwodzie, a także dla wszystkich, którzy marzą o indywidualnym ślubie.

Uroczystość w plenerze? Sprawdź!

Czy każdy może wziąć ślub humanistyczny?

Nie, nie każdy.

Nad wszystkimi ślubami humanistycznymi w Polsce czuwa Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. 👨‍🏫 I mimo dużej swobody jaką dają ceremonie ślubu humanistycznego przestrzegane są w większości zasady Kodeksu Rodzinnego.

Dlatego ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby:

  • Poniżej 18. roku życia (choć z ważnych powodów i za zgodą opiekunów, można pozwolić na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat),
  • Ubezwłasnowolnione całkowicie,
  • Dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym,
  • Pozostające już w związku małżeńskim,
  • Będące krewnymi w linii prostej, rodzeństwem czy w stosunku przysposobienia (adopcji).

Skąd takie ograniczenia? Aby śluby humanistyczne nie były furtką lub przyzwoleniem do wykorzystywania kogokolwiek lub dla zachowań, których społeczeństwo nie akceptuje. 👍

Śluby humanistyczne mają dawać swobodę i umożliwiać przeprowadzanie pięknych uroczystości, 🥰 których pary nie mają możliwości zorganizować w standardowych warunkach.

Jedynym odstępstwem jest to, że jak już wspomniałam, nie ma ograniczenia co do ślubów homoseksualnych. 👰👰

panna młoda bukiet ślubny długie rękawy

Jak go zorganizować?

Musisz zgłosić się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się organizacją ślubów humanistycznych lub bezpośrednio do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Wtedy ustalacie Wasz indywidualny scenariusz uroczystości oraz miejsce, gdzie ma się ona odbyć. W tej kwestii nie obowiązują żadne zasady – więc nie musicie kierować się tym, co znacie ze ślubów, na których byliście do tej pory.

To również oznacza, że Wasze przysięgi są indywidualne. Dlatego będziecie musieli poświęcić czas, aby zastanowić się, co chcecie w tym dniu powiedzieć Wasze drugiej połówce i napisać własną przysięgę małżeńską. 🤔❤️

💠 Wedding.pl radzi: Zwróćcie uwagę, co musicie przygotować na taką uroczystość a co może zapewnić Wam organizator. 💠

Zazwyczaj jednak w całości będziecie musieli zająć się zaaranżowaniem miejsca ślubu.

Kto prowadzi ślub humanistyczny?

Przede wszystkim osobę, która prowadzi ślub humanistyczny nazywa się celebrantem. Zazwyczaj są to osoby specjalnie wykfalifikowane, które udzieliły nie jednego ślubu humanistycznego.

W przeciwieństwie do księdza, czy 👨‍💼 urzędnika z Urzędu Stanu Cywilnego, celebrant podchodzi bardzo osobiście do Młodej Pary. Nie tylko ustali z Wami wszystkie szczegóły ślubu, ale także zaangażuje się w prowadzoną ceremonię. Celebranci doskonale wiedzą, że udzielają wyjątkowego ślubu i ukazują swoją świadomość.

Jeśli marzycie, aby ślubu udzielił Wam ktoś blisko, to nic nie stoi na przeszkodzie! Praktycznie każdy może poprowadzić ceremonię – zarówno ktoś z rodziny, jak i najlepszy przyjaciel. Przy wyborze odpowiedniej osoby pamiętajcie, aby celebrant miał dobrą dykcję 🗣 i potrafił wczuć się w wyjątkową atmosferę ślubu. 💕

ślub humanistyczny ołtarz w górach

Jak wygląda ślub humanistyczny?

W rzeczywistości ślub humanistyczny wygląda tak, jak sobie zażyczycie. Przede wszystkim taki rodzaj ceremonii daje dużą dowolność Młodej Parze.

Zazwyczaj celebrant krótko wita bliskich Pary Młodej, którzy przybyli na ślub. Następnie mówi kilka słów o narzeczonych i ślubie, ale niekoniecznie. To Wasz dzień i to Wy piszecie scenariusz ceremonii! 🙂

Kolejno przemowy mogą wygłosić bliscy Młodej Pary. Na niektórych uroczystościach rodzina oraz przyjaciele mówią klika ciepłych słów od siebie, ale oczywiście nie jest to konieczne.

I w końcu najważniejszy moment – osobiste przysięgi Młodej Pary! Co najważniejsze, przysięga nie jest sztampową formułą, a mową płynącą prosto z serca. ❤️ Przede wszystkim przysięga to zupełna dowolność. Możecie zarówno cytować wiersz, używać pięknych słówek, jak i odwołać się do przyziemnej rzeczywistości. Najważniejsze to szczerość.

Po wygłoszeniu przysiąg, Para Młoda wymienia się 💍 obrączkami.

Ślub humanistyczny nie wymaga wyboru świadków, ale jak najbardziej możecie poprosić bliskich o świadkowanie. Panna Młoda może również wybrać druhny na ten ważny dzień.

Przysięgi Pisane Wierszem | Wzruszający Film Ślubny | Ślub w Plenerze | Historia Pięknej Miłości

💰 Ile to kosztuje? 💰

To oczywiście zależy od tego, jaką uroczystość sobie wymyślicie, a w związku z tym, co będziecie musieli przygotować.

Cena minimum jako wynagrodzenie dla Celebranta 👨‍💼 za przeprowadzenie ślubu to około 400 zł, jednak do ogólnych kosztów musicie doliczyć też wydatki związane z przygotowaniem miejsca ślubu.

Czyli na przykład:

  • Miejsce dla Celebranta,
  • Krzesła dla gości,
  • Stolik, na którym będziecie mogli podpisać akt,
  • Nagłośnienie,
  • Dekoracje,
  • Atrakcje, jeśli jakiekolwiek planujecie.

Dlatego ciężko podać jedną kwotę. 🧐

Cena wynajmu krzeseł mieści się w przedziale 10 – 25 zł za sztukę. Stół wynajmiecie za około 40 zł. Natomiast koszt wynajmu dywanu, w zależności od jego grubości i długości, to między 50 a 300 zł. Do tego musicie doliczyć nagłośnienie, 🎧 dekoracje, ale również dojazd 🚌 i stroje ślubne. 👰🤵

Dlatego ślub humanistyczny można zorganizować za 1000 zł, a można to też zrobić za 5000 tysięcy.

Kaja & Amadi - ślub humanistyczny - całość

Śluby humanistyczne w innych państwach

Śluby humanistyczne to w Polsce nowość w porównaniu do innych państw. Warto jednak wiedzieć, że są państwa w których wywołują one skutki prawne.

Takim przykładem jest Szkocja, 🏴󠁧󠁢󠁳󠁣󠁴󠁿 gdzie obecnie przeprowadza się więcej ślubów humanistycznych niż katolickich 😮. Poza nią również:

  • 🇺🇸 USA,
  • 🇸🇪 Szwecja,
  • 🇳🇴 Norwegia.
Humanist Society Scotland

👑 Podsumowanie, czyli ślub humanistyczny w pytaniach i odpowiedziach 👑

Czy ślub humanistyczny może zastąpić ślub cywilny lub 💒 kościelny?

Jeżeli chcecie formalnie zostać małżeństwem to nie, ponieważ nie wywołuje on skutków prawnych. Jeżeli natomiast macie na myśli samą ceremonię, to jak najbardziej. 🙂

Czym odróżnia się ślub humanistyczny? 🤔

Przede wszystkim tym, że uroczystość może być taka jak sobie zapragniecie. Nie ma żadnych sztywnych zasad, czy formułek. Przysięgi piszecie sami, a uroczystość prowadzi tzw. Celebrant. Ale ta dowolność powoduje też, że sam ślub jest piękną uroczystością, ale jednocześnie formalnie niczego nie zmienia.

W jakich sytuacjach pary korzystają ze ślubu humanistycznego?

Z jednej strony korzystają z tego pary, które chcą żeby ich uroczystość była taka, jak sobie wymarzą. ❤️ Biorą wtedy np. ślub cywilny tylko ze świadkami, natomiast w większym gronie organizują ślub humanistyczny. Niekiedy nawet nie mówiąc gościom, że już dawno są po ślubie, a to tylko pewne jego “odegranie”. Czasami na taki ślub decydują się też pary, u których nie wszyscy mogli być na ślubie, np. w przypadku par, gdzie małżonkowie są różnej narodowości. I wreszcie, jest to też rozwiązanie dla par homoseksualnych, które formalnie nie mogą być małżeństwem.

Czy każdy może go wziąć?

Nie. ⛔️ Ograniczenia wynikają z Kodeksu Rodzinnego. Dlatego ślubu humanistycznego nie mogą wziąć osoby poniżej 18. roku życia (choć z ważnych powodów i za zgodą opiekunów, można pozwolić na ślub kobiecie, która ukończyła 16 lat), ubezwłasnowolnione całkowicie, dotknięte chorobą psychiczną lub niedorozwojem umysłowym, pozostające już w związku małżeńskim, będące krewnymi w linii prostej, rodzeństwem czy w stosunku przysposobienia (adopcji).

Jak zorganizować i ile 💸 kosztuje ślub humanistyczny?

Po pierwsze musicie zgłosić się do firmy organizującej śluby humanistyczne (jeżeli chcecie też zlecić im organizację takiego ślubu) lub bezpośrednio do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów (którzy czuwają nad ślubami humanistycznymi w Polsce), żeby zarezerwować sobie termin u Celebranta. Później już organizacją zajmuje się wybrana przez Was firma lub robicie to na własną rękę.