Jak powiedział Fiodor Dostojewski: „Taniec to nieme wyznanie miłosne”. Może dlatego większość z nas nie wyobraża sobie celebrowania ślubu bez tego wyjątkowego momentu. Mimo to wiele zestresowanych par młodych powtarza: „Aby do pierwszego tańca”. Powodów, dla których pierwszy taniec weselny budzi niepokój, bywa wiele. Przybywam z pomocą, aby Wasza piosenka na pierwszy taniec i perfekcyjna choreografia zostały zapamiętane jako jedna z najpiękniejszych chwil w Waszym życiu.
W tym artykule sprawdzicie:
Pierwszy taniec weselny w naszym kraju sięga korzeniami do staropolskich balów i poloneza. Najpierw obecny w kulturze ludowej, potem kultywowany na królewskich dworach – rodzimy taniec narodowy był oficjalnym rozpoczęciem uroczystych wydarzeń. O charakterze zbiorowym i odbywający się na samym początku balu. Następnie pojawiający się na weselach i studniówkach. Co prawda z biegiem czasu na tych pierwszych zrezygnowano z poloneza, aby w centrum uwagi postawić parę młodą, ale uroczysty pierwszy taniec weselny jako ważny rodzimy zwyczaj pozostał.
Dzisiaj pierwszy taniec na weselu symbolizuje uroczyste otwarcie biesiadnej części przyjęcia, ale również jest kolejnym etapem celebrowania zawarcia związku małżeńskiego. Choć obecnie większość nowożeńców wybiera współczesny utwór na ten moment, niektóre pary decydują się na powrót do staropolskich obyczajów i obok tańca we dwoje, zaprasza gości do majestatycznego poloneza.
Pierwszy taniec weselny pary młodej (fot. Shutterstock)
W przedślubnych przygotowaniach pomoże Wam organizer ślubny online. Zaloguj się >>>
Jeszcze nie wybraliście piosenki na pierwszy taniec? Wcale mnie to nie dziwi. Moment pierwszego wejścia na parkiet nowożeńców to jeden z najważniejszych fragmentów wesela, a piosenka, do której zatańczycie już na zawsze zostanie WASZĄ piosenką. Przygotowałam dla Was 10 porad, które przybliżą Was do wyboru tego jedynego, wyjątkowego utworu „na nową drogą życia”:
Zacznijcie od gatunku muzycznego
To dobry punkt wyjścia. W pierwszym momencie wszyscy myślą, że musi to być ckliwa piosenka o miłości. I tak, i nie. Dobrze, gdyby nawiązywała do spełnionej miłości – w końcu taki jest główny temat Waszej imprezy. Fajnie, żeby podkład muzyczny był wdzięczny do tańczenia. Ale przecież nie musi to być wyłącznie pop. Równie dobrze sprawdzi się rock, jazz, country czy poezja śpiewana.
Zastanówcie się nad stylem wesela
Piosenka disco polo raczej nie będzie pasować do eleganckiej restauracji lub pałacowej sali w stylu glamour. Z kolei klasyczny walc może się nie odnaleźć w sielskiej stodole lub w biesiadnej karczmie. Od wystroju sali weselnej, przez dress code, po oprawę muzyczną – każdy element tego dnia powinien być ze sobą spójny.
Zróbcie sobie kącik muzycznych wspomnień
Muzyka bardzo oddziałuje na nasze wspomnienia. To okazja, żeby czerpać z tych ważnych w Waszym związku. Przypomnijcie sobie, czy w Waszym muzycznym archiwum nie ma piosenek, które leciały w tle, kiedy się poznaliście, byliście na pierwszej randce lub się zaręczyliście. To doskonała okazja, żeby “odkurzyć” Wasze piosenki i jedną z nich wybrać na muzyczny motyw przewodni Waszego przyjęcia weselnego.
Wczytajcie się w słowa piosenki
Każdy z nas ma swoje ulubione piosenki, ale nie wszystkie nadają się na pierwszy taniec weselny. Dlaczego? Głównie ze względu na temat i słowa utworu. Nawet jeśli melodia wydaje się Wam idealna, a wokalista śpiewa o miłości, dokładnie zinterpretujcie słowa autora. Dotyczy to zwłaszcza zagranicznych hitów, które należy przetłumaczyć. Obstawiam, że nie chcecie świętować swojego ślubu, gdy w tle ktoś śpiewa o złamanym sercu.
Szukajcie złotego środka
Piosenka wolna czy szybka? Najlepiej średnia! Nie umiecie zbyt dobrze tańczyć i myślicie, że spokojna muzyka będzie dla Was idealna? Nic bardziej mylnego! Przy zbyt wolnym utworze możecie gubić rytm i skończyć bujając się w stylu przytulańca. Z kolei za szybka piosenka wymaga dużej ilości kroków i figur, a więc jest duża szansa na błędy – bardzo dynamicznemu utworowi podołają profesjonalni tancerze lub bardzo doświadczeni amatorzy. Szukajcie takiego tempa, które pozwoli Wam na płynny taniec w pełnym komforcie. Jeśli Wasz wymarzony utwór jest za wolny lub za szybki, poproście swojego DJ-a lub zespół o stworzenie aranżacji w pożądanym tempie.
Wrzućcie na słuchawki nowe playlisty
Jeśli macie swoje ulubione playlisty i stamtąd jeszcze żadna piosenka nie skradła Waszych serc, zmieńcie je. Na czas poszukiwań wymarzonego utworu do pierwszego tańca, włączcie na YouTube, Spotify czy Tidal takie zestawienia, których normalnie byście nigdy nie wybrali. W końcu, niewiele jest osób, które na co dzień słucha tylko piosenki o szczęśliwej miłości. A takich właśnie teraz Wam trzeba!
Przesłuchajcie filmowe ścieżki dźwiękowe
Macie swoje ulubione filmy o miłości, których zakończenie wzrusza Was do łez? Może to dobra inspiracja na Wasz taniec! Przesłuchajcie całą ścieżkę dźwiękową i skupcie się na tych utworach, które są muzyczną puentą happy endu. Może się okazać, że wiele przebojów z kultowych komedii romantycznych czy melodramatów jest wprost stworzonych na Wasz pierwszy taniec.
Patrzcie na zegarek
Optymalna długość piosenki weselnej na pierwszy taniec to 2,5-3 minuty. W tym czasie zaprezentujecie różnorodną choreografię i będziecie mogli nacieszyć się tą magiczną chwilą, a fotograf i kamerzysta uchwycą idealne kadry. Z drugiej strony wszyscy goście będą mieć szansę na podziwianie Waszego występu w pełnym skupieniu. Nie możecie pozwolić, żeby Wasza publiczność miała niedosyt albo przeciwnie – patrzyła na zegarki i ziewała. Wasza ulubiona piosenka jest za długa? Poproście zespół weselny lub DJ-a o pomoc w skróceniu utworu.
„Pożyczcie” piosenkę
Zapytajcie, do jakiej piosenki tańczyli Wasi rodzice i dziadkowie. Spytajcie o muzykę, która była obecna w Waszej rodzinie od pokoleń. Może są jakieś utwory, które towarzyszyły Waszym bliskim w ważnych chwilach? Niekoniecznie musi to być ślub. Ważne by, była to kompozycja pełna pozytywnej energii, która wywołuje dobre wspomnienia. Piosenka przechodząca z pokolenia na pokolenie to może być Wasza nowa rodzinna tradycja, a do tego gwarantuję łzy wzruszenia u wszystkich gości!
Pierwszy taniec na weselu plenerowym (fot. Shutterstock)
Poproście o radę zespół lub DJ-a
Doświadczeni DJ-e i zespoły z niejednego „weselnego” pieca chleb jedli. Doskonale pamiętają pierwsze tańce swoich poprzednich par młodych i mogą podpowiedzieć, które utwory były strzałem w 10., a które lepiej sobie odpuścić. Poproście ich o krótką playlistę piosenek na pierwszy taniec, które polecają.
Polskie piosenki na pierwszy taniec, a może te zagraniczne? Najnowsze hity czy kultowe przeboje z tamtych lat? Słynne utwory z filmów, a może te znane niewielu osobom? Kompozycje popularne albo klasyczne? Wybór jest niemal nieograniczony, więc aby ułatwić Wam decyzję, przygotowałam kilka niezawodnych playlist. Podkręćcie głośniki!
Najlepsze piosenki weselne posłuchacie na YouTube Wedding.pl!
Pierwszy taniec – Oktawian Kopczyński
Kto uwieczni ten ważny moment? Pamiętajcie, że tylko profesjonalista poradzi sobie z dynamicznymi kadrami w ciągłym ruchu. Zarezerwujcie termin u dobrego fotografa i kamerzysty.
Nauka pierwszego tańca pary młodej (fot. Shutterstock)
Jest jeszcze kilka kwestii, które nie są uzależnione bezpośrednio od samego tańca, ale mogą wpłynąć na jego efekt. Koniecznie weźcie je pod uwagę!
Szukając sali weselnej, przyjrzyjcie się bliżej przestrzeni do tańca. Parkiet nie może być zbyt mały i zbyt duży. W pierwszym przypadku możecie wpadać podczas pierwszego tańca na swoją publiczność, a w drugiej – nieco gubić się na zbyt dużej powierzchni. Najlepiej jak przetestujecie docelowe miejsca do zabawy tanecznej. Nie powinno być ono zbyt śliskie i problematyczne, np. ze względu na odstające deski czy nierówności. Aby mieć pewność, że Wasz pierwszy taniec idealnie wkomponuje się w parkiet Waszej sali weselnej, koniecznie przetańczcie tam swój układ.
Nawet znakomite zdolności i perfekcyjna choreografia nie pomogą jeśli Wasze stroje będą Wam przeszkadzać w tańcu. Tworząc układ sami lub z instruktorem, już na początku musicie wziąć pod uwagę Wasze ślubne stroje.
W przypadku pana młodego nie będzie aż tak wiele kwestii do rozważenia. Ważne, by dobrać komfortowe buty, a garnitur był tak spasowany, żeby nie ograniczał ruchów. Przyciasne ubranie może podczas bardziej skomplikowanych figur pęknąć, a o za długie nogawki można się potknąć. Warto również pamiętać o tym, by przed wejściem na parkiet rozpiąć marynarkę i zastanowić się, czy nie zdjąć dodatkowych, problematycznych elementów, jak np. kamizelka.
Więcej analizy dostarczy nam stylizacja panny młodej, zwłaszcza suknia ślubna. Kreacje mają często skomplikowane konstrukcje i detale, które blokują swobodę ruchów. W tańcu mogą nam przeszkadzać m.in.: obszerne princesski (księżniczki), dopasowane na górze rybki (syrenki), sukienki z długim trenem, bardzo głębokie dekolty i rozporki czy opadające ramiączka.
Suknie ślubne idealne na pierwszy taniec (kolekcje 2021)
Kluczowe będą również buty panny młodej – ich wysokość, fason i rodzaj. Im wyższe, tym może być trudniej, ale całkiem płaskie też nie zawsze się sprawdzą. Obuwie powinno być stabilne i dobrze okalać stopę. Profesjonalistki z pewnością polecą klasyczne buty taneczne, które mają idealne kształt i wysokość obcasa oraz dobrze trzymają stopy.
Nie zapomnijcie o dodatkach, które również mogą zniweczyć Wasze taneczne plany. To mogą być całkiem niepozorne rzeczy, np. biżuteria (np. wiszące kolczyki czy okazały naszyjnik), długi welon czy całkiem rozpuszczone, długie włosy.
Ważne, by przed stworzeniem choreografii pamiętać o wszystkich ograniczeniach związanych ze strojem oraz przetestować jak najwięcej elementów w praktyce. Wiem, że panny młode nie chcą, by narzeczony widział je przed ślubem w sukni, ale mogą na próby zabrać np. koło ze spódnicy lub założyć inną sukienkę, która podobnie opina ciało w newralgicznych miejscach.
Skompletowaliście swoje wymarzone stylizacje ślubne, ale wiecie, że nie będą najlepszym rozwiązaniem na pierwszy taniec? Na czas występu zmieńcie stroje lub poszczególne elementy, np. buty. Będziecie czuć się komfortowo, a goście będą mieć dodatkową atrakcję weselną.
Choreografia do pierwszego tańca (Oktawian Kopczyński)
Kiedy goście są już po posiłku i wznieśli pierwsze toasty, przychodzi czas na zabawę taneczną. Aby móc ją rozpocząć, czeka się na otwarcie parkietu przez nowożeńców. Z tego względu w Polsce przyjęło się, że pierwszy taniec weselny odbywa się zazwyczaj po obiedzie weselnym. Nie warto zwlekać z tą chwilą jeszcze z jednego powodu – stresu, o którym poniżej.
Jak ustaliliśmy na początku, pierwszy taniec spędza sen z powiek wielu parom młodym i budzi stres nawet u dobrych tancerzy. Aby zminimalizować niepokój do minimum, polecam kilka wskazówek:
Paraliżuje Was sama myśl o pierwszym tańcu? Ta chwila powinna być przyjemnością dla Was obojga, dlatego jeśli tak ma nie być, naprawdę nie ma sensu się zmuszać. Mam dla Was kilka alternatyw, co możecie zaplanować zamiast Waszego pierwszego tańca.
Interesuje Was więcej tanecznych atrakcji? Sprawdźcie oferty zawodowych artystów i zamówcie na swoje wesele pokaz tańca.
Piękny pierwszy taniec na weselu (fot. Shutterstock)
Nie musicie się ograniczać wyłącznie do klasycznego walca lub popularnego tańca użytkowego. Jeśli zależy Wam na zaskoczeniu gości lub dobrze czujecie się w innym stylu, śmiało wybierzcie to, co Wam w duszy gra.
Jaki rodzaj tańca wybrać? Oto style taneczne, które są najczęściej wybierane przez młode pary do prezentacji swojego pierwszego tańca:
Jak dobrać piosenkę do stylu tanecznego lub styl taneczny do piosenki? Idealny duet pomoże Wam stworzyć doświadczony instruktor pierwszego tańca.
Układ do pierwszego tańca (Dream Dance by Anna Malik)
Wybierając szkołę tańca, warto sprawdzić, czy dana placówka ma w swoim portfolio bogate doświadczenie w kursach pierwszego tańca i jakie opinie posiadają konkretni instruktorzy. Nie bez znaczenia będzie odległość od Waszego miejsca zamieszkania oraz ceny. W katalogu Wedding.pl znajdziecie pełne oferty polecanych szkół tańca, zdjęcia i filmy z występów innych par młodych oraz ważne opinie klientów.
Wybierzcie kurs pierwszego tańca, który spełni Wasz oczekiwania pod względem merytorycznym, technicznym czy cenowym. Możecie wybrać się na lekcje indywidualne lub grupowe, wybrać konkretny styl taneczny lub umówić się na naukę autorskiego układu. Obecnie coraz popularniejsze bywają również kursy taneczne online. Poza standardową nauką, sprawdźcie, czy w pakiecie jest również próba generalna na sali weselnej.
Choreografia pierwszego tańca powinna być dopasowana do stylu tanecznego, wybranej piosenki, umiejętności tanecznych narzeczonych czy nawet strojów, stylu wesela i miejsca, w którym się odbędzie. Ponieważ jest wiele elementów, które należy wziąć pod uwagę, a przy tym należy wykazać się taneczną kreatywnością, warto poprosić o wsparcie profesjonalnego choreografa. Z kolei inspiracji możecie szukać wśród innych par młodych. Na YouTube Wedding.pl znajdziecie najlepsze pomysły na pierwszy taniec.
Skoro już wybieracie się na lekcje tańca, nie ograniczajcie się tylko do tego, co już umiecie. Nawet jeśli macie wyczucie rytmu i jesteście królami imprezowych parkietów, warto na Wasz pierwszy taniec przygotować coś więcej. Poproście swojego instruktora o ocenę Waszego potencjału i propozycję kilku efektownych podnoszeń czy nawet elementów akrobatycznych.
Wzruszający pierwszy taniec weselny (Dream Dance Natalia Wojdak)
W Wasz pierwszy taniec zaangażowany będzie nie tylko Wasz nauczyciel tańca, ale również zespół czy DJ. Musicie ustalić z osobą odpowiedzialną za Waszą oprawę muzyczną nie tylko szczegóły aranżacji wybranego utworu, umiejscowienie występu w scenariuszu weselnym, ale również sposób zapowiedzi Waszego tanecznego debiutu. Poproście muzyków również o rady – w końcu niejeden pierwszy taniec weselny w swojej karierze widzieli.
Możecie postawić na prostotę i pełną uwagę skupić na sobie, ale możecie też rozważyć kilka atrakcji, które urozmaicą Wasz układ. To doskonały pomysł, jeśli liczycie na efekt „wow” lub chcecie nieco odwrócić uwagę od Waszych nieidealnych umiejętności tanecznych. Co warto wziąć pod uwagę:
Efekty specjalne na pierwszy taniec weselny (Wymarzony Pierwszy Taniec Step by Step)
Możecie spróbować ułożyć choreografię samodzielnie i nauczyć się jej na własną rękę, ale w tej sytuacji samodzielność może wzmocnić poczucie niepokoju, zwłaszcza jeśli Wasze umiejętności taneczne pozostawiają wiele do życzenia. Tego dnia chcecie czuć się swobodnie i komfortowo, czerpać przyjemność z tańca, ale też zachwycić swoich gości – profesjonalny kurs tańca bez wątpienia przybliży Was do pożądanego efektu.
– Nauka tańca powoduje, że ten najbardziej stresujący dla Młodej Pary moment wesela jest w pewnym stopniu okiełznany. Nawet jeżeli Pan Młody nie odkryje w sobie Maseraka, a Pani Młoda nie zrobi salta i 10 szpagatów, to przynajmniej mają plan, co robić przez te 3 minuty, gdy wszyscy goście patrzą tylko na nich – mówi Marcin Terlecki, założyciel Studia Tańca Terlecki w Szczecinie.
Nie zostawiajcie niczego na ostatni moment, a już na pewno nie zaczynajcie przygotowań do pierwszego tańca kilka dni przed ślubem. W ułożeniu przedślubnych zadań w optymalnym czasie pomoże Wam między innymi organizer ślubny online.
Najlepiej pójść na naukę pierwszego tańca 3 miesiące przed weselem. Ważna będą systematyczne uczestnictwo w kursie i samodzielna nauka w domu, aby dobrze utrwalić poszczególne sekwencje tańca.
To zależy od Waszych umiejętności i pojętności jeśli chodzi o zapamiętywanie kroków i figur, kolejności następujących fragmentów występu oraz nabycie płynności i pewności w ruchach. Doświadczeni instruktorzy pierwszego tańca wskazują, że 4-5 lekcji to minimum.
Cena kursu pierwszego tańca zależna jest od renomy szkoły i konkretnego instruktora, rodzaju kursu, ilości zajęć czy regionu. Kluczowe jest również to, czy chcecie nauczyć się wybranego układu, czy oczekujecie od instruktora autorskiej choreografii szytej na Waszą miarę. Grupowe zajęcia będą zawsze tańsze niż te dla jednej pary, ale jeśli oczekujecie indywidualnego podejścia, które jest w tym przypadku ważne, sugeruję lekcje dedykowane tylko Wam.
60-minutowa lekcja pierwszego tańca kosztuje od 70 do 250 zł. Jeśli wykupujecie większy pakiet lub zdecydujecie się na dodatkowe usługi (np. pokaz tańca na weselu czy taneczną niespodziankę dla pana młodego/panny młodej), możecie zapytać o rabat.
Pierwszy taniec nowożeńców (Studio pierwszego tańca)
Na pierwszą lekcją tańca zabierzcie ze sobą wygodne ubrania i buty. Nie musicie od razu mieć ze sobą docelowego obuwia, ważne, by pojawiło się w trakcie kursu. Przyda Wam się również telefon, żebyście mogli nagrać choreografię demonstrowaną przez profesjonalnych tancerzy lub własne wykonanie. Nagranie zawodowców będzie dla Was zawsze punktem odniesienia podczas Waszej nauki, a Wasze – pokaże Wam, co i gdzie jest jeszcze do poprawy.
Generalna próba pierwszego tańca powinna się odbyć dzień przed ślubem w Waszej sali weselnej. Panna młoda powinna zatańczyć w docelowych butach i z elementem, który sprawia jej najwięcej trudności podczas ruchów (np. z welonem lub kołem od sukni, ewentualnie długą spódnicą), a pan młody poza butami, powinien założyć marynarkę.
Misja: idealny pierwszy taniec weselny. Jak krok po kroku się do niego przygotować?
„Połamania nóg”!
Zdjęcie główne: Shutterstock
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: