Ślub za granicą 🏝
Ślub z obcokrajowcem 💂‍♂️
Jak je zorganizować?

Romantyczny ślub za granicą, ✈️ na plaży, 🏝 gdzie nie liczy się nikt poza Wami. Bez całego zgiełku, wielkiego przyjęcia, mnóstwa osób.

Zamiast tego piękne widoki, ciepły klimat i spokój.

Dla wielu par wydaje się to nie do pomyślenia, ponieważ jest to całkowicie odmienne od tradycyjnego polskiego wesela.

A jednak coraz więcej osób decyduje się wyjechać i wziąć ślub za granicą, w jakiejś przepięknej scenerii. 😍 Czasami jadąc tylko we dwoje, czasami zabierając kilka najbliższych osób.

Bywa jednak, że ślub za granicą wiąże się z tym, że przyszli małżonkowie pochodzą z dwóch różnych państw. 🧝‍♀️🧛‍♂️

młoda para ślub na plaży
Jeśli para wybierze ślub w państwie jednego z nich, wtedy będą stosować przepisy o ślubie z obcokrajowcem.
 • Jak więc przeprowadzić międzynarodowy ślub?
 • Jak urzeczywistnić marzenie o romantycznym ślubie z granicą?
 • O czym trzeba pamiętać?
 • Jak potem przeprowadzić uznanie takiego ślubu w Polsce?

O tym wszystkim poniżej. 😃

Nie chcesz przegapić pozostałych zadań z harmonogramu? Sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!

🏰 Ślub cywilny za granicą 🏰

Upatrzyliście sobie ślub na Santorini. 🏖 Piękna wyspa, charakterystyczne niebieskie dachy i drzwi, zdjęcia będą przepiękną pamiątką. Ślub i podróż poślubna w jednym. 🧳 Tego właśnie chcecie!

Tylko jak to zrobić?

Jeżeli chcecie wziąć ślub cywilny za granicą to musicie wziąć pod uwagę dwie możliwości – ślub przed konsulem polskim lub przed zagranicznym urzędnikiem. Przyjrzyjmy się zatem obu wariantom.

bukiet ślubny ślub za granicą

Ślub za granicą przed polskim konsulem

Po pierwsze warto wiedzieć, że jest to opcja tylko dla dwóch obywateli polskich. Czyli jeśli wspólnie mieszkacie za granicą to nie musicie specjalnie przyjeżdżać do Polski – możecie wziąć ślub przed konsulem. 👨‍💼

Po drugie ślub odbywa się w konsulacie/ambasadzie polskiej. 🏫 To oznacza, że nie macie dowolności w wyborze miejsca.

Weźmy nasz wcześniejszy przykład – chcecie wziąć ślub na Santorini. W takim razie nie możecie tego zrobić przed konsulem. Dlaczego? 🤔

Ponieważ ślubu nie możecie wziąć nigdzie indziej poza Ambasadą Polską w Grecji, która znajduje się w Atenach. 🏛 Tylko teren ambasady, zgodnie z prawem międzynarodowym, należy do terytorium Polski i tylko tam konsul może udzielić ślubu zgodnie z prawem polskim.

Zatem ślubu na Santorini musi udzielić Wam urzędnik grecki, ale o tym za chwilę.

Znajdź idealną suknię ślubną!

📑 Ślub za granicą – dokumenty 📑

Jeśli więc oboje jesteście obywatelami polskimi i chcielibyście wziąć ślub przed polskim konsulem, to teraz trzecia istotna rzecz: sprawdźcie, jakich dokumentów wymaga dany konsulat, ponieważ mogą się one różnić.

Dla przykładu wymogi, wspomnianego już, konsulatu polskiego w Grecji:

 • Odpis skrócony lub zupełny aktu urodzenia 👶 (odpisy wielojęzyczne na druku europejskim są niewystarczające) obojga przyszłych małżonków,
 • W przypadku osób, które były wcześniej w związku małżeńskim – akt tego małżeństwa wraz z adnotacją o jego ustaniu lub akt małżeństwa wraz z prawomocnym orzeczeniem polskiego sądu rozwiązującym to małżeństwo, 👩‍⚖️
 • Pisemne zapewnienie o nieistnieniu okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, 👫
 • Ważny polski dowód osobisty lub paszport 🗺 (dokumenty muszą być ważne zarówno w dniu składania zapewnień małżeńskich, jak również w wyznaczonej dacie ślubu),
 • Zezwolenie na zawarcie małżeństwa, jeżeli wymagają tego przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego RP (np. w przypadku zawierania związku małżeńskiego przez kobietę, która ukończyła 16 rok życia, 🤰 ale nie ukończyła lat 18),
 • Kserokopie 🖨 paszportów lub dowodów osobistych świadków (dokumenty muszą być ważne w wyznaczonej dacie ślubu),
 • Listę imienną gości 💃🕺 (Wszystkich osób uczestniczących w ślubie może być nie więcej niż 20 (łącznie z nowożeńcami i świadkami). Żadne dodatkowe osoby nie będą wpuszczane na teren Ambasady.

Różnice między poszczególnymi konsulatami będą raczej nieznaczne, ale sprawdźcie, ewentualnie dopytajcie, jeśli coś jest dla Was niejasne.

młoda para na tarasie ślub za granicą
Lecąc samolotem sprawdź zasady dotyczące przewozu sukni ślubnej u danego przewoźnika, nie zawsze musisz ją upychać do walizki. 😎

Śluby w konsulacie są też przeprowadzane zazwyczaj w konkretne dni. Każdy konsulat ma swoje zasady, dlatego to też musicie zweryfikować. Na przykład śluby w Ambasadzie w Atenach przeprowadzane są tylko w piątki. 📆

Ślub cywilny przed zagranicznym urzędnikiem

Jeśli natomiast decydujecie się na ślub przed zagranicznym urzędnikiem 💂‍♂️ to musicie spełnić wymogi zawarcia małżeństwa przewidziane w tym państwie.

To tak jakby para pochodząca z Hiszpanii przyjechała do Polski i chciałaby wziąć ślub w plenerze.

ślub za granicą widok

Wtedy muszą wziąć ślub przed polskim urzędnikiem i spełnić wymogi Urzędu Stanu Cywilnego, aby takie małżeństwo było ważne. Następnie przeprowadzić uznanie tego ślubu w Hiszpanii (o czym trochę niżej).

Dlatego jeśli chcecie wziąć ślub na Santorini najlepiej skontaktować się z urzędem w Grecji 🇬🇷 i zapytać jakie dokumenty są Wam potrzebne.

A w czym może Wam pomóc Polski Konsul w Grecji?

 • W wydaniu albo udzielaniu pomocy w uzyskaniu zaświadczenia, że zgodnie z prawe polskim możesz zawrzeć małżeństwo (przed zawarciem związku małżeńskiego)
 • Lub na przyjęciu wniosku o transkrypcję (zarejestrowanie) aktu małżeństwa.

💈 To może Las Vegas? 💈

Sławny już ślub w Las Vegas podlega tak naprawdę tym samym zasadom, o których wspominałam wcześnie, tylko biznes, który został zbudowany wokół, pozwala na ekspresowe załatwienie wszystkich formalności zgodnie z prawem stanowym. 🐎

Jedyny dokument, który musicie załatwić to ślubną licencję. Do tego potrzebujecie zabrać ze sobą dowód osobisty lub paszport, wypełnić formularz i dokonać opłaty około 60$. 💳

panna młoda kowbojki ślub w las vegas
Na przygotowanie się do ślubu w Vegas możesz mieć naprawdę mało czasu!

Następnie z licencją udajecie się do wybranej przez siebie kapliczki 💒 i ustalacie godzinę ślubu.

Oprócz tego musicie zdecydować ile chcecie wydać na samą ceremonię, bo tutaj rozpiętość jest spora. Pamiętajcie, że to biznes więc warto zwracać uwagę na wszystkie opłaty dodatkowe.

Tak czy inaczej możecie zostać małżeństwem nawet w kilka godzin! 🕰

Ślub za granicą – uznanie ślubu w Polsce

A zastanawialiście się, czy taki ślub w Las Vegas, wzięty w przypływie chwilowego szaleństwa, będzie ważny w Polsce?

Po pierwsze, samo zawarcie związku małżeńskiego przed urzędnikiem państwa obcego, nawet w Unii Europejskiej, nie powoduje, że jest ono od razu uznawane w Polsce.

Dlatego uznanie ślubu dotyczy również Was jeśli wzięliście, lub planujecie wziąć, ślub na Santorini, 🏖 ślub na Dominikanie 🏝, ślub na Bali, czy gdziekolwiek indziej poza Polską. Wyjątkiem jest ślub przed polskim konsulem.

panna młoda bukiet ślub za granicą

Po drugie, małżeństwo musi być ważnie zawarte, zgodnie z przepisami państwa, w którym odbędzie się ślub. Następnie musi to zostać wpisane do tamtejszych ksiąg stanu cywilnego. 📖

Dopiero po tym możecie ubiegać się o wpisanie małżeństwa również do polskich ksiąg. 🇵🇱

Rejestracji i wpisu dokonuje się w urzędzie stanu cywilnego miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Nie ma to terminu, także możecie to zrobić w dowolnym momencie.

Czego potrzebujecie do wniosku?

 • Oryginału dokumentu potwierdzającego zawarcie małżeństwa lub zagraniczny akt stanu cywilnego,
 • Tłumaczenia tłumacza przysięgłego powyższego dokumentu,
 • Potwierdzenia dokonania opłaty sądowej (50 zł).

Następnie kierownik urzędu stanu cywilnego zbada, czy małżeństwo to w świetle polskiego prawa jest dopuszczalne.

Na przykład w Holandii istnieje możliwość zawarcia związku małżeńskiego przez osoby tej samej płci, 👬 a według prawa polskiego nie. W związku z tym takie małżeństwo nie będzie mogło być uznane w Polsce. ❌

Jeśli zatem chcecie, aby ślub w Las Vegas był ważny przede wszystkim musi być zgodny z prawem stanowym, dlatego właśnie musicie otrzymać licencję na zawarcie małżeństwa.

ślub za granicą młoda para w paryżu

Ślub kościelny za granicą

Tak, ślub kościelny za granicą też jest możliwy. Niekiedy również przed polskim księdzem!

Jak go zorganizować? Tu najlepiej dowiedzieć się w konkretnym, wybranym przez Was kościele, jakie dokumenty będą potrzebne.

To zupełnie jak w Polsce. Wytyczne co do formalności przed ślubem kościelnym (konkordatowym) mamy, a jednak co kościół to potrafimy trafić na dodatkowe wymagania.

Ślub za granicą nie na własną rękę

Jeśli organizacja ślubu za granicą wydaje się Wam za trudna lub zbyt pracochłonna, zatrudnijcie profesjonalistów! 🥳

Na co możesz liczyć ze strony firmy organizującej ślub za granicą? 🗼✈️⛱ Przede wszystkim pomogą Ci w:

 • Przygotowaniu dokumentów, aby ślub zawarty danym państwie był też ważny w Polsce, ✉️
 • Sprawdzeniu dokumentów zgodnie z wymogami danego państwa,
 • Dokonaniu wszystkich niezbędnych opłat, 💸
 • Przetłumaczeniu dokumentów,
 • Koordynacji organizacji ceremonii, 💐
 • Zorganizowaniu tłumacza, jeśli jest taka potrzeba,
 • A nawet zorganizowaniu świadków, jeśli nikogo nie zabieracie ze sobą!
para młoda widok balony

Do wyboru jest sporo destynacji, także jeśli chcielibyście wziąć ślub za granicą, ale boicie się jego organizacji, to może wynajęcie profesjonalistów jest rozwiązaniem dla Was. 🎉

Ślub z obcokrajowcem

To teraz przejdźmy do ślubu mieszanego pod względem narodowym. 🧜‍♀️🧚‍♂️ Jeżeli para pochodzi z różnych państw i ma różne obywatelstwa to musi wybrać, w którym państwie chce wziąć ślub.

Wspominałam wcześniej o sytuacji, kiedy chcemy wziąć ślub przed zagranicznym urzędem i tu sytuacja jest ta sama.

Jeżeli jako obywatel polski chcesz wziąć ślub przed zagranicznym urzędnikiem to musisz stosować się do przepisów tego państwa. Później natomiast zrobić uznanie ślubu w Polsce.

A co jeśli chcesz wziąć ślub w Polsce z osobą, która jest obywatelem innego państwa?

Ślub cywilny z obcokrajowcem

W przypadku ślubu cywilnego 🏫 przede wszystkim powinniście przygotować:

 • Odpis aktu urodzenia (oryginał wraz z tłumaczeniem)
 • Zaświadczenie o stałym zameldowaniu ze swojego miejsca zamieszkania,
 • Ważny paszport,
 • Dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo za granicą (ang. Superintendent Registrar’s Certificate of no impediment to marriage pursuant to the marriage with foreigners).

I to ten ostatni dokument powoduje najwięcej zamieszania. 🤔

panna młoda suknia balowa

Dokument taki, oprócz danych osobowych obcokrajowca oraz jego faktycznego stanu cywilnego, powinien zawierać też wyraźne stwierdzenie, że zgodnie z prawem kraju, którego jest obywatelem, może zawrzeć związek małżeński w Polsce z obywatelem polskim.

💠 Wedding.pl radzi: Zaświadczenie takie musi być wydane imiennie – inaczej jest nieważne. 💠

🆘 A co jeśli dane państwo nie wydaje takiego zaświadczenia? 🆘

Po pierwsze może być przewidziany inny tryb. Musicie to zawsze weryfikować na przykładzie konkretnego państwa.

Na przykład obywatelom Ukrainy 🇺🇦 w placówkach dyplomatycznych i konsularnych Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej nie wydaje się zaświadczeń o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego.

Z dniem 1 stycznia 2011 roku dla zawarcia związku małżeńskiego przez obywateli Ukrainy za granicą placówki dyplomatyczne i konsularne Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej są uprawnione do wydania wyłącznie poświadczonego przez konsula oświadczenia obywatela Ukrainy, w którym osoba wnioskująca oświadcza o swoim stanie cywilnym.

Ale może się też zdarzyć, że państwo nie wystawia zaświadczenia i nie ma też przewidzianej innej procedury. Czy to oznacza, że jesteście w sytuacji bez wyjścia?

Absolutnie nie. 💪😃

para młoda taras ślub za granicą

Rozwiązaniem jest uzyskanie zezwolenia wydanego przez sąd. 👩‍⚖️ Osoba z obcym obywatelstwem musi złożyć wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub miejsce pobytu.

Sąd wydaje wtedy postanowienie w trybie nieprocesowym, tzn. że najprawdopodobniej nie będziecie musieli nawet stawiać się w sądzie. Dostaniecie tylko listownie decyzję sądu. ✉️

Ślub z obcokrajowcem – co dalej?

Jeśli przebrnęliście przez zbieranie wszystkich potrzebnych dokumentów to teraz pozostaje Wam udać się z nimi do USC. Najpóźniej 31 dni przed ślubem. 📅

W urzędzie sporządzany jest dokument zaświadczający o braku okoliczności, które wykluczałyby zawarcie związku małżeńskiego, który zostaje w USC jeśli tam ma odbyć się ceremonia, bądź jest wydawany na potrzeby ślubu konkordatowego.

ślub na plaży ocean

Osoba, która nie posługuje się biegle językiem polskim powinna zgłosić się do USC w towarzystwie tłumacza przysięgłego.

W każdym urzędzie dostępna jest lista tłumaczy przysięgłych, dzięki czemu bez problemu go znajdziecie.

Ślub z obcokrajowcem – jak wygląda ceremonia?

Cała ceremonia ślubu cywilnego również odbywa się w asyście tłumacza. Jeśli zatem Wasz ślub będzie dwujęzyczny przysięga małżeńska tłumaczona będzie w takiej kolejności:

 • kierownik USC ➡️ tłumaczenie na język obcy ➡️ strona obcojęzyczna
 • kierownik USC ➡️ strona polska ➡️ tłumaczenie na język obcy.

Po ceremonii wydawany jest akt małżeństwa, który później przyda się do procedury uznania małżeństwa w państwie współmałżonka.

Ślub online

I na koniec ciekawostka. 🤓

Czy wiesz, że obecnie można zorganizować też ślub online?! 🤯

Póki co rejestracja ślubu jest dostępna w Stanach Zjednoczonych, więc trzeba spełnić wymogi stanowe do zawarcia małżeństwa.

Ale nie są potrzebni świadkowie, a ślub zawieracie za pomocą transmisji na żywo. Więcej można się dowiedzieć z tego filmiku:

Webwed Mobile: HOW IT WORKS VIDEO TO GET MARRIED ONLINE!

Kto wie, jak w przyszłości będą wyglądały śluby. 🤖 Może kiedyś będzie to całkowicie naturalne. Dziś jeszcze zadziwia. Przynajmniej mnie.

👑 Podsumowanie, czyli kilka pytań o ślub za granicą 👑

Ślub za granicą 🧳 – cywilny czy kościelny?

Jeżeli chcecie zorganizować ślub za granicą, może to być zarówno ślub cywilny, jak i kościelny. Jeśli oboje macie obywatelstwo polskie, możecie wziąć ślub przed 🇵🇱 polskim konsulem lub zagranicznym urzędnikiem. Gdy jedno z Was ma obywatelstwo polskie, w grę wchodzi tylko druga opcja. Ślub kościelny za granicą też jest możliwy. Niekiedy również przed polskim księdzem! Podobnie jak w przypadku ślubu w Polsce, musicie w pierwszej kolejności porozmawiać z księdzem z wybranej przez Was parafii i ustalić z nim wszystkie formalności.

Czy możemy wziąć ślub w Las Vegas? 🎰

Oczywiście, że możecie! Pytanie, tylko czy ten ślub zostanie później uznany w Polsce. Inaczej formalnie nie będziecie małżeństwem.

Co to jest uznanie ślubu?

Uznanie ślubu to procedura, w której rejestrujecie w polskich księgach stanu cywilnego małżeństwo zawarte za granicą. Dzięki temu formalnie przez nasze państwo będziecie uznawani za małżeństwo. 👰🤵 Do uznania małżeństwa potrzebne są: oryginał dokumentu potwierdzającego zawarcie małżeństwa lub zagraniczny akt stanu cywilnego, tłumaczenie tego dokumentu przez tłumacza przysięgłego i potwierdzenie dokonania opłaty sądowej (50 zł). Następnie urzędnik urzędu stanu cywilnego zbada, czy małżeństwo to w świetle polskiego prawa jest dopuszczalne, ponieważ tylko wtedy może być uznane. Dlatego w Polsce nie można uznać małżeństwa zawartego w innym państwie przez parę homoseksualną.

Ślub z obcokrajowcem 🤴 – jak przeprowadzić?

Do ślubu z obcokrajowcem potrzebujecie 📃 odpisu aktu urodzenia (oryginał wraz z tłumaczeniem), zaświadczenie o stałym zameldowaniu ze swojego miejsca zamieszkania, ważny paszport, dokument stwierdzający, że zgodnie z prawem ojczystym może zawrzeć małżeństwo za granicą. Z tymi dokumentami musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego. Jeżeli macie wątpliwości najlepiej kontaktować się bezpośrednio z urzędem. W przypadku ślubu kościelnego od razu przy rezerwacji terminu ustalcie, jakie dokumenty będą Wam potrzebne.