15 kwietnia 2018

Kolor stroju gościa weselnego – co z tą bielą?


Kolor stroju gościa weselnego - co z tą bielą - Elena Matiash

Czy w dzisiejszych czasach jako gość na wesele wciąż nie wypada ubrać się na biało lub écru? Czy zasady savoir vivre zmieniły się w tej kwestii czy wciąż pozostają nieugięte?

Kolory strojów gości bywają kłopotem dla nich samych, a także dla wielu panien młodych. W polskiej tradycji ślubnej przyjęło się, że kolory te – odcienie bieli i ecru – zarezerwowane są dla panny młodej. Konserwatywna szkoła etykiety damskiego stroju zakłada, że elegancję przede wszystkim wyznaczamy długością sukienki. Ta wybrana na przyjęcie weselne (szczególnie formalne, czy półformalne) nie może być mini.
Symbolem kolorystycznej elegancji jest czerń lecz również w naszej ślubnej tradycji nie jest dobrze widziana, gdyż kojarzy się z żałobą, a ślub to tylko i wyłącznie radość i wesele. Choć wybór czarnej sukni na wesele wcale nie jest uchybieniem zasadom etykiety stroju, to jednak w towarzystwie może być to bardzo źle odebrane. Są pary młode, ich rodzice, seniorzy rodu, którzy wierzą, że czarna kreacja gości na ślubie przynosi pecha nowożeńcom. Jeśli wiemy o tym ich przekonaniu, to absolutnie nie należy zakładać czarnej sukni, by nie sprawić im przykrości.

Kolor stroju gościa weselnego - co z tą bielą? - aDAM Sobolewski

fot. Adam Sobolewski

Co zatem radzić gościom? Biała, ecru to dobry wybór? Zgadzamy się, że można na wesele wybrać pastelowe kolory, a także koronkę. Przecież wszyscy goście wiedzą kto tu jest panną młodą i nie pomylą jej z przyjaciółką ubraną w kolory écru. Proszę pamiętać, że żadna sukienka na weselu absolutnie nie powinna przypominać sukni ślubnej. Dodatkowo, panie mogą przełamać swój jasny strój dodatkami, również w kontrastowych kolorach.

Namawiamy również do tego, aby panie zadbały nie tylko o swój komfort, ale też o samopoczucie panny młodej, bo to ona tego dnia jest ze wszystkich kobiet najważniejsza. Jeśli decydujecie się jako goście na sukienki w kolorze odcieni bieli czy écru, to zapytajcie pannę młodą, czy będzie to dla niej w porządku, jak się będzie z tym czuła, czy to jej nie przeszkadza. Już po minie poznacie jak jest naprawdę.

Oczywiście można sobie powiedzieć: wyglądam tak, jak chcę, ale warto wziąć pod uwagę pewne kanony, okoliczności i dobre relacje z para młodą. I na koniec warto wziąć pod uwagę, że nieodpowiednim, zbyt odkrytym czy krzykliwym strojem bardzo łatwo zaszokować, sztuką jest zachwycić klasą i elegancją.

Kolor stroju gościa weselnego - co z tą bielą? - bajkowe śluby

fot. Bajkowe Śluby

Anna Dąbrowska i Kamila Romanow są autorkami książki Wasz wymarzony dzień. Jak zorganizować idealny ślub i wesele z klasą.

Anna Dąbrowska – dziennikarka i ekspertka savoir vivre. Wierzy w moc dobrych manier i dialogu, członek Akademi Montemarco Savoir-vivre & Manners.

Kamila Romanow – założycielka agencji ślubnej oraz entuzjastka niezapomnianych uroczystości. Z zapałem organizuje przyjęcia dla wymagających par. Ekspertka w kwestii ślubów z klasą, regularnie gości w programach telewizyjnych i radiowych, w których poruszana jest tematyka weselna.

Redakcja Wedding.pl
Redakcja Wedding.pl
Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!