Wedding.pl / Lovestory / Dekoracje / Motyw przewodni / Podróże jako motyw przewodni wesela – sprawdzone pomysły na dekoracje
Motyw przewodni

Podróże jako motyw przewodni wesela – sprawdzone pomysły na dekoracje

15 lipca 2019 —
podróże jako motyw przewodni wesela - zdęcie 14

Kiedy Waszą największą pasją są podróże, trudno o lepszy motyw przewodni wesela i ślubu. Dzięki nawiązującym do niego dekoracjom goście będą mieli okazję lepiej poznać Was właśnie od tej strony. Ale podróże jako motyw przewodni wesela sprawdzą się nawet wtedy, gdy po prostu szukacie spójnej stylistyki, w jakiej utrzymany zostanie Wasz Wielki Dzień. Rozpoczyna on wszak oficjalnie wielką wspólną podróż przez życie.

Skojarzenia z dalekimi wyprawami mogą wywoływać już zaproszenia na ślub i wesele. Wystarczy wydrukować fragmenty map, kontury kontynentów, wizerunki globusów, walizek czy rozmaitych środków transportu. Bardzo ciekawym pomysłem jest umieszczenie zaproszeń w kopertach wyglądających jak te z różnych stron świata i dodatkowo opatrzonych spersonalizowanymi znaczkami. Zaproszenia ślubne z motywem podróży mogą też przybrać formę biletów lotniczych bądź kolejowych, a także pocztówek. Np. z Waszym zdjęciem z odległego miejsca, w którym się zaręczyliście.

Podróże jako motyw przewodni wesela – dekoracja stołów

Goście zostaną wprowadzeni w globtroterski klimat już od progu, jeśli przy wejściu do sali weselnej umieścicie wielką mapę świata albo tablicę odlotów. Będzie ona pełnić funkcję nie tylko ozdobną, ale też informacyjną, gdy znajdzie się na niej chociażby rozmieszczenie stołów wraz z nazwiskami siedzących przy nich osób. Zamiast klasycznej numeracji można bowiem stoły oznaczyć nazwami odwiedzonych przez Was państw lub miast.

Koniecznie rozłóżcie na nich wtedy Wasze zdjęcia z tych wycieczek i krótkie anegdotki z nimi związane. Po pewnym czasie goście być może będą się przemieszczać, aby zobaczyć, co znajduje się na innych stołach. To świetny pretekst do jeszcze lepszego zintegrowania się przybyłych, zwłaszcza że fotografie czy opisy mogą stanowić dobry punkt wyjścia do nawiązania rozmowy.

Polecamy: Motywy przewodnie 2019

Zanim jednak zaproszeni zaczną krążyć po sali, muszą najpierw odnaleźć swoje miejsca przy stołach. Pomogą im w tym winietki w formie biletów podróżnych czy papierowych samolocików z nazwiskami. Jeśli przybiorą one postać chociażby zawieszek na bagaż, staną się z kolei połączeniem winietek i upominków dla gości. Taki drobiazg z pewnością przyda się kiedyś podczas ich własnych podróży! Warto w tym miejscu wspomnieć, że zawieszki na bagaż z powodzeniem odegrają też rolę weselnych zawieszek na alkohol.

Podróże jako motyw przewodni wesela – dekoracja sali

Wspomnianą wcześniej mapę lub tablicę odlotów wykorzystać też można w charakterze księgi gości. Szpileczki z zapisanymi fiszkami mogą być wpinane w miejsca przez nich odwiedzone – albo w te, które koniecznie powinni odwiedzić państwo młodzi. Innym pomysłem na życzenia i rady dla nowożeńców jest zapisywanie ich na pocztówkach i wrzucanie do specjalnie w tym celu wystawionej walizki.

Gdy motywem przewodnim wesela są podróże, walizka staje się zresztą jednym z najlepszych elementów dekoracyjnych. Może posłużyć jako kwietnik czy podstawa na oświetlenie albo jako miejsce na jednorazowe polaroidy i wykonane nimi zdjęcia. Walizki to także niezwykle oryginalny sposób zaaranżowania bufetów tematycznych.

Podróże jako motyw przewodni wesela – menu

Same bufety tematyczne mogą zresztą zostać wyodrębnione w zależności od tego, z jakiego miejsca na świecie pochodzą znajdujące się w nich przysmaki. Przekąski włoskie (np. makarony, bruschetty), francuskie (rogaliki, sery) czy hiszpańskie (długo dojrzewające szynki, paella) – niech znajdą się w osobnych walizkach. Albo chociaż w osobnych miejscach większego stołu, oznaczonych np. flagami, nazwami państw i zdjęciami z podróży w dany rejon. Jeśli państwo młodzi uwielbiają przede wszystkim krajowe wycieczki, to samo można zrobić ze specjałami różnych regionów kuchni polskiej.

W podobny sposób warto zaaranżować słodki stół, typowe dla wybranych zakątków globu łakocie uzupełniając np. ciasteczkami w kształcie walizek czy samolotów. Motyw podróży da się ponadto wykorzystać w dekoracji tortu weselnego, a także podczas układania menu. Potrawy charakterystyczne dla poszczególnych krajów można oznaczyć nazwami oraz flagami tych ostatnich. Koktajle takie jak Cuba Libre, White Russian czy Long Island Ice Tea to z kolei właściwie gotowe propozycje na międzynarodową kartę drinków.

Jeszcze więcej pomysłów

Podróże to bardzo wdzięczy motyw przewodni wesela. Zgromadzone tutaj propozycje to zaledwie wierzchołek góry lodowej, jeśli chodzi o inspiracje, które można odnaleźć w internecie. Czerpiąc z nich, sami z pewnością wpadniecie też na wiele własnych pomysłów. Jeszcze więcej propozycji przedstawić zaś mogą profesjonalni dekoratorzy ślubni. Tych idealnie odpowiadających Waszym oczekiwaniom znaleźć można chociażby dzięki spersonalizowanej weddingowej wyszukiwarce. Sporo jednak da się też zrealizować samodzielnie, naprawdę niewielkim nakładem kosztów.

Stare mapy, walizki, globusy wyszperać można w piwnicach, na strychach czy targach staroci. Nieużywane atlasy pocięte w konfetti zastąpią tradycyjny ryż lub płatki róż przy wyjściu nowożeńców z USC lub kościoła. Modele środków transportu czy podświetlane globusy w miejsce klimatycznych świec albo lampek to nieco szerzej zakrojone projekty. Ale już pocztówki, zdjęcia z podróży i papierowe samoloty zatknięte na patyczki do szaszłyków albo zawieszone na sznurkach, by tworzyły girlandy, są pomysłami leżącymi w zasięgu praktycznie każdej młodej pary.

Przeczytaj także: Wesele tematyczne – jak je zorganizować?

zdjęcia: Pinterest

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.