Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Nowe trendy ślubne 2020, dzięki którym zrobicie wesele roku!
Organizacja i planowanie

Nowe trendy ślubne 2020, dzięki którym zrobicie wesele roku!

3 września 2019 —
Trendy ślubne 2020: kameralny ślub

Szanujemy tradycyjne wesela. Są ponadczasowe i zaspokoją gusta większości gości. Ale może właśnie trafiły tu przyszłe Pary Młode, których nie zadowalają bezpieczne, wszystkim znane rozwiązania? A może przeciwnie – jesteście tradycjonalistami, ale szukacie oryginalnej atrakcji, która będzie przysłowiową wisienką na torcie (oczywiście weselnym)? Dla Was i dla Was są najnowsze trendy ślubne 2020 – odkryjcie je już dziś i zaplanujcie z nami wesele roku… a może i dekady!

Organizacja wesela roku? Tylko z organizerem ślubnym Wedding.pl!

1. Wesele w duchu zero waste

Coraz większa świadomość dotycząca kondycji naszego środowiska oraz zwrot ku bardziej ekologicznemu stylowi życia zaczyna wykraczać poza codzienność i przenosi się nawet na tak specjalne okazje, jakimi są ślub i wesele.

Czy wiecie, że… hasło „Pomysły na zrównoważone śluby” już w samym 2019 roku ma 181-procentowy wzrost na Pinterest?

Jak więc zorganizować zrównoważone wesele? Przede wszystkim kierujcie się zasadą „mniej znaczy więcej”. Zainspirujcie się księżniczką Eugenią, wnuczką królowej Elżbiety II, która postawiła na przyjęcie bez plastiku. Nawet jeżeli nie dysponujecie królewskim budżetem, możecie w kilku prostych krokach zaplanować wesele, które będzie bardziej przyjazne środowisku, a jednocześnie zdrowsze i etyczne. Spróbujcie naszych pomysłów:

 1. Wybierajcie lokalnych dostawców, usługodawców i producentów.
 2. Przemyślcie swoje stroje. Może warto zastanowić się nad wypożyczeniem, odkupieniem lub wykorzystaniem tego, co już macie w szafie.
 3. Postawcie na zaproszenia wykonane z naturalnych materiałów.
 4. Wybierzcie napoje w szklanych butelkach.
 5. Skomponujcie ekologiczne menu, bazujące na sezonowych produktach i bezmięsnych daniach.
 6. Wybierzcie sezonowe kwiaty, a nawet pójdźcie o krok dalej: wykorzystajcie do dekoracji rośliny doniczkowe.
 7. Zrezygnujecie z balonów i innych ozdób wykonanych z tworzyw sztucznych.
 8. Zrezygnujecie z fajerwerków i innych atrakcji, które są wykonane z tworzyw sztucznych, zaśmiecają środowisko czy nadużywają prąd lub wodę.
 9. Wybierzcie takie upominki dla gości, które będą wykonane z naturalnych materiałów.

Zdaniem eksperta: Eko – dekoracje możecie wykonać z papieru, drewna czy innych biodegradowalnych materiałów. Inspiracji szukajcie w artykułach o dekoracjach z papieru i dekoracjach z juty.

Trendy ślubne 2020: ekologiczne wesele

2. Wesele w odważnych kolorach

Dla każdego z nas „odważny kolor” znaczy co innego, ale z pewnością niektóre odcienie nie kojarzą się ze ślubem, a nawet mogą mu symbolicznie zaprzeczać. Sprawdźmy, co trendy ślubne 2020 mówią o modnej palecie barw dla odważnych!

Kolory (anty) ślubne?

 • Czerń

Tak jest na pewno z czernią, ale przyznajcie, że czerń nie musi się wyłącznie kojarzyć z żałobą i smutkiem. W kontekście stylu symbolizuje klasykę, ponadczasową elegancję i dostojność. Taką odsłonę może mieć również na weselu, ale jeżeli się na nią zdecydujecie, nie pozostawiajcie jej solo, bo efekt faktycznie może być posępny. Czarny super nowocześnie będzie się prezentować ze swoim przeciwieństwem, a więc bielą. Kiedy stworzymy tandem czerni ze złotem, możemy liczyć na efekt w stylu glamour. Podobnie ze srebrem. Fashionistów urzeknie również połączenie z różowym złotem lub miedzią. Wspaniałym kontrapunktem będą na pewno pastele, np. pudrowy róż, beż lub mięta. Na szlachetny wydźwięk można z kolei liczyć, kiedy do czerni doda się krwistą czerwień, bordo lub fiolet. Możliwości jest naprawdę wiele i dla każdej czerń stworzy idealne tło, wydobywając z drugiego koloru wszystko, co najlepsze.

 • Neony

I tutaj totalna nowość, która nas również zaskoczyła! Neony pojawiły się znowu w naszej garderobie, teraz czas, by spróbowały swoich sił na weselach. Jeżeli macie dość wszędzie przewijających się bieli, naturalnej zieleni czy beżu, wybierzcie taki kolor, który jeszcze nigdzie się nie pojawił. Takim będzie bez wątpienia krzykliwy róż w stylu shocking pink, jaskrawa limonka, rażący oranż lub bijąca po oczach żółć. Nastawcie się jednak, że z takim wyborem tonacji będziecie musieli zrezygnować z wesela w stylu rustykalnym, boho czy retro. Neonowe kolory najlepiej czują się w stylu nowoczesnym, a nawet same w sobie mogą go stworzyć. Wprowadzą dynamikę i energetyczny klimat do każdego wnętrza. Ale pamiętajcie: zamiast sielskiej stodoły czy pałacowego dworku, na swoje „neonowe wesele”, wybierzcie hotele, domy weselne, sale bankietowe czy restauracje w nowoczesnym stylu.

 • Nietuzinkowe duety kolorów

Jak w modzie i designie, tak i na weselu najlepiej sprawdzają się połączenia dwóch przewodnich kolorów. To ważne, by dobrać je perfekcyjnie, bo tylko wtedy osiągniemy zamierzony efekt i stworzymy spójny obrazek, który będzie zachwycał na miejscu oraz pozostanie na długo w pamięci gości. Jakie barwne duety proponuję trendy ślubne 2020, które pozwolą Wam być o krok dalej od innych Par Młodych?

 • Khaki i burgund
 • Granat i róż
 • Granat i bordo
 • Granat i śliwka
 • Róż i turkus
 • Róż i mięta
 • Fiolet i szarość.

Ekspert radzi: Jeżeli wybieracie odważny kolor przewodni wesela, zadbajcie o spójność w każdym detalu – od stylizacji, przez dekoracje, aż po auto. Wypełnijcie krótką ankietę i sprawdźcie, którzy dekoratorzy z Waszej okolicy pomogą Wam zrealizować Waszą wizję!

Trendy ślubne 2020: czarny kolor przewodni

3. Kameralne śluby i wesela

Choć według raportu ślubnego Wedding.pl, w Polsce nadal popularne są duże wesela (na 100-150 osób), zauważamy trend malejący i obserwujemy coraz częstsze rezygnacje z hucznych wesel na rzecz małych, a nawet mikro ceremonii i skromnych przyjęć. Niektórzy z Was idą o krok dalej i postanawiają wyjechać, by wziąć ślub na drugim końcu świata, jedynie w obecności świadków oraz najbliższych.

Małe wesela mogą być nie tylko rozwiązaniem na ograniczony budżet ślubny, ale przede wszystkim papierkiem lakmusowym nastrojów społecznych. Reprezentanci pokolenia, którzy obecnie planują śluby, tzw. generacja Y (millenialsi), dalecy są od wcielania w życie zasady „zastaw się, a postaw się”. Dla nich ważniejsze jest doświadczanie, a nie posiadanie. Cenią sobie relacje z najbliższymi i jakość życia. Ponieważ są pewnymi siebie kosmopolitami i aktywnie korzystają z nowych technologii, dużo podróżują i nie boją się zmian. To wszystko sprawia, że Pary Młode coraz chętniej decydują się na kameralne uroczystości o niezobowiązującym charakterze.

Potwierdzają to wyniki wyszukiwań inspiracji na platformie Pinterest (cały raport >>> Trendy ślubne: czego Panny Młodej szukają na Pinterest?). Internauci coraz częściej szukają pomysłów na intymne śluby poza urzędem stanu cywilnego (np. w lesie, w górach, na małych wyspach) oraz pytają, jak zorganizować małą plenerową ceremonię lub wesele na tyłach swojego domu.

Zdaniem eksperta: nie przejmujcie się, co powiedzą inni lub tym, że ciocia obrazi się za brak zaproszenia – to Wasz dzień, więc zaplanujcie go tak, jak to sobie wymarzyliście!

Trendy ślubne 2020: kameralny ślub

4. Kolacja próbna zamiast poprawin

Rehearsal dinner, czyli próbna kolacja lub próba generalna wesela to przyjęcie wyprawiane dzień przed ślubem, która może być dobrą alternatywą dla poprawin. Te ostatnie nierzadko odbywają się nieco na siłę ze względu na duże zmęczenie uczestników, którzy bawili się do białego rana, a już o 11:00 muszą znowu być na nogach. Ponadto, takie przyjęcie poprzedzające wesele, które ma zazwyczaj mniej zobowiązujący charakter, odbywa się w aurze grupowej ekscytacji i oczekiwań na ten wielki dzień. To czas, aby goście z obu stron mogli się poznać i zintegrować, aby już w dzień wesela po przełamaniu pierwszy lodów, swobodnie się razem bawić. To również okazja, by przywitać wszystkich gości, w bardziej kameralnej atmosferze porozmawiać ze wszystkim i oczywiście – spróbować swoich sił w sztuce toastu, okraszonej anegdotami, wzruszającymi historiami i podziękowaniami, których nigdy za wiele!

Zdaniem eksperta: próbną kolację warto zaplanować zwłaszcza wtedy, kiedy przed ślubem przyjeżdżają do nas goście z daleka i zaproszeni z obu stron się nie znają.

Trendy ślubne 2020: próbna kolacja

5. Wesela o późniejszych godzinach

Śluby w Anglii odbywają się zazwyczaj w południe, ale nie trzeba szukać poza granicami Polski równie wczesnych ceremonii. Podobna tradycja obowiązuje na Śląsku, gdzie narzeczeni stają na ślubnym kobiercu w godzinach 12:00-14:00. Zaraz potem wesele, które nie trwa do białego rana, ale kilka dni. A gdyby tak dać gościom chwilę oddechu po ślubie? Może warto zrobić przerwę między ceremonią zaślubin a przyjęciem weselnym? Ma to zwłaszcza sens wtedy, gdy ślub ma się odbyć o wczesnej porze i nie chcemy widzieć o 22:00 na sali weselnej zmęczonych gości, nie mówiąc o doczekaniu do oczepin czy tańcach do białego rana. To również idealna możliwość na zastosowanie się do zasad dress code`u, które mówią, że do godz. 18:00 obowiązuje strój dzienny, a po 18:00 strój wieczorowy. Pomiędzy ślubem a weselem można się odświeżyć, przebrać, a nawet wykonać mocniejszy makijaż. Nie bez znaczenia mogą być również koszty. Późniejsze rozpoczęcie wesela, a więc de facto jego skrócenie, może być dużą oszczędnością dla Pary Młodej oraz idealną okazją, by tuż po ceremonii zaślubin wykonać sesję ślubną?

Zdaniem eksperta: wesele o późnej godzinie to dokonały pomysł na upalne dni. Jeżeli Wasze przyjęcie odbędzie się w ciepłym sezonie, koniecznie poznajcie nasze Sposoby na ślub i wesele w upale!

Trendy ślubne 2020: późne wesele

6. Oryginalna strefa relaksu

Strefy relaksu są w Polsce coraz popularniejsze. To miejsca zlokalizowane nieco na uboczu, w których goście mogą odetchnąć pomiędzy posiłkami i zabawą oraz porozmawiać w ciszy i spokoju. Takie przestrzenie można zaaranżować w jednym z pomieszczeń sali weselnej, ale jeżeli pogoda na to pozwala, zdecydowanie polecamy plener. Świeże powietrze przyda się każdemu aktywnemu weselnikowi, a dodatkowa atrakcja, jaką może być obecność przyrody, to gotowy klimat i pełny relaks.

Co jednak zrobić, by zaproponować gościom coś więcej niż tylko wygodne miejsca do siedzenia? Trendy ślubne 2020 mają na to rozwiązanie: spróbujcie stworzyć strefę chillu na zasadzie kontrastu, połączcie pozornie niepasujące do siebie style, meble i dodatki. Styl królewski z rustykalnym? Czemu nie! Retro w duecie z nowoczesnym trendami? Proszę bardzo! Tutaj obowiązuje zasada „więcej znaczy więcej”! Ponadto, wybierzcie alternatywne miejsca do siedzenia (a może nawet i leżenia?), jak np. stylizowane sofy i fotele, szezlongi, dywany, poduszki, snopki siana, namioty tipi czy hamaki. Obrazek mogą uzupełnić bogate żyrandole, świece, piknikowe kosze, strefy z napojami i upominkami. Efekt ma sprawiać wrażenia miksu pleneru i wnętrza.

Puśćcie wodze fantazji i sprawcie, by zaglądający do tej strefy goście, oprócz relaksu, znaleźli tu również coś przyjemnego i nietuzinkowego dla oka, co zapamiętają na długo. Przestrzeń o walorach głównie praktycznych zamieni się w niepowtarzalną atrakcję, która inspiruje!

Ekspert radzi: oryginalna strefa relaksu to doskonała propozycja dla Par Młodych, które nie chcą się zamykać w ramach jednej stylistyki i pragną zaproponować swoim gościom coś absolutnie wyjątkowego. Ale uwaga: polecamy łączyć dwa kontrastowe style, nie więcej, aby ostatecznie efekt nie był kiczowaty oraz nie sprawiał wrażenia chaosu.

Trendy ślubne 2020: strefa relaksu

7. Empiryczne rozrywki

Jak już ustaliliśmy, ważne jest nie posiadanie, ale doświadczanie. Najlepszym potwierdzeniem tej nowej definicji luksusu są również zmieniające się formy atrakcji i rozrywek na weselach. Zamiast na uginających się od jedzenia stołach i bogatych dekoracjach, o których wszyscy zapomną po wyjściu z wesela, Pary Młode coraz chętniej dostarczają swoim gościom wrażeń, które zostaną z nimi na zawsze. Nie muszą to być atrakcje, których jeszcze nikt nie widział i o których nie słyszał, ale na pewno warto postawić na coś oryginalnego, a zwłaszcza coś, co pasuje do zainteresowań Pary Młodej. Trendy ślubne 2020 potwierdzają: personalizacja to kolejny ważny trend, który będzie się z sezonu na sezon umacniał. Przykładowo, jeżeli młodzi są tancerzami, od razu nasuwa nam się pokaz tańca (np. gorącej samby lub ekscytujący z ogniem). Albo może występ samych gospodarzy, oprócz standardowego pierwszego tańca?

Druga kwestia, którą warto wziąć pod uwagę, to charakter przyjęcia i dopasowanie do niego rozrywek. Przyznajcie sami, że nie wszystkie atrakcje pasują do każdej okazji, np. sushi bar na tradycyjnym polskim weselu albo kabaret na bardzo eleganckim przyjęciu.

Nietypowe atrakcje weselne, które warto wziąć pod uwagę:

Ekspert radzi: doświadczanie to też czynny udział, który jeszcze bardziej zapadnie gościom weselnym w pamięć. Dlatego weźcie pod uwagę również rozrywki angażujące, nie wyłącznie takie, które można oglądać i podziwiać na odległość.

Trendy ślubne 2020: atrakcje

8. Atrakcje kulinarne 2.0

Kto nie lubi mówić o jedzeniu? My na samą myśl robimy się głodni… A smakowitości w 2020 roku będzie co nie miara! Jak zachwycić kubki smakowe nawet najbardziej wymagających gości weselnych? Podać im nie tylko coś nietypowego dla weselnego menu, ale przede wszystkim podać im to w takiej formie, w której jeszcze nie mieli okazji doświadczyć. Eksperymenty kulinarne mile widziane, oby udane!

Bar na nowo

Tradycyjny barman z kilkoma pozycjami klasycznych drinków to już za mało. Dziś gościom oferuje się spersonalizowane koktajle, a nawet takie, które mogą przygotować wspólnie z barmanem. Ponadto, na popularności zyskują alternatywne dla wódki alkohole, które dodatkowo potrafią przybierać atrakcyjne formy podania. Rollbary z piwem, winem lub prosecco? A może bar z ponczem w wielu wariantach lub ginem, który choć wszystkim znany, zyskuje teraz na popularności i może przybierać całkiem nowe odsłony. Na koniec opcja dla gadżeciarzy: automat do drinków!

Szwedzkie stoły na nowo

Wiejski stół z tradycyjnymi wędlinami to zdecydowanie must-have wesela w sielskim klimacie, ale bywa standardem, który nikogo już nie porwie. Warto postawić nie tylko na bezpieczne menu, które wszyscy znają i lubią, ale również zaproponować gościom coś nowego do degustacji, czego może jeszcze nie mieli okazji spróbować lub nie chcieli się odważyć, a na Waszym weselu będą mieć do tego idealną sposobność. Sushi bary są wciąż nowoczesną propozycją, ale powoli ujarzmianą. Elegancją propozycją na pewno będą stoły we francuskim stylu, pełne desek wyśmienitych serów, bagietek, wędlin, owoców i warzyw oraz oczywiście win. Wasze zmysły smaku, ale i wzroku pobudzą także kreatywne stacje z finger food, czyli malutkimi przekąskami podanymi w oryginalny sposób – małe dzieła sztuki kulinarnej, które aż szkoda zjeść (więc wcześniej może warto sfotografować?)!

Stacje live cooking

Interaktywne stacje z jedzeniem zawsze wzbudzają pozytywne emocje. Kto nie lubi przyrządzanych na jego oczach świeżych posiłków, które jeszcze sam sobie spersonalizuje i dołoży do efektu końcowego i swoje pięć groszy? No właśnie! Gotowanie na żywo podczas wesela może przybrać formę lubianego przez Polaków grilla, ale i przyrządzania hiszpańskiej paelli, włoskich past i amerykańskich burgerów (koniecznie z food trucka!). Nie można pominąć spektakularnej kuchni molekularnej, która łączy kulinaria ze sztuką i nauką! A na deser: gofry, wata cukrowa i popcorn lub lody – może desery zdobione kwiatami, lody tajskie lub ponadczasowe włoskie?

Ekspert radzi: nie decydujcie się na kulinarny trend weselny tylko dlatego, że jest modny. Dobierzcie taką atrakcję, która będzie się wpisywała stylistycznie w charakter Waszego przyjęcia.

Trendy ślubne 2020: kreatywne menu weselne

9. Kilka tortów weselnych zamiast jednego

Tort weselny to stały punkt programu każdego wesela. Jak odświeżyć jego wizerunek? Oczywiście można kombinować ze smakami i wyglądem, ale może warto sięgnąć po trendy ślubne 2020, a więc nie ograniczać się do jednego ciasta i zadzwonić po cukiernicze posiłki? Kilka tortów weselnych zamiast jednego głównego to nie tylko możliwość artystycznego wyżycia się (bo w końcu torty bywają prawdziwymi dziełami sztuki), ale i gwarancja zaspokojenia gustów każdego gościa. A warto, ponieważ serwujemy go wszystkim weselnikom, więc tym bardziej chcemy, żeby deser smakował każdemu, a nie tylko nam. Ryzykownym jest stwierdzenie, że na pewno wszystkim posmakuje klasyczny tort czekoladowy lub lekki z owocami. Wybierzcie swoje ulubione smaki i dekoracje w artykule o modnych tortach weselnych!

Ekspert radzi: Zainspirujcie się Mandy Moore. Aktorka na swoim weselu zaproponowała gościom aż 12 tortów o różnych smakach i dekoracjach. Candy bar gotowy!

Trendy ślubne 2020: torty weselne

10. Zwierzęta na ślubie

Co może być lepszego od poślubienia swojej drugiej połówki? Poślubienie swojej połówki u boku z futrzanym pupilem! Trendy ślubne 2020 zwracają uwagę, że skoro dziś traktujemy swoich małych przyjaciół jak domowników, dlaczego nie spędzić tej ważnej chwili w towarzystwie wszystkich bliskich, którzy są dla nas ważni? Myślimy od razu o psach, ale teraz dotyczy to również innych zwierząt. Koty, króliki, papugi, a nawet konie – wszyscy nasi pupile są mile widziani! Przyznajcie sami, że fotografie ślubne z naszymi zwierzakami to 100 proc. więcej słodyczy, a w przypadku niektórych, można uzyskać niezwykły klimat zdjęć. Konie dodadzą baśniowej aury, króliki nawiążą do „Alicji w krainie czarów”, a psy i koty… to nasi ulubieńcy, którzy skradną serca na każdym zdjęciu.

Ekspert radzi: miło jest mieć blisko swoich pupili w tak ważnym dla nas dniu, ale pamiętajcie o ich komforcie psychicznym i fizycznym. Może warto zatrudnić im opiekunkę lub po ślubie poprosić zaufaną osobę o odwiezienie do domu?

Trendy ślubne 2020: wesele ze zwierzętami

11. Bukiet ślubny jeszcze bardziej Wasz

Oczywistym jest, że Panna Młoda dobiera swój bukiet do stylu sukni ślubnej oraz charakteru wesela. Naturalnie, że w jej wiązance powinny się znaleźć jej ulubione kwiaty, kolory i zdobienia. Co zrobić by nasz bukiet jeszcze bardziej spersonalizować i był jedynym takim na świecie? Wybrać bukiet z… „wkładką”! Uzupełnijcie gotową wiązankę o Wasze ulubione drobiazgi, przedmioty sentymentalne, a może nawet i talizmany? Mogą to być zdjęcia Waszych bliskich i Wasze, medaliony typu puzderka ze zdjęciem w środku, biżuteria rodowa, breloczki lub charmsy specjalnie stworzone na tę okazję. Czy bukiet ślubny wykończony takimi wyjątkowymi ozdobami może być jeszcze piękniejszy? Znajdźcie florystę w Waszej okolicy w wyszukiwarce Wedding.pl!

Ekspert radzi: taki bukiet to prawdziwe dzieło sztuki i niezwykle sentymentalny dodatek ślubny. Nie zapomnij przypomnieć fotografom i kamerzystom, by go uchwycili na dodatkowych zdjęciach!

Trendy ślubne 2020: personalizowany bukiet ślubny

 

To, co puścicie wodze fantazji i zaszalejcie z nowinkami? Trendy ślubne 2020 zachęcają Was do eksperymentów, ale przede wszystkim do tego, by jeszcze bardziej wsłuchiwać się we własne potrzeby. Gdybyśmy mieli wybrać najważniejszy trend, postawilibyśmy na personalizację. Ślub i wesele odzwierciedlające Wasze osobowości, style i zainteresowania. Aktualne niezależnie od zmieniających się sezonów!

 

fot. Shutterstock.com

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.