Atrakcje na wesele dla dzieci
21 pomysłów na zabawy dla najmłodszych

Atrakcje na wesele dla dzieci

Jeżeli para młoda zdecyduje się zaprosić na swoje wesele dzieci, musi się zastanowić, jak zagospodarować im czas, aby się nie nudziły, a jednocześnie dały chwilę na odpoczynek i zabawę swoim opiekunom, rodzicom i dziadkom. Jakie atrakcje na wesele dla dzieci zaplanować, jakie niespodzianki i gadżety przygotować, aby każdy z gości miło wspominał Wasze przyjęcie? Przygotowałam uniwersalne i oryginalne pomysły na zabawy oraz upominki, które zainteresują nie tylko najmłodszych gości weselnych!

21 najlepszych atrakcji dla dzieci na wesele:

 1. Animator
 2. Fotobudka
 3. Jednorazowe aparaty fotograficzne
 4. Klaun
 5. Anioły na szczudłach
 6. Fontanna czekoladowa
 7. Malowanie twarzy
 8. Mim
 9. Dmuchane place zabaw
 10. Iluzjonista
 11. Tematyczne stacje z jedzeniem i napojami
 12. Kącik tylko dla dzieci
 13. Kącik plastyczny
 14. Przebieranki
 15. Skręcanie balonów
 16. Balony z helem
 17. Kino plenerowe
 18. Teatrzyk
 19. Bańki mydlane
 20. Piniata
 21. Upominki dla dzieci na wesele

Atrakcje na wesele dla dzieci – co należy wziąć pod uwagę przy wyborze?

Zanim wybierzecie konkretne atrakcje dla dzieci na wesele, musicie wziąć pod uwagę ważne kwestie. Najważniejszy będzie Wasz budżet. Jeśli nie chcecie ponosić dodatkowych kosztów, wybierzcie na salę weselną miejsce, w którym do dyspozycji gości jest plac zabaw lub kącik dla dzieci. Jeżeli nie ma macie takiej możliwości, a budżet macie niewysoki, zastanówcie się nad atrakcjami DIY lub symboliczną niespodzianką, która umili czas również tym najmłodszym gościom.

Kolejną kwestią jest ilość dzieci. Jeżeli zapraszacie wiele maluchów, wypada zorganizować im więcej rozrywek lub takie zabawy, które najlepiej sprawdzają się przy większych grupach. Wtedy też konieczna może się okazać opiekunka czy animatorka. Z kolei kiedy spodziewacie się zaledwie kilkoro pociech, możecie postawić na bardziej spersonalizowane atrakcje i gadżety oraz nieco zwiększony budżet na poszczególne dziecko.

Kluczową kwestią jest również wiek dzieci oraz zróżnicowanie wiekowe grupy. Jeśli wśród zaproszonych są zarówno kilkuletnie szkraby i nastolatki, warto zastanowić się nad urozmaiceniem atrakcji dla poszczególnych grup. Ponadto, inne rozrywki będą interesować najmłodsze dzieci, a zupełnie inne starsze latorośle, które często już są w stanie zorganizować sobie czas samodzielnie.

Nie bez znaczenia będzie również płeć dzieci. Jeśli grupa będzie mieszana, warto wybrać uniwersalne atrakcje. Jeśli natomiast Wasze wesele mają zdominować np. dziewczynki, możecie dostosować motyw przewodni atrakcji konkretnie pod ich zainteresowania.

Kolejną ważnym zagadnieniem jest dobór atrakcji do sezonu i miejsca wesela. Niektóre zabawy najlepiej sprawdzają się na świeżym powietrzu, więc warto je planować w ciepłym okresie. Inne rozrywki mogą wymagać wiele przestrzeni, dlatego już na etapie rezerwacji lokalu weselnego, weźcie pod uwagę dodatkowe miejsce dla najmłodszych.

Pamiętajcie, że znaczenie mogą mieć również znajomości, czyli to, czy dzieci się znają, czy zobaczą się pierwszy raz na Waszym ślubie. Na koniec możecie się również pokusić o dobór rozrywek do zainteresowań dzieci. Jeżeli większość maluchów lubi tę samą bajkę lub kolor, macie gotowy pomysł na motyw przewodni ich przyjęcia.

Atrakcje weselne dla dzieci

Animator na wesele dla dzieci

Jeżeli budżet Wam na to pozwala, warto wynająć animatora zabaw, który w pełni zagospodaruje maluchom czas licznymi zabawami i gadżetami. Warto pamiętać, że ilość animatorów powinna być adekwatna do ilości zaproszonych dzieci. Jeżeli na przyjęciu będzie tylko pięcioro maluchów, jeden opiekun w zupełności wystarczy. Jeżeli jednak będzie to już większa, kilkunastoosobowa gromadka, warto zastanowić się nad wynajęciem dwóch/trzech animatorów. Osoby te odpowiednio zaopiekują się wszystkimi dziećmi, dzięki czemu rodzice będą mogli szaleć na parkiecie do białego rana. Profesjonalni animatorzy mają przygotowanych bardzo wiele atrakcji dla dzieci w każdym wieku. Malowanie twarzy, wspólne zabawy na świeżym powietrzu, zajęcia plastyczne – to tylko kilka z wielu ciekawych propozycji.

Cena: od 300 zł / 2h animacji

Fotobudka na wesele

Fotobudka to obecnie jedna z najpopularniejszych atrakcji weselnych. Zdjęcia robią sobie w nich zarówno dorośli, jak i dzieci. Często jednak to maluchy godzinami okupują takie miejsca. Same przebieranki i wybór zabawnych gadżetów to już dla nich atrakcja, a zdjęcie to kolejna wspaniała pamiątka, którą chętnie pochwalą się kolegom w klasie. Z doświadczenia wiem, że dzieci nie mają dosyć po kilku, a nawet kilkunastu sesjach. Może więc warto przy większym budżecie zastanowić się nad wynajęciem dwóch osobnych stacji dla dzieci i dorosłych. Nie dość, że obie grupy nie będą sobie wchodzić w drogę, to proponowane gadżety, tła i ramki będą inne dla obu ekip. Nie bez znaczenia będzie również dedykowany opiekun dla dzieci. Dla tych z Was, którzy szukają czegoś więcej, polecam też fotobusy, foto lustra, videobudki slow motion czy gifbudki.

Cena: od 300 zł / 1h

Aparaty fotograficzne jednorazowe lub natychmiastowe

Jeżeli na Waszym weselu będzie kilkoro dzieci, możecie kupić dla nich aparaty i ogłosić zabawę w małych fotografów, a nawet zapowiedzieć konkurs na najlepsze zdjęcie z wesela. Dla tych, którzy chcą mieć niespodziankę i standardowy format zdjęć, warto zainwestować w jednorazowe aparaty fotograficzne z klasyczną kliszą, która wywołacie dopiero po weselu. Dla tych, którzy efekty chcą mieć od razu, warto wybrać aparaty natychmiastowe typu instax.

Cena: od 239 zł (za apart Instax) + 50 zł (wkład na 20 zdjęć) / od 40 zł (za aparat jednorazowy z kliszą na ok 30 klatek)

Klaun na wesele

Występy klaunów to jedne z najbardziej wyczekiwanych momentów przez dzieci. Dlaczego by nie przenieść cyrkowego show na wesele? Kolorowe stylizacje, komediowe pokazy, gagi, odgrywane scenki czy elementy iluzji to tylko niektóre z atrakcji, jakie oferują profesjonalne klauny.

Cena: od 200 zł / występ

Anioły na szczudłach na wesele

Kolejne postaci, które zrobią wrażenie na dzieciach, to gigantyczne anioły na szczudłach. Taka atrakcja może być nie tylko wyjątkową oprawą ślubu i orszaku pary młodej, ale również rozrywką dla dzieci. Anioły mogą dać dla najmłodszych specjalny pokaz, a wspólne zdjęcia pozostaną wspaniała pamiątką z tego wyjątkowego spotkania z iście bajkowymi stworami.

Cena: od 300 zł / występ

Kącik plastyczny dla dzieci na wesele

Niemalże wszystkie dzieci uwielbiają rysować i malować. Dlatego też kolorowy kącik plastyczny jest wspaniałym pomysłem na dodatkową atrakcję weselną dla dzieciaków. Duży stół przykryty ryzami papieru, ogromna ilość kolorowych kredek, mazaków, a nawet farb, sprawi, że dzieci będą zajęte przez kilka godzin. Żeby zachęcić do dłuższego spędzania czasu przy takim kąciku, warto zrobić większe zakupy w sklepie plastycznym i do podstawowych akcesoriów, dokupić elementy dekoratorskie, plasteliny i modeliny, pieczątki czy wyklejanki. Zastanówcie się również nad konkursem z nagrodami.

Cena: od 200 zł

Fontanna czekoladowa na wesele

Czekoladę kochają dorośli, a co dopiero dzieci! Każdy gość weselny z przyjemnością skosztuje ulubionego owocu polanego płynącą czekoladą, a dla dzieci będzie to prawdziwa frajda. Jeżeli taką stacją przygotowujecie zwłaszcza z myślą o maluchach, zadbajcie, by porcje owoców miały ciekawe formy, a podchodzące do stołu dzieci miały wybór. Oprócz standardowych owoców, jak truskawki czy banany, warto sięgnąć po bardziej egzotyczne gatunki, a także pianki, rurki czy chrupki. Nie zapomnijcie o patyczkach, aby dzieci mogły skomponować swoje własne szaszłyki. Warto też pomyśleć o czekoladzie smakowej.

Cena: od 300 zł / wynajem fontanny z czekoladą

Malowanie twarzy

Za ulubioną postać z bajki można się przebrać lub nią zostać dzięki pomalowaniu twarzy. Makijaż specjalnymi farbkami proponują animatorzy i opiekunki przy kąciku plastycznym, ale możecie też wynająć profesjonalną makijażystkę, która specjalizuje się w tego typu wizażu artystycznym dzieci. Oprócz bajkowych postaci, dzieci najczęściej wybierają ulubione zwierzątka lub malunki dopasowane do ich weselnego stroju.

Cena: od 100 zł / 1h

Mim na wesele

Mim to, obok klauna, kolejna postać, którą wszystkie dzieci są zafascynowane. Występy tych artystów wzbudzają emocje, a w przypadku dzieci na weselu powinny to być oczywiście lekkie, radosne i zabawne pokazy. Wyrazista mowa ciała  i możliwość odgadywania niczym gra w kalambury to niespodzianka, którą maluchy zapamiętają na długo.

Cena: od 200 zł / występ

Dmuchane place zabaw

Przenieście uwielbiane przez dzieciaków dmuchańce z wesołych miasteczek na swoje wesele. Dmuchane zjeżdżalnie, zamki, trampoliny, baseny z piłeczkami lub na wodę z kulami zorbingowymi, to doskonały pomysł na rozrywkę dla aktywnych dzieci. Pamiętajcie, że w przypadku tak dynamicznych zabaw, dzieci muszą być pod stałą kontrolą. Może to być za dodatkową opłatą osoba obsługująca dmuchane atrakcje.

Cena: od 200 zł / 1h

Iluzjonista na wesele

Klaun, mim, a może iluzjonista lub magik? Jeżeli chcecie przenieść dzieci do świata czarów, zaskoczcie ich pokazem iluzji. Jestem przekonana, że każdy  znikający lub nagle pojawiający się w niespodziewanych miejscach przedmiot czy sztuczki z kartami, będą się kończyć wybuchem okrzyków “wow”! Pamiętajcie tylko, aby artysta dostosował repertuar do najmłodszych widzów.

Cena: od 1000 zł / występ

Stacje z jedzeniem i napojami dla dzieci na wesele

Układając menu weselne, myślimy zazwyczaj o dorosłych. Jeżeli nie planujemy dodatkowych atrakcji dla najmłodszych gości, może warto pomyśleć o dedykowanym stole z jedzeniem i piciem? Oprócz dziecięcych dekoracji, taka strefa kulinarna powinna zaskoczyć maluchy wyjątkowym menu. Mogą to być foodtrucki z fast foodami w wersji light, candy bar, stacja z watą cukrową, pudełeczka z popcornem w różnych wersjach smakowych, lody tajskie, a nawet bezalkoholowe drinki.

Cena: zależna od cateringu

Przebieranki dla dzieci

Kolejną ciekawą atrakcją dla dzieci, która umili im Wasze przyjęcie weselne, są różnego rodzaju przebieranki. Przygotujcie kilka różnych kostiumów i ciekawych dodatków, które sprawią, że maluchy przeniosą się do świata bajek. Jeżeli na Waszym weselu będzie fotobudka, dzieci z całą pewnością w każdym stroju będą chciały zrobić sobie zdjęcie.

Cena: od 30 zł za wypożyczenie 1 kostiumu

Kącik tylko dla dzieci

Możecie specjalnie z myślą o najmłodszych przygotować bajeczny kącik. Stół z kolorowymi słodkościami, owocami i przekąskami sprawi, że dzieci poczują się jak na prawdziwym kinderbalu. Nie może na nim zabraknąć zdobionych muffinek, soków ze świeżo wyciskanych owoców, kolorowych serwetek i słomek do picia. Nie zapomnijcie również o tematycznych dekoracjach. Duża ilość kolorowych balonów jest wręcz obowiązkowa!

Cena: zależna od pomysłu, dekoracji i menu

Piniata

Piniata (z hiszpańskiego: piñatato słynna w krajach latynoskich zabawa polegająca na strąceniu wiszącej kuli wypełnionej słodyczami. Uczestniczy mają zakryte oczy i przy pomocy specjalnego kija starają się zebrać jak najwięcej fantów. Piniata jest zazwyczaj bardzo kolorowa i może przybierać różne formy: od figur geometrycznych i cyfr, przez bajkowe stwory, po paczki prezentów i cukierki.

Cena: od 30 zł za piniatę (bez słodyczy)

Skręcanie balonów na wesele

Dzieci kochają kolorowe balony, a jeszcze więcej radości sprawią im balony modelowane na ich ulubione zwierzątka, a nawet elementy stroju. Profesjonaliści potrafią wyczarować balonowe dzieła sztuki na specjalne zamówienie każdego dziecka, ale mogą też stworzyć konkretne formy wspólnie z dziećmi. Ta druga opcja z pewnością będzie dla pociech jeszcze większym prezentem.

Cena: od 150 zł / 1h

Balony z helem na wesele

Jeżeli nie podłużne balony do modelowania, to może gotowe balony z helem, które będą się unosić nad głowami dzieci? Możecie wybrać różne kolory, kształty i nadrukowane wzory, a nawet zamówić personalizowane printy i dekoracyjne akcesoria. Dzieci będą mogły same sobie wybrać balon, z którym potem zatańczą na parkiecie, a po weselu zabiorą go ze sobą do domu. Kolejna miła pamiątka po Waszym przyjęciu!

Cena: od 10 zł / 1 średni balon napełniony helem

Kino plenerowe

…albo niekoniecznie plenerowe, jeśli pogoda na to nie pozwala. Bywa, że dzieci nudzą się na “imprezie dla dorosłych”, dlatego zaaranżowanie miejsca na małe kino dla dzieci to doskonały pomysł, aby najmłodsi spędzili dłuższy czas spokojnie w jednym miejscu, oglądając ulubioną bajkę czy animowany film. W przypadku pleneru, trzeba będzie wyposażyć się w projektor oraz leżaczki i koce, a w hotelu/sali weselnej wystarczy dodatkowa sala z większym telewizorem i komfortowymi meblami. Aby zapewnić dzieciom dodatkową rozrywkę, zadbajcie o kinową nowość oraz o menu kinomaniaka. Może nawet konsolę do gier?

Cena: zależna od rodzaju i aranżacji kina

Teatrzyk dla dzieci

Oryginalnym pomysłem na dziecięcą atrakcję będzie wynajem aktorów, którzy zaproponują spektakl dla najmłodszych gości. Taki pokaz powinien mieć elementy bajki oraz dużą dozę humoru. Mogą się w nim pojawić iluzjonista, mim, klaun, śpiewacy, instrumentaliści i inni artyści, którzy specjalizują się w teatrze dziecięcym. Jednak im więcej aktorów i bardziej rozbudowana scenografia, należy się liczyć z większymi wydatkami. Można też pomyśleć o teatrzyku kukiełkowym, do którego dołączyć mogę i same dzieci.

Cena: od 200 zł (mały teatrzyk kukiełkowy z pacynkami, bez aktora)

Bańki mydlane na wesele

Mała rzecz, a cieszy! Falujące okrągłe kształty, odbijające światło transparentne kolory i leniwy taniec na wietrze – mydlane bańki mają w sobie coś magicznego. To pewne: nie będziecie musieli długo prosić dzieci, by puszczały bańki na Wasze wyjście z kościoła lub podczas pierwszego tańca – dla nich będzie to wielka frajda. W sklepach można już dostać specjalne bańki na śluby w stylizowanych pudełkach. Pamiętajcie, by zaopatrzyć się w większą ilość!

Cena: od 2 zł / sztuka

Upominki dla dzieci na wesele

Dzieci uwielbiają prezenty! Może więc warto sprawić im drobiazg, który będzie czekał przy ich miejscu za stołem i umili im czas lub będzie pamiątką z przyjęcia? Wiele z pomysłów na upominki dla gości weselnych może się sprawdzić nie tylko w przypadku dorosłych, np. krówki, czekoladki i inne personalizowane słodkości, magnes, figurki, przypinki, breloki czy wspomniane wyżej bańki mydlane. Ponadto, weźcie pod uwagę jeszcze: buteleczki z drażami, lizaki, maskotki oraz zabawki.

Cena: od 1 zł / sztuka