Ta słodka, ale zdrowa przekąska może stanowić zarazem efektowną ozdobę weselnego menu. Sięgną po nią zarówno dzieci, jak i osoby będące na diecie oraz wszyscy poszukujący lekkiego orzeźwienia. Owoce na wesele, bo o nich mowa, to absolutny must have! Trzeba tylko umiejętnie dobrać ich rodzaj oraz ilość, a także wiedzieć, jak najlepiej je podać. I o tym właśnie jest poniższy artykuł.
Przyszli państwo młodzi nie muszą się za bardzo przejmować podobnymi kwestiami, jeżeli owocowy bufet wliczony jest w cenę cateringu lub jedzenia zapewnianego przez miejsce, w którym odbywa się wesele. Doświadczeni profesjonaliści z pewnością wybiorą najlepiej sprawdzające się w tym kontekście odmiany owoców. Podadzą też ich tyle, aby starczyło dla każdego, ale jednocześnie by jak najmniej miało się ewentualnie zmarnować.
Jeżeli para młoda musi samodzielnie zdecydować, ile owoców na wesele kupić, powinna przyjąć średni przelicznik od 300 do 500 g porcji na osobę. Więcej owoców warto przygotować w sezonie wiosenno-letnim, mniej w jesienno-zimowym oraz wtedy, kiedy jest duży wybór ciast.
Przeczytaj również: Jakie ciasta sprawdzają się na weselu
Kolejną kwestią, o której tylko wspomniałam, a warto ją bardziej przeanalizować, jest obfitość reszty weselnego menu, a zwłaszcza to, ile przysmaków czeka na gości na słodkim stole czy w kąciku z ciastami. Jeśli jedzenia będzie naprawdę dużo, zaproszone osoby mogą po prostu nie znaleźć w brzuchach miejsca na dodatkową przekąskę w postaci owoców. Ratunkiem w tej sytuacji mogą okazać się jeszcze ewentualnie poprawiny. Sądząc po wypowiedziach wielu panien młodych na forach, owoce potrafią być wówczas jedzone istotnie bardziej ochoczo niż podczas „głównej” zabawy.
Kiedy wiadomo, że przybędzie na nią sporo wegan, wegetarian czy osób dbających o zdrową dietę, wówczas owoców też może być więcej. I odwrotnie, jeśli większość gości preferuje bufet staropolski, wędliny i ciasta, warto wziąć pod uwagę raczej niższą z podanych wartości, czyli 300 g owoców na osobę. Ale uwaga! Nie wszystkich powinno być tyle samo. I tutaj przechodzimy do zagadnienia pod tytułem…
Zarówno doświadczenie firm cateringowych, jak i liczne komentarze na forach zdecydowanie wskazują na konkretnego faworyta, którym są jasne lub ciemne winogrona. Dlaczego? Powody to zarazem wskazówki, na podstawie których należy dobierać też inne rodzaje owoców na wesele:
Jeśli więc organizując wesele na 100 osób, kupujemy 50 kg owoców, to największą część tych ostatnich powinny stanowić właśnie winogrona. Co jednak może im towarzyszyć, aby urozmaicić wygląd oraz zawartość weselnego stołu? Wystarczająco wygodnymi rozwiązaniami są:
Odpowiednio podane, w roli owoców na wesele wystąpić mogą ponadto:
Tutaj zatem z kolei nasuwa się pytanie o to…
Te, po które wystarczy sięgnąć, można oczywiście zaserwować w ozdobnych misach, na półmiskach czy piętrowych paterach. Obok truskawek, bananów i winogron (najlepiej pociętych na mniejsze, bardziej poręczne gałązki) możemy wyłożyć choćby obrane i podzielone na cząstki pomarańcze. Jeśli jedną z atrakcji weselnych ma być czekoladowa fontanna, koniecznie należy ją ustawić w pobliżu takiej właśnie stacji z owocami – podobnie jak zapas wykałaczek albo patyczków do szaszłyków.
Może Was zainteresować: Ile alkoholu na wesele? Przelicznik | Ile wina na wesele? Przelicznik
Szaszłyki i koreczki to zresztą jeden ze sposobów podania owoców na weselu. Czasochłonny, lecz wielce efektowny. W takiej formie – a także w postaci sałatki owocowej – zaserwować można truskawki, maliny, borówki, cząstki mandarynek, kiwi, nektarynek, melonów czy ananasów, a nawet arbuza.
Ostatnie trzy pozycje mogą sprawić nieco kłopotu, ale warto włożyć nieco trudu, aby z melona wydrążyć specjalną łyżeczką apetyczne kulki, arbuza zaś wypestkować i pokroić w kawałki, a następnie umieścić je w zielonej „misce” z wydrążonego owocu. Ananasa natomiast można pokroić w cienkie plastry lub kawałki i zostawić na skórce (najlepiej z pióropuszem), aby całość wyglądała po prostu jak ćwierć owocu.
Najpopularniejsze w Polsce gruszki i jabłka niestety na weselach raczej „nie schodzą”. Nikomu się nie chce ich kroić, jedzone bezpośrednio mogą okazać się zbyt soczyste, natomiast przyrządzone z wyprzedzeniem łatwo ciemnieją. Można je jednak – podobnie jak oczywiście inne owoce – wykorzystać w deserach, ciastach czy tartaletkach. Na pewno też warto podać je z lodami!
Na koniec jeszcze parę praktycznych uwag. Jeśli jest ciepło, a owoce mają stać w nieklimatyzowanej przestrzeni, zachowają świeżość na dłużej, gdy podamy je na półmiskach posadowionych na kruszonym lodzie. Trzeba tylko pamiętać o jego regularnej wymianie. Okolice stanowiska z owocami dobrze też jest w specjalistyczny sposób zabezpieczyć przed owadami. No i nie zapominajmy, że truskawki, morele czy winogrona warto też w mniejszych ilościach rozłożyć w pobliżu deski serów czy szwedzkiego bufetu z wędlinami. Również do nich stanowią wszak pyszny dodatek!
Polecamy także: Kolorowe drinki na wesele. Praktyczne wskazówki i 10 najpopularniejszych koktajli
zdjęcia: Shutterstock
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: