Ile wina na wesele kupić? Przelicza i radzi sommelier
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Menu weselne / Ile wina na wesele kupić? Przelicza i radzi sommelier
Menu weselne

Ile wina na wesele kupić? Przelicza i radzi sommelier

25 września 2019 — Ewelina Dac
ile wina na wesele

Już nie tylko wódka, ale i wino to niezbędna pozycja weselnego menu. Jeżeli ten pierwszy trunek nie stanowi dla Was problemu, ale wciąż zastanawiacie się, ile wina na wesele kupić, sięgnijcie po porady eksperta. Z pomocą przychodzi nam Paweł Rakowski – sommelier i przedstawiciel marki Odkupienie Win.

Ilość wina na wesele – co wziąć pod uwagę?

Znawca win Paweł Rakowski podkreśla, że przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: liczba gości, rodzaj gości, pora roku, a także czy wino ma być głównym alkoholem serwowanym na przyjęciu, czy tylko jednym z wielu. Ponadto, nie zapomnijcie o dodatkowych winach, które planujecie dać gościom lub obsłudze w ramach upominku, podziękowań czy nagród za uczestnictwo w zabawach oczepinowych. Wiele z tych aspektów pojawia się nie tylko przy wyborze samego wina, ale i alkoholu jako takiego, o czym możecie się przekonać w artykule o wyborze ilości alkoholu na wesele.

Ile wina na wesele

Przeliczając, ile wina na wesele trzeba kupić, należy wziąć pod uwagę liczbę i rodzaj gości, porę roku oraz obecność innych trunków. Sommelier radzi przyjąć następujący przelicznik wina na wesele: od 50 butelek na 100 gości do 0,7 litra na osobę.

Podstawowy przelicznik wina na wesele:

  • wina musujące na toast powitalny: 14 butelek na 100 osób
  • wina białe i czerwone: 0,5-1 butelka na osobę
  • wina deserowe: 14 butelek na 100 osób

wino na wesele - ile kupić

Ilość wina na wesele od A do Z

Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie przyjęcia weselnego bez toastu powitalnego Pary Młodej. Najlepszym wyborem na ten moment jest wino musujące: włoskie Prosecco albo hiszpańska Cava. Dla Par dysponujących większym budżetem polecamy francuskiego szampana. Lekko schłodzone bąbelki wprawią wszystkich w znakomity nastrój, a latem dodatkowo orzeźwią. Kieliszki do wina musującego są mniejsze niż te do wina, zazwyczaj 1 butelka rozlewana jest na 7 kieliszków. Zatem przykładowo dla 100 gości zalecamy zakup 14 butelek.

Inaczej wygląda sytuacja z winami serwowanymi podczas przyjęcia. W pierwszej kolejności musimy ustalić, czy wino będzie głównym, czy też jednym z wielu proponowanych alkoholi. Przyjęte jest, że 1 butelka wina wystarcza na 5 kieliszków. Zatem przy założeniu, że wino będzie głównym alkoholem, zalecamy zakup 1 butelki wina dla każdej osoby. Jeśli na przyjęciu weselnym obecny będzie również inny alkohol, zakładamy, że spożycie wina zmniejszy się o około 50% i wtedy zalecamy zakup 50 butelek dla 100 gości.

W tym miejscu pamiętajmy również o porze roku i temperaturze panującej na dworze podczas przyjęcia. Latem goście zdecydowanie chętniej sięgają po lekko schłodzone białe wino, zaś zimą po czerwone wino, które charakteryzując się głębszymi bukietami, przyjemnie rozgrzewa. Zatem latem 2/3 wina powinny stanowić wina białe, a 1/3 czerwone, natomiast późną jesienią oraz zimą proporcje te ulegną odwróceniu.

Jeśli zdecydujecie się na parowanie wina z jedzeniem (tzw. wine pairing), należy powrócić do przeliczenia, że 1 butelka wina rozlewana jest na 5 kieliszków. Do jednego dania potrzebujemy więc kupić 20 butelek dla 100 gości.

Smak ciast, tortów i innych słodkości należy również podkreślić odpowiednim winem. Do deserów możemy dobrać wino musujące lub delikatnie różowe, pamiętając o tym, żeby było to wino z większą słodyczą. Tak jak w przypadku toastu powitalnego, 1 butelka rozlewana jest na 7 kieliszków. Zatem przykładowo dla 100 gości zalecamy zakup 14 butelek.

ile wina na wesele - przelicznik

Ile – i jakie – wino na wesele? Z wizytą u sommeliera

Jeżeli nie jesteście zdecydowani, jakie wino będzie pasować do Waszego przyjęcia oraz ile należy go kupić, odwiedźcie miejsca, które specjalizują się w sztuce łączenia win z jedzeniem. Takim jest bez wątpienia restauracja i sklep Odkupienie Win w Warszawie. Możecie tu nie tylko umówić się na indywidualną degustację, bezpłatnie spróbować przed zakupem każdego wina, ale również doświadczony sommelier opowie Wam o każdym trunku, doradzi z wyborem oraz pomoże wyliczyć odpowiednią liczbę butelek, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki.

Ekspert Wedding.pl radzi: wpiszcie kupno wina na listę zadań. Aby o tym nie zapomnieć – stwórzcie swój przedślubny kalendarz w wirtualnym organizerze dla par młodych!

A co jeżeli kupicie za dużo wina na wesele…?

Przeliczanie przeliczaniem, ale pamiętajcie, że nigdy nie oszacujecie co do mililitra, ile wina na wesele będzie tą odpowiednią ilością. Aby nie martwić się, że podczas przyjęcia może czegoś Waszym gościom zbraknąć, lepiej kupić nieco więcej butelek niż zakładacie przy średnich wyliczeniach. Jeżeli obawiacie się niepotrzebnego wydatku i nadwyrężenia budżetu ślubnego, zapytajcie sprzedawcy przed zakupem, czy możecie po przyjęciu zwrócić nieotwarty towar. Tak wychodzi naprzeciw potrzebom klientów np. Odkupienie Win, które oferuje możliwość zwrotu nienaruszonych butelek. Twórcy warszawskiego sklepu potwierdzają, że nigdy nie wiadomo, ile ostatecznie wina zostanie wypite, więc lepiej nie ryzykować, że zostaniemy z niewypitymi butelkami albo że alkohol skończy się połowie wesela. Nawet sommelier, który pomoże Wam z dobraniem ilości alkoholu, radzi, by kupić więcej niż martwić się, że zabraknie. Zwłaszcza gdy jest możliwość zwrotu nadwyżki.

Wino na wesele - ile i jakie kupić? - zdjęcie 3
 

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.