06 marca 2018

Wino na wesele – ile i jakie kupić?


Wino na wesele - ile i jakie kupić? - zdjęcie 1

Skoro już wiecie, że wino na weselu jest bardzo dobrym pomysłem, to kolejne pytanie, które się nasuwa, brzmi: ile butelek wina kupić? Z pomocą przychodzi nam Paweł Rakowski – sommelier i przedstawiciel marki Odkupienie Win. Podkreśla on, że przy obliczeniach należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak: liczba gości, pora roku, a także czy wino ma być głównym alkoholem serwowanym na przyjęciu, czy tylko jednym z wielu.

Wino na wesele

Trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie przyjęcia weselnego bez toastu powitalnego Pary Młodej. Najlepszym wyborem na ten moment jest wino musujące: włoskie Prosecco albo hiszpańska Cava. Dla Par dysponujących większym budżetem polecamy francuskiego szampana. Lekko schłodzone bąbelki wprawią wszystkich w znakomity nastrój, a latem dodatkowo orzeźwią. Kieliszki do wina musującego są mniejsze niż te do wina, zazwyczaj jedna butelka rozlewana jest na 7 kieliszków. Zatem przykładowo dla 100 gości zalecamy zakup 14 butelek.

Inaczej wygląda sytuacja z winami serwowanymi podczas przyjęcia. W pierwszej kolejności musimy ustalić, czy wino będzie głównym, czy też jednym z wielu proponowanych alkoholi. Przyjęte jest, że jedna butelka wina wystarcza na 5 kieliszków. Zatem przy założeniu że wino będzie głównym alkoholem, zalecamy zakup jednej butelki wina dla każdej osoby. Jeśli na przyjęciu weselnym obecny będzie również inny alkohol, zakładamy, że spożycie wina zmniejszy się o około 50% i wtedy zalecamy zakup 50 butelek dla 100 gości. W tym miejscu pamiętajmy również o temperaturze panującej na dworze podczas przyjęcia, latem goście zdecydowanie chętniej sięgają po lekko schłodzone białe wino, zaś zimą po czerwone, które rozgrzeje atmosferę. Zatem latem 2/3 stanowiły będą wina białe, a 1/3 czerwone, późną jesienią oraz zimą proporcje te się odwrócą.

Wino na wesele - ile i jakie kupić? - zdjęcie 2

Jeśli zdecydujecie się na parowanie wina z jedzeniem, należy powrócić do obliczenia, iż jedna butelka wina rozlewana jest na 5 kieliszków. Do jednego dania potrzebujemy zatem dla 100 gości kupić 20 butelek.

Smak ciast, tortów i deserów należy również podkreślić dobrym winem. Możemy dobrać do nich wino musujące lub spokojne, pamiętając o tym, żeby było to wino z większą słodyczą. Tak jak w przypadku toastu powitalnego jedna butelka rozlewana jest na 7 kieliszków. Zatem przykładowo dla 100 gości zalecamy zakup 14 butelek.

Zwrot butelek? To możliwe!

Jeśli nadal martwicie się, że na Waszym przyjęciu może zostać zbyt dużo wina lub co gorsza go zabraknąć, to zapraszamy Was do Odkupienia Win. Na miejscu możecie nie tylko bezpłatnie spróbować przed zakupem każdego wina znajdującego się w ofercie, ale również sommelier pomoże wyliczyć odpowiednią liczbę butelek, biorąc pod uwagę powyższe czynniki. Odkupienie Win dodatkowo wychodzi naprzeciw potrzebom klientów i oferuje możliwość zwrotu nienaruszonych butelek – wszak nigdy nie wiadomo, ile ostatecznie wina zostanie wypite, więc lepiej nie ryzykować, że zostaniemy z niewypitymi winami albo że alkohol skończy się połowie wesela. Dlatego lepiej kupić więcej i mieć możliwość zwrotu nadwyżki, niż martwić się, że zabraknie.

Wino na wesele - ile i jakie kupić? - zdjęcie 3
 

Redakcja Wedding.pl
Redakcja Wedding.pl
Redakcja Wedding.pl, największego serwisu ślubnego w Polsce, to zespół doświadczonych dziennikarzy i ekspertów z branży ślubno-weselnej. Codziennie spod naszego pióra wychodzi nowa dawka artykułów. Inspirujemy Pary Młode, odpowiadamy na pytania i potrzeby, wspieramy radą na każdym etapie organizacji najważniejszego dnia w Waszym życiu!