Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele? 17 wskazówek od ekspertek
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele?
Organizacja i planowanie

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele?

31 maja 2019 — Anna i Aleksandra Ułańskie
Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele

Dzień ślubu zdarza się tylko raz w życiu, w związku z czym Młode Pary dokładają wszelkich starań, aby był on najpiękniejszy. Aby zrealizować swoje marzenia, często korzystają z pomocy finansowej rodziców, czasami nawet i dziadków, nierzadko również banków. Jeżeli nie chcecie lub nie możecie otrzymać takiego wsparcia i dysponujecie ograniczonym budżetem, zastanówcie się jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele. Wedding plannerki przygotowały dla Was praktyczne wskazówki i sposoby na tańsze rozwiązania oraz podpowiedzi, z czego można zrezygnować, aby nie zbankrutować!

Budżetownik ślubny – sprawdzony sposób na finanse pod kontrolą

Podczas wielomiesięcznej organizacji i planowania ślubu oraz wesela Pary Młode poszukują wymarzonej sali weselnej, najlepszego zespołu, profesjonalnego fotografa i, oczywiście, kreacji jak ze snu. Zgodnie z wciąż popularnym podejściem „zastaw się, a postaw się”, Narzeczeni na ślub i wesele są w stanie przeznaczyć dużą ilość pieniędzy. Często korzystają z pomocy rodziców, czasami nawet i dziadków, nierzadko również banków. Wszystko po to, aby na przyjęciu niczego gościom nie zabrakło i aby każdy element idealnie ze sobą współgrał. Jednak czasami może warto z czegoś zrezygnować, na czymś zaoszczędzić? Jeśli chcielibyście, a nie wiecie jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele przygotowaliśmy dla Was kilka podpowiedzi. Nie martwcie się o skromny efekt! To wskazówki, które dają szansę zachować rozmach przyjęcia weselnego i nie pozbawiać siebie i gości pięknych wrażeń!

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele – Q & A z wedding plannerkami

Na samym początku odpowiemy na pytania, które często zadawałyście na Instagramie Wedding.pl podczas live`a z cyklu #ZapytajWeddingPlannera.

Czy upominki dla gości są koniecznością, czy można z nich zrezygnować dla oszczędności?

Nie, upominki dla gości nie są koniecznością i można z nich zrezygnować. Ślub i przyjęcie weselne, oraz wszystko, co z tym wydarzeniem jest związane, to jedynie opcja, możliwość. Nic nie jest obligatoryjne. Tak samo jest z upominkami dla gości. Jeżeli Wasz budżet nie udźwignie tego, to można z nich zrezygnować. Natomiast zachęcamy Was do przemyślenia tej sprawy i zastanowienia się nad tym, czy nie można poszukać oszczędności gdzieś indziej, aniżeli właśnie w prezentach dla gości. To bardzo miły gest i z pewnością da się zapewnić gościom coś symbolicznego w ramach budżetu.

Czy Para Młoda Musi płacić za noclegi dla gości?

Nie, Para Młoda nie musi płacić za noclegi dla gości. To co możecie zrobić, aby wyjść swoim gościom naprzeciw, to postarać się wynegocjować lepszą ofertę cenową za noclegi. Jeżeli organizujecie przyjęcie weselne w obiekcie, który dysponuje miejscami noclegowymi, to możecie starać się o niższą cenę dla gości, którzy chcieliby skorzystać z takiej opcji. Przekażcie wtedy gościom, że nie możecie sobie pozwolić na opłacenie noclegu, natomiast postaraliście się o super ofertę specjalnie dla nich.

Jak negocjować ceny z usługodawcami?

To bardzo złożony temat. Negocjacje niektórych napawają wręcz strachem. Możecie myśleć, że aby negocjować, trzeba być bezwzględnym czy bardzo wygadanym. Nie do końca jest to prawda. Ale po kolei. Możecie wyjść z propozycją negocjowania każdej ceny, usługi itd., ale warto zdawać sobie sprawę, że nie każdy musi zgodzić się na negocjacje.

To co przede wszystkim warto sobie ustalić zanim zasiądziecie do stołu negocjacyjnego, to Wasze stanowisko. Czyli jakiego rezultatu oczekujecie od tych negocjacji? Jeżeli na przykład chcecie negocjować cenę, to ustalcie jaka cena Was interesuje. O ile chcecie obniżyć tę kwotę?

Jeżeli cena jest dla Was do przełknięcia, ale zależy Wam na tym, by w ramach tej ceny wchodziła jakaś dodatkowa opcja, usługa, to warto żebyście wiedzieli, o jaką dokładnie usługę dodatkową Wam chodzi? A może po prostu chcecie wynegocjować jakiś BONUS? GRATIS? Poznanie Waszego stanowiska w negocjacjach jest kluczowe.

Sprawdź: Jak zaplanować budżet ślubny?

Sprzyjającą sytuacją do negocjacji jest chwila kiedy decydujecie się albo na łączenie ze sobą usług, albo na szeroki zakres usługi. Podajemy przykład: jeżeli obiekt weselny, w którym organizujecie przyjęcie weselne dysponuje miejscami noclegowymi i Wy z tego chcecie skorzystać, to zakres usługi jest szeroki. Jest i przyjęcie weselne i noclegi. To dobra podstawa do negocjacji oferty noclegowej dla gości. Możecie powiedzieć coś w tym stylu: „W związku z tym, że korzystamy z szerokiego wachlarza Państwa usług, to czy może nam Pan zaproponować korzystniejszą cenę za noclegi dla naszych gości?”. Łączenie ze sobą usług daje również nadzieje na owocne negocjacje. Jeżeli znajdziecie pracownie florystyczną, która dodatkowo wykonuje ślubne zaproszenia lub podziękowania dla gości, czy na przykład wypożycza dekoracje, to możecie zamówić wiele produktów w jednym miejscu. Dzięki temu, możecie negocjować rabat od całości zamówienia, czy właśnie dodatkowy GRATIS.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele - dekoracje

Dekoracja sali „Nowoczesne zaproszenia i dekoracje”

Ślub i wesele w tygodniu czy poza sezonem, to również punkt wyjścia do negocjacji. Oczywiście musimy pamiętać, że każdy usługodawca ma swoją politykę i plan biznesowy i nie każdy będzie oferował lepsze warunki czy niższą cenę poza sezonem. Ale zawsze warto sprawdzić.  Czasami nawet otrzymanie jakiegoś GRATISU, czyli otrzymanie za darmo czegoś za co normalnie byście płacili, może okazać się wystarczającą korzyścią dla Was.

Jedną z dobrych praktyk negocjacyjnych jest zasada mówiąca o tym, by NIE PODAWAĆ CENY PIERWSZEMU. Zawsze starajcie się doprowadzić do sytuacji, w której ofertę, propozycję jako pierwsza złoży osoba, z którą negocjujecie.

Jeśli na przykład cena za talerzyk w obiekcie weselnym, nad którym się zastanawiacie wynosi 190 zł, a dla Was jest ona nie do przyjęcia, możecie powiedzieć co w tym stylu: „Jesteśmy zdecydowani na ten obiekt, bardzo chcemy zorganizować właśnie tutaj nasze przyjęcie weselne, natomiast kwota, którą Pan proponuje znacznie przekracza nasze możliwości. Czy może Pan zaproponować inna opcję dla nas?” I czekacie na odpowiedź. Kiedy padnie jakaś kwota musicie się ustosunkować i najlepiej podać swoją kontrpropozycję. Ale uwaga! Niech cena, którą podacie, będzie niższa od tej, którą w rzeczywistości chcecie osiągnąć. Czyli właściciel obiektu mówi Wam, że może zejść ze 190zł do 185 zł. Wy chcecie osiągnąć cenę 180 zł, więc możecie powiedzieć 170-175 zł. Jest szansa, że spotkacie się w połowie drogi. Przy czym pamiętajcie, że negocjacje nie zawsze kończą się tym, ze osiągniecie wynik dokładnie taki o jaki Wam chodziło. Ale jest duża szansa, ze zapłacicie na przykład mniej niż na początku proponował obiekt weselny.

Czy ceny różnią się w zależności od miesiąca?

Ceny w branży ślubnej mogą różnić od tego, czy sezon ślubny rozpoczął się na dobre, czy wesele i ślub odbywa się poza sezonem. Tutaj jednak uwaga, te ceny mogą się różnić, ale nie jest powiedziane, że na pewno będą. Niektórzy fotografowie mają stałe ceny przez cały rok, natomiast są otwarci na dodatkowy GRATIS czy zostanie bezpłatnie dłużej na weselu lub przekazanie większej ilości zdjęć. Jeżeli chodzi o florystykę, to warto decydować się na sezonowe kwiaty, to zdecydowanie ekonomiczne rozwiązanie. Ale tutaj faktycznie ceny mogą różnić się  nawet z miesiąca na miesiąc.

 Polecamy: 5 sposobów na dodatkowy zastrzyk gotówki

Jak to zrobić, żeby nie wydawać „milionów”, czyli jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele?

I tutaj przechodzimy do sedna tego artykułu. Pomysłów jest naprawdę mnóstwo, my wybrałyśmy takie, które pozwolą zachować Ci rozmach przyjęcia weselnego, lub naprawdę znacząco obniżyć koszty, czy takie które pozwolą zaoszczędzić ale jednocześnie nie zaszkodzą wizerunkowi, stylizacji ślubu i wesela.

Zanim jeszcze przejdziemy do tych punktów, prosimy Was o ustalenie Waszych finansowych możliwości. Na podstawie faktów i liczb, policzcie ile możecie przeznaczyć na ślub i wesele. Budżet weselny to punkt wyjścia do wszelkich działań.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: skrócenie listy gości

Pierwsze co możecie zrobić, kiedy uznacie, że Wasze plany przekraczają budżet weselny, którym dysponujecie, to przyjrzenie się ponownie liście gości. To może wydawać się bezwzględne posunięcie, natomiast bardzo często Pary Młode zapraszają osoby na swój ślub i wesele, z którymi kompletnie nie utrzymują bliższych relacji na co dzień, niektórych osób nawet nie darzą sympatią. Jaki jest więc powód, by te właśnie osoby zapraszać? Oczekiwania innych? Poczucie obowiązku? Jeśli takie są Wasze powody, to warto zastanowić się nad swoją listą gości raz jeszcze.

Dowiedz się: Jak stworzyć listę gości weselnych

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: przyjęcie w tygodniu lub poza sezonem

Jednym z lepszych pomysłów na zredukowanie kosztów, które generuje ślub i wesele, przy jednoczesnych zachowaniu na przykład rozmachu tego wydarzenie, jest zdecydowanie się na ślub w tygodniu lub poza sezonem ślubnym. Pamiętajcie o tym, żeby zawiadomić gości dużo, dużo wcześniej o planowanym ślubie i przyjęciu, jeśli decydujecie się na przyjęcie w tygodniu. Nawet 40% gości odmawia swojej obecności na weselu w tygodniu. Im wcześniej ich poinformujecie, tym większa szansa, że frekwencja będzie lepsza. Goście muszą mieć czas złożyć swoje wnioski urlopowe. Przy ślubie i weselu poza sezonem oraz w tygodniu możliwa jest zdecydowanie lepsza oferta cenowa ze strony obiektu, dla którego każde wesele poza szczytem sezonu to dodatkowy zarobek.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele - wybór sali weselnej

Sala weselna Ogród Babette

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: sala weselna

Luksusowa przestrzeń w 5-gwiazdkowym hotelu lub zabytkowy pałac są w stanie zrujnować Wasz budżet. Rozejrzyjcie się, poszukajcie, na pewno kilka kilometrów dalej jesteście w stanie znaleźć równie wyjątkowe, a zdecydowanie tańsze miejsce. Możecie także pokusić się o zorganizowanie przyjęcia pod namiotami lub np. w stodole. Wszystko zależy od tego jaki styl i motyw przewodni Wam się marzy. Na Wedding.pl możecie znaleźć salę weselną w Waszym budżecie, wypełniając specjalny formularz!

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: podwykonawcy

Być może korzystna okaże się dla Was opcja, w której podwykonawca prowadzi do podwykonawcy. Przykładowo, sala wesela może współpracować z zaprzyjaźnioną pracownią florystyczną czy dekoratorską, która dla klientów obiektu korzystających z takiego polecenia może przygotować albo jakiś GRATIS, albo po prostu korzystniejszą opcję cenową. Tak samo fotograf może polecić Wam operatora kamery, który również przygotuje dla Was coś wyjątkowego. Tym samym jakość usługi jest nadal wysoka, a Wy możecie nieco oszczędzić.

Ważne: Podział kosztów wesela – kto za co płaci?

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: atrakcje weselne

Atrakcje weselne, są świetnym dodatkiem, uzupełnieniem. Najszybciej można z nich zrezygnować bez uszczerbku na ogólnym odbiorze przyjęcia weselnego. Natomiast nawet jeżeli szukacie oszczędności, możecie zdecydować się na przykład na fotobudkę DIY, która sprawdza się raz za razem doskonale integrując gości. Fotobudka i wariacje na jej temat można zorganizować samodzielnie, niewielkim nakładem kosztów i czasu. Wiemy o tym, ponieważ samodzielnie wykonałyśmy fotobudkę retro, z różnymi gadżetami, dekoracjami i wyszła naprawdę rewelacyjnie.

budżet ślubny arkusz kalkulacyjny

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: krótszy czas przyjęcia

Być może interesuje Was opcja, która przewiduje po prostu skrócenie czasu trwania przyjęcia weselnego. Bardzo popularne są teraz po prostu kolacje czy obiady weselne trwające do 22:00 lub 24:00. Jednodniowe wesele jest naprawdę znacznie ekonomiczniejszą wersją niż dwudniowe, ogromne przyjęcie weselne. Jeśli szukacie oszczędności, to czasami decyzje, które będziecie podejmować, będą trudne i może nie takie jak byście sobie życzyli, natomiast naprawdę warto trzymać się swojego budżetu.

Zobacz też: Obiad zamiast wesela – jak zorganizować?

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: dekoracje

Na dekoracjach również można oszczędzić. I nie chodzi nam absolutnie o rezygnację z dekoracji, tylko zastąpienie egzotycznych kwiatów na przykład liśćmi z kwiatów ogrodowych, paprocią doniczkową czy bluszczem. Biorąc pod uwagę obecny trend na „naturę do środka”, to świetne rozwiązania. My zresztą także je zastosowałyśmy do jednej ze stylizacji, gdzie na drewnianych stołach pojawił się zielony bieżnik z liści, dodane zostały jedynie białe świece na złotych świecznikach, piękne przezroczyste szkło i gotowe. Efektem zachwycaliśmy się bardzo długo. Możecie rozważyć taką opcję, odnaleźć oszczędność, a także udekorować salę naprawdę modnie i pięknie. Oprócz przez nas nazywanej zieleniny, możecie także użyć w roli dekoracji książek, filiżanek, czy gadżetów tematycznych nawiązujących do Waszego motywu przewodniego.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: suknia ślubna

Kolejna możliwość obniżenia kosztów daje nam suknia ślubna. Spektakularna kreacja to marzenie wielu kobiet. Niestety, kupno nowej sukni od projektanta i w renomowanym salonie wiąże się z wydatkiem od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A jak wiadomo, suknię ślubną ma się na sobie tylko raz w życiu i potem albo pozostanie pamiątką, która wisi w szafie, albo będziemy starały się ją odsprzedać. Decydując się na wypożyczenie, zakup kreacji używanej lub szycie u krawcowej, jesteście w stanie naprawdę sporo zaoszczędzić. Na rynku pojawia się również coraz więcej kolekcji ślubnych od popularnych marek, które oferują bardzo konkurencyjne ceny. Sprawdźcie ofertę polskich marek, dużych platform sprzedażowych oraz ulubionych sieciówek – na Wedding.pl robiłyśmy też dla Was zestawienie sukni ślubnych do 1000 zł.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: garnitur ślubny

Podobnie w przypadku stylizacji Pana Młodego. Nie musicie decydować się na szyty na miarę garnitur od projektanta, żeby osiągnąć zamierzony efekt wizualny. Polskie i zagraniczne marki popularne oferują atrakcyjne cenowo kolekcje oraz dużą aktualność jeżeli chodzi o trendy.

Warto wiedzieć: Koszty wesela – co uwzględnić w weselnym budżecie?

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: dodatki do strojów Pary Młodej

Buty nie muszą mieć słynnej czerwonej podeszwy, krawat nie musi być jedwabny, a ozdoba do włosów – złota i z diamentami. W zasadzie w przypadku każdego elementu stylizacji Para Młoda może znaleźć tańsze i równie interesujące rozwiązania.

jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele - dodatki ślubne

Kolekcja ślubnych dodatków Kazar

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: biżuteria

To samo tyczy się biżuterii. Zacznijmy od obrączek. Mogą być z powodzeniem srebrne zamiast złotych czy platynowych. Ponadto, wybierajcie gładkie modele, bez kamieni, grawerów czy żłobień – każde urozmaicenie jest dodatkowo płatne. Warto zastanowić się również nad wykorzystaniem obrączek dziadków lub przerobieniem rodzinnej biżuterii. Spinki do koszuli Pana Młodego nie muszą być z kruszców szlachetnych – w końcu jak często je zakłada? Panna Młoda również może zrewidować swoje jubilerskie dodatki. Okazałe komplety biżuterii z drogocennymi kruszcami i kamieniami mogą kosztować więcej niż niejedno wesele!

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: makijaż i fryzura

Możecie zdecydować się na fryzurę i makijaż u stylistów gwiazd, ale spodziewajcie się równie „gwiazdorskich” cen. Zamiast tego, możecie dać szansę początkującym, ambitnym fryzjerom i makijażystom, z których usług możecie być równie zadowoleni, a oszczędność może sięgać nawet tysiąca złotych.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: dekoracja kościoła

Udekorowanie kościoła świeżymi kwiatami sprowadzanymi z drugiego końca świata to całkiem spory wydatek. Spróbujcie się dowiedzieć, czy przed lub po Waszym ślubie nie będzie ceremonii zaślubin także innej pary. Może warto wspólnie złożyć się na jedną dekorację kościoła, dzięki czemu uda Wam się zaoszczędzić znaczną kwotę.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: samochód do ślubu

Chyba niemalże każda Para Młoda marzy, aby do ślubu mieć efektowny transport. Nowoczesne sportowe auto bądź zabytkowy samochód zawsze robią wrażenie i pięknie podkreślają wyjątkowość okazji. Jeżeli jednak szukacie oszczędności, zapytajcie rodziny i przyjaciół o pomoc  – może ktoś z nich mógłby Wam pożyczyć na ten jeden dzień swój samochód.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: tort weselny

Tortu na przyjęciu weselnym absolutnie nie może zabraknąć. Jeżeli posiadacie zdolności cukiernicze, możecie pokusić się o jego własnoręczne przygotowanie. Jednym z pomysłów, dzięki któremu będziecie mogli zaoszczędzić, jest tort w nowej odsłonie, wykonany z pączków lub słodkich muffinek. Dobrze też postawić na tort typu naked cake, bez tej ogromnej ilości ciężkiej masy cukrowej. Im lżejszy tort i prostszy do wykonania, tym może być tańszy.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele - torty i słodkości

Tort typu naked cake Pracownia Słodki Duet

Zobacz: Co zamiast tortu weselnego?

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: muzyka

Wieloosobowy zespół z dużym doświadczeniem i popularnością może kosztować krocie. Oszczędniej będzie zdecydować się na DJ-a i w dodatku będziecie mogli dowolnie decydować o liście piosenek.

Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele: DIY

Miejcie świadomość, że wiele elementów ślubu i wesela możecie wykonać sami. Od upominków dla gości, przez dekoracje kościoła i sali, po tort i słodki stół. Jeżeli tylko macie czas, chęci i talent, śmiało możecie wykonać część rzeczy samodzielnie – duma i satysfakcja gwarantowane, a budżet znacząco zabezpieczony!

Podzielcie się z nami, czy któryś z pomysłów przypadł Wam do serca? Skorzystacie z którejś propozycji? Jeżeli macie dodatkowe pytania, śmiało piszcie!

Zdjęcie główne: Shutterstock.com

Anna i Aleksandra Ułańskie
Napisane przez

Anna i Aleksandra Ułańskie

kontakt@gotowenaslub.pl

Siostry Bliźniaczki, konsultantki ślubne, wedding plannerki, organizatorki ślubów i wesel. Podążając swoją pasją do organizacji, ale również opierając się na swoich talentach i mocnych stronach, Siostry Ułańskie tworzą młody, ale niezwykle ambitny i kreatywny duet w ślubnym świecie.