Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / 15 pomysłów, jak zaoszczędzić pieniądze na ślub
Organizacja i planowanie

15 pomysłów, jak zaoszczędzić pieniądze na ślub

20 listopada 2019 —
sposoby na oszczędzanie

Data ślubu ustalona, budżet oszacowany. Teraz czas zastanowić się, jak uzyskać niezbędną kwotę potrzebną do organizacji wesela. Kluczem będą Wasze oszczędności. W drugim artykule z cyklu #MamPlanNaŚlub przyglądamy się różnym pomysłom na oszczędzanie przed ślubem.

O planowaniu budżetu ślubnego, różnych źródłach finansowania oraz istocie oszczędzania przeczytacie w pierwszym artykule cyklu #MamPlanNaŚlub: Budżet ślubny. Jak zaplanować krok po kroku. Dzisiaj zastanowimy się nad konkretnymi rozwiązaniami, które pozwolą Wam odłożyć mniejsze i większe kwoty pieniędzy, które ostatecznie znacząco zasilą budżet ślubny. – Jeżeli wiemy, że nasze dochody nie będą wystarczające, by oszczędzić, poszukajmy dodatkowych środków – radzi Magda Maślana, Ekspert ds. PR w Provident Polska S.A. Wraz z ekspertką podpowiadamy, gdzie szukać oszczędności w codziennym życiu.

Jak zaoszczędzić pieniądze na ślub – sprawdzone sposoby:

1. Dodatkowe źródło dochodu
Wykorzystaj swoje doświadczenie zawodowe i pasje po godzinach. Poszukaj pracy dorywczej. Możliwości jest wiele, po prostu określ, co lubisz robić i jaki masz potencjał.

2. Odkładanie ekstra pieniędzy
Wszystkie dodatkowe dochody od razu odkładaj na konto oszczędnościowe. Mogą to być na przykład premie i nagrody w pracy czy dochody za dodatkowe projekty i zlecenia, ale także prezenty.

Mam Plan Na Ślub - Provident

3. Zakupy na wyprzedażach
Jeżeli musisz coś kupić, kupuj to na wyprzedażach. Czasami ceny mogą być obniżone nawet o 70%, więc warto poczekać na sezon promocji. Jeżeli akurat nie trafisz na czas wyprzedażowy, poszukaj akcji rabatowych i kodów zniżkowych.

4. Ubrania z ciuchlandów i outletów
Jeżeli planujesz zakupy ubrań, to może w sklepach z używaną odzieżą i outletach? Kupowanie z drugiej ręki jest oszczędne, eko i modne!

5. Zakupy w dyskontach spożywczych
Jeżeli zakupy spożywcze, to cykliczne i większe za jednym razem, w dyskontach spożywczych. W jednym miejscu kupisz wszystko, co trzeba. I najważniejsze – w takich hipermarketach ceny produktów są o wiele niższe niż w osiedlowych sklepikach.

6. „Wyprzedaż garażowa”
Zaplanuj generalne sprzątanie w swoim mieszkaniu, pozbądź się niepotrzebnych rzeczy i… na nich zarób! Urządź wyprzedaż garażową lub wystaw produkty na portalach ogłoszeniowych.

sposoby na oszczędzanie - zakupy

7. Odroczenie zakupów
Można robić tańsze zakupy, ale można też z nich zrezygnować. Może ta kolejna sukienka wcale nie jest Ci potrzebna, aktualny telefon działa nadal sprawnie i nie musisz mieć najnowszego modelu, a pralkę można naprawić zamiast wymieniać na nową?

8. Tańsze wakacje
Jeżeli planujecie urlop, może warto zastanowić się nad tańszymi opcjami? Poszukaj ofert last minute, podróżuj po Polsce, a także weź organizację na siebie.

9. Jedzenie w domu (i z domu)
Jedzenie na mieście to jeden z tych wydatków, który może znacząco nadszarpnąć nasz domowy budżet. Codzienne posiłki jedz w domu, sam przygotowuj lunche do pracy, a ze znajomymi spotykaj się u nich lub u Ciebie.

sposoby na oszczędzanie - jedzenie

10. Kawa w domu (i z domu)
Podobnie z kawą. Codzienna latte na mieście może kosztować nawet 15 zł. Pij rano kawę w domu, a w drodze do pracy czy pomiędzy spotkaniami miej pod ręką kubek termiczny.

11. Woda z kranu
Butelkowana woda na sztuki może nie wydawać się dużym kosztem, ale policzcie ile tygodniowo butelek zużywasz, a przy tym ile to plastiku. Zainwestuj w filtr do wody albo, jeżeli to możliwe w Twojej okolicy, pij kranówkę.

12. Optymalny środek transportu
Codzienny i ten okazyjny transport może być sporym kosztem dla domowego budżetu. Może warto przesiąść się z samochodu do komunikacji miejskiej lub wybrać rower? Nie wspominając o biletach lotniczych – koniecznie śledź serwisy z tanimi lotami.

13. Prezenty DIY
Jeżeli szykuje Ci się okazja, która będzie wymagała od Ciebie przygotowania prezentu, zamiast go kupić, wykonaj go samodzielnie. Wykorzystaj swoje doświadczenia i pasje. Pamiętaj, że spersonalizowany prezent cieszy bardziej!

sposoby na oszczędzanie - prezenty DIY

14. Rezygnacja z klubów fitness
Masz karnet w klubie fitness, a może korzystasz z usług personalnego trenera? Korzystaj z osiedlowych siłowni, ćwicz w domu albo wybieraj sporty, które nie wymagają dodatkowych kosztów, np. bieganie czy jazda rowerem.

15. Rezygnacja z kina
Jedno wyjście do kina dla 2 osób potrafi kosztować nawet 100 zł. Może warto na jakiś czas zrezygnować z seansów filmowych poza domem? Dotyczy to również innych rozrywek, z których często korzystasz.

Budżet ślubny pod kontrolą

Nawet z pozoru małe kwoty odkładane sukcesywnie przez dłuższy czas dają konkretne oszczędności. Przykładowo, kawa na mieście za 10 zł, kupowana 3 razy w tygodniu, już w perspektywie miesiąca daje kwotę ok. 120 zł, a w roku –1440 zł. Musimy jednak pamiętać, że do odłożenia bywa spora kwota, którą trudno nam będzie zgromadzić tylko na codziennych oszczędnościach. Według raportu ślubnego Wedding.pl wynika, że 38 proc. par przeznacza na wesele od 41 do 60 tys. zł. Jeżeli wspólnie uda nam się odłożyć w rok nawet 10-15 tys. złotych, nadal może jeszcze brakować sporej kwoty. Zapytajmy o wsparcie bliskich, ale jeżeli nie mamy takiej możliwości, warto zastanowić się nad dodatkowym źródłem finansowania.

Jak mawia polskie przysłowie: ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Planowanie budżetu ślubnego to doskonała okazja, by nauczyć się skutecznego oszczędzania, efektownego zarządzania funduszami oraz poznania różnych źródeł finansowania. Najpierw przyznacie: #MamPlanNaŚlub, aby potem stwierdzić w mig #MamPlanNaŻycie!

Fot. Shutterstock

Artykuł sponsorowany

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.