Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Ukryte koszty ślubu i wesela. Wydatki Pary Młodej pod kontrolą!
Organizacja i planowanie

Ukryte koszty ślubu i wesela. Wydatki Pary Młodej pod kontrolą!

1 sierpnia 2019 —
Ukryte koszty ślubu i wesela - budżet

Ślub i wesele to nierzadko pierwszy tak duży wspólny wydatek przyszłego małżeństwa, który wiąże się z planowaniem budżetu na wiele produktów i usług. Wiele kosztów może Parę Młodą zaskoczyć w najmniej spodziewanych momentach. Czy da się zorganizować TEN dzień be finansowych niespodzianek? Poznajcie najpopularniejsze (i te mniej znane) ukryte koszty ślubu i wesela i miejcie budżet pod kontrolą!

Co to ukryty koszt?

Koszt ukryty, to w przeciwieństwie do kosztu jawnego, dodatkowa opłata, niebędąca kluczową w całkowitej kwocie produktu lub usługi, a wpływająca na podwyższenie się końcowej ceny, którą uiścić ma usługobiorca / klient. Zazwyczaj związana jest z zamówieniem usługi lub produktu i odłożoną w czasie realizacją płatności. Wiele takich usług i produktów z dużym wyprzedzeniem zamawia Para Młoda, która w ferworze ślubnych przygotowań może nieraz natknąć się na finansowe niespodzianki.

Ostateczna kwota do zapłaty często pojawia się dopiero na paragonie lub fakturze. Z czego mogą wynikać ukryte koszty związane z organizacją ślubu i wesela? Często Pary Młode zapominają dopytać o szczegółowe kwestie finansowe, nie mają świadomości, że niektóre produkty i usługi mogą być dodatkowe płatne albo zwyczajnie nie są w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji i związanych z nimi wydatków. Z kolei producent lub usługodawca również może nie pamiętać o przedłożeniu wszelkich możliwych kosztów na początku ustaleń albo niektóre z nich pojawiają się niespodziewanie dopiero w trakcie realizacji zamówień.

Czy wiecie, że… ukryte wydatki mogą ostatecznie zwiększyć koszt ślubu i wesela nawet o 20%?

Nie bierzemy pod uwagę możliwości wprowadzania w błąd klientów lub tuszowania kosztów – z takimi firmami nie powinniśmy w ogóle podejmować współpracy, a jeżeli już do niej doszło i nie można jej anulować, po wszystkim warto wystawić stosowną opinię na dedykowanych portalach czy serwisach społecznościowych oraz ustnie, jeżeli nadarzy się okazja, aby przestrzec innych przed nieuczciwymi praktykami. W dobie Internetu można bardzo szybko zweryfikować firmy, a naciągacze zostają szybko demaskowani.

Sprawdź: Koszt wesela na 100 osób

Ukryte koszty ślubu i wesela - lista

Czy można uniknąć ukrytych kosztów?

Można i warto do tego dążyć, aby zarówno Pary Młode, jak i usługodawcy / producenci – byli usatysfakcjonowani ze współpracy. Wymaga to przygotowania i zaangażowania obu stron. Przede wszystkim Para Młoda powinna przygotować listę pytań. Nie bójcie się zadawać pytań – w końcu skoro płacicie, to możecie i powinniście wymagać odpowiedzi. Dobrym rozwiązaniem jest również poproszenie o przygotowanie wstępnego kosztorysu i zaakceptowanie go dopiero po szczegółowej analizie.

Narzeczeni powinni być przewidywani, dociekliwi, rozważając wszelkie możliwe opcje i nawet jeżeli z nich ostatecznie nie skorzystają – mają świadomość, że w razie potrzeby, będzie to kosztować tyle i tyle. Wtedy można zdecydowanie lepiej zaplanować budżet i potem nim dysponować bez przykrych niespodzianek. Na tym etapie, znając wszelkie możliwe wydatki, można również negocjować ceny – po fakcie jest to już raczej niemożliwe.

Ufaj, ale… spisuj!

Każde ustalenia słowne z każdym podwykonawcą warto potem wpisać na umowę, a przed ostatecznym podpisaniem, należy dokładnie sczytać dokument. Nie obawiajcie się, że druga strona może Wam zarzucić przesadną drobiazgowość czy brak zaufania. Przezorny zawsze ubezpieczony, a pokazanie drugiej stronie swojej czujności i asertywności, może wzbudzić większy respekt i lepszy efekt współpracy.

Na koniec pamiętajcie, że najgorsze, co można zrobić, to przymknąć oko i godzić się na wszelkie dodatkowe koszty. Pary Młode, organizując ślub i wesele, wiedzą, że muszą się przygotować na wyłożenie sporej sumy, więc nie zważają, że ostatecznie ich końcowy budżet wzrośnie o kilkaset czy kilka tysięcy złotych. To błąd! Po pierwsze, warto mieć zawsze szacunek do pieniędzy, a po drugie, czasami możemy się poczuć niedoinformowani lub zwyczajnie oszukani, dlatego warto dochodzić swego i starać się negocjować warunki, aby zadowolenie było obustronne.

Sprawdzoną przez tysiące Par Młodych metodą pomocną przy planowaniu budżetu jest organizer Wedding.pl. To tam możecie wspólnie spisać wszystkie pytania do podwykonawców i sporządzić listę zadań, aby nie zapomnieć o najważniejszych kwestiach i być przygotowanym na każdą ewentualność.

Organizer Wedding.pl

Czasami zastanawiacie się, czy wynajęcie wedding plannera jest konieczne. Jeżeli nie czujecie się przygotowani na długie rozmowy i negocjacje z podwykonawcami oraz nie macie doświadczenia z umowami i finansami, to właśnie moment, by zastanowić się nad skorzystanie z usług konsultantów ślubnych. Najlepszych profesjonalistów w branży znajdziecie na Wedding.pl w zakładce Usługodawcy lub otrzymacie gotowe propozycje agencji wedding plannerski dodając u nas zlecenie online!

Ukryte koszty ślubu i wesele związane ze ślubem

Ślub kościelny, cywilny, a może poza urzędem stanu cywilnego? Każda z tych opcji wiąże się z innymi wydatkami, również tymi nietypowymi. Jakimi? Przekonajcie się zanim zaplanujecie swój budżet!

Ile kosztuje ślub kościelny

Wiele osób uważa, że do ukrytych kosztów należy zaliczyć wydatki związane z udzieleniem sakramentu ślubu, ponieważ problematyczne bywają zapowiedzi opłat w formie ofiar lub „co łaska”, ale też niektóre finansowe obciążenia bywają zaskakujące. Oprócz samego udzielenia ślubu (którego koszt jest bardzo różny w zależności od regionu, parafii i samego księdza), należy brać pod uwagę często dodatkowo płatne usługi kościelnego (ok. 100-300 zł), który przygotuje kościół przed ceremonią oraz organisty (ok. 200-500 zł). Poza tym, można liczyć się z osobnym kosztem w przypadku rozłożenia dywanu (ok. 200 zł) oraz sprzątania po ślubie (w tym confetti i ryżu jeżeli nie są zakazane).

Natomiast jeszcze przed ślubem czeka Was wiele formalności, które również nie będą darmowe. Nauki przedmałżeńskie kosztują ok. 100-200 zł, sporządzeniu odpisu aktu chrztu – ok. 50 zł od osoby, a w przypadku ślubu konkordatowego należy tez uiścić opłatę do Urzędu Stanu Cywilnego w wysokości ok. 100 zł. Płatne są również zapowiedzi – od 50 do 200 zł.

To nie wszystko! Jeżeli oboje lub jedno z Was bierze ślub poza swoją parafią, musi otrzymać tzw. licencję (będącą dokumentem poświadczającym o braku przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa), która także kosztuje (50-200 zł).

Ile kosztuje ślub cywilny

Bardziej przewidywane wydają się być opłaty związane ze ślubem cywilnym, bowiem cennik Urzędu Stanu Cywilnego obowiązuje ten sam w całym kraju. Obecnie opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa wynosi 84 zł, ale należy liczyć się z dodatkowym kosztem wtedy, gdy jedno (lub oboje) z Was jest rozwodnikiem lub wdowcem. W tej sytuacji wymagany jest odpis aktu stanu cywilnego. Jego koszt to w zależności od tego, czy interesuje nas standardowy miesięczny termin czy przyspieszony – 22 lub 39 zł.

Ukryte koszty ślubu i wesela - ślub cywilny

Ile kosztuje ślub w plenerze

W przypadku ślubu konkordatowego w Polsce, księża jeszcze nie decydują się na wyjście poza świątynie, dlatego zobaczmy, na jakie ceny musi przygotować się Para Młoda w przypadku ślubu poza Urzędem Stanu Cywilnego. Jeżeli urzędnik zaakceptuje prośbę pary (uzna wskazane miejsce za godne), udzielenie przez niego ślubu kosztuje 1000 zł – w tej cenie zawierają się: weryfikacja miejsca ślubu, transport, przygotowanie do ceremonii (od potrzebnych atrybutów po strój urzędnika) oraz sporządzenie aktu małżeństwa.

Ważna i nierzadko pomijana kwestia, która może generować dodatkowe koszty, to opłata za wynajęcie przestrzeni na ślub. Jeżeli zdecydujecie się np. na ogród przy restauracji czy hotelu, w której organizujecie ślub, dopytajcie właścicieli obiektu, czy i ile kosztuje skorzystanie z ich posesji. Może być naliczona dodatkowa opłata za wynajem przestrzeni i jej przygotowanie (np. skoszenie trawnika, reorganizacja otoczenia, wyłączenie z użytkowania dla innych gości). Ponieważ w tym samym miejscu organizujecie wesele, możecie negocjować i zbić taki koszt do 0 zł, ale pod warunkiem, że sami zajmiecie się przygotowaniem ceremonii – od rozstawienia (własnych!) krzeseł, przez dostarczenie i rozłożenie namiotu na wypadek deszczu, po zapewnienie stołu dla urzędnika.

Z własnego doświadczenia dodam, że właściciel hotelu, w którym organizowałam plenerowy ślub i wesele, nie policzył za wynajęcie ogrodu, ale życzył sobie 100 zł za oddelegowanie obsługi do rozstawienia 60 krzeseł i stołu. Nie zdecydowaliśmy się – z zadaniem poradzili sobie sprawnie nasi bliscy.

Ukryte koszty ślubu i wesele związane z salą weselną

Najwięcej ukrytych kosztów „czai się” na sali weselnej. Dlaczego? To tam odbywa się najdłuższa część wydarzenia, to tam realizowanych jest najwięcej usług i dostarczanych większość produktów, ale również angażowanych większość podwykonawców. Częstym błędem Pary Młodej jest wybór sali na podstawie ceny wyłącznie za talerzyk, podczas gdy dopiero w trakcie spotkań z osobami decyzyjnymi można w stanie określić, co tak naprawdę wlicza się w podstawową cenę, a co jest dodatkowe płatne.

Ukryte koszty ślubu i wesela - sala weselna

Przejdźmy wspólnie przez częste, ale i te mniej popularne (zawsze mogą spotkać Was, więc warto być przygotowanym!) ukryte koszty na sali weselnej:

 • Pokrowce na krzesła (wypranie, wyprasowanie, założenie) – 5-20 zł / sztuka
 • Korkowe, czyli opłata za serwowanie alkoholu, a tak naprawdę koszt wyrównawczy za wniesienie alkoholu z zewnątrz –5-15 zł *Często alkohol kupiony na miejscu i tak wyniesie nas drożej, ponieważ marże za niego bywają w lokalach gastronomicznych jednymi z najwyższych wśród pozycji z karty. Więcej o opłatach za alkohol w artykule o korkowym!
 • Szampan na powitanie gości. Często dodatkowe płatne, a nie wliczone w kwotę talerzyka; kwota zależna od ilości gości i serwowanego wina – warto dopytać i wybrać ulubiony trunek – od 100 zł
 • Serwis i krojenie tortu weselnego. Zazwyczaj kiedy zamawiamy tort w zewnętrznej cukierni – 100-200 zł
 • Kawa / herbata serwowana przez baristów / kelnerów. Taniej wyjdzie zamówienie kącika z gorącymi napojami, który zazwyczaj znajduje się w towarzystwie lub w ramach słodkiego stołu
 • Dodatkowe opłaty za talerzyk dla zewnętrznych podwykonawców, jak muzycy, fotografowie czy kamerzyści. Często możemy być zaskoczeni, jak duży bywa zespół lub kiedy operator kamery przyjeżdża ze swoim asystentem, a im wszystkim należy zapewnić posiłki i napoje; kwota za wyżywienie obsługi bywa zazwyczaj niższa, ale może być też liczona jako standardowy talerzyk – 100-300 zł
 • Owoce. Bywają wliczone w cenę talerzyka, ale nie muszą, dlatego warto dopytać jakie są ceny, oferowane owoce i w jakiej formie są serwowane (więcej o tym w osobnym artykule)
 • Parking na terenie posesji lokalu. Ta kwota powinna być w cenie, więc jeżeli właściciel proponuje Wam cennik parkingu, w dodatku za godzinę, negocjujcie i starajcie się tę kwotę zbić do zera! – 5-10 zł
 • Degustacja menu weselnego i tortu. W przypadku wyższych kosztów za talerzyk może być wliczona w cenę, jednak testing potraw i napojów nie jest w Polsce popularny, dlatego zazwyczaj jest dodatkowy płatny – ceny zależne od klasy lokalu, rodzaju menu i ilości porcji

Ukryte koszty ślubu i wesela - menu

 • Opłata eksploatacyjna za parkiet do tańca. Właściciel może sobie życzyć opłatę za tzw. zużycie parkietu, który przy intensywnej eksploatacji musi być poddawany częstej renowacji
 • Opłaty za szkody. Stłuczone zastawa, uszkodzenia mebli, zagubienie się popielniczek itp. Zniszczenia mogą się zdarzać, ale również obsłudze hotelowej, więc warto dokładnie określić, czym dla lokalu są owe „szkody”, jakie mogą być ich przykłady i jakie są ewentualnie koszty różnych z nich
 • Klimatyzacja. Dzisiaj powinien to być standard wliczony w cenę, ale warto to ustalić na etapie podpisywania umowy – więcej na ten temat w artykule o weselu w upalny dzień – 500-1500 zł
 • Wydłużony czas przyjęcia. W umowie powinna być przewidywana godzina rozpoczęcia i zakończenia przyjęcia, ale także informacja, co w sytuacji gdy wesele może się przedłużyć – warto zrobić taki zapis wraz z kwotą i warunkami przedłużenia, nawet jeżeli z tej opcji nie skorzystacie – kwota zależna od lokalu i ilości gości na weselu
 • Dopłata za większą ilość kelnerów. W dobrej klasy lokalu liczy się 1 kelnera na 10-15 gości. Zdarza się jednak, że na 100 osób właściciel przewiduje jedynie 4 osoby z obsługi. Wysoce możliwe jest, że kiedy poprosimy o większą ilość kelnerów, dostaniemy dodatkowy kosztorys.
 • Organizacja kącika zabaw dla dzieci. Racjonalne wtedy, gdy wymaga to od hotelu zakupu czy wypożyczenia mebli oraz zabawek, ale nieuzasadnione, gdy na terenie lokalu taki kącik na stałe funkcjonuje
 • Lód w coolerach. W cenę może być wliczone jedynie jednorazowe uzupełnienie na początku przyjęcia
 • Dekoracje sali weselnej. Nie mamy na myśli dodatkowo płatnych elementach, które trzeba każdorazowo kupić, jak np. żywe kwiaty, ale o stałym wyposażeniu sali, jak wazony, tablica powitalna z listą gości, świeczniki czy inne dekoracje świetlne
 • Szatnia. Latem niepotrzebna, ale może być konieczna zimą, więc może się wiązać z wynajęciem szatniarza, a więc dodatkowymi kosztami
 • Zapalenie na stałe światła przed obiektem w trakcie wesela (przed salą, w altanie ogrodowej itp.)
 • Kocyki dla gości. Zwłaszcza w przypadku chłodniejszych nocy i spędzania przez gości czasu na świeżym powietrzu – 5 zł / wynajem 1 sztuki
 • Nocleg Pary Młodej. Jeżeli sala weselna połączona jest z hotelem, zazwyczaj Para Młoda korzysta z noclegu na miejscu. W większości przypadków taki obiekt oferuje pokój nowożeńcom w gratisie, jednak moje doświadczenie pokazuje, że wcale tak nie musi być, dlatego warto nie zakładać z góry, że „taki jest zwyczaj”.
 • Sprzątanie po weselu. Może to być po prostu obsługa hotelowa albo zewnętrzna firma sprzątająca, jednak czasami obiekt nie wlicza tej usługi w cenę i życzy sobie dodatkowej opłaty.

Ukryte koszty ślubu i wesela - Panna Młoda

Ukryte koszty ślubu i wesele związane ze strojem Pary Młodej

Jak już macie za sobą wszelkie ustalenia związane z ceremonią ślubu i przyjęciem weselnym, czas na kolejne wyzwania. Jak się ubrać i nie zbankrutować – na pewno zastanawia się niejedna Panna Młoda, a kiedy jeszcze musi liczyć się z dodatkowymi kosztami, może wpaść w panikę. Ale spokojnie! Przejdźmy przez możliwe dopłaty w kobiecej stylizacji, a potem też sprawdźmy, jak rzecz się ma u Pana Młodego.

Możliwa jest dopłata za szybką realizację czy modyfikację przy projekcie. Czasem Panie o większych rozmiarach też muszą dopłacić więcej ze względu na większe zużycie materiału” – wskazuje na trzy możliwe ekstra koszty projektanta sukni ślubnych Agata Wojtkiewicz.

Suknie ślubne Agaty Wojtkiewicz z kolekcji 2019

Dopasowanie do sylwetki jest równie ważne w przypadku stroju Pana Młodego. Niewiele jest mężczyzn, którzy mierząc garnitur z wieszaka, czują się w nim, jakby był szyty na nich. Wtedy nieodzowne są poprawki krawieckie, które mogą, ale nie muszą być dodatkowe płatne. Czasami w cenie garnituru może być jedynie skrócenie spodni, ale bardziej skomplikowane korekty wymagają już przymiarek z wykwalifikowanym personelem, a potem trudne i czasochłonne modyfikacje.

Zdziwić można się przy kasie również w sytuacji, gdy decydujemy się na garnitur szyty na miarę, dlatego warto wybierać przejrzyste cenowo salony. Wyjątkowo transparentną politykę w kwestii indywidualnych zamówień ma np. marka Lancerto, która oferując usługę made to measure, podaje klientowi szczegółowy cennik z podziałem na elementy garderoby i rodzaje materiałów.

Garnitury ślubne Lancerto

Co więcej? Obecnie coraz popularniejsze stają się usługi personalizacji, które szczególnie często wybierane są przez Pary Młode, aby jeszcze bardziej podkreślić swoje wyjątkowe święto. Możliwości jest wiele: hafty na garniturze, koszuli, bieliźnie, krawacie, poszetce, a nawet butach, podwiązce czy wieszakach, a także grawery na biżuterii, zegarku czy spinkach. Młodzi nie powinni jednak zakładać, że otrzymają takie warianty w cenie regularnego produktu czy podstawowej usługi.

Pamiętajcie: usługa personalizacji najczęściej jest dodatkowo płatna. W cenę całkowitą zawarta może być wyłącznie wtedy, kiedy wybieracie produkty z najwyższej półki, które same w sobie są bardzo drogie oraz pochodzące z renomowanych marek, które specjalizują się w kolekcjach ślubnych. Przykładem może być marka APART, która grawerowanie na życzenie wykonuje gratis w przypadku obrączek złotych, platynowych i z palladu.

Obrączki ślubne marki APART

Ukryte koszty ślubu i wesele związane z zaproszeniami ślubnymi i papeterią jako taką

Choć wydaje się, że ślubna papeteria to niezbyt duży wydatek, ponieważ pojedyncze zaproszenie czy winietki mogą kosztować kilka złotych, o tyle kiedy już podliczymy potrzebne ilości albo wybierzemy ekskluzywne opcje, należy przygotować się na dodatkowe wydatki.

Swoimi doświadczeniami dzielą się z nami twórcy Pracowni Projekt Ślub, specjalizującej się w zaproszeniach ślubnych i dodatkach weselnych: – Aktualnie mamy sporo par międzynarodowych, które organizują ślub w Polsce, jednak mieszkają za granicą, a gości zapraszają z różnych części świata. Narzeczeni, kalkulując cenę zaproszeń ślubnych, często zapominają o kosztach ich wysyłki, jakie poniosą na poczcie – będą to nie tylko znaczki, ale również dodatkowe koperty listowe. To konieczne, ponieważ ozdobne koperty zapewniane przez producenta muszą być spakowane do dodatkowej koperty, często o większych rozmiarach ze względu wystające elementy dekoracyjne zaproszeń. Twórcy Projektu Ślub radzą w tej sytuacji zamówić mniejszy format zaproszeń: – Np. przy kartach A5 koszt wysyłki i dodatkowego pakowania będzie znacznie wyższy niż przy formacie C6. Decydując się na klasyczny format, rezygnując z ozdobnych kopert na rzecz prostszych, można uniknąć kosztów dodatkowego pakowania oraz obniżyć koszt wysyłki.

Znowu podejmujemy również kwestię dodatkowych kosztów za przyspieszony czas realizacji. Pracownia Projekt Ślub zwraca uwagę, że jest to zdecydowanie koszt, którego można uniknąć, planując z optymalnym wyprzedzeniem zamówienie zaproszeń i innej papeterii. W przypadku tych pierwszych, które wypada rozdać gościom na 3 miesiące przed uroczystością, warto przyjąć termin 4-5 miesięcy przed ślubem.

Dodatkowo płatne są również wszelkie modyfikacje w podstawowych projektach papeterii dostępnych u konkretnych firm, dlatego niezwykle cenne są szczegółowe cenniki, jak np. ten w sklepie Projekt Ślub, gdzie mamy wykaz kosztów z podziałem na standardowe zaproszenia i dodatki, opcje dodatkowo płatne oraz nowe projekty / modyfikacje.

Ukryte koszty ślubu i wesela - papeteria

Papeteria ślubna Projekt Ślub

Inne ukryte koszty ślubu i wesele lub takie, które dotyczą wielu podwykonawców

To wciąż nie wszystkie możliwe finansowe niespodzianki. Poniżej podajemy niektóre z nich, o które warto zapytać swoich podwykonawców już na etapie pierwszych rozmów:

 • ZAIKS (w przypadku oprawy muzycznej) – wszystkie szczegóły w osobnym artykule
 • Samochód do ślubu. Jeżeli wynajmujecie luksusowe auto, możecie liczyć się z doliczeniem kosztów, kiedy poprosicie o włączenie klimatyzacji lub otworzycie szampana, który może się znaleźć w barku w limuzynie.
 • Koszty transportu (możliwa tzw. kilometrówka, naliczana zazwyczaj w przypadku dalszych odległości)
 • Przyspieszony czas realizacji (np. suknia ślubna, zaproszenia, tort weselny)
 • Nadgodziny (widełki: 100-600 zł w zależności od usługi; mogą dotyczyć zespołów muzycznych / DJ-ów, fotografów, kamerzystów, a nawet obsługę sali weselnej)
 • Próbne (fryzury, makijaże, bukiety, ciasta – w większości dodatkowo płatne, wliczane w cenę przy wysokich kwotach wyjściowych)
 • Koszty dostawy (zazwyczaj w przypadku zakupów internetowych – uwaga na wysyłkę z zagranicy i zagranicę oraz na duże przesyłki)
 • Kaucje (do zwrotu, ale mogą być zaskoczeniem; wypożyczenie np. dywanu, stołów i krzeseł, mebli wypoczynkowych, zastawy stołowej, namiotów itp.).

Ukryte koszty ślubu i wesela - makijaż i fryzury

Samodzielnie nie znaczy za darmo. Ukryte koszty ślubu i wesela DIY

Często wydaje nam się, że jeżeli nie kupujemy gotowego produktu lub nie zlecamy wykonania usługi na zewnątrz, nie płacimy. Owszem, możemy wiele zaoszczędzić, ale nie liczymy drobnych kosztów związanych z kupnem materiałów, własnym transportem czy zużyciem mediów. Ostateczna kwota, gdybyśmy podliczyli skrupulatnie wszelkie sumy, mogłaby nas zdziwić. Do przykładów takich wydatków mogą należeć:

 • Własnoręcznie zrobione upominki dla gości i prezenty dla rodziców
 • Własnoręcznie wykonane dekoracje ślubne i weselne
 • Własnoręcznie wykonane zaproszenia ślubne, księga gości, winietki czy numery stołów
 • Swojski stół wiejski
 • Swojskie wypieki i tort
 • Trunki własnej produkcji
 • Transport własnym samochodem i samodzielnego jego przystrojenie
 • Fotobudka DIY
 • Podziękowania dla rodziców w formie autorskiego filmu
 • Samodzielne wykonanie fryzury, makijażu i manicure`u
 • Zapewnienie gościom noclegu u siebie lub znajomych

Ukryte koszty ślubu i wesela - dekoracje

Ukryte koszty ślubu i wesela – radzi Ekspertka Wedding.pl

W studio programu Pytanie na Śniadanie, w którym mowa była o ukrytych kosztach ślubu i wesela, miała przyjemność gościć Katarzyna Zupka. Ekspertka Wedding.pl, której ślub we wrześniu, opowiadała o własnych doświadczeniach, ale i przykładach, które podsunęły nam nasze Czytelniczki, m.in. na grupie na Facebooku „Panny Młode – organizacja ślubu i wesela | Wedding.pl”. Video z telewizji śniadaniowej TVP2 do obejrzenia TUTAJ!

Wedding.pl x Pytanie na Śniadanie

Zrzut ekranu nagrania Pytanie na Śniadanie

Wydaje się, że do zaplanowania i realizacji budżetu ślubnego przydałyby się usługi wytrawnej księgowej. Faktycznie długa lista zadań i wydatków może przytłaczać. Pamiętajcie jednak, że dobra organizacja i skrupulatność oraz wsparcie doświadczonej osoby (niekoniecznie profesjonalisty) są na wagę złota. Jesteśmy przekonane, że dokładając do tego wiedzę z naszego przewodnika po ukrytych kosztach, nie dacie się zaskoczyć, a WIELKI dzień przyniesie Wam wyłącznie te miłe niespodzianki, może również i finansowe!

Źródło zdjęć: Shutterstock

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.