Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Na jakie wydatki przygotować się po ślubie i jak je sfinansować?
Organizacja i planowanie

Na jakie wydatki przygotować się po ślubie i jak je sfinansować?

7 lutego 2020 —
wydatki po ślubie: wspólne mieszkanie

O planowaniu wspólnego budżetu zaraz po ślubie, pierwszych dużych wydatkach młodego małżeństwa i sposobach na ich sfinansowanie – doradzamy wraz z ekspertem z instytucji finansowej w ramach cyklu #MamPlanNaŚlub.

Pierwszy rok małżeństwa to sielanka, ale i wyzwania. Na nowożeńców czekają zazwyczaj pierwsze wspólne duże wydatki, które trzeba dobrze zaplanować, aby nie popaść w problemy finansowe, a nawet ustrzec się poważnych kryzysów małżeńskich. Dotyczy to zwłaszcza młodych osób oraz takich, które przed ślubem nie dzieliły się wydatkami lub ze sobą nie mieszkały.

Niezależnie od doświadczeń, to zazwyczaj ten pierwszy rok małżeństwa jest dla wielu nowożeńców czasem na podjęcie ważnych decyzji finansowych, a także, jak zwraca uwagę Magda Maślana, Ekspert ds. PR w Provident Polska S.A., nauki wspólnego zarządzania domowym budżetem: – Nie dość, że portfele większości par są mocno nadwyrężone po weselu, to czekają na nich nowe koszty związane z życiem we dwójkę.

3 największe wydatki, jakie czekają nowożeńców po ślubie

  1. Podróż poślubna

Zaraz po ślubie wiele par młodych planuje urlop w ramach miesiąca miodowego. Według raportu ślubnego Wedding, 61% nowożeńców wybiera się w podróż poślubną, z czego ponad połowa zdecyduje się na wypoczynek zagranicą. – Niezależnie od tego, czy wymarzona podróż poślubna to żagle na Mazurach, czy wypoczynek na rajskiej wyspie, nowożeńcy będą musieli wygospodarować na ten cel znaczącą dla swojego budżetu kwotę – zauważa Magda Maślana. Nawet na tygodniowy urlop w kraju należy przygotować nie mniej niż 3000 zł.

wydatki po ślubie - podróż poślubna

  1. Wspólne mieszkanie

O ile z podróży poślubnej można zrezygnować, o tyle wspólne mieszkanie to już podstawa małżeństwa, na którą należy przygotować się szczególnie. Część z Was może mieć już ustabilizowaną sytuację mieszkaniową, ale nawet te pary po ślubie decydują się na zmiany, np. remont lub przeprowadzkę, kupno swoich własnych czterech kątów czy wynajem czegoś większego. – Duże koszty generują prace związane z urządzaniem przestrzeni, remontem czy kupnem wymarzonych mebli – przypomina Magda Maślana z Provident Polska S.A. Sam lifting wnętrz może kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych.

  1. Planowanie potomstwa

Jeżeli jako młode małżeństwo, planujecie potomstwo, pamiętajcie, że to kolejny poważny krok, który będzie się wiązał z koniecznością zaplanowania lub przeorganizowania budżetu domowego. Ważne, żeby nie martwić się dopiero w momencie, kiedy pojawia się dziecko, ale jeszcze w trakcie ciąży, a nawet i przed nią, pomyśleć o wydatkach, które będą wiązać się z powiększeniem rodziny. Zaczynając od okresu ciąży, w którym kobieta może przestać być aktywna zawodowo, przez wyprawkę, aż po przygotowanie pokoju dziecięcego.
W czasie, gdy zostajemy rodzicami, bardzo ważne jest poczucie bezpieczeństwa, również w wymiarze finansowym. Warto więc przygotować się wcześniej na ten niezwykły czas – radzi ekspertka. – Zgromadzone wcześniej oszczędności na pewno okażą się przydatne, szczególnie na start, kiedy pojawiają się większe wydatki. Ważniejszy jest jednak stały, stabilny dochód. Dlatego, przed podjęciem tak ważnej decyzji, warto przemyśleć reorganizację innych sfer swojego życia, szczególnie jeśli w planach mamy zmianę pracy lub założenie własnego biznesu.

wydatki po ślubie - dziecko

Jak sfinansować największe wydatki po ślubie?

Młode małżeństwa często mogą liczyć na wsparcie rodziców, ale należy pamiętać, że nie wszystkich stać na tak duże obciążenia finansowe, zwłaszcza po organizacji wesela, do której w wielu przypadkach się dokładają. Jak więc samodzielnie przygotować się na sfinansowanie tak dużych wydatków, zwłaszcza jeżeli mowa o młodych osobach? – W przypadku naprawdę dużych wydatków, jak zakup mieszkania, małżonkowie najczęściej muszą posiłkować się kredytem hipotecznym. Podczas urządzania wnętrz, młodzi często decydują się na raty, natomiast w przypadku remontów i podróży sprawdzić może się pożyczka gotówkowa – wskazuje Magda Maślana.

Należy jednak zwrócić uwagę, że młode osoby mają często nieustabilizowaną sytuacją zawodową (=finansową), która może im uniemożliwić większe wydatki czy wzięcie większego kredytu. Wtedy warto się zastanowić, czy wszystkie wydatki są konieczne do uwzględnienia już teraz. Być może podróż poślubną można przełożyć lub wybrać tańszą opcję, a z remontem zaczekać aż domowy budżet zostanie podreperowany po weselu. Warto skrupulatnie przeanalizować swoją sytuacją finansową, na którą wpływa wiele kosztów stałych, które w perspektywie miesiąca generują znaczne kwoty.

Jak zarządzać finansami po ślubie?

Każda para musi wypracować własną metodę zarządzania domowymi finansami. Komfortową dla obu stron. Najczęściej pojawiające się pytanie wśród nowożeńców dotyczy tego, czy zakładać jedno wspólne konto, czy może prowadzić dwa osobne rachunki. – Niektóre małżeństwa już przed ślubem wiedzą, że chcą prowadzić oddzielne budżety, inni preferują wspólne konto, z którego opłacają rachunki, wakacje czy codzienne zakupy. Czasami pary decydują, że jeden z małżonków, bieglejszy w finansach, będzie zarządzać pieniędzmi. Najważniejsze jest, aby model przyjęty przez nowożeńców, odpowiadał obojgu. – podsumowuje ekspertka Provident Polska S.A.

Pozostałe artykuły z cyklu #MamPlanNaŚlub:

Budżet ślubny. Jak zaplanować krok po kroku?

15 niezawodnych sposobów jak zaoszczędzić pieniądze na ślub

6 największych wydatków związanych z organizacją wesela

 

Fot. Shutterstock

 

Artykuł sponsorowany

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.