Oświadczyny od A do Z ? Pomysły na zaręczyny IDEALNE! ?‍❤️‍?
Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Tradycje i przesądy / Oświadczyny od A do Z | Pomysły na zaręczyny IDEALNE!
Tradycje i przesądy

Oświadczyny od A do Z | Pomysły na zaręczyny IDEALNE!

15 października 2020 — Ewelina Dac
oświadczyny zaręczyny

„Wyjdziesz za mnie?” Niby proste pytanie, ale wielu mężczyzn przeraża. Zastanawiają się, jak to zrobić, co powiedzieć i jak wybrać pierścionek zaręczynowy Jej marzeń. Oświadczyny to prawdziwe wyzwanie, ale naprawdę warto się przełamać. Jak? Podejdź do tego zadaniowo i pamiętaj, że niezależnie od realizacji, liczą się Wasza miłość i efekt: Twoja dziewczyna, która już wkrótce zostanie Twoją żoną. Dzisiejsza misja specjalna: oświadczyny idealne!

O wspólnej przyszłości możecie rozmawiać wielokrotnie, jednak zgodnie z tradycją, ten najważniejszy krok należy do mężczyzn. Chcąc sprostać oczekiwaniom swoich ukochanych, stają na głowie. Czasami miesiącami zastanawiają się jak powinna wyglądać ta wyjątkowa chwila. 

Efekt? Przez ciągłe obmyślanie jeszcze lepszego planu, nie możesz się zdecydować na ten ostateczny krok. Ale właściwie czego się obawiasz? Że nie spełnisz Jej oczekiwań, że nie powie TAK? Jeśli tworzycie szczęśliwy związek, jestem bliska pewności, że Ona na TO pytanie czeka z utęsknieniem. To, jak się oświadczysz, naprawdę jest drugoplanowe. Chodzi o Twoje szczere intencje, chęć sprawienia drugiej połówce radości i otwarcie nowego, pięknego rozdziału w Waszym związku. Jeśli jeszcze zastanawiasz się nad zaręczynowym scenariuszem, mam dla Ciebie kilka niezawodnych pomysłów!

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Jaka jest różnica między oświadczynami a zaręczynami?
 • Jaki pomysł na oświadczyny będzie najlepszy dla Was?
 • Które zaręczynowe sceny filmowe mogą Cię zainspirować?
 • Kiedy jest najlepszy moment na oświadczyny?
 • Co powiedzieć ukochanej podczas oświadczyn, a co jej rodzicom?
 • Jaki pierścionek zaręczynowy wybrać?
Kup pierścionek zaręczynowy

 

Oświadczyny a zaręczyny – różnica

Dla wielu par, zwłaszcza tych z młodego pokolenia, oświadczyny i zaręczyny to słowa, które można używać naprzemiennie. Jednak jeśli byśmy zastanowili się nad ich dokładniejszym znaczeniem, a zwłaszcza sięgnęli do historii i dawnych obyczajów, doszlibyśmy do wniosku, że jest między nimi zasadnicza różnica.

Oświadczyny i zaręczyny to dwa różne pojęcia, a właściwie dwa następujące po sobie wydarzenia, które inne znaczenie miały kiedyś, a inną formę przybierają dziś. Kiedyś bardziej oficjalne i uzależnione od osób trzecich, dziś bardziej osobiste i skupione na zakochanych. Tradycyjnie wymagały zgody rodziców, teraz mogą następować jedno po drugim, tylko w dwoje.

Oświadczyny a zaręczyny (fot. Shutterstock)

 

Oświadczyny kiedyś i dziś

W wersji nowoczesnej, oświadczyny to zazwyczaj chwila tylko we dwoje. Planuje się ją z dużą uwagą, by była spełnieniem marzeń ukochanej osoby – to ona, jej emocje i jej decyzje są tu najważniejsze i wiążące. Kiedy jedna ze stron przyjmie oświadczyny tej drugiej (w większości kobieta mężczyzny), a na jej palcu pojawi się pierścionek zaręczynowy, przychodzi czas na ogłoszenie dobrej nowiny najbliższym. Możecie to zrobić po prostu poprzez poinformowanie rodziny i przyjaciół, że od teraz jesteście narzeczoną i narzeczonym, ale też zaplanować przyjęcie zaręczynowe.

Dla bardziej tradycyjnych par lub takich, które pragną uszanować oczekiwania konserwatywnych rodziców, poleca się skorzystać z klasycznego rozróżnienia oświadczyn od zaręczyn. Warto wtedy poprzedzić oświadczenie się chłopaka swojej dziewczynie zgodą jej rodziców (lub opiekunów). Mężczyzna prosi więc o rękę ich córki (lub podopiecznej), aby potem z błogosławieństwem ojca i matki i w ich obecności, móc złożyć oficjalną propozycję małżeństwa swojej wybrance. Kiedy kobieta przyjmie oświadczyny mężczyzny oraz założy ofiarowany jej pierścionek zaręczynowy, organizuje się uroczyste przyjęcie zaręczynowe.

Jeszcze kilka słów o etykiecie podczas tej szczególnej okazji. Dobre maniery nakazują mężczyźnie planującemu oświadczyny w domu panny młodej, przyjść ubranym na wizytowo (garnitur jest koniecznością). W dobrym tonie będzie również obdarowanie matki przyszłej narzeczonej kwiatami, a ojca dobrym trunkiem. Tuż po uroczystym obiedzie lub kolacji, mężczyzna powinien wstać, powiedzieć o uczuciach, jakimi darzy swoją wybrankę i zwrócić się w stronę jej rodziców, aby zadeklarować swoje zamiary i dopiero poprosić o ich akceptację. Po wyraźnej zgodzie ojca i matki, może dopiero uklęknąć i zwrócić się z tym najważniejszym pytaniem do swojej ukochanej.

Pierścionki zaręczynowe Arenart Forever

 

Zaręczyny kiedyś i dziś

Po intymnych oświadczynach w wariancie nowoczesnym, możecie zorganizować zaręczyny. Sami lub z pomocą rodziców, na znak celebracji przyjętych oświadczyn. Na takie przyjęcie zaprasza się zazwyczaj najbliższą rodzinę i przyjaciół i ma ono charakter półoficjalny.

W poszanowaniu dla staropolskich obyczajów, możecie wybrać bardziej oficjalną wersję zaręczyn. Odbędą się one po tradycyjnych oświadczynach w obecności rodziców przyszłej narzeczonej. Przyjęcie zaręczynowe najczęściej ma miejsce w domu rodzinnym przyszłej panny młodej. Zaprasza się na nie rodziców narzeczonych i inne najbliższe im osoby. Bywają one pierwszym tak oficjalnym i uroczystym spotkaniem rodzin obu stron. To okazja na bliższe poznanie się dwóch familii, wzniesienie toastu na cześć narzeczonych, wyznaczenie daty ślubu i ustalenie pierwszych szczegółów dotyczących wesela.

Zaręczyny, dawniej zrękowiny czy zmówiny, były swego czasu niezwykle skomplikowanym procederem, czasami nawet wiążącym prawnie. Odbywały się w obecności swatów, a przyrzeczenie sobie małżeństwa, po wcześniejszej wymaganej zgodzie rodziców, odbywało się poprzez podanie sobie rąk ukochanych i przysięgę wypowiadaną nad bochenkiem chleba. Jeżeli nie było zgody na małżeństwo, młodzieniec podejmowany był czarną polewką.

To nie wszystko. Czy wiecie, że kiedyś nie tylko mężczyzna wręczał symbol miłości kobiecie, ale i kobieta mężczyźnie? Narzeczona otrzymywała pierścionek zaręczynowy, a narzeczony sygnet. Wymiana krążków miała być zapowiedzią małżeństwa. Tradycja nakazywała, by była to biżuteria ozdobiona diamentami lub perłami. Białe lub przezroczyste kamienie szlachetne mają symbolizować pomyślność w małżeństwie, czystość i trwałość.

 

Oświadczyny i zaręczyny w 3 krokach

Aby tradycji stało się zadość, ale też zaplanować ważną chwilę tylko we dwoje, polecam optymalną wersję oświadczyn i zaręczyn. Jeżeli wykonacie te 3 kroki, najprawdopodobniej nawet ci konserwatywni rodzice nie będą mieć nic przeciwko:

 1. Przed oświadczynami mężczyzna spotyka się z rodzicami swojej wybranki w tajemnicy przed nią. Wtedy deklaruje swoją chęć oświadczyn i prosi o rękę córki. Spotkanie ma charakter oficjalny.
 2. Po zgodzie rodziców, mężczyzna planuje oświadczyny tylko we dwoje. Wtedy pada to najważniejsze pytanie i następują zaręczyny poprzez przyjęcie pierścionka zaręczynowego.
 3. Po przyjętych oświadczynach i nastąpieniu zaręczyn, narzeczeni wraz z rodzicami organizują przyjęcie zaręczynowe dla rodziny i przyjaciół.

Czas rozpocząć przygotowania do ślubu. Organizację ułatwi Wam planer ślubny Wedding.pl.

Rodzinne przyjęcie zaręczynowe (fot. Shutterstock)

 

Jak się oświadczyć, czyli perfekcyjny pomysł na zaręczyny

Każdy pomysł jest dobry, jeśli jest dopasowany do Waszych charakterów i zainteresowań, ale uwaga: to Jej oczekiwania są tutaj ważniejsze niż Twoje. Jeśli chcesz się Jej oświadczyć z sukcesem i pragniesz, by ta chwila była dla Niej prawdziwym spełnieniem marzeń, spełnij te marzenia! Jakie one są – najlepiej wiesz Ty.

Jak wybrać idealny pomysł na zaręczyny?

 1. Na początku zastanów się, jakim typem osobowości jest Twoja dziewczyna. Czy jest introwertyczką i ceni intymność, a może jest przebojowa i lubi dzielić się swoim szczęściem z innymi? Jest domatorką czy trudno jej usiedzieć w miejscu? Ważne są dla niej relacje rodzinne, a może ponad wszystko stawia przyjaźń?
 2. Następnie określ pasje Twojej dziewczyny. Interesuje się konkretną dziedziną życia? Od lat uprawia ten sam sport? Jest fanką jakiejś kapeli? Jak tylko ma urlop, od lat wyjeżdża w to samo miejsce?
 3. Weź pod uwagę rzeczy, które Was łączą – w końcu to ważny moment dla Was obojga. Skup się na marzeniach swojej wybranki, ale tylko wtedy jeśli też się z nimi dobrze czujesz. Punktem wyjścia mogą być Wasze wspólne pasje lub ważne momenty w Waszym związku.

Osobowość i zainteresowania Twojej dziewczyny oraz to, co ważne dla Was obojga – weź pod uwagę te trzy rzeczy, a pomysł na zaręczyny przyjdzie do Ciebie sam. Inspiracje poniżej!

Pierścionki zaręczynowe Jubiler Wadowice 

 

Tradycyjne oświadczyny

Jeśli Twoja dziewczyna jest tradycjonalistką, nie sil się na oryginalne zaręczyny. Nawet najbardziej spektakularne oświadczyny godne Oscara nie spełnią jej oczekiwań, jeśli wiesz, że ceni ponadczasowe rozwiązania. Klasyczne oświadczyny to z pewnością uklęknięcie na kolana, bukiet czerwonych róż, pierścionek z diamentem i… koniecznie obecność jej rodziców, aby móc poprosić o rękę ich córki. Więcej o tradycyjnych oświadczynach przeczytasz w pierwszym akapicie.

Oświadczyny w domu

To mogą być tradycyjne oświadczyny podczas eleganckiej kolacji u rodziców Twojej dziewczyny, ale również Wasz intymny moment. Możesz jej zrobić romantyczną kolację, możecie zorganizować sobie seans filmów o miłości, ale równie dobrze możesz się jej oświadczyć tuż po przebudzeniu, kiedy wtuleni w siebie leżycie jeszcze w łóżku.

Ten ostatni pomysł może się wydawać zbyt prosty, ale wcale nie musi taki być – wszystko zależy, jak to zrobisz i co powiesz. Może to być śniadanie do łóżka, recytacja własnego wiersza miłosnego czy coś z Waszych wspólnych rytuałów. Gwarantuję, że wiele dziewczyn doceni też szczery, naturalny gest, pozbawiony kiczowatej oprawy.

Zaręczyny w domu (fot. Shutterstock)

 

Oświadczyny w restauracji

Romantyczna kolacja w eleganckiej restauracji, a po deserze oświadczyny, w które zaangażowana jest obsługa restauracji? Pierścionek ukryty w deserze lub kieliszku szampana? A może wynajęta sala lub taras tylko dla Was, żeby tej ważnej chwili nie zakłócali Wam goście siedzący przy stoliku obok? Zastanów się, który pomysł skradłby serce Twojej dziewczyny i po decyzji, skrupulatnie ustal z obsługę restauracji Twoje oczekiwania, a nawet spisz scenariusz, żeby wszystko poszło po Twojej myśli.

Kasia z Wedding.pl radzi: Zadbaj też o uwiecznienie tego magicznego momentu. Wynajmij fotografa na sesję zaręczynową lub później: sesję narzeczeńską.

 

Oświadczyny podczas romantycznego wyjazdu

Wyjeżdżacie na zasłużony urlop, w końcu możecie spędzić czas tylko we dwoje i to jeszcze w pięknym miejscu. Taka specjalna okazja to doskonały moment, żeby właśnie wtedy zapytać ją, czy zostanie Twoją żoną. Niezależnie od wyboru destynacji, prawdopodobnie będziesz mieć wiele oświadczynowych inspiracji.

Śmiało możesz też zapytać o podpowiedzi menadżera hotelu lub innego miejsca, w którym zamierzacie się zatrzymać podczas wyjazdu lub je zwiedzić. Może to być romantyczna kolacja w restauracji lub seans w spa dla dwojga, wschód słońca na plaży, moment zdobycia szczytu górskiego, nurkowanie na rafie koralowej, ale też żeglowanie na polskich Mazurach. Pomysłów tyle ile miejsc!

Zarezerwuj idealne miejsce na zaręczyny

 

Oświadczyny w miejscu publicznym

To odważna propozycja pod dwoma względami. Po pierwsze, musisz być pewien, że Ona nie będzie skrępowana tłumem gapiów. Po drugie, Ty musisz być pewien, że Ona powie tak – inaczej Wam obojgu będzie co najmniej niezręcznie, kiedy Ona będzie zmuszona odmówić.

Wybierając publiczne miejsce, kieruj się wyjątkowością i romantycznością lokalizacji, ale przede wszystkim jej znaczeniem dla Was samych. Chociaż czasami może to być skrupulatnie wybrane miejsce, jak Łazienki Królewskie w Warszawie, Wieża Eiffla w Paryżu, Plac Świętego Marka w Wenecji czy klify Santorini, a czasami TEN moment może nadejść na ruchliwej ulicy Waszego miasta. Nie przeocz go!

Pomysł na zaręczyny (fot. Shutterstock)

 

Oświadczyny podczas koncertu

Jeśli mowa o publicznych miejscówkach, taką bez wątpienia będzie koncert ulubionego zespołu muzycznego. Ostatnio w radio słyszałam, że najwięcej dziewczyn marzy o zaręczynach podczas koncertu Coldplay. Ale nie bierz tego za najlepszy pomysł, jeśli Twoja wybranka tej kapeli nie słucha. Wybierz taką grupę, którą słuchacie wspólnie i oświadcz się podczas „Waszej piosenki”. Pod warunkiem, że tłum ludzi i duży poziom głośności to Wasz klimat.

 

Oświadczyny podczas meczu

Nie bądź egoistą i nie organizuj zaręczyn podczas meczu, jeśli to tylko Ty jesteś fanem piłki nożnej czy siatkówki. Jeśli jednak wiesz, że Ona, tak samo jak Ty, kibicuje danej drużynie i emocjonuje się na kolejny mecz, to sygnał, że może to dobry pomysł na oświadczyny. Najlepiej jak klękniesz na finale kiedy Wasi zawodnicy odnoszą zwycięstwo (w przypadku porażki może lepiej zrezygnować?). Chcesz to zrobić jak w filmie? Postaraj się, by w momencie oświadczyn uchwyciła Was kamera i Wy również zostaniecie bohaterami tego sportowego wydarzenia.

 

Oświadczyny w kinie

Ta opcja będzie wymagała od Ciebie więcej pracy. Najpierw musisz nagrać film, w którym opowiesz historię Waszej miłości, wyrazisz swoje uczucia, a na finale zadasz to najważniejsze pytanie. Warto tu zaangażować profesjonalnego kamerzystę. Następnie wybierz się do kameralnego kina (w dużej sieciówce może być trudniej) i zapytaj o możliwość wyświetlania Twojego video przed wybranym seansem (przygotuj się tu na dodatkowe koszty). Potem zaproś swoją ukochaną do kina i zaskocz ją seansem, który już wszystko załatwi za Ciebie!

Pomysł na oświadczyny (fot. Shutterstock)

 

Oryginalne oświadczyny

Oryginalne zaręczyny dla każdego znaczą co innego. Dla jednych będzie to skok na bungee w egzotycznym kraju, dla innych autorska piosenka zaśpiewana na koncercie lokalnej kapeli. Pamiętaj, że nie liczy się koszt czy nietypowe miejsce, ale kreatywność pomysłu. Kreatywność, którą doceni Twoja dziewczyna – nie znajomi, rodzina czy algorytm Instagrama…

Ostatnio słyszałam o doskonałym w swej prostocie pomyśle. Można go roboczo zatytułować miejska gra zaręczynowa. Zabawa polegała na wykonywaniu kolejnych zadań przez dziewczynę (m.in. pojechanie w konkretne miejsce, rozwiązanie łamigłówki, odebranie przesyłki itp.), aby u celu zdobyć nagrodę, którą okazał się (nie inaczej) pierścionek zaręczynowy. Jeśli Twoja wybranka lubi takie wyzwania, ułóż autorski scenariusz i do dzieła!

 

Piosenka na oświadczyny

Chłopak z gitarą byłby dla mnie parą? To fakt, dziewczyny lubią muzyków. Jeśli dobrze czujesz się w grze na jakimś instrumencie lub przynajmniej w wokalu, zadedykuj jej miłosną piosenkę. Twoja własna piosenka to już będzie prawdziwy hit! Muzyka nie jest Twoim konikiem? Napisz jej wiersz. Tańczysz? Zadedykuj jej autorską choreografię. Jesteś artystą? Stwórz dla niej obraz, rzeźbę czy grafikę. Wykorzystaj swoje mocne strony i spraw, żeby poczuła się naprawdę wyjątkowo!

 

A może… oświadczyny po irlandzku?

A może by tak odwrócić role? Jeśli jesteście nowoczesną parą, może to Ona oświadczy się Tobie – czemu nie! Na taki sam pomysł wpadła bohaterka filmu „Oświadczyny po irlandzku”. Zgodnie ze starą tradycją tego wyspiarskiego kraju, 29 lutego to kobieta może oświadczyć się mężczyźnie i uwaga: on musi powiedzieć „tak”. Podobne zerwanie z utartymi stereotypami proponuje program „Kto odmówi pannie młodej” emitowany na TVN7.

Wskazówka: Musicie doskonale znać swoje oczekiwania i podejście do małżeństwa, żeby nie mieć nic przeciwko zaręczynom, w którym to kobieta podejmuje pierwszy krok. W innym przypadku ona może myśleć, że Ty nie chcesz się oświadczyć i czuć się przymuszona do wzięcia spraw w swoje ręce, a Ty możesz odczuć presję małżeństwa i frustrację, że nie stanąłeś na wysokości zadania, ponieważ według Ciebie, to Ty jako mężczyzna powinieneś wyjść z inicjatywą.

Znajdź piękne miejsce na zaręczyny

 

Oświadczyny po irlandzku czy świąteczne, czyli zaręczyny jak z filmu!

Oświadczyny, które wzruszają do łez? Zaręczyny na miarę Oscara? Słowa godne miłosnej poezji lub operowej arii? Myślisz sobie: tak to tylko na filmach… Kino dostarcza nam w tym temacie bez liku inspiracji i nic nie stoi na przeszkodzie, żeby również Wasze zaręczyny wyglądały jak scena z hollywoodzkiego filmu.

Zaręczyny jak z filmu (fot. Shutterstock)

Przygotowałam najpopularniejsze filmy, które Cię zainspirują. Oglądając je, zwróć uwagę, że te kultowe historie, które najbardziej wzruszają, są proste w formie, ale bardzo mocne w przekazie. Jaki z tego wniosek? Skup się na ubraniu swoich uczuć w słowa. Miejsce i gadżety mają drugoplanowe znaczenie.

 • Kiedy Harry poznał Sally
 • To właśnie miłość
 • Oświadczyny po irlandzku
 • Duma i uprzedzenie
 • Narzeczony mimo woli
 • Mamuśka
 • Spacer po linie 
 • Od wesela do wesela
 • Cztery wesela i pogrzeb
 • Dziewczyna z Alabamy
 • Przeminęło z wiatrem
 • Seks w wielkim mieście
 • Uciekająca panna młoda
 • Bridget Jones: W pogoni za rozumem
 • Wpływ księżyca
 • Szkoła uczuć
 • Moje wielkie greckie wesele
 • Kobiety pragną bardziej
 • Myśl jak facet

Wszystkie sceny oświadczyn i zaręczyn z tych filmów obejrzysz na kanale YouTube Wedding.pl.

 

Nowoczesne pierścionki zaręczynowe Marcin Czop

 

Kiedy się oświadczyć, czyli kiedy jest najlepszy czas na zaręczyny?

Odpowiedź wydaje się banalnie prosta: wtedy, kiedy masz pewność, że ona powie TAK. Sprawa się komplikuje, jeśli nigdy wcześniej nie rozmawialiście o ślubie, staż Waszego związku jest krótki albo jedno z Was lub oboje jesteście bardzo młodzi.

Jeśli zależy Ci na niespodziance, nie podpytuj jej przed planowanymi oświadczynami o to, czy to już dobry czas na ślub lub jaki pierścionek zaręczynowy jej się podoba – może nabrać podejrzeń. Ale zawsze możesz zaangażować bliskich. Wtajemnicz w swoje plany jej przyjaciółkę lub mamę i poproś, żeby sprytnie podpytały ją, czy już jest gotowa na małżeństwo lub o jakich zaręczynach marzy.  

Czy wiesz, że… istnieje matematyczny wzór na idealny wiek na oświadczyny?

Opracował go Tony Dooley z australijskiego uniwersytetu School of Mathematics and Statistics. Według jego formuły, „n” to wiek, w którym najpóźniej chciałbyś się ożenić, a „p” to wiek, w którym zacząłeś myśleć o stałym związku. Określ te dwie liczby i wpisz je w następujący wzór:

[(n-p) x 0,386] + p = idealny wiek na zaręczyny

Czy ten wzór zagwarantuje Ci, że oświadczyny odbędą się w punkt? Sam zdecyduj, ale pamiętaj, że musisz wziąć pod uwagę wyniki dla obojga z Was i przede wszystkim: życie to nie matematyka. Nie ma gotowego przepisu na idealne zaręczyny dla wszystkich. Każda para jest inna i każdy związek jest inny. Zaręczyny powinny się więc odbyć wtedy, kiedy oboje tego chcecie i czujecie się gotowi na ślub i małżeństwo.

Jeśli jesteś przekonany, że oboje tego chcecie, czas wybrać odpowiedni moment. Przejdźmy przez najpopularniejsze okresy w roku i okazje, na które najczęściej decydują się mężczyźni.

Pierścionki zaręczynowe Złotnik Konarski

 

Świąteczne zaręczyny

Święta Bożego Narodzenia to dla wielu z nas magiczny czas w roku. Nasze domy prezentują się odświętnie, na stołach pojawiają się specjalne potrawy i w końcu jest szansa na spotkania w rodzinnym gronie. Czy to nie idealny czas, żeby jeszcze bardziej podkręcić wyjątkową atmosferę pierścionkiem zaręczynowym? Tak uważa niemal 20 proc. par, które zdecydowały się na zaręczyny właśnie w tym okresie: w dzień Bożego Narodzenia, Wigilię lub tuż przed świętami.

Zaręczyny w Sylwestra

Kolejna najpopularniejsza data to 31 grudnia. Czuć jeszcze atmosferę świąt, a do tego żegnamy stary i witamy nowy rok. Fajerwerki, noworoczne życzenia i postanowienia – doskonały moment, żeby zadać swojej drugiej połówce to najważniejsze pytanie. 

Zaręczyny w Walentynki

Święto Zakochanych to doskonały pretekst, żeby uczcić swój związek. Co roku są to kwiaty, upominki i romantyczne randki, a w tym lub kolejnym – Walentynki mogą się stać nowym rozdziałem w Waszej relacji. Wszędobylskie serduszka i czerwone róże będą gotową oprawą Waszych zaręczyn, ale zadbaj o to, żeby nie było banalnie.

Świąteczne zaręczyny czy oświadczyny w Walentynki – wybór należy do Ciebie (fot. Shutterstock)

Zaręczyny podczas rocznicy

Nadchodzi ważna dla Was rocznica? Pierwsza randka, oficjalny początek Waszego związku, urodziny Waszego dziecka? Wykorzystaj wyjątkową okazję na to, żeby poprosić ją o rękę. Od teraz będziecie tego dnia świętować dwa ważne dla Was wydarzenia – szczęścia nigdy za wiele!

Zaręczyny w Jej urodziny

Zbliżają się urodziny Twojej dziewczyny, a Ty nie wiesz, jak je uczcić i jaki prezent przygotować? A może by tak zaplanować oświadczyny, a w ramach upominku kupić pierścionek zaręczynowy? Gwarantuję Ci, że tych urodzin nie zapomni do końca życia!

Nadal się zastanawiasz, jak, gdzie i kiedy zorganizować zaręczyny? Jeśli potrzebujesz wsparcia, napisz do naszych wedding plannerów, którzy zawodowo zajmują się organizacją wyjątkowych okazji. Najpierw pomogą w zaplanowaniu zaręczyn, a potem… oczywiście ślubu i wesela!

Pierścionki zaręczynowe Twój Jubiler

 

Oświadczyny – co powiedzieć?

Co powiedzieć w momencie oświadczyn swojej ukochanej, a co jej rodzicom? Spontan bywa fajny, ale też może się skończyć fiaskiem. To ważny moment, więc dobrze się na niego przygotuj. Pomogę!

Jak się oświadczyć swojej ukochanej?

Stajesz przed nią, żeby się oświadczyć i…? Z jednej strony chcesz, żeby Twoje miłosne wyznanie było naprawdę wyjątkowe, inne i lepsze niż wszystkie poprzednie, a z drugiej strony musisz pamiętać, żeby ostatecznie padło to najważniejsze pytanie: „Czy wyjdziesz za mnie?” lub „Czy zostaniesz moją żoną?”. Warto przed nim szczerze powiedzieć o swoich uczuciach i zamiarach, a na końcu zwrócić się do Niej, żeby dać Jej szansę na odniesienie do Twoich słów i udzielenie odpowiedzi. W tym momencie nie zapomnij skierować w jej stronę pierścionka zaręczynowego i wręczyć Jej kwiatów (jeśli je przewidujesz).

Zamów bukiet zaręczynowy w pobliskiej kwiaciarni

Twoje słowa powinny płynąć z serca, ale oczywiście warto się wcześniej przygotować, żeby nie sparaliżował Cię stres. Nie przesadzaj też w drugą stronę i nie ucz się sentencji na pamięć, bo możesz zabrzmieć jak podczas recytacji wierszyka w przedszkolu, ale zastanów się nad kilkoma kluczowymi rzeczami, które chciałbyś Jej powiedzieć.

Idealne oświadczyny (fot. Shutterstock)

Wspomnij, ile dla Ciebie znaczy i co do Twojego życia wniósł Wasz związek. Możesz odnieść się do Waszego pierwszego spotkania, wspólnych zabawnych historii czy innych ważnych dla Was chwil. Następnie przejdź do głównego tematu swojej wypowiedzi. Powiedz o swoich zamiarach i ostatecznie zapytaj Ją o to, czy podziela Twoje uczucia i czy chce zostać Twoją żoną.

Nie jesteś dobrym mówcą? Nie musisz pisać poematów, wystarczy, jak przygotujesz sobie dwa, trzy zdania. Twoja ukochana na pewno to doceni.

Powiedziała TAK? Nie zapomnij jej przytulić, pocałować i… wsunąć na jej palec pierścionek zaręczynowy!

Pierścionki zaręczynowe Jubiler dla Ciebie

 

Co powiedzieć rodzicom wybranki podczas oświadczyn?

Czy zgoda rodziców jest konieczna, żeby się zaręczyć? Teoretycznie nie, ale wszyscy chcemy budować dobre relacje z osobami, które już niebawem będą częścią naszej rodziny. Żenisz się ze swoją ukochaną, nie z jej matką i ojcem, ale pamiętaj, że oni też będą obecni w Waszym życiu. To, jak ta obecność będzie wyglądać, zależy również od Ciebie.

Zgoda rodziców będzie szczególnie ważna, jeśli do ślubu i małżeństwa podchodzicie w sposób tradycyjny, jesteście młodzi i/lub liczycie na wsparcie finansowe. Jak więc to zrobić w klasycznym stylu? Umów się na wizytę w jej domu rodzinnym, poproś o rękę ich córki i błogosławieństwo, a dopiero potem zwróć się z tym najważniejszym pytaniem w stronę swojej wybranki. Więcej o tradycyjnych oświadczynach przeczytasz w pierwszym akapicie.

Jesteście nowoczesną parą lub macie po 30, 40 lat i jesteś zdania, że nie musisz prosić rodziców o rękę córki i czekać na zgodę? Teoretycznie nie jest to konieczne, ale dobre maniery nakazują chociażby zwrócenie się do przyszłych teściów słowami: „Mam nadzieję, że nie macie nic przeciwko, żebym ożenił się z Waszą córką”. Rodzice Twojej świeżo upieczonej narzeczonej z pewnością ucieszą się, że nie zostali pominięci w tak ważnym momencie w życiu ich dziecka.

Jak się oświadczyć (fot. Shutterstock)

Jeśli zaraz po zaręczynach planujecie zacząć przygotowania do ślubu, pamiętajcie, że pierwszym Waszym krokiem powinna być rezerwacja miejsca na wesela. Polecane przez pary młode obiekty znajdziecie w wyszukiwarce sal weselnych Wedding.pl.

 

Pierścionek zaręczynowy  

Nie ma zaręczyn bez pierścionka zaręczynowego. Jak więc wybrać ten idealny, żeby Ona chciała nosić go z dumą i chwalić się wszystkim wkoło, że zmieniła status z „dziewczyna” na „narzeczona”? Spieszę z poradami!

Jak wybrać idealny pierścionek zaręczynowy?

Według wyników ankiety serwisu WeddingWire, aż 80 proc. dziewczyn przyznaje się, że udziela subtelnych podpowiedzi, jaki pierścionek się im podoba, a 7 na 10 z nich ma udział w wyborze czy nawet zakupie biżuterii. Jeśli tak jest również u Was, wybór pierścionka zaręczynowego pójdzie jak po maśle!

Pierścionek zaręczynowy (fot. Shutterstock)

Wsłuchaj się w Jej słowa kiedy mówi o tym, co Jej się podoba – zarówno w tematach jubilerskich, ale też mody ogólnie. Jeśli wiesz, że ceni ponadczasową klasykę i elegancję lub odwrotnie – najnowsze trendy i ekstrawagancję, będziesz w stanie z łatwością ocenić styl pierścionka zaręczynowego, o jakim marzy. To będzie dotyczyło kroju biżuterii, ale i głównego kamienia lub kamieni.

W kwestii kruszcu podpowiedzią będzie dla Ciebie biżuteria, którą Twoją dziewczyna nosi na co dzień. Jeśli to np. przewaga żółtego złota, na taki właśnie pierścionek zaręczynowy postaw – stanie się idealnym uzupełnieniem i ozdobą aktualnej kolekcji.

Jeśli jednak jesteś w tej gorszej sytuacji i totalnie nie wiesz, co Jej się może spodobać, postaw na ponadczasową elegancję i najpopularniejsze wybory innych par. Zgodnie z nimi*: aż 87 proc. mężczyzn wybiera diament, 71 proc. – dodatkowe, boczne kamienie, 54 proc. – białe złoto, 50 proc. – od 1 do 2 karatów, a 47 proc. – okrągły krój.

*dane z raportu 2020 Wedding Report WeddingWire

 

Pierścionki zaręczynowe Salon Jubilerski W.Sagan

 

Jaki rozmiar pierścionka zaręczynowego?

Kluczowy będzie również rozmiar pierścionka. Nie chcesz zobaczyć Jej miny podczas zaręczyn, kiedy pierścionek sam zsuwa Jej się z palca lub – co gorsza – nie może go w ogóle wcisnąć na właściwy palec. Pierścionek, który nie ma zbyt skomplikowanego kroju lub graweru – można spróbować dopasować, ale na pewno wolisz tej sytuacji uniknąć.

Jaki rozmiar pierścionka zaręczynowego wybrać? Możesz to zrobić na 3 sposoby:

 1. Zanieś do jubilera jeden z jej pierścionków, który na co dzień nosi na serdecznym palcu prawej ręki i poproś specjalistę o ustalenie rozmiaru.
 2. Poproś o podpowiedź Jej mamę lub przyjaciółkę, a jeśli nie wiedzą, zadbaj o to, żeby dowiedziały się w bardzo dyskretny sposób. Wspólnie ustalcie sekretny plan „jak to zrobić”, żeby się nie domyśliła.
 3. Co najmniej kilka miesięcy przed planowanymi zaręczynami kup jej niedrogi pierścionek jako prezent na inną okazję – wtedy ewentualny błąd nie będzie aż tak bolesny, po prostu wspólnie wymienicie biżuterię na tę w dobrym rozmiarze, a Ty będziesz już mieć pewność, jaki pierścionek zaręczynowy kupić.

Możesz jeszcze wprost zapytać ukochaną o rozmiar serdecznego palca, ale odradzam. Wtedy na pewno nabierze podejrzeń i z niespodzianki nici!

Znajdź sklep jubilerski w swojej okolicy

Pierścionek zaręczynowy – na której ręce i na który palec?

Oświadczyny przyjęte, ale na którą rękę i na który palec włożyć Jej pierścionek zaręczynowy? Jeśli jeszcze tego nie wiesz, dowiesz się już na etapie zakupów. W końcu każdy palec ma inny rozmiar, więc ustalając go, będziesz wiedział, że interesuje Cię serdeczny palec prawej ręki.

Pierścionek zaręczynowy – na której ręce (fot. Shutterstock)

Nie zapomnij o nim również w momencie zaręczyn, żeby przez przypadek nic próbować wsunąć pierścionka na lewą dłoń lub środkowy palec. Ale bez obaw, nawet jeśli się pomylisz, Twoja JUŻ narzeczona z pewnością Cię pokieruje.

Więcej przeczytasz w artykule >>> Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed i po ślubie?

 

Ile kosztuje pierścionek zaręczynowy?

Pierścionek zaręczynowy kosztuje… tyle, ile jesteś w stanie na niego wydać. Ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a góra granica teoretycznie nie istnieje.

Ciekawostka: Za najdroższy pierścionek zaręczynowy świata uchodzi ten, który otrzymała Mariah Carey w 2016 roku. Australijski miliarder James Parker oświadczył się biżuterią wartą bagatela 10 milionów dolarów. Na palec gwiazdy trafił platynowy pierścień z brylantem wykonany przez słynnego jubilera Wilfredo Rosado.

Jeśli zdecydujesz się na niższą próbę złota (333) lub pierścionek pozłacany, a zamiast diamentu wybierzesz cyrkonię czy perłę, w popularnej marce jubilerskiej możesz kupić biżuterię zaręczynową już za 300 zł. Jeśli zależy Ci na klasyce, złoty pierścionek z diamentem kupisz od 500 zł.

Jeśli chcesz potraktować zakup biżuterii jako inwestycję, zastanów się nad wyższą jakością. Korzystna cena pierścionka zaręczynowego ze złota próby 585, z diamentem o masie z 0,10 ct z certyfikatem wynosi około 1700 zł.

Jaki pierścionek zaręczynowy (fot. Shutterstock)

Warto wiedzieć: Jaka jest różnica między diamentem a brylantem? Najprościej mówiąc: diament to minerał, a brylant to szlif. To znaczy, że oszlifowany w odpowiedni sposób diament nazywamy brylantem.

Pierścionek zaręczynowy na każdą kieszeń znajdziesz w ofercie firm jubilerskich Wedding.pl. Ceny już od 149 zł!

 

Idealne zaręczyny krok po kroku

Jak się przygotować do oświadczyn? Podsumujmy 6 najważniejszych kroków:

 1. Określ pomysł na zaręczyny.
 2. Wybierz miejsce oświadczyn.
 3. Wybierz moment oświadczyn.
 4. Kup pierścionek zaręczynowy.
 5. Ułóż słowa oświadczyn.
 6. Do dzieła!

Trzymam kciuki!

A jeśli oświadczyny i zaręczyny już za Wami… czas na znalezienie wymarzonego miejsca na ślub i rezerwację sali weselnej!

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.