Ile kosztuje ślub kościelny?
„Co łaska” czy cennik 2022

Ile kosztuje ślub kościelny

Dzisiaj gorący temat, który rozgrzał do czerwoności nasz Instagram: koszt ślubu kościelnego. Temat trudny, ale musi się z nim zmierzyć każda Para Młoda, jeżeli chce stanąć przed kościelnym ołtarzem i przyjąć sakrament małżeństwa. Temat tabu? Nie dla nas. To ile tak naprawdę kosztuje ślub kościelny? Odpowiadamy na to pytanie razem z Wami! 

W tym artykule dowiecie się:

 • Czy za ślub kościelny powinno się płacić?
 • Ile kosztuje ślub kościelny w Polsce?
 • Co oznacza koszt ślubu kościelnego „co łaska”?
 • Jakie są aktualne stawki za ślub kościelny? [2022]
 • Jakie opłaty są zawarte w kosztach ślubu kościelnego?
 • Od czego zależy cena ślubu kościelnego?
 • Jakie są Wasze opinie na temat cen ślubu kościelnego?

Czy ślub kościelny powinien być płatny?

Zanim przejdziemy do konkretów, warto się najpierw zastanowić nad źródłem tematu. W dyskusji społeczności Wedding.pl pojawiło się pytanie: czy ślub kościelny powinien być w ogóle płatny?

Ankieta: Czy ślub kościelny powinien być za darmo?

Wyniki: 80% – TAK, 20% – NIE

Mimo że znacząca większość z Was uważa, że udzielenie sakramentu przez księdza powinno być darmowe, na Instagramie Wedding.pl rozgorzała dyskusja „za” i „przeciw”. Na końcu artykułu prezentujemy Wasze najciekawsze komentarze.

Czy ślub kościelny powinien być płatny?

Czy wiecie, że… wiele z Was zalicza ślub kościelny do ukrytych kosztów? Długa lista zaskakujących wydatków związanych z organizacją ślubu i wesela znajdziecie pod linkiem >>  https://wedding.pl/inspiracje/slub-i-wesele/organizacja-i-planowanie/ukryte-koszty-slubu-i-wesela/

Ile kosztuje ślub kościelny w Polsce?

Odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje ślub kościelny, szukałyśmy najpierw u samego źródła. Chciałyśmy wiedzieć, czy w polskich parafiach obowiązują konkretne stawki czy może funkcjonuje słynne „co łaska”, co składa się na koszt udzielenia sakramentu, a także na jakie dodatkowe koszty powinni się przygotować przyszli nowożeńcy. Kontaktowałyśmy się z wieloma kancelariami parafialnymi kościołów z różnych stron w Polsce, zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach. Nie dostałyśmy żadnej odpowiedzi i po miesiącu od wysłania wiadomości, nie liczymy już na kontakt.

[Update grudzień 2021: nadal nie otrzymałyśmy i pewnie nie otrzymamy żadnej odpowiedzi z żadnej kancelarii parafialnej.]

Uznajemy więc, że brak odpowiedzi to również pewien komunikat. Skoro nikt nie chciał nam udzielić żadnej odpowiedzi, możemy wnioskować, że to wciąż temat tabu i nie ma oficjalnej komunikacji w tej kwestii, która mogłaby wyjść za mury kościołów. A jednak Pary Młode muszą zapytać i dostać odpowiedź, również kiedy dopytują o szczegóły stawek. Nadal odbywa się to jednak za zamkniętymi drzwiami.

Miejcie budżet ślubny pod kontrolą z Wedding.pl:
Skorzystajcie z bezpłatnego organizera ślubnego i zaplanujcie uroczystość krok po kroku!

Ile kosztuje ślub kościelny - cenniki

Ile kosztuje ślub kościelny (fot. Shutterstock)

Ile kosztuje ślub kościelny? „Co łaska”

Pamiętacie tę scenę z filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, w której para na pytanie „ile” otrzymuje od księdza odpowiedź: „co łaska, ale nie mniej niż tysiąc”? Z naszych rozmów z parami młodymi, Waszych wiadomości na oraz naszych własnych doświadczeń wynika, że taka formułka dość często pojawia się podczas indywidualnych rozmów parafian z księdzem. Po tym sprzecznym w swej istocie zdaniu następuje często wyjaśnienie, że „tak średnio ludzie dają”.

Pytanie, co jeśli zdecydujemy się wejść z księdzem w dyskusję i będziemy negocjować stawkę? Żadna z pytanych przez nas par nie wyszła z takiej polemiki obronną ręką. Z czego to wynika? Kapłani są najwyraźniej pewni swojej pozycji i mają poczucie, że nowożeńcy mający silną motywację, by zawrzeć sakrament małżeństwa, i tak zdecydują się na ślub konkordatowy w tej czy innej kwocie. Ale czy na pewno i czy zdarzają się jeszcze pozytywne zaskoczenia?

Okazuje się, że ofiara „co łaska” to jednak zwyczaj, który nie jest archaiczny. Rzadki, ale jednak występujący. Pary, które spotkały się z takim podejściem, ślub brały zarówno w małych, jak i dużych miastach, w różnych regionach Polski. Narzeczeni pytając o stawkę, dostawali odpowiedź, że to ich dobrowolna ofiara i o jej wysokości decydują sami.

Niektórzy z Was nie płacili za ślub ani grosza. Jedna para napisała nam, że ksiądz powiedział, że nie bierze pieniędzy za udzielenie ślubu, ale niemal wszystkie przypadki bezpłatnego ślubu dotyczyły osób w trudnej sytuacji finansowej. – Proboszcz powiedział, że ślubu udzielają nawet za darmo, tylko jeśli ktoś jest w potrzebie i nie robi wesela – napisała Agnieszka na Instagramie Wedding.pl.

Lista pytań do księdza związana z przebiegiem ceremonii >>>

Ile kosztuje ślub kościelny? Cennik 2022

Zgodnie z deklaracjami Par Młodych, za ślub kościelny (wyłącznie za „usługę” księdza) w 2022 roku trzeba będzie zapłacić od 500 do 1500 zł, co daje średnią kwotę 1000 zł. Mimo że zdarzają się faktyczne zapowiedzi ofiary „co łaska”, a nawet odmowa pobrania opłaty w przypadku trudnej sytuacji rodzinnej, zdecydowana większość podawanych przez Was kwot oscylowała w okolicach 800-1000 zł za samo udzielenie sakramentu małżeństwa.

Uwaga: bądźcie czujni, ponieważ czasami koszt ślubu kościelnego może mieć wiele nazw. Pisaliście nam, że niektórzy księża odżegnują się od opinii, że to opłata dla nich. Kwotę, jaką przekazujecie kapłanowi za ślub, może zostać nazwana ofiarą, datkiem lub darowizną na kościół, za mszę ślubną, dla parafii, na budowę czy remont kościoła. Nazwa może być różna, ale summa summarum dla narzeczonych nie ma to znaczenia, ponieważ na wysokość ostatecznej kwoty do zapłacenia raczej to nie wpływa. Macie również obawy, że tzw. „datek na remont kościoła” faktycznie zostanie przeznaczony na ten cel, a nie trafi do kieszeni księdza.

Ile kosztuje ślub kościelny - co łaska

Koszt ślubu kościelnego (fot. Shutterstock)

Co składa się na cenę ślubu kościelnego?

Najczęściej pytacie, ile kosztuje ślub kościelny w WarszawiePoznaniuŁodziBiałymstokuKrakowie czy Wrocławiu, tymczasem nie istnieje konkretna stawka za ślub w danym mieście. Ponadto, ślub kościelny i związane z nim koszty to jednak nie tylko opłata dla samego księdza, ale i lista innych wydatków, które czekają młodych, również na długo przed ślubem. Przejdźmy przez wszystkie możliwe koszty i zaplanujmy budżet:

 • nauki przedmałżeńskie (0-300 zł)
 • odpis aktu chrztu (0-50 zł/os.)
 • opłata do Urzędu Stanu Cywilnego (100 zł)
 • licencja – dokument poświadczający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa w przypadku ślubu poza swoją parafią (50-200 zł)
 • zapowiedzi (50-300 zł)
 • ksiądz (500-1500 zł)
 • kościelny (100-300 zł)
 • organista (200-500 zł)
 • sprzątanie po ceremonii (0-200 zł)

Koszt ślubu minimalnie: 1000 zł*

Koszt ślubu maksymalnie: 3 450 zł*

*W powyższej kwocie nie zostały zawarte wydatki na dekorację kościoła (kwiaty, elementy ozdobne, dywan, usługi dekoratorskie itp.).

Wydatki na ślub kościelny Cena
Nauki przedmałżeńskie 150 zł
Odpis aktu chrztu 50 zł / osoba
Opłata do Urzędu Stanu Cywilnego 100 zł
Licencja na ślub poza swoją parafią 100 zł
Zapowiedzi 200 zł
Ksiądz – msza ślubna 1000 zł
Kościelny 200 zł
Organista 350 zł zł
Sprzątanie 100 zł
Łącznie wydatki: 2250 zł

To musicie wiedzieć: Dokumenty niezbędne do zawarcia ślubu kościelnego oraz Dokumenty niezbędne do ślubu kościelnego w innej parafii

budżetownik ślubny Wedding.pl

 

Od czego zależy koszt ślubu kościelnego?

Wielu z Was zastanawia się, dlaczego ślub kościelny tyle kosztuje, bo najczęściej nie dostaje od księdza jednoznacznej odpowiedzi. Zebraliśmy dla Was najczęściej pojawiające się kwestie mające wpływ na wysokość ceny za udzielenie sakramentu małżeństwa:

 • Region. Zazwyczaj w tych bardziej religijnych regionach stawki za ślub kościelny potrafią być wyższe, ponieważ narzeczeni, dla których sakrament małżeństwa jest ważny ze względu na wiarę, mogą przymknąć oko na wygórowane stawki.
 • Wielkość miasta. Zauważamy, że paradoksalnie im większe miasto, tym niższa cena za ślub kościelny. Wynika to z ilości kościołów i dużej konkurencji.
 • Prestiż parafii. Droższe bywają kościoły bardziej oblegane, które są popularne ze względu na swój prestiż wynikający z architektury miejsca, jego historii, wielkości, lokalizacji lub odprawiających w nim księży.
 • Autorytet księdza. Wpływ na niego może mieć: stopień hierarchii, popularność, doświadczenie w udzielaniu ślubów, a nawet indywidualny cennik.
 • Sytuacja kościoła: jaki jest stan finansów parafii, czy kościół jest obecnie w trakcie przebudowy, remontu itp.
 • Sytuacja rodzinna narzeczonych. Niektórzy księża pytają pary o ich sytuację życiową – sprawy rodzinne, możliwości finansowe itp. – i od niej uzależniają wysokość kwoty za ślub.
 • Tyle dają inni”, czyli częsta odpowiedź księdza na pytanie narzeczonych o stawkę, a więc teoretycznie średnia kwota, jaką dobrowolnie decydują się przeznaczyć młodzi na udzielenie ślubu kościelnego.
 • Budżet narzeczonych. Zdarza się, że kapłani pytają parę o to, jak duże wesele planują i ile wydają na inne usługi i produkty związane z organizacją ślubu. To zazwyczaj pytanie podchwytliwe, które ma za zadanie uświadomić narzeczonym, że skoro stać ich wydać TYLE na wesele, to mogą TYLE zapłacić za ślub.

Koszt ślubu kościelnego

Cena ślubu kościelnego (fot. Shutterstock)

 

Ile kosztuje ślub kościelny – forum

Na końcu prezentujemy Wasze najciekawsze opinie na temat kosztu ślubu kościelnego. Ciekawi jesteśmy również Waszych opinii – czekamy na wiadomości i komentarze!

Paulina: Nam ksiądz powiedział 1700 zł…(…) Zdzierstwo. Ktoś musi miesiąc zarabiać żeby ksiądz zarobił w godzinę….

Agnieszka: Skoro płacimy za ślub cywilny, to dlaczego ślub kościelny miałby być za darmo? Taka sama “usługa” i naprawdę nie wszyscy muszą się na to decydować. Oczywiście nie popieram sztywnych cenników i wygórowanych oczekiwań niektórych parafii, ale serio, to trochę jak z tym, że mam dwie nogi, muszę nosić buty więc powinny być za darmo.

Monika: Za ślub cywilny jest opłata bodajże ok 70 zł za akt małżeństwa, a za kościelny ok 1000 zł, więc jest różnica. A druga sprawa, skoro jest cennik, to powinien być podatek tak jak to, np. w przypadku butów których przykładem się posłużyłaś…

Ilona: Ksiądz ma poświęcać swój czas za darmo? To jego praca.

Dominika: Ksiądz dostaje swoje wynagrodzenie, które jest nam odciągane z podatków… Dodatkowo pracuje w szkole i nie tylko. W kościele jest sługą bożym. Ja mogę płacić, nie ma problemu, ale bardzo proszę o rachunek i odprowadzenie podatku…

Agnieszka: O ten podatek to już nie do władz kościelnych, a do władz świeckich trzeba by się udać. Za opłatę z mojego ślubu, kościół został oświetlony, posprzątany i ukwiecony. Wątpię, żeby małe parafie było stać na to wszystko z datków.
Wiele osób decyduje się na ślub poza urzędem stanu cywilnego. Opłata: 1000 zł za przyjazd urzędnika. Do tego trzeba przygotować salę czy też altanę, oprawę muzyczną i kwiaty i jak widać w tej opłacie już problemów z wydawaniem nie ma…
Ja nie płacę na księdza, tylko na parafię.

ile kosztuje ślub kościelny

Ślub kościelny (fot. Atelier Niepowtarzalny Dzień)

Dominika: Ok, ale skoro płacę na parafię, to powiedz mi jaką masz pewność, że to pójdzie na parafię, a nie nowe auto księdza… Czy oni rozliczają się z tych pieniędzy?!

Agnieszka: Ja nie rozumiem zupełnie tych dywagacji. Ksiądz też człowiek i nie spotkałam się do tej pory z żadnym, z którym nie można by się porozumieć. Mój ślub był kwestią wiary i udało nam się zorganizować ślub i wesele, nie nadwyrężając budżetu domowego.

Dagna: My bierzemy ślub u Dominikanów – oni swoich samochodów nie mają, zmieniają parafie tylko ze swoimi osobistymi rzeczami z tego co wiem. Także na samochód na pewno nie pójdzie. Ja to widzę tak: opłata za organistę (który najczęściej jest z zewnątrz), opłata za kwiaty, opłata za załatwienie formalności przy ślubie konkordatowym, a reszta powinna być „co łaska”…

Sandra: Praca a powołanie, czyż nie? Każdy ksiądz dostaje “pensje” z kurii. Oczywiście jestem za tym aby za udzielenie sakramentu dać ofiarę na kościół, ale tutaj jest mowa o kwotach 1000-1700 zł, a to już jest przesada.

Ilona: Księża z czegoś muszą żyć. Ja dałam „co łaska” i było to 400 zł. Organista i kościelny oraz przystrajanie kościoła (zewnętrzna firma) to osobne opłaty wg ich cennika.

Beata: Opłata za ślub cywilny to 86 zł, w tym jest otrzymanie dokumentów aktu ślubu. I paragon też masz 😉

Agnieszka: Mam tylko potwierdzenie przelewu. Za darowiznę na rzecz wspólnoty wyznaniowej też mam potwierdzenie przelewu, a to, w ramach ciekawostki, można odliczyć od podatku. Tak samo jak darowizny na rzecz fundacji.

cena ślubu kościelnego

Ślub w kościele (fot. Weddstudio)

Aleksandra: Czytam komentarze i, jako osoba wierząca, ręce załamuje, że księża tak wyzyskują ludzi… na całe szczęście u mnie w parafii nie dość, że każdego, dosłownie każdego, przyjmuje ksiądz (nie zważając czy z zagranicy czy jakaś historia ciężka, a spotkałam się w parafii obok, że ksiądz odmówił ślubu, bo wujek pana młodego się powiesił ), to jeszcze nie chce kosmicznych kwot, jest normalnym człowiekiem i jak widzi, że tej rodzinie nie za bardzo się w domu „przelewa”, nie chce nic ani za ślub czy pogrzeb czy cokolwiek… Jak ktoś już mu coś daje, to jakieś normalne kwoty, symbolicznie po prostu, bo doceniamy naszego księdza, że jest dobrym człowiekiem… Oby było więcej takich osób na świecie, a świat byłby piękniejszy…

Agnieszka: U nas 400 zł już z organistą. Uważam, że jest to kwota odpowiednia. Wiadomo, Ci ludzie też poświęcają swój czas. Jednak gdy słyszę o kwotach powyżej 1000 zł, jest to dla mnie śmieszne.

Marta: Skoro sakramenty święte to część naszej wiary, to dlaczego mamy za nie płacić, „składanie ofiary” już nie jest znane w instytucji kościoła. Jest to najzwyklej – opłata…

Justyna: My daliśmy 500 zł „co łaska”. Siostra zakonna się jeszcze zapytała, czy to nie za dużo i czy na nic nam nie brakuje. Dodatkowo organistka, nauki, zapowiedzi i dekoracja od innej siostry – wyszło 1000 zł. Dokładnie tyle samo ile za ślub cywilny w plenerze. Ogólnie uważam, że jak płacimy tyle za chęć ślubu na dworze czy fotobudki czy inne pierdoły, to możemy zapłacić za ślub kościelny. Ale nie popieram narzucania cennika ślubnego ani kosztu przez księży. Robią sobie tym wrogów.

Agnieszka: Skoro ludzie są w stanie dać 1000 zł za przyjazd urzędnika, to dlaczego krzyczą, że 1000 zł w kościele to za dużo?

Justyna: Parafie zawsze można zmienić. My np. w swoich nie bierzemy, tylko tam, gdzie wiemy że są ludzie z powołania i tyle 😉

Marlena: Biorąc pod uwagę, że (jak na razie) kościół jest utrzymywany z naszych podatków, to uważam, że wszelkie sakramenty powinny być nieodpłatne.

Aleksandra: Słyszałam o księdzu, który na pytanie wprost, ile za udzielenie ślubu, odpowiedział: no a ile bierze zespół lub kamerzysta?

Anna-Maria: Powiedziałabym, że chętnie tyle zapłacę jak podzielimy kwotę na liczbę godzin, które poszczególne osoby z nami spędzają. Smutne jak się to wszystko czyta, że ci, którzy powinni zachęcać i pomagać, odsuwają już młodych od kościoła na starcie.

ile dla księdza za ślub

Ceremonia zaślubin w kościele (fot. FotoSikorski)

Łukasz: Sam ksiądz to 1000 zł razem z ofiarą na remont kościoła (bo taki zwyczaj). Organista kazał przyjść w wakacje dopiero, bo inflacja będzie. A na pytanie czy zgadza się na skrzypka, to odpowiedział, że i tak będzie trzeba mu zapłacić, nawet jakby siedział i nic nie robił.

Angela: U nas była z góry narzucona kwota za organistę 250 zł i przystrojenie kościoła 250 zł. Jak przychodziliśmy do księdza załatwiać formalności, chcieliśmy dać „co łaska”, to oddał nam pieniądze. Sami z własnej woli w dniu ślubu daliśmy księdzu 500 zł, ale gdybyśmy nie dali nic, też zostałby nam udzielony ślub.

Beti: W moim miasteczku 1500 zł ślub, dodatkowo połowę sumy, czyli 750 zł, należy przekazać do parafii Pana Młodego. Doliczyć należy ozdobienie kościoła, kwiaty, no i oczywiście organistę, aż strach pomyśleć co to będzie.

Magdalena: Prawda jest taka, że powinniśmy jedynie zapłacić za kwiaty, sakrament jest darmowy, tym bardziej, że ksiądz jest tylko jego świadkiem, bo przecież narzeczeni udzielają go sobie wzajemnie. Jeżeli ślub odbywa się w zimie, to osobiście uważam, że młoda para mogłaby dać datek na ogrzewanie kościoła. Ale żadnych sztywnych cenników za ten sakrament być nie powinno.. A niestety tej zasady się nie utrzymuje.

Liliana: U nas „co łaska”. Może być nawet 50 zł.

Justyna: Sprawa jest prosta. Jeśli „wymarzyliście sobie przestrzeń”, to za wynajem kościoła na ceremonię, powinna być opłata. Za udzielenie sakramentu ślubu kapłan nie powinien brać pieniędzy, bo ma obowiązek kapłański udzielania sakramentów bez opłat. To, czy ktoś chce wynagrodzić księdza za jego „pracę”, to już powinna być zawsze indywidualna sprawa. Cenniki usług kościelnych są wbrew nauce kościoła katolickiego.

Patrycja: Mogę zapłacić oczywiście, tak jak płacę za wszystko inne, ale żeby to była ludzka kwota i żeby tylko się dało jakoś z kościołem wszystko załatwić sprawnie, a nie tak jak zwykle oni wymyślają i tylko utrudniają.

Ile kosztuje ślub kościelny? Podsumowanie

 1. Aż 80 proc. z Was uważa, że ślub kościelny powinien być bezpłatny.
 2. Cena ślubu kościelnego w Polsce to nadal tematu tabu, który nie jest powszechnie poruszany.
 3. Zwrot “Co łaska” w praktyce nie zawsze oznacza to, co powinien, ale zdarzają się księża, którzy przyjmują taką kwotę, jaką sama określi para młoda.
 4. Średni koszt ślubu kościelnego w Polsce w 2021 i 2022 roku to nieco ponad 2000 zł.
 5. Na cenę ślubu kościelnego składają się: nauki przedmałżeńskie, opłata do Urzędu Stanu Cywilnego, zapowiedzi oraz koszty usług księdza, organisty czy kościelnego.
 6. Cena ślubu kościelnego zależna jest od wielu czynników, m.in.: regionu i wielkości miasta zaślubin, prestiżu parafii i samego kapłana czy możliwości finansowych narzeczonych.

koszt ślubu kościelnego

Msza ślubna (fot. Ładnie Pięknie Photography)

👑 Podsumowanie, czyli koszt ślubu kościelnego w pytaniach i odpowiedziach 👑

Ile kosztuje ślub kościelny?

Nie ma jednej, ustalonej ceny za ślub kościelny. 💒 W niektórych parafiach jest do dobrowolna ofiara, a w innych ceny narzucone są z góry. Dlatego rozpiętość cen jest znacząca. Pary Młode mogą zapłacić od 1000 do nawet 3450 zł. Jednak najczęściej wydatki wynoszą nieco ponad 2000 zł.

Co składa się na cenę ślubu kościelnego?

Największym wydatkiem jest przeważnie opłata za mszę ślubną, czyli ok. 1000 zł. Do tego należy doliczyć koszt organisty 🎹 (ok. 350 zł), kościelnego (ok. 200 zł), nauk przedmałżeńskich (ok. 150 zł), zapowiedzi (ok. 200 zł), opłaty do USC (100 zł), wydania odpisu aktu chrztu (50 zł/osobę) oraz ewentualnie opłaty za sprzątanie (ok. 100 zł) i wydanie licencji na ślub poza swoją parafią (ok. 100 zł).

Co oznacza zwrot “co łaska”?

Generalnie kwota “co łaska” powinna być dobrowolną opłatą, 💰 o której wysokości decyduje Para Młoda. W niektórych parafiach rzeczywiście jest praktykowane takie podejście. Niekiedy stawki są podawane jedynie za pojedyncze usługi, natomiast za samo udzielenie sakramentu Młodzi ofiarują dobrowolną sumę. Jednak niektóre pary spotkają się ze zwrotem „co łaska, ale nie mniej niż…”.

Od czego zależą ceny ślubu kościelnego?

Najczęściej ceny wynikają z podejścia parafii i księży. Na koszty 💵 mogą mieć też wpływ czynniki takie jak region, wielkość miasta, prestiż parafii, autorytet księdza lub sytuacja finansowa kościoła. Kapłani mogą też zdecydować o cenie uwzględniając sytuację rodzinną narzeczonych, średnie kwoty przeznaczane na ślub przez Pary Młode lub ich budżet.

Zdjęcie główne: Shutterstock