Ile dać na wesele w 2021? Koperta 💌- niezawodny prezent na ślub!
Wedding.pl / Lovestory / Prezenty ślubne / Ile dać na wesele w 2021? Koperta, czyli niezawodny prezent na ślub!
Prezenty ślubne

Ile dać na wesele w 2021? Koperta, czyli niezawodny prezent na ślub!

Ewelina Dac
ile dać na wesele

Ile dać na wesele? To pytanie zadaje sobie każdy gość weselny. W 2021 roku najniższy wydatek singla to 200 zł, a chrzestny wkłada do koperty co najmniej 1000 zł? Czy w ogóle wypada mówić o konkretnych stawkach? Specjalnie dla Was, prześwietlam ten delikatny temat i razem z Wami zastanawiam się, jaki wydatek na prezent ślubny będzie odpowiedni. 

Z tego artykułu artykule dowiecie się:

 • Czy koperta to dobry pomysł na prezent na ślub?
 • Jakie “stawki” najczęściej pojawiają się na forach?
 • Dlaczego odpowiedzią na pytanie “ile na wesele” jest koszt wesela?
 • Od czego zależy wysokość kwoty, którą wypada włożyć do koperty?
 • Ile dać na wesele, jeśli jesteście chrzestnymi pary młodej?
 • Ile dać na wesele, jeśli jesteście rodzicami pary młodej?
 • Ile dać na wesele, jeśli jesteście rodziną pary młodej?
 • Ile dać na wesele, jeśli jesteście znajomymi pary młodej?
 • Ile daje się na wesele w 2021 roku?
Przygotowania do wesela pod kontrolą – tylko z organizerem ślubnym Wedding.pl

 

Koperta z pieniędzmi – idealny prezent na ślub?

Czasami koperta z pieniędzmi może się wydawać pójściem na łatwiznę, bo nie trzeba szukać prezentu, robić zakupów i martwić się ich opakowaniem. Wystarczy włożyć banknoty do koperty, ewentualnie dodając do niej kartkę z życzeniami. Owszem, koperta to prosty pomysł na prezent ślubny, ale jakże genialny w swej prostocie.

Pary młode, które często podczas organizacji wymarzonego wesela, nadwyrężają swój budżet i zaraz po ślubie planują kolejne większe wydatki (np. podróż poślubną lub zakup mieszkania), ucieszą się z dodatkowego zastrzyku gotówki. Nikt nie mówi, że wesele ma się w całości nowożeńcom zwrócić lub mają kupić za pieniądze z kopert dom, ale zawsze to dodatkowa większa kwota, która może pomóc młodemu małżeństwu na nowej drodze życia lub podreperować ich nadszarpnięty budżet.

Z tych właśnie względów pary młode często same proszą swoich gości o koperty zamiast prezentów. Jeśli nie mówią o swojej woli wprost, formułują taką prośbę poprzez informację lub rebus na zaproszeniu ślubnym.

Jeśli więc jako przyszły gość, nie masz pomysłu na prezent na wesele, śmiało postaw na kopertę z “wkładką”. Problem z głowy? Nie do końca. Teraz trzeba się zastanowić, ile pieniędzy włożyć do koperty. 

ile dać na wesele forum

Panna młoda wśród gości weselnych (fot. Shutterstock)

 

Ile dać na wesele? Forum

Zapytałam panny młode po ślubie i te przyszłe o to, jaki prezent na ślub otrzymały od swoich bliskich, jakie “stawki” są w ich regionach i ile daje się na wesele w ich rodzinach. 

Na grupie “Panny Młode – organizacja ślubu i wesela | Wedding.pl” i Instagramie @Wedding.pl wiele osób pisało, że nie zaprasza się gości dla pieniędzy i prezentów oraz daje się tyle, na ile nas stać. W kwestii konkretnych stawek, najczęstszą odpowiedzią było: tyle, żeby zwrócił się talerzyk + ewentualnie 100 zł ekstra.

Ile kosztuje parę młodą Wasz “talerzyk”? Aktualne stawki sprawdzicie poniżej lub poprzez wyszukiwarkę sal weselnych Wedding.pl. Wystarczy, że wpiszecie Wasz region i znajdziecie interesujący Was obiekt lub podobny lokal w okolicy.

Przytoczę Wasze najciekawsze opinie:

Patrycja: U nas to nie ma cennika kopertowego. Każdy daje ile uważa, ale tak normalnie przyjmuje się, żeby dać chociaż za talerzyk bądź za parę. Rodzice czy chrzestni to wiem, że jakoś więcej tam wychodzi, ale jakby mi dali jak znajomi, to wcale bym się nie obraziła za to.

Daria: Ja daję 400-500 zł. Moim zdaniem to okej kwota, a czy ktoś sobie robi imprezę za 150 zł za talerzyk czy za 500 zł za talerzyk, to już nie moja broszka. Nie będę pytać młodych ile dają za talerzyk, aby czasami nie dać za dużo lub za mało.

Paulina: Jako przyszła młoda: zależy mi na obecności gości, nie na pieniądzach, więc jeżeli kogoś stać na prezent w tej postaci, to super, jeżeli nie, to też okej. Jako gość: staram się wyrównać za talerzyk + dorzucić coś ekstra dla młodych. No i oczywiście zależne jest to od tego jak bliskie relacje mam z młodymi.

Asia: Każdy daje na tyle, ile go stać . My robimy wesele dla siebie i nie mam zamiaru wytykać palcami tego, kto da nam mniej. Są ludzie, których obecność jest dla mnie ważniejsza niż pieniądze. Osobiście jednak nie poszłabym na wesele jeśli nie byłoby mnie stać zwrócić za talerzyk. Zazwyczaj idąc na wesele do znajomych dajemy tyle, by zwróciło się za talerzyk + 100zl. Jeśli chodzi o bliższa rodzinę – 1500-2000 zł.

Ewelina: Jako znajomi: 700 zł, jako rodzeństwo: 1000 zł, jako rodzice/chrzestni: 2000-2500 zł. Tak było u nas i tak my dajemy.

Gabriela: Zawsze tyle żeby się zwróciło za talerzyk + extra. Ale ile extra, w moim przypadku, zależy od kosztów podróży, noclegu itp.

Agnieszka: Najlepiej tyle, co„ talerzyk” lub + coś do tego. Ale też ceny są różne. My daliśmy za talerzyk ok. 300 zł – są ceny niższe lub wyższe w zależności od lokalu i regionu. No i oczywiście kogo na co stać (choć to nie zawsze idzie w parze). 600-700 zł od pary to dobra suma. My daliśmy raz 1000 zł, ale tylko dlatego, że para młoda była nam wyjątkowo bliska.

Agnieszka: Zależy od tego jak bardzo blisko jesteś z tymi ludźmi. U mnie zazwyczaj 800-1000 zł od pary. A jeśli chodzi o chrzestnych czy rodziców, to ciężko powiedzieć. Z tego co wiem, to między 1500 zł – 5 tys. zł. Czasami nawet więcej.

Joanna: Myślę, że 400-500 zł, a rodzeństwo czy chrzestni 1000 zł. Nie ma też co robić wyścigów kto da więcej, bo nie o to chodzi.

Paulina: Znajomi tyle żeby się w miarę zwróciło za talerzyk. Rodzina i chrzestni zależnie od zażyłości i możliwości.

Wioleta: Myślę, że każdy daje tyle, na ile go stać.

Karola / Magdalena / Marta: Talerzyk + 100 zł.

Ola: Jakieś 600-800 zł – znajomi, 1000-1500 zł – rodzina.

Dominika: 200 zł od osoby, chyba że jest to ktoś bliski, to więcej.

Kontroluj swoje wydatki weselne w budżetowniku ślubnym

 

Ile na wesele? Znaczenie ma tzw. talerzyk i koszt wesela!

Najwięcej osób na forum pisało nam, że punktem wyjścia do ustalenia kwoty, jaką należy włożyć do koperty, jest wiedza o tym, ile państwo młodzi płacą za tzw. talerzyk, a więc jaki będzie przybliżony koszt wesela. Według par młodych i samych gości, wypada więc “zwrócić” w kopercie przynajmniej tyle, ile się wydaje na jedną osobą na przyjęciu weselnym.

koszt wesela

Największy koszt wesela to opłaty związane z przyjęciem weselnym (fot. Shutterstock)

“Talerzyk” to w terminologii ślubnej koszt, jaki para młoda ponosi za jednego gościa zaproszonego na wesele. W jego skład wchodzą różne elementy, w zależności od oferty sali weselnej, ale najczęściej są to: wynajem lokalu, wybrane menu weselne, podstawowe dekoracje weselne, parking, klimatyzacja i sprzątanie po przyjęciu.

Jakie są obecne stawki za “talerzyk”? Przeglądam oferty sal weselnych na Wedding.pl i widzę bardzo duże widełki. Taki rozstrzał cenowy wynika z wielu czynników takich, jak lokalizacja, typ i klasa obiektu czy zakres oferty. Za najtańszy “talerzyk” w 2021 roku należy zapłacić 150 zł, a te górne stawki w 5-cio gwiazdkowych hotelach sięgają często nawet 600 zł za osobę. Średnia cena za “talerzyk” na sali weselnej wynosi obecnie 250 zł.

Takie też kwoty podajecie najczęściej, kiedy pytam Was, ile dać na wesele. Piszecie, że wypada dać minimum 200 zł za 1 osobę i 400-500 zł za parę. Wiele osób zwraca uwagę, że do ceny “talerzyka” warto dorzucić coś ekstra (+100-200 zł), ponieważ na podstawowej ofercie sali weselnej wydatki pary młodej się nie kończą. 

Podliczając Wasze rekomendacje i stawki za “talerzyk” na sali weselnej – średnio na prezent na wesele daje się w kopercie 300-400 zł na osobę.

 

Inny prezent na ślub cywilny i inny na wesele?

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, ile dać na wesele w kopercie, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Najpierw należy się zastanowić, jakie są Wasze możliwości finansowe. Nawet jeśli para młoda, jest Wam bliska, a obecnie nie stać Was na więcej niż pokrycie kosztów “talerzyka”, dajcie tyle, ile jesteście w stanie. Młodzi znają Was doskonale i na pewno nie obrażą się, jeśli Wasz prezent na ślub będzie skromniejszy. W końcu, najważniejsza jest dla nich Wasza obecność i szczere intencje. Nikt nie organizuje wesela po to, żeby mu się zwróciło i w rzeczywistości bardzo rzadko to się zdarza. 

ile na wesele

Składanie życzeń parze młodej (fot. Shutterstock)

Dalej określcie swoją zażyłość z parą młodą. Jeśli jesteście blisko z narzeczonymi, na pewno zechcecie wręczyć im kosztowniejszy prezent na ślub. Zazwyczaj wyższe kwoty do koperty wkładają rodzina i rodzice chrzestni, a niższe znajomi i osoby towarzyszące. Jednak nie jest to reguła, ponieważ czasami młodzi mają bliższe relacje np. z przyjaciółmi niż z rodzeństwem i nierzadko to ci pierwsi pragną wręczyć okazalszy podarunek.  

Nie bez znaczenia będzie również rodzaj ceremonii i przyjęcia – lub jego brak. Jeśli para młoda organizuje małą uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego i niezobowiązujący obiad weselny w restauracji, prezent na ślub cywilny może być mniej kosztowny. Jeśli z kolei narzeczeni planują duże przyjęcie weselne w ekskluzywnym hotelu oraz poprawiny, kwota przeznaczona na prezent ślubny mogłaby być nieco wyższa. Przyjęło się również, że osoby, które zostały zaproszone wyłącznie na samą ceremonię zaślubin, dają o wiele mniej niż te, które będą uczestniczyć także w weselu. 

Ponadto, ważna będzie Wasza hojność. Nawet jeśli nie macie bardzo bliskich relacji z młodymi, a stać Was na droższy prezent na wesele i macie ochotę przeznaczyć na niego większą sumę, śmiało. Nowożeńcy na pewno miło się zaskoczą taką niespodzianką.

Okazuje się, że istotna jest jeszcze lokalizacja, w jakiej odbędzie się wesele. Przykładowo, w Warszawie czy Krakowie, ze względu na wyższe stawki usługodawców weselnych, a jednocześnie wyższe zarobki, daje się w kopercie średnio 200-300 zł więcej od osoby w porównaniu do małego miasta czy wsi.

Znajdź idealną salę weselną w swojej okolicy

 

Ile dać na wesele? Chrzestny czy chrzestna

W polskiej kulturze przyjęło się, że rodzice chrzestni powinni liczyć się z większymi kosztami, jeśli wybierają się na ważne wydarzenie w życiu ich dzieci chrzestnych. Takimi są chrzest, pierwsza komunia święta czy wesele właśnie. Dlaczego w Polsce powszechnie uważa się, że chrzestny czy chrzestna powinien się wykosztować w przypadku ślubu – nie wiadomo, ale taki zwyczaj istnieje i jest kultywowany od lat.  

Ile dać na wesele jako chrzestny lub chrzestna? Na podstawie własnych doświadczeń, panny młode Wedding.pl wskazywały kwoty od 1000 do nawet 5000 zł.

ile dać na wesele chrzestny

Panna młoda z matką (fot. Shutterstock)

 

Ile dać na wesele? Rodzice

W przypadku rodziców sprawa się nieco komplikuje, ponieważ często pojawia się pytanie, czy jeśli dokładają się do wesela, powinni dodatkowo wręczyć parze młodej prezent? Jeśli przed ślubem wspieracie swoje dzieci finansowo, śmiało możecie zrezygnować z dodatkowych wydatków, ponieważ samym prezentem jest już kwota, jaką wydajecie na organizację przyjęcia weselnego. Jeśli stać Was na więcej i taki macie gest, oczywiście nikt Wam nie zabroni nawet zakupu mieszkania czy samochodu (bo i takie prezenty od rodziców się zdarzają). Wszystko to kwestia tego, kogo na ile stać i czy młodzi woleliby otrzymać na nową drogę życia gotówkę, czy jednak konkretny prezent.

Na forum pojawiają się głosy, że jeśli rodzice wręczają swoim dzieciom koperty z pieniędzmi, są to kwoty między 1000 a 5000 zł.

organizacja wesela

 

Ile dać na wesele? Rodzina (rodzeństwo, dziadkowie, wujostwo)

Na grupie Wedding.pl na Facebooku, piszecie, że rodzeństwo i bliższa rodzina (np. dziadkowie i wujostwo) wręczają w kopertach od 500 do 1000 zł. W przypadku dalszej rodziny, w kopertach pojawiają się sumy od 300-400 zł za osobę.

Jednak nawet jeśli para młoda jest blisko ze swoją rodziną, wszystko zależy od możliwości finansowych osób, które będą prezent wręczać. Para młoda nie powinna oczekiwać kosztownych lub jakichkolwiek prezentów od bliskich, jeśli np. rodzeństwo studiuje i jeszcze nie ma stałej pracy, a babcia i dziadek mają skromne emerytury czy renty. Poza tym, często najbliższa rodzina angażuje się w przygotowania do wesela i już ta pomoc może być traktowana jako prezent na ślub. 

prezent na wesele

Wręczanie prezentów nowożeńcom (fot. Shutterstock)

 

Ile dać na wesele? Znajomi i przyjaciele

Przyjaciele są przez nas często traktowani jak rodzina. Tacy bliscy znajomi z pewnością będą chcieli wręczyć parze młodej droższe prezenty. Najważniejsze są tu jednak szczere intencje – ostateczna kwota w kopercie to absolutnie drugorzędna kwestia. Jeśli mamy przyjaciół od serca, oni z pewnością wręczą nam prezent od serca – taki, na ile ich stać.

W przypadku dalszych znajomych i osób towarzyszących przyjęła się równowartość weselnego “talerzyka”, a więc 200-300 zł. Jeśli taka jest Wasza relacja z młodymi, ale macie gest dać więcej, droga wolna. Można zaryzykować stwierdzenie, że na tę okazję nie ma kwoty zbyt wysokiej.

Zamów wiązankę do prezentu ślubnego

 

Co jeśli nie stać nas na włożenie do koperty oczekiwanej kwoty pieniędzy? Możemy:

 1. Dać tyle, ile możemy (50 zł też jest w porządku, jeśli dajemy je od serca).
 2. Wręczyć skromny upominek lub własnoręcznie wykonany prezent (takie często cieszą jeszcze bardziej).
 3. Pomóc w organizacji wesela, np. zrobić dekoracje, wędliny na wiejski stół, ugotować posiłki na poprawiny czy zaoferować swój transport.

 

Wskazówka: Jak podpisać kopertę na ślub?
Odpowiedź jest bardzo prosta: lepiej nie podpisywać wcale. Adresaci kopert? To oczywiste. Nadawcy? Wystarczy, że podpiszecie kartką z życzeniami ślubnymi, która pojawi się wraz z pieniędzmi w środku koperty. Podpisywanie kopert na zewnętrznej stronie to pretensjonalny zwyczaj – ślubny savoir-vivre go nie poleca.

Zastanawiacie się nad czymś bardziej kreatywnym niż koperta? Sprawdźcie, w co spakować pieniężny prezent ślubny >>>

prezent na ślub

Prezent na wesele w formie koperty (fot. Shutterstock)

 

Ile daje się na wesele? Stawki na rok 2021

Podsumujmy średnie kwoty, jakie w 2020 i 2021 roku pojawiały się w weselnych kopertach par młodych:

 • Chrzestni: od 1000 zł
 • Rodzice: od 1000 zł
 • Rodzeństwo, dziadkowie i bliska rodzina: od 500 zł
 • Krewni: od 300 zł
 • Przyjaciele: od 300 zł
 • Dalsi znajomi i osoby towarzyszące: od 200 zł

To, ile dać na wesele, to wciąż kontrowersyjny temat. Budzi emocje i bywa trudny, ponieważ dotyczy pieniędzy. Czy więc wypada go podejmować? Dlaczego nie – w końcu dotyczy naszego życia codziennego. Nie należy jedynie myśleć w kategoriach “tyle wypada” czy “nie można dać mniej niż…”. Para młoda nie powinna mieć tu konkretnych oczekiwań, bo w końcu nie zaprasza gości dla prezentów, a sami goście nie powinni się przywiązywać do zasłyszanych stawek, tylko samodzielnie określić swoje finansowe możliwości. Jedyna słuszna odpowiedź na pytanie “ile dać na wesele”, to: tyle, na ile nas stać.

Prezent na ślub zamiast koperty? Niespodzianka w formie atrakcji

 

Zdjęcie główne: Shutterstock

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.