Psalm O Miłości ❤️
NAJPIĘKNIEJSZY Hymn o miłości na ślub! 👰🤵‍♂️ [TEKST]

psalm o miłości hymn o miłości

Psalm o miłości, znany również jako 📯 Hymn o miłości to prawdopodobnie jedno z najczęściej wybieranych przez Pary Młode czytań liturgicznych na ślubie.

Niektóre pary dodatkowo decydują się na samodzielne przeczytanie tekstu lub poproszenie o to bliskiej osoby. Dzięki temu ceremonia staje się jeszcze bardziej osobista i podniosła.

Hymn znajduje się w Biblii, w księdze Nowego Testamentu, w 1 Liście do Koryntian. 📜 Warto, aby małżonkowie przeczytali wcześniej tekst, tak by zrozumieć i docenić jego znaczenie.

Psalm jest nie tylko niezwykle romantyczny i wzniosły, ale też doskonale opisuje idealną relację między parą oraz tłumaczy czym jest prawdziwa miłość.

Jeżeli jesteście 🧐 ciekawi:

  • Jak wygląda tekst Psalmu o miłości,
  • W jaki sposób można wykorzystać go na ślubie
  • Oraz chcecie poznać inne biblijne cytaty o miłości,

to ten artykuł jest dla Was! 👇

Zastanawiasz się, czy o wszystkim pamiętaliście? A może wciąż układasz Waszą listę rzeczy do zrobienia? Sprawdź nasz przewodnik: organizacja ślubu i wesela KROK PO KORKU! i skorzystaj z gotowego harmonogramu!

ślub para młoda wyjście z kościoła
Fot. Marek Wójcik

Psalm o miłości – Hymn o miłości

Gdybym mówił językami ludzi i aniołów,
a miłości bym nie miał,
stałbym się jak miedź brzęcząca
albo cymbał brzmiący.

Gdybym też miał dar prorokowania
i znał wszystkie tajemnice,
i posiadał wszystką wiedzę,
i wszelką (możliwą) wiarę, tak iżbym góry przenosił,
a miłości bym nie miał, byłbym niczym.

I gdybym rozdał na jałmużnę całą majętność moją,
a ciałowystawił na spalenie,
lecz miłości bym nie miał,
nic bym nie zyskał.

Miłość cierpliwa jest,
łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości,
nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą;

nie dopuszcza się bezwstydu,
nie szuka swego,
nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego;

nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli z prawdą.

Wszystko znosi,
wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję
wszystko przetrzyma.

Miłość nigdy nie ustaje,
(nie jest) jak proroctwa, które się skończą,
albo jak dar języków, który zniknie,
lub jak wiedza, której zabraknie.
(…)

Tak więc trwają wiara, nadzieja, miłość – te trzy:
z nich zaś największa jest miłość.

psalm o miłości hymn o miłości młoda para
Fot. Bartosz Ciesielski

Psalm o miłości – jak wykorzystać go na ślubie?

Ogromną zaletą psalmu jest jego uniwersalność. Tekst jest zrozumiały, współczesny i można go odnieść do wielu rodzajów miłości – 💑 małżeńskiej, braterskiej, ale też do każdego człowieka.

W związku z tym, słowa mogą poruszać nie tylko zakochanych. Warto więc wykorzystać hymn w kilku formach.

1. Psalm o miłości jako czytanie na ślub

Czytanie jest kluczową i emocjonalną częścią ceremonii. Dlatego powinno odnosić się do doświadczeń Pary Młodej, ich uczyć i przekonań.

Większość księży pozwala na samodzielny wybór czytania 📖 przez narzeczonych (w ramach określonej grupy czytań).

Jeżeli chcielibyście, aby był to Psalm o miłości, dodatkowo możecie poprosić, aby przeczytał go któryś Waszych świadków, przyjaciół czy członka rodziny. Dzięki temu może on nabrać głębszego i bardziej osobistego wymiaru.

Jeśli chcecie sprawdzić, jakie inne czytania na ślub możecie wybrać, a także sprawdzić propozycje psalmów oraz modlitwy wiernych – sprawdźcie nasz artykuł: Czytania na Ślub ⛪️ Psalmy i Modlitwa Wiernych [33 TEKSTY].

czytanie na ślub o miłości
Fot. LOVE&LIGHT

2. Tabliczki z hymnem o miłości

To niezwykle inspirujący dodatek, który akcentuje podniosły 🎏 wymiar ceremonii i pomaga stworzyć wyjątkowy nastrój.

Dlatego tabliczki z Hymnem o miłości możecie umieścić w kościele lub na sali weselnej w formie dekoracji. Dostępne są w różnych formach i rozmiarach.

Można je kupić w zestawie lub wybrać pojedynczą i powiesić np. nad stołem nowożeńców. 🤵👰 Te w mniejszej wersji mogą też posłużyć jako upominki dla gości. Wersety mogą być też doskonałym tłem na sesji zdjęciowej.

Fot. One Day by Marta Nestorowicz, Atelier Niepowtarzalny Dzień

3. Psalm o miłości w zaproszeniach ślubnych

Wersety biblijne w przeciwieństwie do cytatów z książek i piosenek popularnych autorów podkreślają wyjątkowy, religijny wymiar ceremonii. Można ich użyć, aby spersonalizować 💌 zaproszenia ślubne.

Dlatego jeśli chcielibyście, żeby te były jeszcze bardziej doniosłe i wzruszające, możecie wykorzystać tekst hymnu. Może to być zarówno Wasz ulubiony, krótki cytat, jak i dłuższy fragment.

Co jeszcze możecie napisać na zaproszeniach ślubnych? Jak poprawnie je wypisać? I czy warto odmieniać nazwiska? Zajrzyjcie do naszych artykułów: Teksty na zaproszenia ślubne 💌 53 SPOSOBY na unikalne zaproszenie! oraz Jak wypisać zaproszenie ślubne? 💌 Zaproszeniowe savoir-vivre!

Fot. BrodaZaprasza, Blooming Elegant

Inne biblijne cytaty ślubne o miłości – 7 przykładów

Cytaty o miłości ❤️ wykorzystywane na ślubie powinny mieć wyjątkowe znaczenie dla nowożeńców. Dlatego warto wybrać te, które najlepiej oddadzą charakter ich uczuć i relacji.

Psalm o miłości towarzyszył ślubom wielu Parom Młodym. Jednak nie musi on przemawiać do wszystkich. W Biblii można znaleźć mnóstwo innych, równie pięknych cytatów o miłości. 😇 Dlatego poniżej znajdziecie kilka innych przykładów.

#1 1 J 4,16-19

Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim. Przez to miłość osiąga w nas kres doskonałości, że mamy pełną ufność na dzień sądu, ponieważ tak, jak On jest [w niebie], i my jesteśmy na tym świecie. W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości. My miłujemy [Boga], ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował.

#2 Rdz 2,24

Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem.

#3 1 J 4:18-19

W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk, ponieważ lęk kojarzy się z karą. Ten zaś, kto się lęka, nie wydoskonalił się w miłości. My miłujemy [Boga], ponieważ Bóg sam pierwszy nas umiłował.

#4 1 J 4:12

Nikt nigdy Boga nie oglądał. Jeżeli miłujemy się wzajemnie, Bóg trwa w nas i miłość ku Niemu jest w nas doskonała.

#5 Pnp 8,6-7

Połóż mię jak pieczęć na twoim sercu, jak pieczęć na twoim ramieniu, bo jak śmierć potężna jest miłość, a zazdrość jej nieprzejednana jak Szeol, żar jej to żar ognia, płomień Pański. Wody wielkie nie zdołają ugasić miłości, nie zatopią jej rzeki. Jeśliby kto oddał za miłość całe bogactwo swego domu, pogardzą nim tylko.

#6 Ef 4,2-3

Z całą pokorą i cichością, z cierpliwością, znosząc siebie nawzajem w miłości. Usiłujcie zachować jedność Ducha dzięki więzi, jaką jest pokój.

#7 Rz 13,8-10

Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością. Kto bowiem miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa.

para młoda szklarnia zieleń
Fot. Wedding Story Photo

👑 Podsumowanie, czyli psalm o miłości w pytaniach i odpowiedziach 👑

Czym jest Psalm o miłości?

Psalm o miłości, inaczej nazywany Hymnem o miłości to fragment biblijny, który znajduje się w księdze 📔 Nowego Testamentu, w 1 Liście do Koryntian. To jedno z najpopularniejszych czytań liturgicznych wybieranych przez Pary Młode na ślubie. Jest niezwykle uniwersalny i doskonale opisuje jaka powinna być prawdziwa i idealna miłość.

Jak wykorzystać Psalm o miłości na ślubie?

Przede wszystkim Pary Młode wybierają Psalm o miłości na czytaniu liturgicznym. Wersety można też wykorzystać na inne, kreatywne sposoby. Mogą to być dekoracje ślubne 🎊 w postaci tabliczek z cytatami, które upiększą kościół lub salę weselną. Cytaty lub całość psalmu można też nadrukować na zaproszeniach ślubnych.

Czy można samemu wybrać tekst czytania na ślubie?

Najczęściej Pary Młode same wybierają czytanie. Warto więc z uwagą przeczytać teksty i dopasować te, które będą najlepiej oddawać emocje i relacje 💑 nowożeńców. Przy wyborze można też skorzystać z pomocy i rady księdza, który przygotowuje narzeczonych do ślubu.