Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Ślub kościelny w innej parafii – niezbędne dokumenty
Organizacja i planowanie

Ślub kościelny w innej parafii – niezbędne dokumenty

11 października 2019 — Ewelina Dac
Ślub konkordatowy w innej parafii dokumenty

W Polsce odbywa się najwięcej ślubów konkordatowych (łączących ślub cywilny i kościelny), ale już nie zawsze mają miejsce w rodzimej parafii narzeczonych. Należy wtedy dopełnić wymagane formalności. Sprawdźcie, jakie dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego w innej parafii musicie przygotować!

Ślub konkordatowy, który w Polsce można zawierać od 1998 roku, jest najczęstszą formą wstępowania w związek małżeński. Narzeczeni nie muszą już zawierać dwóch oddzielnych ślubów – cywilnego i kościelnego. Kilka tygodni przed  ślubem kościelnym, para powinna dopełnić niezbędnych formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego tak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Jeśli sakramentalne „tak” chcielibyście powiedzieć sobie w małym, drewnianym kościółku lub kiedy jedna ze stron pochodzi z innej parafii – nic nie stoi na przeszkodzie. Ślub kościelny w innej parafii to dziś nie problem, ale musicie wiedzieć, że w tej sytuacji wymaga się od narzeczonych dopełnienia kilku formalności. Aby o niczym nie zapomnieć, wpiszcie te zadania do ślubnego organizera.

Dokumenty potrzebne do ślubu kościelnego w innej parafii

Aby wziąć ślub kościelny w innej parafii, potrzebny jest dokument będący pozwoleniem na zawarcie sakramentu poza macierzystym kościołem. To sporządzona przez księdza sublicencja lub licencja poświadczająca brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa poza swoją parafią. Dokument może kosztować 50-200 zł.

Ślub kościelny w innej parafii – wymagane pozwolenie

Krok  pierwszy

Niezależnie od tego, w którym zakątku Polski planujecie zawrzeć związek małżeński, niedługo po zaręczynach udajcie się do wybranej parafii i ustalcie wstępną datę i godzinę. Może nawet nie zdajecie sobie sprawy, ale w niektórych miejscach, kalendarze zapełnione są na dwa lata do przodu. Dlatego też, nie ma co czekać!

Ślub kościelny w innej parafii dokumenty

Pozwolenie na zawarcie ślubu kościelnego w innej parafii

Do zawarcia ślubu kościelnego w innej parafii potrzebować będziecie pozwolenia, bez którego ceremonia nie może się odbyć. W tym celu, kilka miesięcy przed planowaną uroczystością, wybierzcie się do parafii panny młodej lub pana młodego i poproście księdza o przygotowanie niezbędnego dokumentu.

2 rozwiązania:

  1. Duchowny z parafii jednego z Was przygotuje sublicencję i upoważni księdza z innej parafii do sporządzenia protokołu przedślubnego i zgłoszenia ślubu do Urzędu Stanu Cywilnego.
  2. Ksiądz z parafii narzeczonej lub narzeczonego przygotuje licencję, sporządzi protokół przedślubny i zgłosi ślub do Urzędu Stanu Cywilnego.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Zdecydowanie pierwsze! Sublicencja to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.  Fakt, że jedna osoba zajmie się wszystkimi potrzebnymi formalnościami od początku do końca to naprawdę duże ułatwienie. Ale oszczędność pieniędzy? Tak! Przygotowanie wszystkich dokumentów przez duchownego z parafii narzeczonej lub narzeczonego wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. A przecież za udzielenie ślubu w innej parafii również będziecie musieli zapłacić. Jeżeli mowa o wydatkach… sprawdźcie, ile kosztuje ślub kościelny w 2020 roku!

Uwaga! Jeżeli chcecie być na bieżąco z wszystkimi formalnościami, dowiedzcie się też jakie dokumenty są potrzebne do zawarcia ślubu kościelnego, niezależnie od parafii, w której się odbywa, jakie formalności trzeba dopełnić w przypadku ślubu plenerowego, a jakie przy ślubie cywilnym oraz jak wygląda wymiana dokumentów po ślubie.

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.