05 marca 2019

Ślub konkordatowy w innej parafii – niezbędne dokumenty


Ślub konkordatowy w innej parafii - niezbędne dokumenty - zdjęcie 2

Ślub konkordatowy, który w Polsce można zawierać od 1998 roku, jest najczęstszą formą wstępowania w związek małżeńskim. Narzeczeni nie muszą już zawierać dwóch oddzielnych ślubów – cywilnego i kościelnego. Kilka tygodni przed  ślubem kościelnym, zakochani powinni jedynie dopełnić niezbędnych formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego tak, aby wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Wstąpienie w związek małżeński jest jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu. Jeśli sakramentalne tak chcielibyście powiedzieć sobie w małym, drewnianym, góralskim kościółku – nic nie stoi na przeszkodzie. Ślub konkordatowy w innej parafii to żaden problem. Zanim rozpoczniecie organizację i planowanie wesela, powinniście wiedzieć, że wstąpienie w związek małżeński w zupełnie innej parafii, wymaga od Narzeczonych dopełnienia kilku formalności.

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Ślub konkordatowy w innej parafii

Krok  pierwszy

Niezależnie od tego, w którym zakątku Polski planujecie zawrzeć związek małżeński, niedługo po zaręczynach udajcie się do wybranej parafii i ustalcie wstępną datę i godzinę. Może nawet nie zdajecie sobie sprawy, ale w niektórych miejscach grafiki zapełnione są na półtora roku do przodu. Dlatego też nie ma co czekać!

Ślub konkordatowy w innej parafii - niezbędne dokumenty - zdjęcie 1

Zobacz także: Ślub plenerowy – koszty i formalności

Pozwolenie

Do zawarcia ślubu kościelnego w innej parafii potrzebować będziecie pozwolenia, bez którego ceremonia nie może się odbyć. W tym celu, kilka miesięcy przed planowaną uroczystością, wybierzcie się do parafii Panny Młodej lub Pana Młodego i poproście księdza o przygotowanie niezbędnego dokumentu.

Dwa rozwiązania:

  1. Duchowny z parafii jednego z Was przygotuje sublicencję i upoważni księdza z „innej” parafii do sporządzenia protokołu przedślubnego i zgłoszenia ślubu do Urzędu Stanu Cywilnego.
  2. Ksiądz z parafii Narzeczonej lub Narzeczonego przygotuje licencję,  sporządzi protokół przedślubny i zgłosi ślub do Urzędu Stanu Cywilnego.

Które rozwiązanie jest lepsze?

Zdecydowanie pierwsze! Pierwsze rozwiązanie to nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy.  Fakt, że jedna osoba zajmie się wszystkimi potrzebnymi formalnościami od początku do końca to naprawdę duże ułatwienie. Ale oszczędność pieniędzy? Tak! Przygotowanie wszystkich dokumentów przez duchownego z parafii Narzeczonej lub Narzeczonego wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami. A przecież za udzielenie ślubu w innej parafii również będziecie musieli zapłacić.

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Zobacz także: Wymiana dokumentów po ślubie – ile masz na to czasu?

 

Klaudia Kierzkowska
Klaudia Kierzkowska
Redaktorka Wedding.pl z branżą ślubną związana od 5 lat. Miłośniczka włoskiej kuchnii i dobrego filmu.