Wybór bukietu ślubnego. Na co powinnaś zwrócić uwagę?
Wedding.pl / Lovestory / Dekoracje / Bukiety ślubne / O czym warto pamiętać przy wyborze bukietu ślubnego
Bukiety ślubne

O czym warto pamiętać przy wyborze bukietu ślubnego

Ula Jaworek
wybór bukietu ślubnego - zdjęcie 4

Wybór bukietu ślubnego to wbrew pozorom wcale nie taka prosta sprawa. Bo też sam bukiet to znacznie więcej niż tylko kilka ładnych kwiatków przewiązanych wstążeczką. Decyzje, jakie są tu do podjęcia, dotyczą gatunków, kolorów, kształtu i rozmiaru wiązanki, jak również wielu innych rzeczy. Na co więc zwracać uwagę, aby bukiet ślubny stanowił idealne dopełnienie stylizacji panny młodej?

Najważniejszym kryterium, jakim należy się kierować przy wyborze bukietu ślubnego, powinny być indywidualne odczucia, preferencje i gust panny młodej. Bo te kwiaty są dla niej – nie dla mamy, cioci, babci albo świadkowej. Jeśli więc nie jesteś przekonana do jakiejś propozycji w tym temacie, po prostu się nie zgadzaj. Nawet „dla świętego spokoju”. Masz do tego pełne prawo!

ZAMÓW SWÓJ BUKIET ŚLUBNY!

Oprócz tego, co Ci się po prostu podoba, warto jednak też wziąć pod uwagę chociaż kilka wskazówek, które prezentujemy niżej. Dzięki temu Twoja stylizacja ma szansę być jeszcze bardziej efektowna. Wybór bukietu ślubnego spośród setek dostępnych wariantów może też się zwyczajnie okazać łatwiejszy. O czym więc przyda się pamiętać?

wybór bukietu ślubnego - zdjęcie 1

Bukiet ślubny a panna młoda

Po pierwsze, naprawdę dobrym pomysłem jest dopasowanie tonacji kwiatów do typu urody panny młodej. Do eterycznych blondynek pasują raczej subtelne pastele, podczas gdy śniade brunetki mogą pozwolić sobie na znacznie żywsze barwy. Rudzielcom z kolei najbardziej do twarzy będzie z kwiatami utrzymanymi w ciepłej, złocistej palecie kolorów.

Dobór bukietu do sylwetki

Nie zapominajmy też o utrzymaniu właściwych proporcji sylwetki przez wybór bukietu ślubnego w odpowiednim rozmiarze i kształcie. Zbyt duża wiązanka może przytłoczyć kobietkę o niewielkiej posturze. Z kolei mały bukiecik podkreśli tylko wzrost bardzo wysokiej panny młodej. Długie łodygi i bukiety tzw. kaskadowe dodatkowo optycznie wydłużają i wysmuklają, polecane są więc zwłaszcza osobom bardziej przysadzistym.

Dobór bukietu do osobowości

Bukiet ślubny powinien podkreślać jednak nie tylko atuty wyglądu panny młodej, lecz również jej charakter. Ognisty temperament w połączeniu z bladymi płatkami klasycznych róż? Tylko jeśli naprawdę masz na to ochotę! Dlaczego jednak nie zdecydować się na pełną egzotycznych gatunków wiązankę o nietypowym kształcie? Z kolei bardziej nieśmiałe, wrażliwe panie mogą się czuć z takim dodatkowo zwracającym uwagę bukietem nieco niezręcznie…

Dobór bukietu do sukni ślubnej

Do urody, sylwetki i charakteru panny młodej dobrana jest też jej suknia, z którą z kolei powinien korespondować także bukiet. Generalna zasada brzmi tutaj: im bardziej strojna kreacja, tym skromniejsza wiązanka – i odwrotnie. Nowoczesny krój czy ekstrawagancki fason idealnie połączą się z asymetrycznym naręczem, podczas gdy luźny bukiecik z kwiatów polnych nada się raczej do zwiewnej, koronkowej sukienki w stylu romantycznym bądź rustykalnym.

wybór bukietu ślubnego - zdjęcie 2

Polecamy: Bukiety ślubne 2019 – 11 wiązanek, które skradną Wasze serca

Klimat i oprawa całego wesela to zresztą kolejny czynnik, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze bukietu ślubnego. Jeśli dekoracje sali weselnej mają być utrzymane w konkretnych odcieniach, również wiązanka nie powinna odbiegać od wybranej gamy kolorystycznej. Powtarzać się w niej może też barwa szminki, paznokci albo dodatków panny młodej (np. fuksjowej szarfy czy butów).

Wybór bukietu ślubnego a pora roku

Jeśli gatunki umieszczone w bukiecie powracają w elementach takich jak stroiki na stołach, przybranie kościoła, przypinka pana młodego czy kwiaty we włosach druhen i samej panny młodej – warto, by były charakterystyczne dla danego sezonu. Będą nie tylko łatwiej dostępne, ale też w związku z tym znacznie tańsze. Przykładowo, róże w październiku potrafią kosztować nawet cztery razy więcej niż w lipcu. Oczywiście za odpowiednio wysoką cenę wszystko można sprowadzić z zagranicy. Pytanie tylko, w jakich ilościach i czy rzeczywiście się to opłaca.

ZAMÓW SWÓJ BUKIET ŚLUBNY!

wybór bukietu ślubnego - zdjęcie 3

Fachowa pomoc

W wyborze bukietu ślubnego pomóc może doświadczony florysta. Dopasuje jego rozmiar i kształt, uwzględniając wymienione wyżej czynniki, podpowie też, jakie konkretnie kwiaty najlepiej wykorzystać. Projekt i wykonanie idealnej wiązanki ułatwi odpowiednie przygotowanie się do rozmowy z fachowcem. Warto przedstawić mu jak najwięcej szczegółów, takich jak:

  • kolor, krój i zdobienia sukni ślubnej (najlepiej pokazać zdjęcia lub kawałek tkaniny),
  • dodatki (zwłaszcza welon i biżuteria),
  • planowana fryzura, makijaż i ślubny manicure,
  • czas, miejsce i stylistyka ślubu oraz wesela.

Wybór bukietu ślubnego – kwestie techniczne

Na koniec jeszcze kilka bardzo przyziemnych kwestii, o których dobry florysta również nie powinien zapomnieć. Bukiet ślubny nie może być zbyt duży i ciężki ani tym samym niewygodny w noszeniu. Jego elementy muszą być zaś dobrane i ułożone tak, by nie zahaczać o suknię ślubną ani jej nie pobrudzić. Uwaga też na zapach kwiatów, zwłaszcza podczas upału. Musi odpowiadać zarówno pannie młodej, jak i panu młodemu oraz nie być zbyt intensywny. Przepiękne lilie na przykład potrafią dosłownie zemdlić niejedną osobę. Trzeba także za wszelką cenę zapobiec ewentualnej sytuacji, w której bukiet ślubny u któregoś z dwojga nowożeńców wywołuje reakcję alergiczną.

Zobacz także: Wasze bukiety ślubne – galeria pełna inspiracji!

ZAMÓW SWÓJ BUKIET ŚLUBNY!

wybór bukietu ślubnego - zdjęcie 6

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.