W Polsce najwięcej narzeczonych decyduje się na ślub konkordatowy. Dlaczego? Ponieważ to swego rodzaju ślub 2w1, który niesie za sobą zarówno skutki cywilnoprawne, jak i wyznaniowe. Na czym więc polega i jakie warunki trzeba spełnić, żeby go wziąć? Przed Wami ślubny poradnik krok po kroku!
Z tego artykułu dowiecie się:
Zaczynacie przygotowania do ślubu?
Najprościej mówiąc, ślub konkordatowy to połączenie ślubu cywilnego i ślubu kościelnego. Jest to inaczej wyznaniowa forma zawarcia małżeństwa, która polega na wstąpieniu w związek małżeński przez kobietę i mężczyznę, regulowany jednocześnie przez wewnętrzne prawo kościoła lub związku wyznaniowego oraz prawo państwowe. Małżeństwo takie zostaje zawierane w obecności duchownego, który dokonuje ceremonii religijnych oraz składa w urzędzie stanu cywilnego podpisane przez nowożeńców oświadczenie wymagane do sporządzenia aktu małżeństwa.
Ślub konkordatowy
Ciekawostka:
Nupturient to, według prawa rzymskiego, osoba mająca zawrzeć związek małżeński.
Na mocy konkordatu, umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Stolicą Apostolską, która weszła w życie 25 kwietnia 1998 roku, pary mogą zawierać śluby konkordatowe skutkujące małżeństwami wyznaniowymi o jednoczesnej mocy prawnej. Tym samym narzeczeni nie muszą osobno organizować ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego i osobno w kościele, jak to miało miejsce wcześniej. Teraz wystarczy wziąć jeden ślub, żeby był on prawomocny tak w kościele, jak w urzędzie.
Przed Wami wybór sukni ślubnej?
Poznajcie nasz katalog sukni ślubnych >>>
Co ciekawe, mimo że konkordat podpisywany jest między władzą Kościoła katolickiego a konkretnym państwem, w Polsce jego uprawnienia przyznawane są nie tylko katolikom.
Gdzie w Polsce obowiązuje możliwość zawarcia małżeństwa wyznaniowego o mocy cywilnoprawnej:
Samodzielny ślub kościelny nie ma skutków cywilnoprawnych, jedynie religijne. Zawarte podczas takiego obrzędu małżeństwo nie jest ważne w świetle prawa państwowego. Mimo to, większość z nas, na ślub konkordatowy mówi ślub kościelny – rozgraniczając tym samym ślub wyznaniowy i ślub cywilny.
Choć to śluby konkordatowe stanowią gros wszystkich zawieranych małżeństw, dopuszcza się wzięcie samego ślubu kościelnego. Nie ma on skutków cywilnoprawnych, jednak spełnia wymogi prawa kościelnego. Na taki ślub decydują się zazwyczaj osoby, które nie mają rozwodu cywilnego lub cudzoziemcy, którzy nie mają możliwości dopełnienia wszelkich formalności związanych z zawarciem małżeństwa, nie będąc obywatelem kraju, w którym ma się odbyć ślub.
Uwaga: na wyłączny ślub kościelny potrzebna jest zgoda biskupa.
Ślub konkordatowy a kościelny
Samodzielny ślub cywilny ma wyłącznie skutki cywilnoprawne, podczas gdy ślub konkordatowy łączy skutki cywilnoprawne z wyznaniowymi.
Na zawarcie małżeństwa w urzędzie stanu cywilnego decydują się osoby niewierzące lub takie, które w świetle prawa kanonicznego nie mogą przyjąć sakramentu małżeństwa. Mogą to być rozwodnicy, osoby, które nie mają unieważnionego poprzedniego ślubu kościelnego lub takie, które podczas spowiedzi nie otrzymały rozgrzeszenia.
Porównaj: Co to ślub humanistyczny?
Ślub konkordatowy mogą wziąć osoby:
*3 wyjątki, które wymagają zgody sądu:
Nie jesteście pewni, co do wszystkich warunków?
Zapytajcie o radę eksperta Wedding.pl >>>
Aby Wasz ślub konkordatowy spełniał wszystkie warunki cywilnoprawne, musicie udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i przedstawić:
Przygotowania do ślubu konkordatowego
W przypadku obcokrajowców: wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego lub konsula. Jeśli w trakcie wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego, jedno z narzeczonych nie porozumie się z kierownikiem placówki, również wymagana jest obecność tłumacza.
WAŻNE: Do USC udajcie się nie wcześniej niż 6 miesięcy przed wyznaczoną datą ślubu, ponieważ sporządzone tam dokumenty mają termin ważności 6 miesięcy.
Podczas wizyty w USC otrzymacie zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Do wystawienia dokumentu urzędnik będzie potrzebował:
Wszystkie formalności najczęściej realizowane są już w trakcie pierwszej wizyty narzeczonych w USC.
Kolejne etapy przygotowania do ślubu konkordatowego odbywają się już za pośrednictwem kancelarii parafialnej. W kościele będą potrzebne:
Ślub kościelny w innej parafii? Niezbędna: licencja
Aby wziąć ślub kościelny w innej parafii, potrzebny jest dokument będący pozwoleniem na zawarcie sakramentu poza macierzystym kościołem. To sporządzona przez księdza sublicencja lub licencja poświadczająca brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa poza swoją parafią. Dokument może kosztować od 50 do 200 zł.
Niektórzy duchowni będą również wymagać odpisu aktu chrztu i/lub aktu bierzmowania. Warto ustalić listę potrzebnych dokumentów już na pierwszej wizycie, kiedy wybieracie datę ślubu.
Nie zapomnijcie o Waszych świadkach. Na kilka dni / dzień przed ślubem powinniście we czwórkę udać się do kancelarii, aby podpisać akt zawarcia małżeństwa.
Dokumenty do ślubu konkordatowego
W dniu ślubu również czekają na Was formalności. Po obrządku religijnym duchowny zaprosi do kancelarii Was i Waszych świadków. Wszyscy musicie mieć ze sobą dowody tożsamości. Wy podpiszecie zaświadczenie, w którym pojawi się oświadczenie o wstąpieniu w związek małżeński, a Wasi drużbowie potwierdzą pisemnie ten fakt jako naoczni świadkowie.
Eksperci Wedding.pl radzą: przygotowania warto zacząć od poszukiwania miejsca na wesele. Zobaczcie katalogi z najlepszymi salami weselnymi w Polsce.
W Waszym imieniu duchowny przekazuje do Urzędu Stanu Cywilnego niezbędne dokumenty, które są podstawą do rejestracji małżeństwa przez kierownika USC. Udzielający Wam ślubu ma obowiązek dopełnić formalności do 5 dni od zawarcia małżeństwa. Urząd sporządza akt małżeństwa, który potwierdza, że w świetle polskiego prawa jesteście mężem i żoną.
Zadzwońcie do urzędu, aby upewnić się, czy Wasz dokument jest gotowy. Odpis aktu małżeństwa (nie oryginał) możecie odebrać bezpośrednio w USC, listownie, a teraz również poprzez internetowy profil zaufany.
Sprawdźcie, jakie jeszcze formalności czekają Was na “nowej drodze życia” w osobnym poradniku: Wymiana dokumentów po ślubie.
Macie już zawrót głowy od tych wszystkich formalności?
Napiszcie do naszej wedding plannerki i poproście o poradę.
Ślub konkordatowy – opłaty
Koszt ślubu konkordatowego łączy opłaty w urzędzie z wydatkami w kancelarii parafialnej. USC działa na podstawie aktów prawnych jasno określających stawki za konkretne usługi. Z kolei kościół ustala stawki wewnętrznie i kształtuje je dowolnie. Do najważniejszych opłat należą:
Więcej dowiecie się w w artykule “Ile kosztuje ślub kościelny?”, a żeby nie pogubić się w wydatkach i zadaniach, organizujcie swoje wesele z funkcjonalnym planerem ślubnym.
Podsumowując, aby wziąć ślub konkordatowy, musicie:
I gotowe, jesteście mężem i żoną!
Ślub konkordatowy (nowożeńcy w kościele)
Jak o wszystkim nie zapomnieć?
Spisujcie zadania przedślubne w organizerze!
Więcej o ślubie wyznaniowym (inaczej konkordatowym) przeczytacie na serwisie Rzeczpospolitej Polskiej: gov.pl. Instytucją odpowiedzialną za ślub wyznaniowy jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
fot. Shutterstock
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: