Nauki przedmałżeńskie to obowiązkowy punkt na Waszej liście, jeżeli zdecydowaliście się na 💒 ślub kościelny. Dla jednych jest to tylko formalność, którą po prostu trzeba załatwić. Dlatego im szybciej i prościej, tym lepiej.
Z kolei drudzy szukają przede wszystkim wartościowych nauk przedmałżeńskich, poprowadzonych w ciekawy sposób, 🤩 z których mogą wyciągnąć coś dla siebie.
Mimo tego, że obie grupy chcą czegoś zupełnie innego, żadnej nie jest łatwo. Dlaczego?
Po pierwsze dlatego, że nie ma jednego spisu nauk przedmałżeńskich. W związku z tym informacji, takich jak np. gdzie, kiedy i w jakiej formie można zrobić nauki, trzeba szukać w konkretnych parafiach.
Ponadto ciężko znaleźć jakiekolwiek opinie na temat nauk przedmałżeńskich w danym miejscu. Najlepiej sprawdza się tutaj oczywiście “poczta pantoflowa”.
Zbierzmy sobie zatem wszystko na temat nauk przedmałżeńskich i sprawdźmy:
Pamiętajcie jednak, że każda parafia jest inna. Dlatego istotne jest, aby wszystko co dotyczy ślubu kościelnego, mieć konkretnie ustalone z księdzem w Waszej parafii. Musicie mieć to też na uwadze, pytając o rady czy wskazówki osoby, które brały ślub w innym kościele. 🤷♀️
Jeśli coś jest dla Was niejasne lub nie jesteście pewni, najlepiej pytajcie tego, kto ostatecznie podejmuje decyzję – czyli Waszego księdza proboszcza.
A jeśli nie chcesz, aby umknęły Ci pozostałe zadania z harmonogramu, sprawdź nasz kompletny przewodnik: ślub i wesele krok po kroku!
Nie. Nie każda. 🧐
Po pierwsze zdarzają się sytuacje, że tylko jedna osoba z pary musi przejść przez nauki przedmałżeńskie (np. ślub jednostronny czy wcześniej już odbyte nauki).
Z drugiej strony istnieje coś takiego jak “zwolnienie z nauk przedmałżeńskich”.
Teoretycznie mogą z niego skorzystać nowożeńcy, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej chodzili na zajęcia religii i przedstawią proboszczowi odpowiednie zaświadczenie.
Jakie zaświadczenie jest wymagane?
Niekiedy spotkacie się z informacją, że wystarczy 📜 świadectwo szkolne, w którym znajduje się potwierdzenie, że na religię uczęszczaliście. Innym razem, że musicie jednak mieć zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich w ramach religii w szkole.
I tutaj tak naprawdę nie ma jednoznacznej wersji.
Jak w większości kwestii, w przypadku ślubu kościelnego, najlepiej jeśli zgłosicie się do Waszego księdza i ustalicie z nim, czy z takiego zwolnienia możecie skorzystać.
Jeżeli jednak tylko jedno z Was mogłoby skorzystać z takiego zwolnienia, to prawdopodobnie i tak oboje będziecie musieli pójść na nauki przedmałżeńskie. 👫
Im szybciej tym lepiej. Nauki przedmałżeńskie w kościołach są organizowane z różną częstotliwością.
Niektóre parafie organizują nauki przedmałżeńskie raz na 3-4 miesiące, czasami raz na 2 miesiące. Choć w przypadku kursów weekendowych zdarza się, że odbywają się nawet dwa razy w miesiącu.
Musicie jednak pamiętać, że liczba miejsc na każdy kurs jest ⛔️ ograniczona. Dlatego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę.
Może się bowiem okazać, że w danym czasie kurs się jednak nie rozpocznie, zabraknie miejsc, albo Wy nie będziecie mogli akurat pójść, a następne będą już za późno.
Lepiej nie dokładać sobie 😱 stresu na koniec i na spokojnie dopełnić wszystkich formalności w kościele.
Klasyczny kurs nauk przedmałżeńskich trwa między 8 a 10 tygodni. Spotkanie odbywają się wtedy jeden lub dwa razy w tygodniu.
Obecnie jednak oferta nauk przedmałżeńskich jest zdecydowanie bardziej różnorodna. W związku z tym możecie znaleźć wiele opcji “specjalnych”.
Są parafie, które organizują na przykład kursy 4-tygodniowe. Jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się kursy 4-dniowe i weekendowe nauki przedmałżeńskie (2- lub 3-dniowe).
W tej ostatniej opcji musicie jednak przygotować się na to, że spotkania mogą trwać nawet po około 8 godzin. 😵
Często pojawia się również pytanie, czy można zorganizować nauki przedmałżeńskie od ręki. Zdarzają się jednodniowe kursy, choć bardzo rzadko. Przeważnie najkrótsze są opcje weekendowe (ale w związku z tym szybko kończą się na nie miejsca w wielu parafiach!).
Wiem, że są księża, którzy w wyjątkowych sytuacjach udzielają ślubu również bez odbycia nauk przedmałżeńskich, 🤫 natomiast znów – wszystko zależy od parafii, w której bierzecie ślub.
Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie musicie robić nauk przedmałżeńskich w Waszej parafii. Jeżeli interesują Was nauki w konkretnym kościele lub u konkretnego księdza, nie ma problemu żebyście zrobili je gdzieś indziej.
Tak jak wspomniałam, nie ma jednego spisu, dlatego najlepiej o sprawdzone nauki przedmałżeńskie 🙋♀️ popytać wśród znajomych par, które są już po kursie.
Poniżej znajdziecie jednak kilka propozycji, z których możecie skorzystać. Przede wszystkim chętnie wybierane przez Młode Pary są kursy organizowane przez Dominikanów.
Dominikanie organizują kursy przedmałżeńskie w wielu miastach Polski, między innymi w: Warszawie, Krakowie, Rzeszowie, Wrocławiu, Łodzi, Gdańsku, Katowicach i Poznaniu. Ostatnio również w formie kursów online.
Inną możliwością jest odbycie weekendowego kursu u księży Pallotynów w Klasztorze Karczówka w Kielcach. Jeśli jest to daleko od Waszego domu, możecie skorzystać dodatkowo z noclegu w klasztorze. Opłata za kurs jest dobrowolna. Księża Pallotyni organizują również nauki przedmałżeńskie w Warszawie.
Ponadto jeżeli szukacie jednodniowych nauk to możecie sprawdzić parafie w Zagrodnie (woj. dolnośląskie), Chwaszczynie (woj. pomorskie), Żukowie (woj. pomorskie), Chełmnie (woj. kujawsko-pomorskie), Kielcach – Klasztor Karczówka (woj. świętokrzyskie).
Weekendowych opcji jest natomiast zdecydowanie więcej.
Nauki przedmałżeńskie 💻 online są na pewno wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie są w stanie pójść na tradycyjne nauki – np. mieszkają za granicą, czy po prostu nie mają czasu.
Podstawowe pytanie jednak brzmi – czy są one akceptowane i ważne tak samo jak tradycyjne nauki przedmałżeńskie?
To wszystko zależy od księdza w danej parafii. Według twórców nauk przedmałżeńskich online są one akceptowane w większości parafii.
Dla Was najistotniejsze jest jednak, czy Wasz ksiądz proboszcz zaakceptuje takie nauki. Dlatego musicie osobiście go o to zapytać.
Przed spotkaniem warto wydrukować sobie ulotkę informacyjną, którą możecie pokazać. Zawarte w niej są informacje dotyczące tematów poruszanych w ramach lekcji oraz jak wygląda przykładowe 📜 zaświadczenie o odbyciu kursu.
Poza kursem na stronie nauki.pl, Młode Pary obecnie chętnie wybierają również te na stronie: priest.pl.
W zasadzie o nic. 😉 Pytania są istotną częścią protokołu przedślubnego, który spisujecie później z księdzem w ramach indywidualnego spotkania. Ale to ma miejsce, kiedy już wszystkie dokumenty są już gotowe. W tym również zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich.
Nauki przedmałżeńskie mają spełniać rolę 👩🏫 edukacyjną. Dlatego przeważanie mają formę wykładów, dyskusji, ćwiczeń czy testów. Ich celem jest skłonienie Was do zastanowienia się nad pewnymi kwestiami i rozmowy między sobą.
Jakie tematy poruszane w ramach nauk przedmałżeńskich? Oto główne zagadnienia:
Warto też zaznaczyć, że nauki przedmałżeńskie nie muszą odbyć się w całości z księdzem. Bardzo często na spotkania zapraszani są psychologowie, mediatorzy czy po prostu małżeństwa z dłuższym stażem.
Nauki przedmałżeńskie to jedno, ale oprócz tego, obowiązkowo musicie udać się także do poradni życia 👪 rodzinnego.
Zaświadczenie z poradni jest również jednym z dokumentów, który potrzebujecie, aby móc dopełnić wszystkich formalności i spisać protokół przedślubny.
Przeważnie poradnię musicie znaleźć na własną rękę. Dlatego zapisując się na nauki przedmałżeńskie, zróbcie to także od razu w poradni.
Standardowo spotkania w poradni życia rodzinnego są 3️⃣. Choć w niektórych miejscach zdarza się, że zaświadczenie dostaniecie po dwóch, czy nawet po jednym spotkaniu.
Czego dotyczą spotkania w poradni?
Naturalnych metod planowania rodziny. Dlatego możecie spotkać się z zadaniem domowym 🏠 w postaci obserwacji dni cyklu i uzupełniania wykresów, które potem trzeba przedstawić.
Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, jak i zaświadczenie z poradni życia rodzinnego, jest bezterminowe. W związku z tym możecie zrobić je w dowolnym momencie.
Jeśli chcecie zrobić to na spokojnie, nie stresując się czy na pewno zdążycie, to możecie zająć się tym i rok wcześniej. 📆
Nauki przedmałżeńskie przeważnie są bezpłatne. Choć zdarzają się opłaty. Mieszczą się one w przedziale między 50 a 400 zł od pary.
Poradnia życia rodzinnego natomiast jest zazwyczaj płatna. Kosztuje od 50 do 200 zł.
Nauki przedmałżeńskie okryte są raczej złą sławą. Przeważnie, gdy mówi się na ich temat, to jedynie w kategorii “strasznych historii” i dziwnych teorii, które są na nich głoszone. 😤
W związku z tym wiele par podchodzi do nich sceptycznie, a czasami nawet wrogo, nastawiona. Innych z kolei interesuje tylko “papierek”, dlatego kombinują jak to zrobić, żeby się nie narobić i na spotkania w ogóle nie chodzić.
Ale wiecie co?
Spora część tak negatywnie nastawionych par, jest bardzo zaskoczona samym kursem. Pozytywnie zaskoczona! Tym, jak ciekawe mogą być te spotkania.
Wiele par mówi też, że dzięki nim pierwszy raz poruszyli istotne kwestie, o których nigdy wcześniej ze sobą w ogóle nie rozmawiali. 😮
I to jest tak naprawdę istotą tych zajęć.
Więc jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny, a tym samym nauki przedmałżeńskie, które są dla Was obowiązkowe, to spróbujcie chociaż wyciągnąć z nich dla siebie coś pozytywnego.
Nie, nie każdy. 🤭 Istnieje zwolnienie z nauk przedmałżeńskich. Skorzystać z niego mogą nowożeńcy, którzy w ostatniej klasie szkoły średniej chodzili na zajęcia religii i przedstawią proboszczowi odpowiednie 📃 zaświadczenie. Jak dokładnie ma wyglądać to zaświadczenie, to musicie ustalić z księdzem w Waszej parafii. Ponadto ze zwolnienia przeważnie można skorzystać, jeżeli oboje nowożeńców ma takie zaświadczenie (nie dotyczy to ślubu jednostronnego, gdzie i tak na nauki chodzi tylko jedna osoba).
Nauki przedmałżeńskie przeważnie są bezpłatne. Choć zdarzają się opłaty i mieszczą się w przedziale 50 – 250 zł. Dodatkowo, w ramach nauk będziecie musieli też udać się do poradni życia rodzinnego, która przeważnie jest płatna i kosztuje 50 – 100 zł.
Klasyczny kurs nauk przedmałżeńskich trwa między 8 a 10 tygodni. Istnieje jednak wiele krótszych wariantów. Niektóre parafie organizują kursy 4-tygodniowe. Jednak zdecydowanie większą popularnością cieszą się kursy 4-dniowe i weekendowe (2- lub 3-dniowe). Bardzo rzadko, ale zdarzają się nawet kursy jednodniowe.
To wszystko zależy od księdza w danej parafii. Według twórców nauk przedmałżeńskich online są one akceptowane w większości parafii. Dla Was najistotniejsze jest jednak, czy Wasz ksiądz proboszcz zaakceptuje takie nauki. Dlatego musicie osobiście go o to zapytać.
Zaświadczenie o odbyciu nauk przedmałżeńskich, jak i zaświadczenie z poradni życia rodzinnego, jest bezterminowe. W związku z tym możecie zrobić je w dowolnym momencie.
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: