W Polsce nosi się obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni. W niektórych krajach w dniu ślubu nowożeńcy zakładają sobie pierścionki na lewą rękę, ale zawsze jest to czwarty palec. Różne zwyczaje związane są z historią poszczególnych państw, wiarą, ale i starożytnymi wierzeniami.
W artykule dowiecie się:
Obrączki ślubne towarzyszą nam od antyku. Już 6000 lat temu świeżo upieczeni nowożeńcy na znak zawarcia małżeństwa wymieniali się pierścieniami wykonanymi z trzciny lub konopi.
Starożytni powiązali tę biżuterię z ceremonią zaślubin i tak jest do dziś. Obrączki niezmiennie symbolizują te same wartości: miłość, wierność i trwałość. Okrągłe, proste pierścienie, zakładane sobie nawzajem przez małżonków, stają się przypieczętowaniem ślubu. Ponieważ mają być ponadczasowe, zazwyczaj są gładkie i pozbawione ozdobnych kamieni oraz wykonywane ze złota. Czasami skrywa się w ich wnętrzu grawer, który ma dodawać biżuterii bardziej osobistego charakteru.
Obrączkę ślubną charakteryzuje również okrągły kształt. Nieprzypadkowo. W końcu koło, które nie ma ani początku, ani końca, oznacza nieskończoność. W przełożeniu na symbolikę małżeńską ma oznaczać wieczną miłość. Znaczenie ma również to, gdzie i jak nosi się obrączkę. Która dłoń i który palec będzie odpowiedni, by reprezentować Wasze uczucia i stan cywilny?
Na której ręce nosi się obrączkę ślubną? W Polsce: na prawej (fot. Shutterstock)
Jakie pierścienie najpiękniej przypieczętują Wasze uczucie?
W zależności od kraju, obrączki nosi się albo na prawej, albo na lewej dłoni. W Polsce przyjęła się prawa ręka. Europa i świat są w tej kwestii podzielone.
Na prawej ręce nosi się obrączkę ślubną w:
Zdobione obrączki ślubne Złotnik Konarski
Na lewej ręce nosi się obrączkę ślubną w:
Dwukolorowe obrączki ślubne Twój Jubiler
Jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku obrączki noszono na lewej ręce. Po powstaniu styczniowym, wdowy przekładały swoje obrączki z lewej na prawą dłoń. Na znak solidarności i żałoby narodowej, mężatki również zaczęły przekładać obrączki na prawą rękę. Tak zostało do dziś.
Znaczenie odgrywa tu również wiara chrześcijańska, ponieważ w Polsce jej wyznawcy stanowią ponad 90 proc. wszystkich ludzi wierzących. Historia tej religii pozwala przypuszczać, że zwyczaj noszenia obrączek na prawej ręce zapoczątkował sam kościół. Kapłan, recytując werset z przysięgi małżeńskiej: „W imię Ojca, Syna i Ducha Świętego”, kładł obrączki na prawe dłonie narzeczonych. Kiedy mówił „Amen”, panna młoda i pan młody wsuwali sobie pierścionki na czwarte palce prawych dłoni. Dopiero kiedy to uczynili, uznawało się, że małżeństwo jest zawarte.
Ciekawą interpretację zasady noszenia obrączki na prawej dłoni wysuwają także symbole kulturowe. Zgodnie z nimi, na lewej ręce nosi się biżuterię symbolizującą uczucia, a na prawej – przywileje i władzę. Ślub ma podłoże uczuciowe, jednak samo małżeństwo to związek usankcjonowany prawnie, dający współmałżonkom określone przywileje i obowiązki. Stąd przyjęło się, że obrączki ślubne nosi się na prawych dłoniach.
Błyskotki do sukni ślubnej i garnituru, pierścionki zaręczynowe i obrączki – najlepsze firmy jubilerskie w Polsce prezentują swoje kolekcje biżuterii na Wedding.pl. Dobierzcie wymarzoną biżuterię dla siebie >>>
Obrączki ślubne z żółtego i różowego złota Autorska Pracownia Biżuterii Marcin Czop
Jak to jest obecnie? Podczas ślubu kościelnego kapłan już nie kładzie obrączek bezpośrednio na dłonie. Po pierwszej części przysięgi małżeńskiej, kiedy para młoda ślubuje sobie „miłość, wierność i uczciwość małżeńską…”, a ksiądz im błogosławi, następuje przypieczętowanie małżeństwa obrączkami.
Kapłan wypowiada kwestię: „Niech Bóg pobłogosławi te obrączki, które macie sobie wzajemnie nałożyć jako znak miłości i wierności” i święci pierścionki. Następnie zwraca się do pary słowami: „Na znak zawartego małżeństwa nałóżcie sobie obrączki” i podaje parze podstawkę z obrączkami.
Szklane pudełko na obrączki Wedding Art Stationery Sp z o o
Młodzi sami sięgają po pierścienie i kolejno wypowiadają (za kapłanem), jednocześnie nakładając sobie nawzajem obrączki na palec serdeczny prawej dłoni:
Mąż: „[Imię żony], przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Żona: „[Imię męża], przyjmij tę obrączkę, jako znak mojej miłości i wierności. W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Po słowach przysięgi i geście założenia sobie obrączek uważa się, że małżeństwo zostaje zawarte.
Drewniana podstawka na obrączki Ślub i Papier
W przygotowaniach do przysięgi i realizacji innych zadań przedślubnych pomoże Wam weselny planer. Zalogujcie się do organizera i sprawdźcie jego wszystkie funkcje >>>
W zależności od tradycji kraju, małżonkowie noszą obrączki na prawej lub lewej dłoni. Zawsze jednak jest to czwarty palec dłoni, zwany również serdecznym lub obrączkowym. Symbolika tego palca ma zapewnić związkowi małżeńskiemu pomyślność, trwałość i wieczną miłość.
Na którym palcu nosi się obrączkę ślubną? Na palcu serdecznym (fot. Shutterstock)
Zwyczaj noszenia obrączek, jak i sama nazwa czwartego palca dłoni, ma swój początek w starożytnym Egipcie. Wierzono, że właśnie od tego palca prowadzi żyła do serca. Nazwano ją żyłą miłości, a małżonkowie w dniu ślubu zaczęli zakładać obrączki na serdeczny palec. Tradycja utrzymała się do dnia dzisiejszego. W kwestii dłoni nie ma zgody na całym świecie, ale palec, niezależnie od kraju, wiary i historii, zawsze i wszędzie pozostaje ten sam.
W Polsce przyjęły się trzy zwyczaje dotyczące tego, jak nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy po ślubie. W dużej mierze będzie to zależne od preferencji kobiety, chęci wyeksponowania obu pierścieni, rozmiaru biżuterii czy stylistycznego dopasowania.
Po ślubie obrączkę i pierścionek zaręczynowy nosi się:
Pierścionki zaręczynowe Jubiler Wadowice
Uwaga: według zasad savoir-vivre`u, pierścionek zaręczynowy po ślubie należy przełożyć z prawej na lewą dłoń.
Niektóre kobiety po ślubie zamieniają pierścionek zaręczynowy na obrączkę i ten pierwszy trafia na dno szkatułki. Wielka szkoda! Tak ważna biżuteria powinna zdobić kobiece dłonie zdecydowanie częściej niż tylko na rocznice ślubu. Oczywiście nie musimy go nakładać codziennie, ale warto o nim pamiętać nie tylko od wielkiego dzwonu. Mąż będzie się cieszył, że jego starania (i wydatek) nie poszły na marne.
Wskazówka: Jeśli już musisz zdjąć swój pierścionek zaręczynowy, wyeksponuj go w wyjątkowy sposób, np. w specjalnym pudełku. Taka biżuteria zasługuje na szczególne traktowanie!
Aksamitne pudełka na obrączki i pierścionki zaręczynowe Shy Ribbons
Zacznijmy od tego, czy w ogóle jest taka wola. Większość rozwiedzionych osób przestaje nosić obrączki. Wiele małżeństw już na etapie rozpadu związku, jeszcze przed rozwodem, decyduje się na zdjęcie biżuterii ślubnej. Nic w tym dziwnego: jeśli konkretne obrączki stanowią symbol konkretnego małżeństwa, a ulega ono rozpadowi, symbol ten traci swoją ważność.
Jeśli już rozwodnicy decydują się na noszenie obrączek, przekładają je z prawej na lewą dłoń. Większość jednak zdejmuje małżeński pierścionek i chowa na pamiątkę w szkatułce, pozbywa się go (sprzedaje lub przetapia) albo oddaje dziecku, które było owocem tego związku.
Złote obrączki ślubne (fot. Shutterstock)
Obrączka na lewej ręce – co oznacza? W Polsce to zazwyczaj śmierć współmałżonka. Jeśli kobieta lub mężczyzna nadal chce nosić obrączkę jako symbol swoich niezmiennych uczuć do zmarłego męża lub zmarłej żony, a tym samym dać sygnał o zmianie stanu cywilnego, powinna/powinien przełożyć pierścionek z prawej na lewą rękę.
Z Wedding.pl znajdziesz wszystko czego potrzebujesz: