Oczepiny 👰🤵
Tradycja czy nowoczesność? ✌️ 17 POMYSŁÓW zabaw!

oczepiny-pomysły-zabawy

Oczepiny to jeden z bardziej charakterystycznych momentów przyjęcia weselnego, który bez wątpienia powinniście przemyśleć i dobrze zaplanować. Przede wszystkim, według tradycji, w oczepiny Panna Młoda żegna się z panieństwem, a Pan Młody z kawalerstwem. Dlatego też rzucają welonem i muchą, aby wybrać parę, która weźmie ślub jako następna. 💑

Niektórzy rezygnują z oczepin, bo uważają je za przeżytek. Jednak wciąż wiele Par Młodych nie wyobraża sobie bez nich wesela. Oczepiny to nie tylko wieloletnia tradycja – potrafią być również niezłą zabawą!

Nawet jeśli macie niemiłe wspomnienia związane z oczepinami, to pamiętajcie, że wybór zabaw należy do Was. Możecie zorganizować oczepiny z klasą tak, aby nikt nie czuł się niestosownie 😬 albo po prostu z nich zrezygnować. W końcu to Wasz wybór!

Jeśli 🧐 szukacie:

  • propozycji zabaw na oczepiny,
  • a może ciekawi Was, skąd pochodzi słowo „oczepiny”
  • i jak dawniej wyglądały oczepiny
  • lub szukacie alternatywy dla tradycyjnego rzucania welonu i muchy,

to ten artykuł jest dla Was!

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z organizacją ślubu oraz wesela i nie wiesz, na co zwrócić szczególną uwagę, a czym zdecydowanie nie przejmować się, to koniecznie zajrzyj do naszego przewodnika KROK PO KROKU: organizacja ślubu i wesela!

rzucanie bukietem panna młoda
Fot. Kwiecień Plecień Studio

Czym są oczepiny?

Oczepiny to długoletnia tradycja słowiańska, która na dobre zagościła na polskich weselach. Choć czasy się zmieniają, ⏳ a z nimi wiele tradycji odchodzi w zapomnienie, to oczepiny nadal są kontynuowane na weselach. Czym są oczepiny? 👇

Oczepiny to dawny słowiański obrzęd weselny, który odbywał się o północy. Podczas oczepin 👰 Panna Młoda przechodziła ze stanu panieństwa w stan zamężny.

Pewnie każda z Was kojarzy, czym są i jak wyglądają oczepiny, ale czy wiecie skąd pochodzi ich nazwa?

Sama nazwa „oczepiny” pochodzi od czepca, czyli nakrycia głowy, które nosiły mężatki. Wcześniej, gdy jeszcze były pannami, ich głowy ozdabiały panieńskie wianki. 🌺 Zmiana wianka na czepiec symbolizowała zmianę stanu cywilnego.

zabawa na weselu goście
Fot. Anna Galert Fotografia

Oczepiny kiedyś a dziś

Oczywiście z biegiem lat oczepiny zmieniły swoją formę. Ciężko zachować tradycję w niezmiennej postaci, gdy dookoła cały świat 🌎 ulega zmianie. Jednak najważniejsze elementy oczepin nadal są utrwalane i nic nie wskazuje na to, aby przyszłe pokolenie nie kontynuowało tradycji.

Jesteście ciekawe, jak dawniej wyglądały oczepiny? 🤔

Przede wszystkim oczepiny dotyczyły jedynie kobiet. O północy druhny prowadziły Pannę Młodą do pobliskiej izby, aby zdjąć jej panieński wianek i obciąć warkocz albo chociaż ✂️ skrócić włosy. Starsze kobiety, które były już zamężne, zakładały Pannie Młodej czepiec. W tym momencie Panna Młoda symbolicznie przechodziła ze stanu panieństwa w stan zamężny. 💍

A co z zabawami? Oczepiny nie były wyłącznie oficjalnym obrzędem. Towarzyszyły im również zabawy o charakterze rytualnym.

panna młoda rustykalna wianek warkocz

W trakcie jednej z nich Panna Młoda uciekała wokół stołu przed zamężnymi kobietami, które chciały ją oczepić, a w innej świeżo upieczona mężatka udawała, że depcze 👡 czepek.

Obecnie oczepiny wyglądają zupełnie inaczej. Co prawda nadal pozostał element pożegnania z panieństwem i kawalerstwem, co symbolizuje rzucanie welonem 👰 i muchą, ale oczepiny to głównie zabawy i tort 🍰 weselny. A co najważniejsze, obecnie oczepiny dotyczą również mężczyzn.

Ponadto całkowicie zmieniły się zabawy na oczepiny. Oprócz zabaw dla Pary Młodej, odbywają się również liczne konkursy dla gości weselnych, w których zazwyczaj można wygrać butelkę wódki weselnej.

Współcześnie oczepiny są kontynuowane nie tyle jako ważna tradycja, ile zabawa weselna. 🤩 Dawniej oczepiny były ważnym obrzędem, który uświadamiał Pannie Młodej zmianę, jaka dokonała się w jej życiu. Dlatego większość ówczesnych przyśpiewek 🎶 na oczepiny wcale nie była wesoła.

oczepiny pomysły na zabawy
Fot. Heest Events

Zabawa na oczepiny – 17 pomysłów

Skoro już wiecie, czym są oczepiny, skąd pochodzi ich nazwa i jak się zmieniły na przestrzeni lat, to przyszedł czas, aby omówić najważniejsze 🤩 zabawy na oczepiny.

Przede wszystkim propozycji zabaw na oczepiny jest bardzo wiele. Jedne należą do klasyków zabaw weselnych, a inne niekoniecznie. Jednak jeśli chcecie uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i żenujących zabaw w trakcie oczepin, to koniecznie ustalcie wcześniej z zespołem lub djem 📝 listę zabaw i konkursów na Wasze wesele.

Oczywiście jeśli chcecie, to możecie zrezygnować z oczepin na Waszym weselu. Jednak pamiętajcie, że oczepiny to nie tylko zabawy związane z piciem alkoholu na czas. Można je zorganizować z klasą, wybierając jedynie przyjemne zabawy. W ten sposób zadbacie o to, aby żaden z gości nie poczuł się niezręcznie. 🤡

Jeśli szukacie inspiracji na zabawy na oczepiny, to poniżej na pewno znajdziecie coś dla siebie! ⬇️ Wybierajcie, a później bawcie się do białego rana!

zabawa weselna dj
Fot. DJ nova-Q

1. Welon

Zacznijmy od podstawowych zabaw na oczepiny, które są jednocześnie tradycją. Jedna z nich to rzucanie welonu przez 👰 Pannę Młodą. Zazwyczaj ta zabawa rozpoczyna oczepiny.

Pewnie nieraz miałyście okazję wziąć udział w zabawie, a może nawet udało Wam się złapać welon i zostać nową Panną Młodą na oczepiny. 🎉

Klasyczny wariant zabawy polega na utworzeniu kółka ze wszystkich panien obecnych na weselu. W środku koła siedzi Panna Młoda z zakrytymi oczami. Uczestniczki 💃 tańczą wokół Panny Młodej, która w pewnym momencie rzuca welon za siebie. Zazwyczaj to wodzirej daje znak, kiedy powinna rzucić welon, ale niekoniecznie.

Oczywiście panna, która złapie welon w oczepiny, wyjdzie za mąż jako następna! 💍

rzucanie welonem oczepiny
Fot. DJ SHOWTIME

2. Mucha

Jeśli panie łapią welon, to panowie 🏹 polują na muchę!

Zasady są niemalże identyczne. Tyle, że pierwszeństwo ma Panna Młoda, która na początku rzuca welon. Po niej przychodzi kolej na 🤵 Pana Młodego. Rzuca muchę, aby symbolicznie pożegnać się ze stanem kawalerskim oraz wybrać nowego Pana Młodego.

Zazwyczaj welon i muchę łapią pary. Dlaczego? Wodzireje lubią niekiedy przygotowywać dla nich specjalne zabawy, które bywają niezręczna dla kompletnie obcych sobie osób. 👇

mucha pan młody

3. Zabawa na oczepiny dla nowej Pary Młodej

Jeśli została już wybrana nowa Para Młoda, to czas na kolejną zabawę na oczepiny, tym razem wyłącznie dla nowej Pary Młodej. 💑

Przede wszystkim zadbajcie o to, aby zabawa nie była niesmaczna i nie wywołała 😨 zażenowania zarówno wśród nowej Pary Młodej, jak i gości. Najlepiej wybierzcie z wodzirejem lub zespołem konkretną zabawę na oczepiny.

Może to być po prostu taniec nowej Młodej Pary lub zabawne deklaracje dotyczące ślubu. Na pewno zabawa powinna być luźna i nie zmuszać do niczego.

4. Wstążki dla panien

Jeśli szukacie alternatywy dla tradycyjnego rzucania welonem, to mamy dla Was świetną propozycję na oczepiny, której finał z pewnością jest bardziej losowy niż w przypadku łapania welonu. Chcecie poznać szczegóły? 💡

Do bukietu 💐 Panny Młodej należy przywiązać długie wstążki tak, aby każda panna mogła swobodnie chwycić jedną z nich. Panna Młoda stoi na środku, trzymając bukiet ze wstążkami, a panny uczestniczące w zabawie tworzą okrąg wokół niej. Każda z nich trzyma w dłoni wstążkę i tańczy dookoła Panny Młodej.

Panna Młoda powinna mieć zawiązane oczy, aby losowo odcinać wstążki od bukietu. Kobieta, której wstążka pozostanie nienaruszona, wyjdzie za mąż 👰 jako następna!

Fot. Michał Kwiatkowski, Fragment Studio

5. Pudełko z niespodzianką

Rzucanie muchy wydaje się Wam staromodne? Również dla panów mamy ciekawą alternatywę!

Na oczepiny należy przygotować kilka lub kilkanaście (w zależności od liczby uczestników zabawy) takich samych pudełek. W jednym z nich zostanie ukryty atrybut 🤵 Pana Młodego.

W trakcie grania muzyki panowie przekazują sobie pudełka z rąk do rąk. A gdy muzyka ucichnie… sprawdzamy, co jest w środku! 😎 Mężczyzna, który trzyma pudełko z muchą, ożeni się jako następny!

6. Płatne tańce na oczepiny

A gdy już przyjdzie czas na oczepiny, to nie może zabraknąć 💸 płatnych tańców z Parą Młodą!

Oczywiście pieniądze są zbierane na szczytny cel, czyli na wózek dla przyszłego potomstwa świeżo upieczonych małżonków. Dlatego też sposób zbierania pieniędzy jest nieprzeciętny. Jeśli jeszcze nie słyszeliście o płatnych tańcach na oczepiny, to już tłumaczymy, jak to wygląda.

panna młoda taniec goście
Fot. Czułe Kadry

Każdy ze świadków siedzi na krześle bujając miniaturowy wózek dla dziecka (a raczej dla lalek). Jeśli gość weselny chce zatańczyć z Panną Młodą, to wrzuca pieniądze do wózka świadkowej, a jeśli wybiera się do Pana Młodego, to wtedy pieniążki lądują w wózku świadka. Same tańce to odbijane, 💃🕺 które zazwyczaj trwają tylko chwilę.

Co najważniejsze, honorowane są tylko banknoty, najlepiej o jak najwyższym nominale! 😅

Jeśli jeszcze nie wybraliście pierwszego tańca na ślub, nie wiecie do jakiej piosenki zatańczyć, a może zastanawiacie się, jak wyglądają lekcje tańca, to koniecznie zajrzyjcie do naszego artykułu o pierwszym tańcu: garść porad i 93 piosenki na pierwszy taniec!

7. Test zgodności małżeńskiej

To kolejna bardzo znana zabawa na oczepiny dla świeżo upieczonych małżonków. Na czym polega? ⬇️

Państwo Młodzi siadają na środku sali odwróceni do siebie plecami. Każde z nich dostaje dwustronną tabliczkę z napisami „ON” i „ONA” (opcjonalnie mogą być to buty Panny Młodej i Pana Młodego czy balony o określonym kolorze). W ten sposób odpowiadają na pytania wodzireja, a co najzabawniejsze, sami 🙈 nie widzą odpowiedzi drugiej połówki.

Pytania zazwyczaj odnoszą się do ich zapoznania lub codziennego życia. Mogą dotyczyć tego, kto pocałował pierwszy, kto pierwszy zaprosił na randkę lub kto będzie gotował obiad w niedzielę. Bez wątpienia lista pytań ❓ jest bardzo obszerna, a każdy wodzirej dysponuje swoją własną.

Fot. Perfect Melody, Adriana Jaworska Fotografia, Creative Studio

8. Sto lat 💯

To jedna z najbardziej znanych zabaw na oczepiny, która angażuje wszystkich weselników i Parę Młodą! A na czym polega słynne sto lat?

Goście weselni dzielą się na dwie drużyny – drużynę Panny Młodej, do której należą wyłącznie kobiety oraz męską drużynę Pana Młodego. Państwo Młodzi wcielają się w rolę dyrygentów swoich zespołów, które kolejno 🎤 wyśpiewują „Sto lat” Młodej Parze. Kto wygra?

Zabawę na oczepiny wygrywa drużyna, która głośniej zaśpiewa. 🔊 Uwaga, zdarte gardło gwarantowane!

zabawa oczepiny sto lat
Fot. Manufaktura Imprez

9. Chłopiec czy dziewczynka?

Jeśli planujecie w przyszłości dzieci i chcecie poznać ich płeć poprzez 🔮 wróżby oczepinowe, to ta zabawa jest dla Was!

Bez wątpienia ta zabawa na oczepiny nie jest tak znana, jak poprzednie, a część z Was pewnie nigdy o niej nie słyszała. 👂

Zabawa dotyczy Państwa Młodych, którzy siedzą odwróceni do siebie plecami. Na znak wodzireja lub gdy przestanie grać muzyka Para Młoda odwraca się do siebie. Jeśli odwrócą się w tę samą stronę, to będą mieli chłopca, a jak w różne, to na świat przyjdzie dziewczynka. 👧 Zabawa ponawiana jest tyle razy, ile dzieci chcą mieć Państwo Młodzi.

10. Tańce pokoleniowe

W zabawie na oczepiny biorą udział 3 pary ze starszego pokolenia i 3 z młodszego. Najważniejszą rolę w konkursie odgrywa muzyka! 🎼 Młodzi tańczą do piosenek z dawnych lat, a starsi do muzyki współczesnej.

Koniecznie sprawdźcie, kto poradzi sobie lepiej w zabawie międzypokoleniowej na Waszym weselu!

Jeśli szukasz zabaw na wesele, ale koniecznie muszą to być zabawy, które nie przyprawią gości o ciarki wstydu i zażenowanie, to sprawdź 15 zabaw weselnych z KLASĄ!

tańce zabawa weselna
Fot. Dj & konferansjer Adam Nowak

11. Quiz wiedzy o Nowożeńcach

Jeśli szukacie ciekawej zabawy na oczepiny, to quiz wiedzy o Nowożeńcach będzie strzałem w dziesiątkę!

Do zabawy wybierane są dwie drużyny pięcioosobowe. Przede wszystkim liczy się refleks i wiedza. 🧠 Drużyna, która zgłosi się szybciej, odpowiada jako pierwsza. Pytania dotyczą głównie Państwa Młodych, ale nie jest to warunek konieczny.

W quizie mogą znaleźć się również inne pytania niezwiązane z Nowożeńcami. Ważne, żeby było ciekawie! 🤓

quiz wiedzy zabawa oczepiny
Fot. DJ Irek

12. Śpiew z cytrynką 🍋

To zabawa na oczepiny tylko dla odważnych weselników!

Jeśli na Waszej liście gości weselnych znalazły się osoby, które lubią popisać się brawurą, to śmiało możecie wybrać tę zabawę na oczepiny. Dlaczego?

Zabawa polega na włożeniu do ust plasterków cytryny i zaśpiewaniu fragmentu wybranej piosenki. Pomimo tego, że kwaśny owoc utrudnia zadanie do granic możliwości, to jednak najwytrwalszym udaje się wydobyć pewne dźwięki. 🤣

Organizujesz wesele i nie wiesz, jaką muzykę wybrać, aby zarówno starsi, jak i młodsi goście bawili się przednio? A może szukasz konkretnych hitów, które rozkręcą każde wesele? Koniecznie sprawdź nasz artykuł o największych weselnych hitach ostatnich lat!

13. Jezioro Łabędzie 🦢

Jeśli szukacie zabawy z cyklu „oczepiny dla odważnych” to mamy dla Was idealny konkurs!

Zabawa skierowana jest wyłącznie do panów z dystansem do siebie, którzy czasami lubią się powygłupiać. 🤪 Panowie podczas konkursu wkładają na swoje ubrania szerokie spódniczki rodem z baletu, a na głowę opaskę z kwiatkiem. Tak wystrojeni tańczą w rytm „Jeziora Łabędziego” Czajkowskiego.

Kto zostanie królem parkietu? 👑 O wygranej 🏆 decydują Państwo Młodzi ze wsparciem gości weselnych.

jezioro łabędzie zabawa weselna
Fot. DJ LONE STAR

14. Krzesełka

Szukacie zabawy na oczepiny dla najmłodszych gości? 👧 Zabawa z krzesełkami idealnie sprawdzi się zarówno jako konkurs dla dorosłych, jak i dla dzieci.

Zabawa polega na ustawieniu krzesełek w kształcie okręgu. Krzesła skierowane są siedzeniem do zewnątrz i musi ich być o jedno mniej niż uczestników zabawy.

Zabawa na oczepiny rozpoczyna się wraz z muzyką, 🎶 wtedy uczestnicy tańczą wokół okręgu utworzonego z krzeseł. Gdy muzyka ucichnie, muszą jak najszybciej zająć wolne miejsce. Oczywiście jednego krzesełka brakuje, dlatego osoba, której nie uda się zająć miejsca, odpada z gry. I tak wygląda każda runda, aż do momentu wyłonienia zwycięzcy.

Jeśli szukacie atrakcji weselnych dla najmłodszych, a nie wiecie, co wybrać lub potrzebujecie inspiracji na zabawy dla dzieci, to sprawdźcie 21 pomysłów na zabawy dla najmłodszych!

15. Kalambury na oczepiny

Kalambury to jedna z tych zabaw, które sprawdzą się zawsze i wszędzie, również na weselu!

Do zabawy można wybrać pary lub stworzyć dwie drużyny, wybór należy do Was. Możecie zorganizować tradycyjne kalambury 🙉 lub nieco rozbudować zabawę. Co powiecie na kalambury podczas tańca? Zabawa będzie znacznie utrudniona, gdy trzeba coś zaprezentować jednocześnie tańcząc.

W końcu to wesele, więc dajcie się ponieść tanecznemu szaleństwu! 🤩

zabawa weselna kalambury
Fot. Krzysztof Michaluk

16. Taniec na gazecie

Szukacie konkursu tanecznego na oczepiny? Mamy dla Was propozycję w niezwykłym wydaniu! Co powiecie na gości tańczących na 📰 gazecie?

W konkursie biorą udział wyłącznie pary. Każda z nich dostaje dużą kartkę gazety, na której musi tańczyć. Jeśli 🦵 noga tańczących znajdzie się poza gazetą, to niestety para odpada. W każdej rundzie gazeta jest pomniejszana, więc zadanie wcale nie jest takie łatwe! 🤡

17. Sztafeta na oczepiny

Choć nie chodzi tu o sztafetę 🏅 olimpijską, to rywalizacja jest zbliżona!

Do zabawy wybierane są dwie pięcioosobowe drużyny – jedna z rodziny i przyjaciół Panny Młodej, a druga od Pana Młodego. Drużyny siadają w równoległych rzędach.

Sztafetę rozpoczynają osoby siedzące jako pierwsze. Wykonują swoje zadanie jak najszybciej, po czym 🤚 klepią w ramię osobę, która siedzi za nimi, kolejni uczestnicy robią to samo, aż do zakończenia sztafety.

Drużyny jednocześnie wykonują szereg zadań, do których należy zjedzenie banana 🍌 lub kawałka ciasta, nadmuchanie 🎈 balona, wypicie kieliszka wódki lub szklanki wody, zaśpiewanie piosenki, przyniesienie jakiegoś fantu ze stołu itd.

Wygrywa drużyna, która szybciej wykona wszystkie zadania.

Organizujesz wesele i szukasz atrakcji, które zaskoczą gości i sprawią, że na długo zapamiętają Wasze wesele? A może chcesz, aby ta noc była jeszcze bardziej niezwykła? Koniecznie sprawdź 61 sposobów na NIEZAPOMNIANE wesele!

sztafeta zabawa oczepiny
Fot. Dj & konferansjer Adam Nowak

👑 Podsumowanie, czyli oczepiny w pytaniach i odpowiedziach 👑

Skąd pochodzi nazwa „oczepiny”? 🤔

Nazwa „oczepiny” pochodzi od czepca, czyli dawnego nakrycia głowy, które było przeznaczone dla mężatek. W oczepiny Panna Młoda musiała pożegnać panieński wianek, bo po ślubie założy już tylko czepiec.

Jak dawniej wyglądały oczepiny?

Przede wszystkim dawniej oczepiny dotyczyły jedynie Panny Młodej, która zmieniała nakrycie głowy z wianka panieńskiego na czepiec, co symbolizowało zmianę stanu cywilnego. Poza tym nie było tylu zabaw 🎉 na oczepiny, ile mamy obecnie.

Jakie zabawy na oczepiny wybrać?

Z pewnością wybierzcie takie zabawy na oczepiny, które spodobają się zarówno Wam, jak i weselnikom. Lepiej bądźcie ostrożni z zabawami, które mogą wywołać zakłopotanie u gości. Warto zostać przy neutralnych zabawach i konkursach na oczepiny, aby zyskać gwarancję bezpieczeństwa. 😃

Czego nie może zabraknąć na oczepinach?

Z pewnością powinniście rzucić 👰 welonem i muchą lub wybrać alternatywną wersję tej zabawy, ponieważ warto kontynuować tradycję. Co do reszty zabaw na oczepiny, to wybór należy do Was! W końcu to Wasze wesele i Wam ma się podobać! 😍