Suknie ślubne - ceny 2021 💸 w salonie, wypożyczalni i u projektanta

Suknie ślubne – ceny 2021
W salonie, wypożyczalni i u projektanta

Ewelina Dac
Suknie ślubne ceny

Czy suknia ślubna naprawdę musi TYLE kosztować?
Czy warto inwestować tysiące złotych w kreację, którą założymy RAZ W ŻYCIU?

Założę się, że jako przyszła panna młoda, zadałaś już sobie te pytania. Ceny sukien ślubnych są niemałe, więc nic dziwnego, że budzą tyle emocji. Na jaki wydatek trzeba się przygotować w 2021 roku, od czego zależy konkretna cena i jak zaoszczędzić – jeśli w ogóle to możliwe? Mówi się, że dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają…? Trudno, ja dla Ciebie zrobię wyjątek!

W tym artykule sprawdzisz:

 • Jakie budżety na suknie ślubne mają polskie panny młode?
 • Ile kosztuje suknia ślubna w zależności od miejsca, w którym ją zamówisz?
 • Od czego zależy cena sukni ślubnej?
 • Czy tania suknia ślubna to dobry pomysł?
 • Na co zwrócić uwagę podczas zakupu sukni ślubnej?
 • Ile trzeba wydać na dodatki do sukni ślubnej?

Budżet na suknię ślubną

Jaki budżet na suknię ślubną mają polskie panny młode w 2021 roku? Aby to sprawdzić, przeprowadziłam ankiety wśród Czytelniczek Wedding.pl. Sprawdźmy razem, co napisały na grupie „Panny Młode – organizacja ślubu i wesela” i Instagramie @wedding.pl!

Jaki budżet na suknię ślubną przewidują panny młode?

Maksymalna kwota, jaką panny młode planują przeznaczyć na suknię ślubną, to 4045 zł. Ponad 11 proc. osób wskazało budżet do 2000 zł, natomiast trzy razy więcej dziewczyn (ponad 34 proc.) jest w stanie wydać 5000 zł i więcej na kreację marzeń.

Cena sukni ślubnej – oczekiwania a rzeczywistość

Planowany budżet to czasami jedno, a faktyczny wydatek drugie. Jak się miała szacowana kwota do rzeczywistej sumy, która pojawiła się na rachunkach panien młodych Wedding.pl?

Jest niemal pół na pól jeśli chodzi o przekroczenie budżetu. 53 proc. dziewczyn wydało mniej niż wstępnie zakładało, czasami prawie o połowę. Z kolei 47 proc. narzeczonych zdecydowało się przekroczyć budżet i to niejednokrotnie o znaczną sumę. Przykładowo, jedna z panien młodych zapłaciła za suknię 5700 zł, a planowała wydać 3500 zł.

budżet polskich panien młodych na suknię ślubną

Jak zaplanować budżet na suknię ślubną?

Nie zawsze nasze wstępne założenia pokrywają się z końcowym wydatkiem. Nic dziwnego: trudno oszacować budżet nie znając aktualnych stawek rynkowych oraz przypuszczalnych cen za materiały i wykończenia, które nam się podobają. Czy to oznacza, że lepiej nie określać budżetu na suknię ślubną? NIE! Zdecydowanie powinnaś założyć sobie kwotę, którą jesteś w stanie wydać na suknię, biorąc pod uwagę wszystkie inne wydatki związane ze ślubem i weselem.

Czy wiesz, że…
w przygotowaniu idealnego budżetu ślubnego pomoże Ci doświadczona wedding plannerka?

Warto oszacować 2 kwoty:

 1. ile chciałabyś (plus minus) wydać na suknię ślubną
  +
 2. ile maksymalnie możesz wydać na suknię ślubną.

Druga kwota powinna być dla Ciebie granicą nie do przejścia. Chyba, że po cichu liczysz, że jeśli zakochasz się w za drogiej kreacji, różnicę dopłaci kochany tatuś albo masz z tyłu głowy myśl, że jesteś w stanie za TĄ JEDYNA zapłacić więcej z własnych oszczędności. Radzimy jednak tego nie robić. Lepiej nie stawiać rodziców w niezręcznej sytuacji, a swojego konta nie spłukiwać do zera. Wiem, wiem… To jednak rozsądna teoria. Jak jest w praktyce?

Oczywiście, nie powinnaś się zbytnio przejmować, jeśli przekroczysz zakładany na początku budżet o 10-15 proc. Jeśli suknia ślubna marzeń okaże się odrobinę droższa niż zakładałaś – warto troszkę dopłacić, żeby czuć się tego dnia naprawdę wyjątkowo. Jak pokazują doświadczenia panien młodych Wedding.pl, to się dość często zdarza, a wydanie kilkaset złotych więcej nie powinno zrujnować Twojego budżetu ślubnego.

Czerwona lampka powinna Ci się zapalić, jeśli zakładana na początku kwota przekracza 30 proc. O ile przy 2000 złotych, 600 zł więcej może nie robi wrażenia, to przy 5000 zł, 1500 zł ekstra to już konkretna suma, którą możesz przeznaczyć na tort weselny dla 100 osób lub ubrać od stóp do głów swojego narzeczonego.

Podpowiedź: Strój panny młodej stanowi średnio 10-15 proc. całego budżetu ślubnego. Określając kwotę na swoją suknię, staraj się tego poziomu nie przekraczać. Stwórz swój budżetownik i kontroluj wydatki.

suknia ślubna jaki budżet

 

Suknie ślubne 2021 – ceny

Ceny sukni ślubnych zależne są od wielu aspektów, o czym szerzej w osobnym akapicie. Teraz skupimy się na miejscach, w których można zamówić kreację oraz porównajmy ceny nowych i używanych modeli.

Ile kosztuje suknia ślubna w salonie?

Salony sukien ślubnych to w większości butiki oferujące kreacje od różnych marek. Na wieszakach można tu znaleźć modele od polskich producentów, ale również kreacje projektantów zagranicznych. Im większe miasto, bardziej ekskluzywny salon, portfolio bogatsze w topowe marki, tym ceny wyższe.

Panny młode często wybierają na poszukiwania tej jedynej kreacji właśnie salony ze względu na duży wybór, światowe marki, profesjonalne usługi oraz możliwość skomponowania całej stylizacji w jednym miejscu. Należy jednak wziąć pod uwagę, że takie elementy, jak atrakcyjna lokalizacja, luksusowy wystrój, obecność doświadczonych specjalistów, szampan podczas wizyty i inne udogodnienia są wliczane w ostateczną cenę sukni – choć oczywiście tych pozycji nie zobaczysz na końcowym rachunku do zapłaty.

polecane salony ślubne

Salon ślubny Anna Kara: Warszawa, Kraków

Salony ślubne Wedding.pl proponują w 2021 roku bardzo zróżnicowane stawki, dzięki czemu każda panna młoda znajdzie suknię w interesującej ją cenie. Oferty zaczynają się już od 800 zł, a najdroższe modele oscylują wokół kwoty 15 000 zł. Średnia cena sukni ślubnej w salonie w 2021 roku to 4200 zł, czyli jedynie 155 zł powyżej planowanego przez panny młode budżetu.

Należy wziąć pod uwagę, że ceny sukni są w takich miejscach są kształtowane dość elastycznie, ponieważ w większości to od właściciela salonu zależy, jaką marżę narzuci na swój produkt. Chyba, że ma umowę z partnerem, że cena w salonie nie może różni się od ceny katalogowej lub ma się mieścić w wyznaczonych widełkach. Warto więc pytać o rabat lub czekać na wyprzedaże, o których więcej za chwilę.

najlepsze salony sukien ślubnych

 

Ile kosztuje suknia ślubna od projektanta?

Projektantów można podzielić na tych, którzy zajmują się modą ślubną na cały etat i na tych, którzy w ramach rozwoju swojej marki zdecydowali się powiększyć swoje portfolio również o linię ślubną. Czy ta kategoryzacja ma wpływ na cenę? Może mieć, ale w tym przypadku najbardziej liczy się rozpoznawalność projektanta (i jego klientek!), jego dorobek i charakterystyka samej kolekcji.

Wydaje się, że suknia ślubna od projektanta jest droższa od tej salonu. Średnie stawki to potwierdzają, ale wcale nie musi tak być – jeśli zdecydujesz się na młodego projektanta. U początkujących twórców za prostą suknię ślubną można już zapłacić 2000 zł.

Z kolei kreatorzy z wybitnym dorobkiem i gwiazdorską klientelą mogą sobie liczyć za suknie swojego projektu 10 000 zł i więcej. Przykładowo, bogate luksusowe kreacje szyte w duchu haute couture z atelier Sylwii Romaniuk mogą kosztować nawet 25 000 zł.

suknia ślubna od projektanta - cena

Suknia ślubna projektu Sylwii Romaniuk

Jaka jest średnia cena sukni ślubnej od projektanta? W 2021 roku twórcy sukni ślubnych na Wedding.pl podają średnie ceny oscylujące wokół 6200 zł. Nie trzeba jednak daleko szukać, żeby znaleźć wysokiej jakości kreację od projektanta w niższej cenie. Przykładem jest Agata Wojtkiewicz, która projektuje suknie minimalistyczne i ekskluzywne jednocześnie dla nowoczesnych panien młodych.

Najtańszy model w atelier Agaty kosztuje 3500 zł. – Be COSMO to nasza flagowa slip dress – mówi projektantka. Sukienka minimalistyczna, bez dodatków. Choć wydaje się bardzo prosta, to również i ona wymaga mistrzowskiego dopasowania do sylwetki, ponieważ minimalistyczne formy nie wybaczają żadnych błędów.

tania suknia ślubna od projektanta

Suknia ślubna be COSMO, 3500 zł (Agata Wojtkiewicz)

Cenową przeciwwagą dla be COSMO jest be SPECTACULAR (nazwa nieprzypadkowa!), za którą trzeba zapłacić 5900 zł. – Cena wynika z zastosowania ponad 10 m jedwabiu na spódnicę sukni oraz dodatków pod postacią taśm dartego jedwabiu z przejrzystymi cekinami – wyjaśnia Agata Wojtkiewicz.

suknia ślubna szyta na miarę od projektanta

Suknia ślubna be SPECTACULAR, 5900 zł (Agata Wojtkiewicz)

 

Ile kosztuje suknia ślubna u krawcowej?

Dużą oszczędnością może być zlecenie jej uszycia krawcowej. Warto jednak pamiętać, że uszycie sukni ślubnej to prawdziwe wyzwanie, z którym poradzą sobie wyłącznie wybitne specjalistki. Chyba, że myślicie o bardzo prostej sukience o nieskomplikowanej konstrukcji.

Trzeba też wziąć pod uwagę, że usługi krawcowych są wyceniane bardzo różnie. Stawki zależne są od cen rynkowych w danym regionie, czasu pracy, poziomu skomplikowania sukienki czy popularności fachowca. Kluczowe jest również to, czy krawcowa ma wykonać gotowy projekt, czy wesprzeć pannę młodą w stworzeniu sukni od zera.

Stawki krawcowych zaczynają się od 400 zł (przy prostych modelach sukni ślubnych), a mogą kończyć nawet na 1500 zł (w przypadku czasochłonnych i pracochłonnych projektach). Do kosztu uszycia sukni należy doliczyć cenę materiału i dodatków.

Zainspiruj się pannami młodymi Wedding.pl:
Nasza zdolna Panna Młoda Angelika zamierza uszyć sobie suknię samodzielnie. Za materiały zapłaciła 300-400 zł. Edyta na suknię ślubną szytą u krawcowej przeznaczyła 1600 zł, ale już Klaudia wydała 2500 zł. Nie zawsze więc wychodzi taniej, ale jeśli marzycie o własnym projekcie, to może być jedna z opcji.

Pamiętaj: Idź tylko do zaufanej krawcowej! Zanim powierzysz konkretnemu zakładowi krawieckiemu uszycie swojej sukni ślubnej, zamów tam wcześniej mniej skomplikowany projekt, np. sukienkę okazjonalną lub skontaktuj się z byłymi klientkami danej krawcowej. Tylko w ten sposób będziesz przekonana, że efekt końcowy spełni Twoje oczekiwania.

 

Ile kosztuje suknia ślubna szyta na miarę?

Czy wiesz, że suknia szyta na miarę a indywidualny projekt to dwie różne rzeczy? Pierwszą opcję oferują niemal wszystkie salony ślubne, które dają klientkom możliwość dopasowania wybranego modelu do sylwetki, z ewentualnymi drobnymi poprawkami krawieckimi w celach lepszej personalizacji.

Uwaga: W atelier projektanta należy uważać z pytaniem o zmiany w wybranym modelu sukni. Może to obrazić jej autora, który uznał swoje dzieło za skończone i zastrzega sobie wyłączność na jakiekolwiek korekty. To tak jakbyś zamawiając obraz u malarza, poprosiła go o zmianę kolorów, bo inne lepiej pasują do Twojego mieszkania.

indywidualny projekt sukni ślubnej

Szkice kolekcji ślubnej Warsaw Poet

Twoje oczekiwania od A do Z spełni indywidualny projekt powstały we współpracy z ulubionym projektantem albo krawcową, jeśli oczywiście będzie miała wymagane kompetencje. Wizyta u projektanta to ekskluzywna usługa, której cena zawsze jest ustalana indywidualnie. Wszystko zależy od cenników konkretnego twórcy i materiałów, jakie będę użyte do realizacji zamówienia.

Ciekawostka:
Za najdroższą suknię ślubną, jak powstała, uznawana jest kreacja haute couture domu mody Christian Dior, którą zamówiła Angelababy. Wykonanie tego dzieła sztuki krawieckiej dla chińskiej gwiazdy zajęło specjalistom francuskiej marki całe pięć miesięcy. Dokładna cena kreacji jest owiana tajemnicą, ale niektóre źródła podają, że to zawrotna kwota 21 milionów dolarów. Słowem uzupełnienia: całe wesele wyceniono na 31 milionów dolarów.

najdroższa suknia ślubna na świecie

Najdroższa suknia ślubna na świecie – Christian Dior dla Angelababy

Nowatorskie podejście do mody ślubnej ma Marta Trojanowska. Projektantka proponuje mierzenie, projektowanie i szycie sukni ślubnej w 1 dzień! Wybieracie model, dokonujecie pożądanych zmian i kreacja powstaje niemal na Tobie. Przy modyfikacjach wyjściowa cena sukni może wtedy ulec zmianie – zmniejszyć się lub wzrosnąć.

Co ważne, w atelier Marty Trojanowskiej nie dopłacasz ekstra za usługę personalizacji, ale za użyte materiały, poziom skomplikowania projektu i najważniejsze: czas pracy. – W mojej pracowni mam motto „czas to pieniądz”, ponieważ czasami nie sam materiał, co czas tworzenia sukni od zera – tłumaczy projektantka.

Najtańsze długie suknie ślubne kosztują w salonie „Suknie Boho Marta Trojanowska3000 zł. Są to modele proste technicznie do szycia, są wykonane z mniejszej ilości materiałów i jest przy nich mniej pracy ręcznej. Najdroższą suknią w portfolio projektantki jest kreacja z linii Barcelona. Cena: 7500 zł. – Składa się z kilkunastu różnych koronek sprowadzanych z różnych stron świata, ma ręcznie marszczone falbany, które naszywamy (też) ręcznie na kolejne warstwy. Jest pracochłonna i czasochłonna – wyjaśnia Marta.

ile kosztuje suknia ślubna od projektanta

Suknia ślubna Barcelona 4, 3900 zł (Marta Trojanowska)

ceny sukien ślubnych od projektanta

Suknia ślubna Barcelona 7, 7500 zł (Marta Trojanowska)

Możesz mieć pewność, że idąc do projektanta, otrzymasz suknię szytą na miarę, ale na jej cenę będzie się składać również usługa personalizacji. Za gotową sukienkę „z wieszaka” w standardowej rozmiarówce zapłacisz co prawda mniej, ale będzie Ci trudno znaleźć model idealnie dopasowany do Twojej sylwetki.

 

Ile kosztuje suknia ślubna w wypożyczalni?

Jedną z najbardziej oszczędnych opcji jest wypożyczenie sukni ślubnej. To idealna opcja dla minimalistek, które nie chcą trzymać w szafie ślubnej kreacji na pamiątkę, ale też modne teraz rozwiązanie w duchu eko. Może to być również pomysł dla panien młodych, które marzą o kreacji z metką topowego projektanta, ale nie stać ich na jej kupno.

Gdzie można wypożyczyć suknię ślubną?

 • W salonie ślubnym, który świadczy usługę wypożyczeń. Takie butiki znajdziesz w wyszukiwarce Wedding.pl (na wizytówce salonu szukaj opcji „Możliwość wypożyczenia sukni”).
 • W komisie sukni, który specjalizuje się w ślubnych kreacjach. Pamiętaj jednak, że w takim miejscu nie dostaniesz sukienek z najnowszych kolekcji.
 • W wypożyczalni ubrań online, które zyskują teraz na popularności. To tam możesz znaleźć kreacje światowych projektantów, stylizacje zgodne z najnowszymi trendami i najniższe ceny.

Suknię ślubną można wynająć w cenie obniżonej od katalogowej o nawet 80 proc. Średnia stawka to 50-60 proc. – wszystko zależy od wyjściowej ceny sukni oraz wliczenia w kwotę wypożyczenia usług czyszczenia, drobnych napraw czy formy dostawy.

O czym pamiętać wypożyczając suknię ślubną? O ustaleniu, kto pokrywa koszty prania i ewentualnych napraw, na ile można wynająć sukienkę i co, jeśli strój ulegnie zniszczeniu. Jeżeli wynajmujesz drogą kreację, najlepiej zabezpieczyć się umową. W profesjonalnych salonach i komisach takie formalności to podstawa.

cennik sukni ślubnych

Ile kosztuje używana suknia ślubna?

Używana suknia ślubna to kolejna opcja zero waste, którą warto rozważyć, jeśli nie chcesz wydać na kreację majątku. Cena takiej sukni zależy od tego, czy sprzedaje ją osoba prywatna, czy komis, który świadczy dodatkowe usługi, np. renowacji, prania, napraw krawieckich czy dopasowania sukienki do nowej właścicielki.

Pamiętaj: Jeśli kupisz suknię ślubną z drugiej ręki bezpośrednio od byłej panny młodej, do ceny zakupu i dostawy, musisz doliczyć odświeżenie w pralni oraz poprawki krawieckie.

Używaną suknię ślubną możesz już kupić od 150 zł (bezpośrednio od właścicielki) lub od 500 zł (w komisie).

Gdzie znaleźć używaną suknię ślubną?

 • W komisie sukni ślubnych. To tu, poza suknią, otrzymasz najbardziej profesjonalne wsparcie.
 • W serwisach ogłoszeniowych. Byłe panny młode coraz częściej wystawiają na sprzedaż swoje suknie ślubne. Znajdziesz tu nie tylko dokładny opis sprzedawanego produktu, ale i zdjęcia ze ślubu, które pokazują sukienkę „w akcji”.
 • Na grupach na Facebooku. Szukaj na portalu społecznościowym dedykowanych grup typu sprzedam/oddam/zamienię/wymienię/wypożyczę. To tu najszybciej skontaktujesz się z właścicielką sukni, żeby dopytać o szczegóły dotyczące sprzedaży.

Od czego zależna jest cena sukni ślubnej?

Projektanci zgadzają się, że największy wpływ na cenę sukni mają użyte materiały oraz czas pracy, jaki należy przeznaczyć na wykonanie kreacji. Jakie jeszcze czynniki mają wpływ na ceny w modzie ślubnej? Sprawdzam u źródła!

Dlaczego warto zainwestować w suknię ślubną wysokiej jakości?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto wydać więcej na jakościową suknię ślubną, drogowskazem mogą być dla Ciebie opinie cenionych projektantek:

Suknia ślubna to wyjątkowy wydatek na wyjątkową okazję – przekonuje Agata Wojtkiewicz. – W dzisiejszym świecie rzadko mamy okazję podkreślać rangę wydarzenia właśnie strojem. Ślub pozostaje jedną z niewielu takich okazji. Większość z nas jest coraz bardziej świadomymi konsumentami i jest w stanie docenić zarówno jakość tkanin, jak i kunszt wykonania sukni. Zatem kiedy nie inwestować w jakość, jak nie w tym dniu?

Nieco odmienne zdanie ma Marta Trojanowska: – Uważam, że nie zawsze jakość przekłada się na wygląd i wygodę. Może to być najdroższa, najpiękniejsza haftowana koronka, a rękaw z niej pęknie nam na pół kiedy podniesiemy rękę w tańcu. Ja stawiam na miękkie, wygodne koronki – one są oczywiście dobre jakościowo, ale nie są to bardzo delikatne francuskie koronki wyszywane kamieniami. Mój wybór to połączenie wyglądu z komfortem użytkowania.

 

Co może obniżyć cenę sukni ślubnej?

Wraz z ekspertami wymieniam elementy, które mogą wpłynąć na niższą cenę sukni ślubnej:

 • gotowa rozmiarówka
 • brak możliwości szycia na miarę
 • brak ręcznego wykończenia
 • prosta konstrukcja ➡ krótszy czas wykonania sukni
 • brak zdobień lub ich niewielka ilość
 • mniejsza ilość materiału (lub materiał niższej jakości)
 • zakupy przez Internet lub w sieciówce
 • zakup sukni: powystawowej, z poprzedniej kolekcji, używanej, podczas wyprzedaży, targów, w komisie.

ekskluzywne salony sukni ślubnych

Salon sukni ślubnych Elizabeth Passion (Kraków, Gdynia, Konin)

Co może podwyższyć cenę sukni ślubnej?

Wraz z ekspertami wymieniam elementy, które mogą wpłynąć na wyższą cenę sukni ślubnej:

 • szycie na miarę
 • możliwość modyfikacji sukni
 • wysokiej jakości materiał
 • większa ilość materiału
 • obecność drogich detali
 • ręczne wykończenie
 • skomplikowana konstrukcja ➡ dłuższy czas wykonania sukni
 • zakupy w renomowanym miejscu / u projektanta
 • ekspresowy czas realizacji sukni.

Ukryte koszty związane z zakupem sukni ślubnej

Pamiętajcie, że na ostateczną cenę sukni ślubnej mogą mieć wpływ dodatkowe produkty i usługi, o których w pierwszym momencie możesz nie pomyśleć. Na wzrost kosztów mogą wpłynąć:

 • przyspieszony czas realizacji zamówienia;
 • modyfikacje w projekcie;
 • większe zużycie materiałów (np. w przypadku rozmiarów plus size);
 • pokrowiec / pudełko na suknię;
 • usługa mobilnego krawca;
 • wysyłka.

Więcej w artykule >>> Ukryte koszty ślubu i wesela

Warto pamiętać, że suknia ślubna to nie wszystko. Pełny strój panny młodej składa się jeszcze z bielizny i butów. Nieobowiązkowe, ale często dobierane są również: biżuteria, welon/wianek lub inne ozdoby do włosów, a także okrycie wierzchnie.

 

ile kosztuje suknia ślubna

Luksusowe suknie ślubne od światowych projektantów – dostępne w salonie NAJNA

 

Ile będą kosztować suknie ślubne w 2021 roku?

Salony ślubne prognozują wzrost cen sukni w 2021 roku. Powodem są ogólny wzrost cen oraz pandemia koronawirusa.

Myślę, że ceny sukien wzrosną – zapowiada Marta Trojanowska. – Po pierwsze, jest mocno utrudniony dostęp do materiałów (czasami czeka się na nie miesiącami). Po drugie, inflacja, przez którą wszystkie ceny idą w górę. Ponadto, przez pandemię wiele firm dotknął kryzys, więc będą chciały odrobić starty. U nas też ceny już nieznacznie wzrosły. Są modele bez zmian, ale niektóre sukienki poszły w górę o kilka procent.

Mimo pandemii i inflacji, wzrostu cen nie zapowiada Agata Wojtkiewicz: – Ceny naszych sukni ślubnych na sezon 2021 pozostają bez zmian w stosunku do poprzedniego sezonu.

 

Tanie suknie ślubne – czy to możliwe i czy warto?

„Tania suknia ślubna” to pojęcie względne. Dla jednej z nas będzie to sukienka w cenie 500 zł, a dla drugiej – 3000 zł. Zazwyczaj za ceną powinna iść jakość, ale czy zawsze możemy mieć taką pewność? Otóż nie. Przykładowo, niektóre luksusowe marki przyznają się, że cenę ich produktu kształtuje w nawet 90 proc. metka, nie realna wartość. Poza tym, zadajmy sobie pytanie, czym jest jakość? Może być to wysokogatunkowy materiał, ale równie dobrze wyjątkowy komfort, zrównoważona produkcja czy modny design.

✅ Zadanie do wykonania:
Znalezienie w swoim budżecie możliwie najwyższej jakości, którą sama dla siebie zdefiniujesz.

Kiedy kupować suknię ślubną, żeby było taniej?

Jeśli do Twojego ślubu jeszcze co najmniej półtora roku, jesteś w lepszej sytuacji: możesz poczekać na czas wyprzedaży. W roku są dwa stałe okresy, w których salony oferują rabaty na suknie ślubne:

 1. Przełom roku – tuż przed premierami nowych kolekcji, kiedy wyprzedawane są produkty z poprzednich sezonów i modele powystawowe.
 2. Czerwiec-sierpień – letni okres, w którym odbywa się najwięcej ślubów, to czas, kiedy salony realizują zamówienia, a podpisują mało nowych umów.

Autorskie marki ślubne swobodniej podchodzą do promocji, dlatego jeśli interesuje Cię konkretne miejsce, śmiało zapytaj, czy i kiedy pojawią się rabaty. Pamiętaj jednak, że suknia ślubna to luksusowy produkt, dlatego nie zdziw się, jeśli projektant w ogóle nie proponuje zniżek.

Przykładowo, w pracowni Marty Trojanowskiej zdarzają się promocje w listopadzie i grudniu (zniżki od 5 do 8 proc.). Z kolei Agata Wojtkiewicz nie proponuje rabatów na swoje kolekcje: – Oferujemy jakościowy produkt w uczciwie skalkulowanej cenie – podaje powód projektantka.

suknie ślubne za mniej niż 1000 zł

 

Dlaczego NIE kupować taniej sukni ślubnej w Internecie?

Ślub to nie czas, żeby kupować kota w worku. Praktyka jednak pokazuje, że coraz więcej panien młodych decyduje się na zakup ślubnej stylizacji w internetowych serwisach sprzedażowych. O ile możesz byś spokojniejsza o zakupy w zaufanych sklepach online, o tyle transakcja z nieznanym producentem z drugiego końca świata to już wysokie ryzyko niepowodzenia.

Nie powiesz mi chyba, że princeska ze znanego chińskiego serwisu za 19 dolarów jest wykonana z dobrej jakości materiałów i będzie wyglądać tak samo jak na zdjęciach, a na ślubie będzie leżeć jak ulał i nie zapocisz się w tej plastikowej „folii”? Bo inaczej tego tworzywa nazwać nie można. Niech przestrogą będzie dla Ciebie ta galeria zdjęć sukni ślubnych kupionych w sieci.

suknia ślubna - jakość a cena

Suknia ślubna kupiona w sieci (po lewej: jak miała wyglądać, po prawej: jak faktycznie wyglądała)
Prosta, ale wysokiej jakości suknia ślubna: Anna Kara

Oczywiście, nie każdego stać na wydatek kilku tysięcy złotych na suknię. Jeśli masz niski budżet, wybierz skromniejszą sukienkę, ale od zaufanego producenta, zrealizuj własny projekt u krawcowej, znajdź model używany lub udaj się do wypożyczalni. Pamiętaj, że to nie ilość, a jakość ma znaczenie. Możliwości na oszczędności jest wiele, a nadal możesz wyglądać pięknie i czuć się komfortowo.

Kasia z Wedding.pl radzi: Jeśli zdecydujesz się na zakup sukni ślubnej przez Internet, pamiętaj o dużym zapasie czasowym, żeby mieć czas na ewentualny zwrot, wymianę lub poprawki krawieckie.

Na co zwrócić uwagę kupując suknię ślubną?

Czy przesadą będzie, jak powiem, że kupno sukni ślubnej to największe wyzwanie w trakcie przygotowań do wesela? Zadanie o tyle trudne, że wydajemy znaczną sumę i pragniemy wyglądać jak najlepsza wersja siebie. Mamy swoje oczekiwania: chcemy jednocześnie wyglądać jak gwiazda, ale i czuć się komfortowo, a to wszystko w ściśle określonej kwocie. Czy to możliwe? Jeśli mamy nieograniczony budżet, jest zapewne łatwiej, ale nawet z milionem w portfelu możemy popełnić błąd. Jak więc dokonać najlepszego możliwego wyboru?

Dla Marty Trojanowskiej najważniejszy jest komfort, a dla Agaty Wojtkiewicz doświadczenie. W większości jednak polskie projektantki zgadzają się co do tego, co w wyborze sukni ślubnej jest najważniejsze.

Oprócz walorów estetycznych samej sukni, warto zdać się na marki z dużym doświadczeniem. Pracując długo w branży ślubnej, wiemy jak sprawić, żeby suknia była nie tylko piękna, ale również wygodna. Nie bez znaczenia jest jakość tkaniny (to te naturalne zapewnią najwyższy komfort użytkowania), kraj produkcji oraz jakość obsługi. W Polsce mamy świetnych specjalistów i dzięki rodzimej produkcji, możemy być elastyczni na oczekiwania panny młodej. Ponadto, to fachowa konsultantka ślubna przeprowadzi  bez stresu pannę młodą przez cały proces poszukiwania i realizacji sukni ślubnej – wylicza Agata Wojtkiewicz.

Pomijając aspekt wizualny, który ma oczywiście zachwycić nas i naszego ukochanego, to przede wszystkim wygoda ma największe znaczenie. Spędzimy w tej sukni prawdopodobnie całą noc, będziemy tańczyć, jeść i pić. Biorę to pod uwagę, wybieram takie materiały, które można łatwo zaprać wodą z mydłem podczas wesela. Z tego względu nie używam satyny, satyno-tafty czy jedwabiu, z którego pewnie barszcz by nie zszedł. Ważna jest dla mnie również elastyczność koronek, które mają nie krępować ciała – zdradza Marta Trojanowska.

Ceny sukni w salonach ślubnych

Salon Sukien Ślubnych CLOO, Katowice

 

Mam to już za sobą i doskonale wiem, że zakup sukni ślubnej spędza pannom młodym sen z powiek. Mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci lepiej rozeznać się w cenach sukni i oszacować swój budżet, a może i za chwilę znaleźć tę jedyną, wymarzoną, wyśnioną kreację!

 

Zdjęcie główne: Shutterstock

Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.

Polecani usługodawcy