Wedding.pl / Lovestory / Dekoracje / Dekoracje weselne / Dekoracja sali weselnej – 17 praktycznych porad od ekspertów
Dekoracje weselne

Dekoracja sali weselnej – 17 praktycznych porad od ekspertów

5 sierpnia 2019 —
Dekoracja sali weselnej - stoły

Dekoracja sali weselnej niejednej Parze Młodej spędza sen z powiek, dlatego coraz częściej to wyzwanie przekazujemy w ręce profesjonalistów. Jednak niezależnie od tego, czy będziemy przystrajać weselną przestrzeń sami, czy też posłużymy się doświadczeniem firm dekoratorskich, musimy pamiętać o wielu istotnych rzeczach, aby końcowy efekt mówił nam: „to spełnienie naszych marzeń”! 

Dekoracja sali weselnej – od czego zacząć?

Każdy, kto marzy o wyjątkowym weselu, powinien choć odrobinę zainteresować się wystrojem przestrzeni, w której odbędzie się przyjęcie weselne. Również jeżeli zleca dekorację sali weselnej specjalistom. Profesjonalnych stylistów, dekoratorów i florystów warto szukać w dużych bazach usługodawców, jak tej na Wedding.pl, gdzie znajdują się funkcjonalne podziały na regiony i szczegółowe kategorie (np. kwiaciarnie, sklepy z dekoracjami, winietki czy karty menu). Każda firma, dostępna w naszym serwisie, nie tylko wyczerpująco prezentuje swoją ofertę poprzez opis i zdjęcia, ale również określa zakres cenowy różnych produktów i usług oraz publikuje oceny i opinie, które wystawiają jej Pary Młode. Jeżeli zainteresuje Was konkretna oferta, możecie w szybki sposób napisać wiadomość do wybranej firmy, ale również dodać zlecenie, aby otrzymać wiadomość z ofertami różnych usługodawców.

Dekoracje ślubne Wedding.pl

Dekoracja sali weselnej w rękach specjalistów. Dlaczego warto?

Jeżeli nadal nie jesteście pewni, czy zająć się dekoracją samodzielnie, czy powierzyć ją profesjonalistom, poznajcie opinię doświadczonych w branży ślubnej: – Nadążanie za wszystkimi wytycznymi odnośnie dekoracji może wydawać się przytłaczającym zadaniem, jednak jest to możliwe dzięki odpowiednim narzędziom i dobrej organizacji. Nie zmienia to jednak faktu, że warto powierzyć temat dekoracji ślubnych specjalistom. Napięty harmonogram w dniu ślubu bardzo często powoduje dużo emocji i warto mieć jak najmniej na głowie. Nie ma bowiem pewności, że będzie możliwość na udekorowanie sali czy kościoła dzień wcześniej. Tego dnia młodzi powinni zająć się tym, co jest najistotniejsze, tym że powiedzą sobie najważniejsze w życiu „tak” – przekonuje Natalia Zielińska, Wedding Decorations Designer z firmy Manufaktura Ślubna.

NIE zaczynajcie BEZ motywu przewodniego

Jak już znajdziesz idealnego podwykonawcę, nie wystarczy powiedzieć „proszę zrobić, żeby było dobrze” i dać mu wolną rękę. Nawet doświadczonego profesjonalistę należy na nasze oczekiwania dobrze nakierować. Pomocne będą tu tablice inspiracji oraz spotkanie, podczas którego zarysujecie Waszą wizję ślubu i wesela, określicie motyw i kolor przewodni. – Myśląc o stworzeniu ślubnej aranżacji, na pewno musimy zacząć od założeń dotyczących charakterystyki uroczystości, czyli stylistyki ślubu, który pasuje do osobowości Młodej Pary i ich preferencji estetycznych. Motywy przewodnie mogą być oparte na kolorach, porach roku, stylach (boho, vintage, glam, rustic, modern itp.) lub lokalizacjach (las, morze, ogród itp.). Wiemy, że czasem trudno jest wyrazić swoją wymarzoną wizję ślubu lub wybrać tylko jeden styl ale takie podejście do tematu, daje nam możliwość stworzenia bardzo autentycznej realizacji – radzi Natalia Zielińska z Manufaktury Ślubnej.

Wybierzcie salę weselną pasującą do Waszego stylu

Najważniejszym punktem ustaleń będzie jednak wspólna wizyta w miejscu, w którym odbędzie się wesele, aby określić jego atuty i ograniczenia oraz możliwości, które pozwolą na oczekiwany efekt. Przy tym punkcie warto nieco się cofnąć. – Styl dekoracji na sali weselnej powinien współgrać z wystrojem sali. I to powinni wziąć pod uwagę młodzi już na etapie wyboru miejsca wesela. Do pałacowych, kryształowych wnętrz nie pasują dekoracje folkowe czy rustykalne, o charakterze polnym czy łąkowym. Z kolei do restauracji o charakterze swojskiej chaty nie będą pasowały glamourowe aranżacje, z mnóstwem kryształów i przepełnione blichtrem – wskazuje Anna Smolińska-Wieczorkiewicz z Pracowni florystycznej Passja-Flora

Wybierzcie idealną salę weselną z Wedding.pl – TUTAJ!

Dekoracje sali weselnej - koszty

Teraz przechodzimy do mniej przyjemnych kwestii, czyli pieniędzy. Zanim podejmiemy z kimkolwiek współpracę, warto zapytać o wstępny kosztorys produktów i usług, abyście mogli wszystkie wydatki uwzględnić w budżecie ślubnym. Pamiętajcie jednak, że w przypadku dekoracji weselnych, dokładne oszacowanie kosztów bywa trudne, co potwierdza florystka Anna Smolińska-Wieczorkiewicz: – Cena oprawy florystycznej na sali weselnej uzależniona jest od ilości kwiatów w kompozycji, ich wielkości, składu gatunkowego, trudności wykonania, pory roku etc. Także liczba stołów oraz ich kształt ma wpływ na ostateczną wartość zamówienia.

Pytamy więc ekspertkę od czego szczegółowo zależą koszty dekoracji weselnych: Koszt oprawy florystycznej zależy od państwa młodych – stwierdza specjalista Pracowni florystycznej Passja-Flora i dodaje: – Od tego jakie mają oczekiwania, możliwości finansowe, ilu gości zaprosili na wesele i w ilu miejscach mają być kwiaty. Czy dekorowane będą stoły bufetowe, stawiana ścianka za młodymi. Czy w zakresie pracy florystki mają być dopasowane kolorystycznie do innych elementów, jak obrusy i serwetki, świece i świeczniki, ramki z numeracją stołów, podtalerze etc.

Kompleksowa dekoracja sali weselnej

Sytuacja, która według ekspertów, często się zdarza: przychodzimy do firmy dekoratorskiej i pytamy o pakiet dekoracji. To błąd. – Naszym zdaniem coś takiego nie istnieje – stwierdza Natalia Zielińska. – Do każdej aranżacji trzeba podejść indywidualnie, ponieważ projekt zależy od estetyki sali, ilości gości oraz oczekiwań klientów. To, jakie elementy aranżacji powinny się pojawić, tak naprawdę definiuje nam sama przestrzeń. W wielu miejscach wystarczy tylko podkreślić charakter i design, ale są przypadki, w których trzeba zdecydowanie więcej dekoracji aby uzyskać zakładany efekt. Niezależnie jednak od tego czy wesele odbywać się będzie w pałacu, ogrodzie czy stodole, dekoracje sprawią, że impreza będzie wyjątkowa.

Z czego powinna się składać dekoracja sali weselnej?

Jeżeli mamy ustalony motyw przewodni, czas na dobór pasujących do niego elementów dekoracji. Wedding Decorations Designer Natalia Zielińska przypomina o najważniejszych z nich: – Na pewno bardzo istotna jest oprawa estetyczna stołu prezydialnego oraz tych, przy których siedzą goście. Kompozycje kwiatowe, świece, papeteria, podziękowania dla gości, to obecnie must have w sali weselnej, ponieważ to właśnie tutaj goście będą mieli bezpośrednią styczność z dekoracjami. Warto podkreślić również wejście na salę weselną oraz pomyśleć o oświetleniu, które wieczorem stworzy magiczną atmosferę. 

Oczywiście, im większy budżet, tym większe możliwości. Ekspertka Manufaktury Ślubnej wskazuje np. na finezyjną zastawę i podwieszane kompozycje oraz propozycje, które są nie tylko oprawą dekoracyjną, ale i atrakcjami, jak. candy bar, prosecco bar czy fotobudka.

 

Nawet jeżeli nie zatrudnicie specjalisty z firmy dekoratorskiej i tak pewnie zwrócicie się z prośbą o wykonanie bukietów do kwiaciarni lub zrobicie zakupy w sklepie z ozdobami ślubnymi. Wiele z powyższych punktów dotyczy więc Was niezależnie od sytuacji, podobnie jak poniższy poradnik, który pozwoli Wam krok po kroku zrealizować swoją wizję ślubu. Właściwa dekoracja sali weselnej pozwoli Wam to marzenie spełnić!

Dekoracja sali weselnej – stoły

Stoły to kluczowy element wystroju sali weselnej, ponieważ jest ich najwięcej oraz to przy nich zasiadacie Wy i Wasi goście. Spożywacie tu posiłki, wznosicie toasty, rozmawiacie i odpoczywacie pomiędzy kolejnymi atrakcjami. To tu również fotograf wykonuje Wam zdjęcia. Zatem, spędzacie przy stołach wiele czasu podczas wesela, dlatego musicie ich dekoracje potraktować z odpowiednią atencją. Mamy dla Was 7 praktycznych wskazówek, dzięki którym stoły weselne będą wizytówką Waszego przyjęcia!

 1. Jeśli decydujecie się na wysokie kompozycje kwiatowe (inspiracje znajdziecie pod linkiem) ważne jest, aby nie były one na masywnych nośnikach. Najlepiej jeśli nóżka wazonu jest cienka lub przeźroczysta. Wysokość takiej dekoracji nie powinna przekroczyć 75 cm, ponieważ taka wysokość zapewni gościom możliwość swobodnej konwersacji podczas obiadu. U stóp takiego nośnika powinny znaleźć się drobne elementy – małe bukieciki lub świece.
 2. Nie przesadzajcie z ilością dekoracji na stole. Nie możemy sprawić, by gąszcz elementów negatywnie wpływał na swobodę ruchów gości i efektywność pracy kelnerów. Ci drudzy muszą mieć nieograniczoną możliwość serwowania potraw, a ci pierwsi muszą mieć odpowiednią ilość miejsca na swobodne ich spożywanie.
 3. Kierujcie się zasadą „mniej znaczy więcej”. Jeśli wybraliście ozdobną zastawę lub kolorowe szkło, które samo w sobie jest bardzo dekoracyjne, wystarczy, że uzupełnicie całość delikatnymi białymi kwiatami lub subtelnymi świecami.
 4. Punkty świetlne są bardzo pożądanym elementem dekoracyjnym stołu. Nadają niepowtarzalny nastrój, stanowią piękną ozdobę i (w przeciwieństwie do innych dekoracji) nigdy nie jest ich zbyt wiele!
 5. Przy okrągłych stołach weselnych możecie pokusić się o różnorodną dekorację. Na jednym stole postawcie dekoracje wysokie, na następnym niskie. Jeżeli średnica Waszych stołów wynosi 180 cm, to kompozycja może mieć około 45 cm szerokości.
 6. Chcąc uzyskać efekt „wow”, rozstawcie na stołach takie dekoracje, które przy samym wejściu gości na salę, od razu zostaną przez nich zauważone. Nie chodzi tu o wielkość czy rozmach ozdób, lecz o ich wysokość. Kompozycje umieszczone na linii wzroku wchodzących osób, stworzą spektakularny, spójny obrazek.
 7. Nie zapominajcie o tym, że na początku wesela na stołach nie powinno stać nic oprócz ozdobnych podtalerzy (jeśli się na nie zdecydowaliście), menu i dekoracji. Pozbądźcie się napojów w plastikowych butelkach, które nie są zbyt atrakcje (i przyjazne środowisku!) oraz zaburzają kompozycje. Zamiast tego, użyjcie szklanych karafek i dzbanków (najlepiej jak na początku stoi tylko woda, która nie ma koloru). Alkohol powinien być umieszczony w coolerach.

Więcej porad: Dekoracje krzeseł weselnych

Dekoracja sali weselnej kwiatami

Wszyscy eksperci zgodnie przyznają, że to kwiaty stanowią najważniejszy element wystroju ślubu i wesela. – Bez względu na to, jakie ilości elementów aranżacji pojawią się na sali, to oczywiście kwiaty są integralną częścią każdej ceremonii i przyjęcia. Tworzą nastrój i podkreślają stylistykę – mówi projektantka ślubnych dekoracji Natalia Zielińska. Z kolei florystka Anna Smolińska-Wieczorkiewicz przekonuje: – Warto jest zainwestować w piękne dekoracje na salę, młoda para i goście przez całą noc będą mogli otaczać się pięknem kwiatów. Osoby ceniące sobie dobry smak i klasę wiedzą, że kwiaty stanowią bardzo ważny element oprawy ślubnej wesela. A argument, że kwiaty zaraz zwiędną, jest bezzasadny, bowiem kwiaty rozdane po weselu gościom, będą cieszyły ich jeszcze przez kilka dni, zdjęcia z wesela będą mieć wyjątkowe tło, a przecież tego dnia wszystko jest na ten jeden raz. I biała suknia, i zespół, który nad ranem przestanie grać, i wypożyczony samochód, który zawiezie młodych do ślubu. Kwiaty niosą emocje, a przecież dzień ślubu jest tymi emocjami przepełniony.

Zapytałyśmy ekspertki Pracowni florystycznej Passja-Flora i Manufaktury Ślubnej o wskazówki, dzięki którym zamienicie swoją salę weselną w bajeczny ogród!

 1. Wybierajcie kwiaty sezonowe – będą łatwiej dostępne i tańsze.
 2. Dobierając kwiaty, zdecydujcie się na kilka odmian i je powielajcie.
 3. Wybierajcie aranżacje piękne, ale i praktyczne. Kwiaty ustawione na wysokości oczu uniemożliwią gościom wzajemny kontakt wzrokowy, co po kilku minutach skończy się zestawieniem wazonu z kwiatami ze stołu, a przecież nie o to chodzi młodej parze, która inwestuje budżet w dekoracje. Kompozycje kwiatowe powinny być poniżej lub powyżej linii oczu – wtedy wykorzystujemy niskie naczynia: pucharki, słoiczki, niskie wazony. Lub wysokie, gdzie największe skupisko roślin znajduje się ponad głowami gości. Takie stojaki na kwiaty powinny mieć minimum 70 cm wysokości, a w wysokich salach najlepiej ok 90 cm.
 4. Pamiętajcie o efekcie „wow”! Jeżeli zależy Wam na zachwycie gości już od samego wejścia na salę, wybierzcie wysokie kompozycje kwiatowe. Są one doskonale widoczne z daleka, a jednocześnie nie przeszkadzają gościom podczas rozmów przy stołach.
 5. Skupcie się na stole prezydialnym, czyli Waszym stole. To Wy tego dnia jesteście głównymi bohaterami wydarzenia, więc Wasz stół powinien wyróżniać się na tle innych gości. Tam powinny się znaleźć bogatsze dekoracje i kompozycje kwiatowe (może nawet cała ścianka z żywych kwiatów za Wami?) oraz miejsce na bukiet ślubny. Takie wyeksponowanie najważniejszego stołu ma również aspekt praktyczny – wszyscy goście, nawet siedzący najdalej Was, nie będą mieć wątpliwości, gdzie zasiada Para Młoda. Szukacie inspiracji? Odsyłamy do artykułu o pomysłach na dekoracje stołu Pary Młodej!

Więcej o kwiatach na stołach weselnych przeczytacie tutaj, a jeżeli chcecie czymś urozmaicić roślinne ozdoby, pomyślcie o nowej odsłonie balonów!

Dekoracja sali weselnej w praktyce

Dla tych z Was, którzy będą wykonywać dekoracje sali weselnej sami, polecamy 2 artykuły: dekoracje weselne DIY oraz jak samodzielnie udekorować salę weselną, a poniżej realizacje naszych ekspertów, które mogą się stać inspiracją na Wasze przyjęcie!

Realizacje: Manufaktura Ślubna

Realizacje: Pracownia Florystyczna Passja-Flora

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.