Wedding.pl / Lovestory / Dekoracje / Dekoracje weselne / Dekoracje weselne i ślubne z balonów – pomysły, inspiracje, wskazówki
Dekoracje weselne

Dekoracje weselne i ślubne z balonów – pomysły, inspiracje, wskazówki

23 lipca 2019 —
Dekoracje weselne i ślubne z balonów – inspiracje

Balony to tak oczywisty motyw ozdobny wszelkiego rodzaju przyjęć, że w poszukiwaniu oryginalnych dekoracji weselnych czy ślubnych często wręcz pomijany. Niektórzy rezygnują też z nich z powodu skojarzeń z kinderbalem albo smutnym przybraniem szkolnej dyskoteki. Tymczasem balony wcale nie muszą być nudne ani kiczowate! Udowadniamy to, prezentując pomysły na ich niezwykle efektowne, eleganckie wykorzystanie.

Aby dekoracje weselne i ślubne z balonów robiły naprawdę duże wrażenie, warto zadbać o to, by balony te pojawiły się w naprawdę dużych ilościach. Skromne „wiązanki” po trzy sztuki przymocowane to tu, to tam do ścian i sufitu nie są – delikatnie rzecz ujmując – zbyt imponujące. Na szczęście balony kosztują stosunkowo niedużo, znacznie mniej niż choćby dekoracje z kwiatów. Nie bójmy się więc postawić w tym przypadku na ilość.

Dekoracje weselne z balonów: sufity i ściany

Dziesiątki balonów w tym samym kolorze albo w 3-4 odcieniach z tej samej palety barw (np. pasteli) same w sobie wystarczą, by stworzyć efektowną weselną dekorację. Wystarczy umieścić je jeden obok drugiego na ścianie za stołem pary młodej lub pod sufitem. Ten ostatni pomysł sprawdzi się zwłaszcza w sytuacji, gdy w sali weselnej nie ma zbyt dużo miejsca na ozdoby.

Zobacz także: Dekoracja sali weselnej - 7 praktycznych porad

Balony jako fotogeniczna ozdoba bramy weselnej (i nie tylko)

Ściana z balonów potrafi stać się bardzo wdzięcznym tłem dla sesji zdjęciowej – dlaczego by więc nie postawić jej też w okolicach fotobudki? Jeśli nie planujecie tej akurat atrakcji, zawsze możecie ozdobić balonowymi girlandami bramę weselną, czyli łuk, pod którym nowożeńcy i ich goście przechodzą, by dostać się na wesele. Może to być zarówno wolno stojąca konstrukcja zbudowana specjalnie w tym celu, jak i po prostu pięknie obramowane wejście na salę weselną, gdzie para młoda powitana zostanie chlebem i solą. Tam również powstanie wiele zdjęć, warto więc zadbać o atrakcyjne wizualnie tło dla nich, stworzone np. właśnie z balonów.

Balonowe girlandy i napisy

W tej roli znacznie lepiej niż pojedyncze sztuki sprawdzą się balonowe girlandy, które można rozwiesić także wewnątrz sali weselnej – albo między drzewami, gdy zabawa się odbywa w plenerze. Oprócz girland (a czasem nawet zamiast nich) w podobny sposób wykorzystać da się napisy ułożone z metalicznych balonów w kształcie liter. Mogą to być imiona lub inicjały nowożeńców, ewentualnie słowa kojarzące się z miłością – jak choćby po prostu „LOVE”.

Balony z helem jako ozdoba stołów na weselu

Wypełnione helem balony w kształcie cyfr albo liter, utrzymane w kolorze przewodnim wesela, to świetny pomysł na oznaczenie stołów. Dzięki nim goście z łatwością odnajdą swoje miejsca! Jeśli wolimy postawić raczej na tradycyjne „mapki” przed wejściem oraz winietki przy nakryciach, stoły możemy ozdobić efektownymi bukietami złożonymi z kilku lub kilkunastu balonów każdy. Będą wspaniale wyglądać z daleka, z bliska nie staną się zaś przeszkodą w komunikacji gości – jak to czasem bywa w przypadku klasycznych stroików.

Rozmiar ma znaczenie

Co prawda na wstępie zaznaczono, że balony na weselu powinny występować w możliwie dużych ilościach, jednak istnieje od tej reguły kilka wyjątków. Balonowe bukiety zastąpić można bowiem na przykład pojedynczymi, ale za to znacznie większymi balonami na hel. Średnica takich olbrzymich balonów może wynosić nawet metr! Gdzie je znaleźć? W poszukiwaniach odpowiednio zaopatrzonego sklepu z dekoracjami ślubnymi pomoże m.in. nasz weddingowy katalog.

W środku i na zewnątrz

Tak olbrzymie balony potrafią być imponujące same w sobie, niemniej warto rozważyć też choćby umieszczenie na nich okolicznościowego napisu (np. „Love is in the air” lub imion nowożeńców) czy owinięcie tiulem zebranym barwną wstążką. Inną bardzo ciekawą opcją jest wybór balonów przezroczystych, w których znajdują się listki, gałązki, kolorowe konfetti, brokat czy cekiny, a nawet piórka. Koniecznie w kolorze przewodnim całego wesela!

Efektowny szpaler z balonów

Takie balony mogą nie tylko wisieć pod sufitem czy nad stołami (lub wręcz na różnej wysokości), ale też stworzyć wyjątkowy szpaler, który wskaże gościom miejsce zabawy i wprowadzi ich w odpowiedni nastrój. Wypełnione helem balony wystarczy umieścić w równych odstępach po obu stronach ścieżki czy czerwonego dywanu wiodącego do wejścia na salę weselną.

Jeżeli ksiądz się zgodzi, można też przymocować je do ławek kościelnych, co będzie prezentować się szczególnie efektownie w świątyniach o wysokim sklepieniu. Inny sposób wykorzystania balonów jako dekoracji ślubnych to oczywiście przyozdobienie nimi altany, w której odbędzie się ślub w plenerze.

Balony na wodzie i balony LED

Skoro zaś o balonach na świeżym powietrzu mowa… Jeśli w pobliżu miejsca wesela lub ślubu znajduje się staw, oczko wodne, a nawet basen, warto również tego rodzaju akwen udekorować balonami. Mogą pływać po tafli wody, jak również unosić się nad nią dzięki wypełnieniu helem. Trzeba tylko ich wstążki przymocować do ułożonych na dnie kamieni albo specjalnych obciążników.

Gdy chcemy, aby balony – i ich wodne odbicia – pięknie prezentowały się także po zmroku, zainwestujmy w podświetlane balony LED. Na pewno zrobią na gościach niesamowite wrażenie. Niektóre pary zastępują nimi nawet lampiony szczęścia wypuszczane w niebo. To akurat jednak nie jest najlepszy pomysł. Nie wiadomo, gdzie taki balon wyląduje – a co jeśli zaśmieci las lub rzekę? Aby wejść na nową drogę życia z czystym sumieniem, lepiej zużyte ozdoby zutylizować w bardziej odpowiedzialny sposób.

Zobacz także: Kwiaty na stół weselny

Dekoracje sali weselnej z balonów – nietypowe rozwiązania

Jednym z naszych ulubionych pomysłów są duże, białe balony z helem. Na taki balon możemy nanieść dowolny napis. Mogą to być Wasze inicjały, napis „Love is in the air” czy jakikolwiek inny sobie wymarzycie. Bardzo modnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest udekorowanie zielenią tasiemki, do której balon jest przywiązany. Ponadto wielu florystów wykorzystuje możliwość uzupełnienia balonów roślinnością. Małe, przeźroczyste balony wypełnione liśćmi, które dryfują w powietrzu nad głowami gości, wyglądają oszałamiająco! A jeśli kochamy DIY, bezbarwne balony możemy sami pomalować, np. złotą farbą – idealne rozwiązanie dla miłośniczek glamour.

Dekoracje weselne z balonów – jak je zrobić?

Stworzenie balonowych dekoracji na ślub i wesele możemy zlecić profesjonalnej firmie, znalezionej chociażby na weddingowej liście usługodawców w tej kategorii. Jeżeli się uprzemy, damy też jednak spokojnie radę przygotować dekoracje z balonów samodzielnie. Nie jest to trudne, wymaga jednak trochę czasu i pracy. Oprócz samych balonów w odpowiednich kolorach warto zaopatrzyć się w specjalną pompkę, ręczną lub elektryczną. Nie ma co przecież niszczyć płuc, nadmuchując dziesiątki albo setki balonów w tradycyjny sposób! Tego rodzaju urządzenia znaleźć można w sklepach z artykułami dekoracyjnymi (ich lista z kolei dostępna jest pod tym linkiem), podobnie jak butle z helem, obciążniki do napełnionych nim balonów, wstążki i taśmy do tworzenia girland, a także inne akcesoria.

 

Ula Jaworek
Napisane przez

Ula Jaworek

u.jaworek@wedding.pl

Z wykształcenia kulturoznawca, ślubne i weselne zwyczaje badała najpierw teoretycznie. Szybko przerodziło się to jednak w jej pasję, pogłębioną doświadczeniem z branży kulinarnej i modowej. Uwielbia piec ciasta i ciasteczka.