Wedding.pl / Lovestory / Uroda i Zdrowie / Zabiegi upiększające / Tłuszcz własny najlepszym materiałem modelującym
Zabiegi upiększające

Tłuszcz własny najlepszym materiałem modelującym

24 grudnia 2019 —
lipotransfer

Postęp medycyny we wszystkich jej obszarach jest już tak dynamiczny, że dożyliśmy dziś czasów, w których znienawidzony przez nas tłuszcz własny, odkładający się na udach, pośladkach czy brzuchu, może być wykorzystany jako najlepszy materiał modelujący. O tym jak nasz tłuszcz przeszczepiany jest z miejsc niepożądanych w te, gdzie jego obecność jest mile widziana, kreując nasz wygląd wedle indywidualnego życzenia, opowiada nam dr Adam Gumkowski z kliniki sztuk pięknych AGKlinik.

Lipotransfer – co to właściwie jest?

Dr Adam Gumkowski: Lipotransfer to jeden z ważnych etapów w modelowaniu sylwetki. Własna tkanka tłuszczowa jest najbezpieczniejszym materiałem do wypełniania defektów estetycznych ciała. Tkanka tłuszczowa pacjenta pobierana jest z okolic, w których znajduje się nadmiar tłuszczu i zostaje przeczepiona w okolice, gdzie jest niedobór tkanek. Podczas tego zabiegu możemy modelować ciało pacjenta z jednej strony usuwając nadmiar tłuszczu, a z drugiej uzupełniając jego braki.

Na czym dokładnie polega lipotransfer?

Zabieg polega na przeszczepieniu cząstek tkanki tłuszczowej oraz żywych komórek z pola dawczego (przeważnie są to pośladki, biodra lub okolice pępka) na nowe miejsce, w którym chcemy dokonać korekty wybranego obszaru ciała. Następnie materiał jest odpowiednio przygotowywany (przede wszystkim poddawany rozdrobnieniu) i implantowany w miejsce biorcze, czyli ten obszar ciała, który chcemy poddać rewitalizacji. Tkanka zostaje w tym miejscu poddana ponownemu unaczynieniu, w związku z czym część komórek ulega wgojeniu się w nowe miejsce i tam pełni aktywne funkcje, a pozostałą część organizm traktuje jako naturalną odżywkę dla korygowanych fragmentów ciała. Lipotransfer przeprowadza się za pomocą bardzo cieniutkich igieł (zwłaszcza w przypadku takich zabiegów, jak microlipofiling SNIF oraz nanolipofiling, które polegają na wykorzystaniu wyjątkowo cienkich igieł i maksymalnie rozdrobnionego materiału), dzięki czemu miejsce wkłucia jest zazwyczaj zupełnie niewidoczne. Natomiast pobieranie komórek odbywa się za pomocą cieniutkiej kaniuli, dlatego też cały zabieg jest bardzo delikatny i wymaga jedynie miejscowego znieczulenia.

Jakie są efekty lipotransferu?

Szczególne korzyści wynikające z przeszczepiania komórek tłuszczowych pacjenta osiągane są dzięki połączeniu efektów dwojakiego rodzaju – przemijających i trwałych. Efekt przemijający to rewitalizacja skóry i poprawa jej gładkości, a dzieje się to dzięki wchłonięciu przez ciało tej części przeszczepionej tkanki tłuszczowej, która nie ulega unaczynieniu. Efekt trwały związany jest właśnie z unaczynieniem w nowym miejscu przeszczepianych komórek, w związku z czym mogą one pełnić istotne dla modelowanych fragmentów ciała funkcje. Żaden z tych efektów zabiegu nie jest bez znaczenia – oba znakomicie wpływają na wygląd korygowanych obszarów ciała.

Jakie są możliwości zastosowania lipotransferu?

  • wypełnienie niedoborów tkanek miękkich np. na twarzy
  • powiększenie ust
  • wypełnienie bruzd fałd nosowo-wargowych i zmarszczek na twarzy
  • powiększenie lub ujędrnienie piersi
  • wypełnianie zaników tkanek na dłoniach
  • korekcja asymetrii
  • uzupełnienie innych zabiegów np. wszczepieniu nici metodą prof. Serdeva
  • wypełnienie ubytków pourazowych lub pooperacyjnych

Czy zalety zabiegu są równie liczne?

Tak oczywiście. Przede wszystkim to możliwość wykonania w znieczuleniu miejscowym, małe ryzyko powikłań, niższe koszty, brak blizn i krótki czas rekonwalescencji (kilka dni). Jest też możliwość powtarzania zabiegu, a skóra dzięki wypełnieniu jest bardziej napięta np. na pośladkach, piersiach, dłoniach. I czasami kluczowe: zabiegi są wykonywane kosztem niechcianego tłuszczu z miejsc, z których najtrudniej się go pozbyć.

Czy lipotransfer daje trwałe efekty ?

Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Również od nich zależy jakie będą oznaki zabiegu kilka dni po zabiegu, wielkość obrzęku, zaczerwienienia a czasami nawet zasinienia.

Redakcja Wedding.pl poleca: Znajdź klinikę medycyny estetycznej w swojej okolicy i zapytaj o lipotransfer.

Ile kosztuje lipotransfer?

Lipotransfer twarzy kosztuje od 3500 zł przy zabiegach wolumetrycznych, do 13 000 zł przy zabiegach z zastosowaniem frakcji SVF, czyli terapii regeneracyjnej skóry z zastosowaniem komórek macierzystych. Przeszczep własnego tłuszczu na ciele to z kolei około kilkanaście tysięcy złotych w zależności od zabiegu.

A czym jest zabieg microlipofilingu?

To wypełnianie zmarszczek własną tkanką tłuszczową. Metoda SNIF (z ang. Sharp Needle Intradermal Fat Grafting) to nowoczesna metoda wypełnienia zmarszczek i modelowania twarzy tkanką tłuszczową pacjentki za pomocą cieniutkich igieł 0,45-0,50 mm – podczas gdy przy tradycyjnej metodzie stosuje się igły 1,2-2 mm. Dzięki zastosowaniu cienkich igieł, ból przy wkłuciu zredukowany jest do minimum. Innowacyjność metody polega na tym, że tłuszcz wstrzykujemy śródskórnie, podobnie jak wypełniacze, ale ponieważ jest to nasz własny materiał (biologicznie kompatybilny), nie wprowadzamy do organizmu żadnego ciała obcego, w związku z czym nie ma ryzyka wystąpienia objawów ubocznych, np.: uczuleń, stanów zapalnych, przeświecania wypełniacza przez skórę, itp., a efekt jest dużo bardziej naturalny i estetyczny. Dodatkowo metoda jest zdecydowanie bardziej ekonomiczna, ponieważ nie musimy płacić za wypełniacz.

A jakie są zalety metody SNIF?

Przy microlipofilingu komórki tłuszczowe są rozdrobnione nawet 100-krotnie bardziej w stosunku do tradycyjnego lipofilingu, dzięki czemu można traktować microlipofiling jako alternatywę kwasu hialuronowego. W związku z tym, możemy go stosować niemalże wszędzie. Maksymalne rozdrobnienie komórek tłuszczowych przy microlipofilingu sprawia, że efekt wypełnienia jest dużo bardziej naturalny i utrzymuje praktycznie permanentnie w porównaniu do tradycyjnego lipofilingu. Metoda mikroprzeszczepu SNIF gwarantuje dużo większą powierzchnię przylegania mikrodrobin tłuszczu. Dzięki specjalnej preparacji tłuszczu otrzymujemy materiał do iniekcji w konsystencji żelu kwasu hialuronowego, co daje nam precyzyjne wypełnienie i znacznie większy odsetek komórek, które wgoją się na stałe, a to gwarantuje nam trwały efekt zabiegu. Microlipofiling możemy stosować jako alternatywę zabiegów wolumetrycznych twarzy zamiast wypełniaczy. Bardzo dobre efekty przynosi przy korekcie cieni pod oczami. Nie dość, że skóra staje się jasna, to można również uzupełnić niedobory tkanek, czyli tzw. dolinę łez. Zmarszczki zostają wypełnione, ale przede wszystkim poprawia się wygląd i napięcie skóry, co nadaje jej zdecydowanie młodszy wygląd. Zabieg nie pozostawia żadnych blizn, a bezpośrednio po zabiegu może wystąpić jedynie delikatne zasinienie, związane wyłącznie z użyciem igieł.

 

Lipotransfer – efekty po zabiegu

 

Zdjęcie główne: Shutterstock / Zdjęcia „przed i po”: materiały prasowe AGKlinik

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.