Wedding.pl / Lovestory / Prezenty ślubne / Prezenty z wesela – kiedy trzeba zapłacić podatek?
Prezenty ślubne

Prezenty z wesela – kiedy trzeba zapłacić podatek?

27 lutego 2019 —
Prezenty z wesela - kiedy trzeba zapłacić podatek - zdjęcie 2

Zwyczajem jest, że Państwo Młodzi zostają obdarowani prezentami ślubnymi, które mają im ułatwić rozpoczęcie wspólnej, nowej drogi w życiu. Jeszcze kilkanaście lat temu, nikt nawet nie pomyślałby, aby zakochanym wręczyć pieniądze. Obecnie,  zdecydowana większość gości obdarowuje młodych gotówką, ale są i tacy, którzy podejmują wyzwanie i rozpoczynają poszukiwania wyjątkowego podarunku. Państwo Młodzi chcąc ułatwić swoim bliskim zadanie, tworzą listę prezentów ślubnych. Pieniądze, zastawa stołowa, vouchery, biżuteria…. pomysłów niezliczona ilość. Jednak czy prezenty z wesela podlegają opodatkowaniu i trzeba się będzie z nich rozliczyć?

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Prezenty z wesela, podatek – jake są opcje?

Darowizna

Zgodnie z przepisami, prezenty z wesela traktowane są jako darowizna, od której Państwo Młodzi muszą zapłacić podatek. Podarunki i pieniądze, otrzymane od osób trzecich, poprawiają sytuację życiową młodych małżonków. Pary Młode wzbogaciły się, nie wykonując żadnej pracy. Zastanawiacie się, czy zapłata podatku jest koniecznością? A jeśli nie zapłacicie, czy grożą Wam jakieś konsekwencje prawne? Wzbogaciliście się, a więc powinniście rozliczyć się z urzędem. Jednak to, czy musicie zapłacić podatek uzależnione jest od wartości prezentu i stopnia pokrewieństwa darczyńcy.

Grupy podatkowe

W przypadku, gdyby Nowożeńcy otrzymali jedynie drobne podarunki np. kwiaty, słodkości czy książki, nie musieliby płacić od nich żadnego podatku. Jeżeli jednak suma prezentów otrzymanych w przeciągu 5 lat przekroczy dany limit, wówczas Młode Pary są zmuszone o zaistniałej sytuacji poinformować Urząd Skarbowy. To, czy Nowożeńcy będą zmuszeni zapłacić podatek, zależy od stopnia pokrewieństwa i wartości prezentów. Ustalono trzy grupy podatkowe.

Prezenty z wesela - kiedy trzeba zapłacić podatek - zdjęcie 1

Zobacz też: Co załatwić po ślubie?

I grupa podatkowa

stopień pokrewieństwa:  wstępni (rodzice, dziadkowie, pradziadkowie), zstępni (dzieci, wnuki, prawnuki), pasierb, rodzeństwo, małżonek, ojczym, macocha

W tym przypadku podatek należy zapłacić po przekroczeniu kwoty 9637 zł.

II grupa podatkowa

stopień pokrewieństwa: rodzeństwo rodziców (ciocia, wujek), zstępni rodzeństwa (dzieci, wnuki), zstępni małżonków pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków

W tym przypadku podatek należy zapłacić po przekroczeniu kwoty 7276 zł.

III grupa podatkowa

stopień pokrewieństwa: pracodawca, przyjaciele, znajomi, niespokrewnieni rodzice chrzestni

W tym przypadku podatek należy zapłacić po przekroczeniu kwoty 4902 zł.

Prezenty z wesela - kiedy trzeba zapłacić podatek - zdjęcie 3

Brak podatku od darowizny w I grupie podatkowej

Zgodnie z ustawą o podatku od spadku i darowizn, prezent jaki Młoda Para otrzyma od osób wymienionych w I grupie podatkowej nie będzie podlegał opodatkowaniu jeśli:

  1. w przeciągu 6 miesięcy Nowożeńcy poinformują Urząd Skarbowy o zaistniałej sytuacji. W tym celu należy wypełnić druk SD-Z2. Jeżeli Młode Pary nie zgłoszą, że suma prezentów otrzymanych w przeciągu 5 lat przekroczyła 9637 zł, zobowiązani będą zapłacić podatek.

Zobacz także: Alkohol dla Młodej Pary – co podarować w dniu ślubu?

SKORZYSTAJ Z BEZPŁATEGO ORGANIZERA ŚLUBNEGO!

Klaudia Kierzkowska
Napisane przez

Klaudia Kierzkowska

k.kierzkowska@wedding.pl

Redaktorka Wedding.pl z branżą ślubną związana od 5 lat. Miłośniczka włoskiej kuchnii i dobrego filmu.