Wedding.pl / Lovestory / Uroda i Zdrowie / Psychologia / O czym musicie porozmawiać PRZED ślubem? 8 ważnych tematów!
Psychologia

O czym musicie porozmawiać PRZED ślubem? 8 ważnych tematów!

12 marca 2020 —
o czym porozmawiać przed ślubem - zdjęcie 1

Decyzja zapadła – chcecie być razem na dobre i na złe. Pragniecie budować i tworzyć Waszą relację. Jesteście pozytywnie nastawieni i pełni optymizmu patrzycie w przyszłość. I bardzo dobrze! To piękne chwile, dlatego zachowajcie je w sercu. Zdaję sobie sprawę z tego, w jakim euforycznym stanie jesteście i nie w głowie Wam sięganie po porady psychologiczne. Chcecie, aby wszystko się udało, a nadchodzący ślub stał się tym wymarzonym i idealnym. To ważny dzień i nie zamierzam umniejszać jego wartości i powagi. Jednakże tuż po nim zacznie się Wasze wspólne życie. Dlatego tak ważne jest, aby istotne dla Was tematy omówić jeszcze przed ślubem.

Zadajcie sobie kilka ważnych, dotyczących Waszej wspólnej przyszłości pytań. Odpowiedzcie sobie na nie w atmosferze akceptacji, szczerze i w zgodzie z samym  sobą. Zapewniam, że naprawdę warto przed ślubem ustalić kilka spraw, a poniżej lista tych najważniejszych, które Warto omówić na samym początku.

O czym należy porozmawiać przed ślubem?

Wartości

Opowiedzcie sobie, co jest dla Was ważne. Czym kierujecie się w życiu – rodzina, rozwój osobisty, kariera zawodowa, zaufanie, niezależność, religia, dobra zabawa? Co każde z pojęć tych pojęć dla Was oznacza? Ustalenie wspólnych wartości to podstawa każdego udanego związku.

o czym porozmawiać przed ślubem - zdjęcie 2

Plany na przyszłość

Jak chcielibyście by wyglądało Wasze życie za rok, 5 czy 10 lat? Czy za 50 lat widzicie siebie na ławce w miejskim parku,  czy też w chatce pod lasem? Czy uwzględniacie w Waszych planach partnera? Czy widzicie go obok siebie? Jak go widzicie? Czy te obrazy są podobne? Czy podobają Wam się nawzajem? Przed Wami wiele wspólnych lat, dlatego tak ważne jest, aby Wasze wizje były spójne.

Dzieci

To bardzo istotna kwestia. Czy nasz partner planuje mieć dzieci? Ile dzieci chcielibyśmy mieć? Kiedy? Kto zrezygnuje z pracy i kariery zawodowej, by zająć się potomkiem? Na jak długo? Czy dzieci będziemy wychowywać w duchu religii? Jakiej jeśli np. jesteśmy różnych wyznań? Co, jeśli nie będziemy mogli mieć dzieci? Jaki mamy stosunek do adopcji? Nawet jeśli nie planujecie dzieci od razu po ślubie, to zdecydowanie warto odpowiedzieć sobie na te pytania, zanim zostaniecie małżeństwem.

Finanse

Jakie macie podejście do pieniędzy? Może jedno z Was lubi je wydawać, a drugie jest skrajnie oszczędne? Jak można znaleźć kompromis? Czy będziecie mieć wspólne konto, czy jednak każde z Was będzie opłacało połowę kosztów stałych, a jednocześnie zachowa prywatność planując własne wydatki bez udziału i kontroli partnera? Co jeśli jedna ze stron chce podpisać intercyzę? Nie zwlekajcie z tym tematem i ustalcie wszystko od razu.

Zobacz też: Budżet po ślubie – wszystkie opcje

Kontakty i relacje rodzinne

Nie bierzecie ślubu z teściową czy teściem, a jednak są i będą oni obecni w Waszym życiu. Jak chcielibyście by te kontakty wyglądały i z jaką częstotliwością się odbywały? Co ze świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi – u kogo będziecie je spędzać? Jakie są Wasze granice niezależności? Być może na początku zamieszkacie pod jednym dachem z rodzicami jednego z Was – jakie macie wyobrażenia na temat wspólnego mieszkania? Jakie zasady warto wprowadzić, by żyło Wam się jak najlepiej? Warto też wyznaczyć granice rodzinnej zażyłości. Możemy śmiać się z dowcipów o teściowej, ale w naszym codziennym życiu już nie będzie nas to tak śmieszyło… albo będzie do czasu.

Seks

Nie jest łatwo rozmawiać o seksie! To bardzo intymna i delikatna sfera naszego życia, ale warto podjąć ten trud. Seks to taka wisienka na torcie, wypadkowa naszej relacji i bliskości! Być może różnicie się temperamentami i oczekiwaniami wobec partnera, porozmawiajcie o tym. Co Wam przeszkadza, czego potrzebujecie, o czym marzycie? Zastanówcie się również jaki jest Wasz stosunek do zdrady. Co już jest dla Was zdradą, a co jeszcze nie? Wyznaczcie granice i otwarcie o nich porozmawiajcie.

o czym porozmawiać przed ślubem - zdjęcie 3

Byli partnerzy

To temat na raz i koniec. Trzeba go zamknąć. Co było, niech juz zostanie w przeszłości. Porozmawiajcie czy widzicie i jak widzicie ewentualna obecność byłego partnera w Waszym życiu. Może łączą Was jakieś jeszcze wspólne sprawy: praca, dziecko, może też przyjaźń? Czy godzicie się taką relację, a jeśli tak, to na jakich zasadach?

Rozrywka i potrzeby

Niby przyjemny temat, a może się okazać, że nasz partner zawsze w piątki i soboty chce chodzić z kolegami na mecz. Albo może nasza przyszła żona w środy spotyka się z przyjaciółkami w spa i nie ma mowy o żadnym odstępstwie od tego? Co jeśli każde z nas pragnie pobyć bez drugiej połówki przynajmniej dwa wieczory w tygodniu? Jak często chcemy spotykać się z przyjaciółmi czy znajomymi? Czy mamy ochotę wychodzić do restauracji, kina czy klubu czy też wolimy gotować i biesiadować w zaciszu domowym? Nawet tak przyjemny temat może okazać się niezwykle ważny, więc omówcie go dokładnie!

Zobacz też: Wątpliwości Najczęstsze wątpliwości przed ślubem

o czym porozmawiać przed ślubem - zdjęcie 4

Tematów pewnie znalazłoby się więcej. Ich poruszenie nie gwarantuje sukcesu małżeństwa, ale może stać się początkiem do wielu ważnych rozmów i kanwą, na której będziemy budować prawdziwą i szczerą relację. Zatem kubki z kawą w dłoń! Zamknijcie drzwi na klucz, by nikt Wam nie przeszkodził i powodzenia. Rozmawiajcie!

Joanna Strękowska
Napisane przez

Joanna Strękowska

joanna.strekowska@wedding.pl

Joanna Strękowska - mgr biologii i psychologii. Psychoterapeuta pracujący w nurcie behawioralno -poznawczym. Ukończone 4-letnie studium psychoterapii CBT w Warszawie. Pracuje psychoterapeutycznie z dorosłymi i dziećmi.