Modelowanie ust kwasem hialuronowym ? Dla kogo i ile kosztuje?
Wedding.pl / Lovestory / Uroda i Zdrowie / Zabiegi upiększające / Modelowanie ust kwasem hialuronowym – dla kogo i ile kosztuje?
Zabiegi upiększające

Modelowanie ust kwasem hialuronowym – dla kogo i ile kosztuje?

7 października 2020 — Ewelina Dac
Modelowanie ust kwasem hialuronowym

Potocznie mówimy „powiększanie” lub „wypełnianie” ust. Ale modelowanie na bazie kwasu hialuronowego to coś znaczenie więcej. Zabieg ten może stać się upiększającą kropką nad „i” w perfekcyjnym wizerunku panny młodej, ale i pana młodego! Dla kogo jest polecany, jaka jest jego cena i jakich efektów możemy się spodziewać – pytamy dr Dorotę Gołębiowską-Caruk, ekspertkę kliniki medycyny estetycznej FabSkin w Warszawie.

Dr Dorota Caruk

Dr Dorota Gołębiowska-Caruk (fot. materiały prasowe FabSkin)

Na czym polega modelowanie ust preparatami na bazie kwasu hialuronowego?

Za pomocą kwasu hialuronowego można odbudować utraconą objętość, jędrność, odtworzyć kontur,  kształt i nawilżenie ust.

Czym właściwie jest kwas hialuronowy i jakie ma właściwości?

Kwas hialuronowy to naturalnie występująca substancja (glukozoaminoglikan – wielocukier) w naszym organizmie, która wiąże wodę i odpowiada za odpowiednie nawilżenie. W największej ilości występuje w naszej skórze. Niestety wraz z wiekiem, w procesie starzenia organizmu, jego ilość zmniejsza się, szczególnie w obszarze ust.

W medycynie estetycznej stosujemy głównie dwie postaci kwasu hialuronowego: usieciowany i nieusieciowany. Kwas nieusieciowany to postać płynna, wodnista – służy do natychmiastowego nawilżenia przesuszonej i wiotkiej skóry. Efekt utrzymuje się w tkance skórnej do około miesiąca.

Kwas hialuronowy usieciowany to wypełniacz – jego cząsteczka jest usieciowana w żelu. Czas, w jakim się utrzymuje, zależy od stopnia jego usieciowania oraz indywidualnych cech pacjenta.

Czy modelowanie ust preparatami na bazie kwasu hialuronowego to specjalistyczna nazwa potocznego sformułowania „powiększanie ust” lub „wypełnianie ust”?

Tak, to potoczne nazwy. Jednak modelowanie to coś więcej… Podczas takiego zabiegu uzupełniamy objętość w miejscach, w których usta ją utraciły, wyrównujemy asymetrię, uzyskujemy pożądany kształt i strukturę warg.

Komu rekomendowany jest zabieg modelowania ust z użyciem kwasu hialuronowego?

Dla wszystkich kobiet, ale i mężczyzn.

powiększanie ust kwasem

Modelowanie ust kwasem hialuronowym (fot. materiały prasowe FabSkin)

Kto szczególnie powinien zastanowić się nad takim zabiegiem?

Na pewno warto zastanowić się nad zabiegiem, jeśli mamy wyjątkowo wąskie usta, trudne nawet to pomalowania pomadką, widoczną asymetrię (np. górna bądź dolna warga w zachwianej proporcji) oraz zmarszczki. Modelowanie ust doskonale sprawdzi się również w przypadku warg, którym brakuje objętości i jędrności oraz gdy kąciki ust opadają (tzw. wyraz smutnej twarzy).

Kto nie powinien wykonywać takiego zabiegu? Jakie są przeciwwskazania?

Zabiegi modelowania ust kwasem hialuronowym są bezpieczne, istnieją jednak pewne przeciwwskazania, które wyklucza się podczas konsultacji lekarskiej:

– stany zapalne skóry i jamy ustnej, np. niewyleczone zęby (w trakcie leczenia stomatologicznego zaleca się odczekanie minimum 2 tygodni)

– choroby o podłożu autoimmunologicznym

– nieuregulowana cukrzyca

– leczenie onkologiczne

– zaburzenia krzepnięcia krwi

– ciąża i karmienie piersią

– nadwrażliwość na kwas hialuronowy

– opryszczka w dniu zabiegu.

Jak należy się przygotować do zabiegu?

Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Przed zabiegiem zaleca się jedynie nie zażywać aspiryny oraz leków, które zmniejszają krzepliwość krwi. Osoby, które mają tendencję do nawracającej opryszczki wirusowej, powinny na 2 dni przed zabiegiem przyjmować leki przeciwwirusowe typu Heviran, w uprzednio skonsultowanej dawce z lekarzem.

wypełnianie ust - przed i po

Modelowanie ust preparatem Juvederm – „przed i po”: zabieg wykonany przez dr Dorotę Gołębiowską-Caruk (fot. materiały prasowe FabSkin)

Jak krok po kroku wygląda taki zabieg?

Po wcześniejszej konsultacji pacjent zgłasza się na zabieg. Około 30 minut przed nakładany jest krem znieczulający, który u większości pacjentów jest wystarczający do przeprowadzenia zabiegu w pełnym komforcie. Następnie preparat jest zmywany z powierzchni ust, a skóra i błona śluzowa dokładnie dezynfekowane specjalistycznym środkiem odkażającym.

Kolejny etap to zabieg. Następuje delikatne wprowadzenie preparatu modelującego usta za pomocą cieniutkiej igły bądź kaniuli według wybranej techniki. Zazwyczaj nakłuć jest kilka, kilkanaście (w zależności od metody). Obecnie stosowane preparaty z kwasem hialuronowym do modelowania ust  zawierają środek znieczulający, co dodatkowo zmniejsza dyskomfort pacjenta.

Po zabiegu lekarz subtelnie masuje usta i sprawdza prawidłowe rozprowadzenie preparatu. Przed zabiegiem i po nim często wykonywane są zdjęcia, które na wizycie kontrolnej po około 4 tygodniach służą porównaniu i ocenie efektów.

Czy to zabieg całkowicie bezbolesny, czy jest możliwe występowanie bólu?

Okolica ust i same usta to strefy wyjątkowo wrażliwe. Osobiście zawsze wykonuję zabieg ze znieczuleniem.

Mamy do wyboru dwa rodzaje znieczuleń: w kremie oraz takie, które podajemy igłą, nazywane stomatologicznym. Tak jak u dentysty, podajemy je w śluzówkę przedsionka jamy ustnej. Po tym znieczuleniu kompletnie nic nie czujemy, ale działa ono jeszcze do 2 godzin po zabiegu. Z kolei znieczulenie w kremie nie daje aż takiego dużego odrętwienia i braku czucia, ale w zupełności wystarcza do przeprowadzenia zabiegu powiększania ust.

Krem należy nałożyć na około 30 minut przez wykonaniem modelowania ust. Z kolei zastrzyk działa 3-4 minuty po podaniu, co skraca nam całkowity czas zabiegu.

powiększanie ust - przed i po

Modelowanie ust preparatem Juvederm – „przed i po”: zabieg wykonany przez dr Dorotę Gołębiowską-Caruk (fot. materiały prasowe FabSkin)

Ile trwa zabieg?

Sam zabieg modelowania ust przy pomocy kwasu hialuronowego trwa około 20-30 minut.

Jakich efektów można się spodziewać po takim zabiegu?

Usta po zabiegu są jędrne, mają wyrazisty, jednolity koloryt. Powiększenie, modelowanie ust sprawia, że znikają wokół nich drobne zmarszczki, dzięki czemu możliwy jest do osiągnięcia efekt odmłodzenia twarzy i tym samym świeży wygląd.

Jakie są oferowane dawki ml kwasu i jakie są różnice w efektach w zależności od dawki?

Ilość użytego materiału zależy od efektu jaki chcemy uzyskać, od rodzaju ust i przede wszystkim od techniki. Ważne jest również to, czy robimy tylko korektę asymetrii, nadajemy jędrności i objętości, czy powiększamy bardzo wąskie wargi. Ilość kwasu zależy ponadto od rodzaju samego preparatu.

Ja na jednej wizycie nie używam więcej niż 1 ml kwasu. Jeśli pracujemy na bardzo wąskich ustach, to wręcz wskazane jest stopniowe powiększanie, zaczynając nawet od objętości 0,5-0,8 ml na pierwszej wizycie. Dopiero na następnej sesji po około 4-6 tygodniach można stosować kolejne dawki kwasu hialuronowego, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Jaka dawka i metoda dają najbardziej naturalny efekt? Wiele kobiet obawia się efektu „napompowanych” ust.

Kwas hialuronowy można podawać liniowo lub z wykorzystaniem coraz popularniejszej techniki mikrodepozytów. W trakcie jednej sesji można zastosować różne metody, aby uzyskać optymalny efekt, bez karykatury i przerysowania. Najkorzystniejszą objętością do podania jednorazowo jest ok 0,7-1 ml substancji i większość obecnych na rynku preparatów jest pakowana właśnie w takie pojemności.

zabiegi FabSkin

Z wizytą w klinice medycyny estetycznej FabSkin (fot. materiały prasowe FabSkin)

Na ile przed ślubem najlepiej wykonać taki zabieg? Jak długo utrzymuje się opuchlizna?

Najlepiej wykonać zabieg na 2 miesiące przed ślubem, ponieważ ostateczny efekt oraz całkowita integracja i ułożenie preparatu w tkance następują do 4 tygodni.

Po tym czasie dokonuje się kontroli i ewentualnej korekty. Żeby na spokojnie cieszyć się pięknymi ustami podczas specjalnej okazji, warto zaplanować zabieg odpowiednio wcześniej. Pierwsza konsultacja z lekarzem powinna się więc odbyć nawet 3 miesiące przed ślubem.

Jak długo utrzymuje się pożądany efekt?

Efekt utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy, w zależności od indywidualnych uwarunkowań: mimiki, prowadzonego stylu życia czy aktywności fizycznej. Przykładowo, częste przebywanie na słońcu czy w saunie przyśpiesza rozkład preparatu.

Co jaki czas można powtarzać zabieg modelowania ust przy pomocy kwasu?

Przerwa powinna być co najmniej 1-miesięczna, ale warto wykonać zdjęcie przed zabiegiem, żeby dobrze ocenić potrzebę dostrzykiwania kwasu.

Jakie są zalecenia po zabiegu?

Naturalną reakcją po zabiegu jest pojawienie się obrzęku ust. 48 godzin po zabiegu nie należy: pić alkoholu, pływać w basenie czy korzystać z sauny. Trzeba zachować szczególną higienę, zrezygnować z błyszczyków i pomadek, całowania oraz nie pić napojów w puszkach. Należy przyjmować płyny wyłącznie w temperaturze pokojowej. Ponadto, nie wolno okładać ust lodem, ponieważ kwas hialuronowy może ulec krystalizacji. Jeśli pojawią się siniaki, można zastosować żele arnikowe lub heparynowe, które należy nakładać patyczkiem bądź umytym palcem.

Po 48 godzinach można już malować usta, a obrzęk ustępuje po około 5 dniach. Warto pamiętać, że po zabiegu nawet do 2 tygodni wargi mogą być wrażliwe przy dotyku.

Ile kosztuje zabieg modelowania ust preparatami na bazie kwasu hialuronowego i od czego zależy cena?

Cena zależna jest od ilości preparatu i marki. Ja rekomenduję sprawdzone, certyfikowane produkty np. Juvederm. Cena za 1 ml to około 1000-1200 zł.

Należy zwrócić uwagę, że ampułka otwartego preparatu jest dedykowana wyłącznie jednej pacjentce, niezależnie od ilości zużytego kwasu hialuronowego. To oznacza, że ma możliwości dzielenia preparatu pomiędzy np. dwie koleżanki.

wypełnianie ust

Panna młoda z pięknymi ustami (fot. Shutterstock)

Jak znaleźć godne polecenia miejsca do tego typu zabiegów? Czym charakteryzuje się profesjonalna klinika i doświadczony specjalista, a jakich miejsc i „ekspertów” unikać?

Zabieg powinien wykonywać przede wszystkim lekarz po uprzedniej konsultacji i wykluczeniu przeciwwskazań do zabiegu. Kluczowy jest wybór certyfikowanego środka  i odpowiedniej techniki. Należy pamiętać, że tylko doświadczony specjalista wie, jakie ilości preparatu pozwolą przeprowadzić zabieg zgodnie ze sztuką medyczną i warto mu w tym względzie zaufać. Warto również mieć na uwadze to, że tylko lekarz może podać leki w razie wystąpienia reakcji alergicznej bądź komplikacji po zabiegu. Takich uprawnień nie mają ani magister kosmetologii, ani tym bardziej kosmetyczka.

Przy wyborze specjalisty warto kierować się doświadczeniem, a nie ceną za preparat. W sprawdzonych klinikach zabieg powiększania ust wykonuje się na oryginalnych, certyfikowanych i renomowanych środkach, a pacjent zawsze powinien znać nazwę podanego mu preparatu.

 

Zdjęcie główne: Shutterstock

Artykuł sponsorowany

Ewelina Dac
Napisane przez

Ewelina Dac

e.dac@wedding.pl

Redaktor naczelna Wedding.pl. Dziennikarka z wykształcenia i pasji. O modzie i urodzie pisze już 8 lat, a z branżą ślubną związana jest 3 lata. Zwolenniczka ślubów personalizowanych i minimalistycznych.