Wedding.pl / Lovestory / Ślub i wesele / Organizacja i planowanie / Błędy w organizacji wesela. 7 grzechów głównych par młodych
Organizacja i planowanie

Błędy w organizacji wesela. 7 grzechów głównych par młodych

10 czerwca 2019 —
Błędy podczas organizacji ślubu i wesela - wskazówki dla Pary Młodej

Dzień ślubu i przyjęcia weselnego ma swoją sławę. O tym wydarzeniu mówi się: jedyny taki dzień,  najpiękniejszy dzień życia. Presja i wielkie oczekiwania pojawiają się w zasadzie momentalnie. Faktem jest, że z dnia ślubu i wesela nie ma powtórki. Faktem jest, że to wyjątkowe i bardzo ważne dla wielu z nas wydarzenie. Ale również prawdą  jest, że większość Par Młodych podejmuje się organizacji tak dużego przedsięwzięcia, z dużą liczbą gości, kilkunastoma podwykonawcami i niemałym budżetem po raz pierwszy w życiu. Nie trudno o chaos przygotowań, zniechęcenie po drodze i wpadki. Błędy podczas organizacji ślubu i wesela się zdarzają, ale ten materiał ma za zadanie ustrzec Was przed wieloma z nich. Sprawdźcie!

Jeżeli chcecie uniknąć poważnych błędów i mieć pewność, że wszystko pójdzie po Waszej myśli, polećcie organizację Waszego ślubu i wesela profesjonalistom. Uzupełnijcie naszą krótką ankietę i otrzymajcie listę rekomendowanych konsultantów ślubnych dopasowanych do Waszych potrzeb!

Jako wedding plannerki od prawie 4 lat przyglądamy się bacznie Parom Młodym i widzimy dokładnie jakie błędy podczas organizacji popełniają. Te niedociągnięcia wynikają najczęściej po prostu z braku wiedzy i przygotowania, z tego, że to ich PIERWSZY RAZ. Jednak dobra wiadomość jest taka, że jesteście w stanie nie popełnić żadnego z tych błędów – i ten artykuł Wam w tym pomoże!

Błędy w organizacji wesela: źle oszacowany budżet

Kiedy myślimy o błędach popełnianych przez Pary Młode, jako pierwsza myśl pojawia nam się: nieodpowiednio oszacowany weselny budżet. Często Pary Młode przeceniają swoje możliwości. Źle obliczą swoje finansowe możliwości i potem potrzebują ratować się albo kredytem (o zgrozo!) albo pożyczką czy darowizną od Rodziców. Ta ostatnia opcja kryje w sobie kolejny problem, jakim jest często zbytnia ingerencja Rodziców w proces organizacji. Zatem, aby uniknąć tych sytuacji potrzebujecie bardzo dokładnie określić swój budżet weselny. Konkretnie. Musicie też realnie spojrzeć na swoją sytuację. Jeśli Wasz budżet jest niewielki, to naprawdę trudno będzie Wam wyprawić huczną, dwudniową imprezę na 130 osób w stosunkowo drogim obiekcie, dodatkowo z atrakcjami. Źle oszacowany budżet prowadzi też często do posunięć takich jak: „Zaproszę osobę X, ponieważ wiem, że są zamożni.” i „Spłacę pozostałość kosztów z kopert od Gości.” Nie sądzimy, że robi tak każdy ani, że nawet połowa, ale ta praktyka jest nam znana. I wtedy pojawia nam się pytanie: Jak jest cel? O co tak naprawdę w tym ważnym dniu chodzi? Zastaw się, a postaw się? Nie tędy droga. Zatem racjonalne spojrzenie na budżet jakim dysponujecie plus adekwatna wizja, wyznaczenie priorytetów, określenie nieprzekraczalnych ram cenowych dla każdej usługi, to Wam klucz do sukcesu. Mierzcie siły na zamiary!

Sprawdź: Jak oszczędnie zorganizować ślub i wesele? Znamy najlepsze sposoby!

Błędy podczas organizacji ślubu i wesela - jakich unikać?

Błędy w organizacji wesela: niekorzystne umowy z podwykonawcami

Kolejny popełniany błąd przez Pary Młode, to niekorzystna umowa podpisana z podwykonawcą. I znowu, jeśli organizujecie takie wydarzenie po raz pierwszy, w dodatku nie macie na co dzień styczności z umowami z podwykonawcami, to rzeczywiście może być Wam trudno odnaleźć się w temacie takich formalności. Często Pary Młode obawiają się umów, nie chcą ich czytać, a już do głowy im nie przyjdzie, że mogliby umieścić w nich ważny dla nich zapis. A przecież umowa to… umowa – spis oczekiwań i zobowiązań dwóch stron. Ma zabezpieczać interesy zarówno np. sali weselnej czy fotografa, jak i Pary Młodej. Jeśli dany podwykonawca deklaruje ustnie, że coś może zapewnić, to naprawdę warto, aby to właśnie znalazło się w umowie. Pamiętajcie, że tylko to, co zapisane, ma znaczenie. Obietnice ustne nie mają absolutnie żadnej mocy. Jest mnóstwo artykułów i dostępnej wiedzy w internecie o jakie zapisy warto zadbać, jakie pytania warto zadać podwykonawcom. Zachęcamy Wam, byście podeszli do tematu poważnie. Znamy sytuacje, gdzie Pary Młode na miesiąc przed weselem zostawały bez kluczowych podwykonawców. I oczywiście zdarzają się tragiczne sytuacje losowe, ale dobra umowa może zagwarantować Wam chociażby plan B – zastępstwo w tej czy innej formie.

Błędy w organizacji wesela: uleganie presji i oczekiwaniom innych

Jeden z błędów, które szczególnie nas dotykają jest uleganie presji i oczekiwaniom innych. Pamiętajcie, to WASZ DZIEŃ. Ma być spełnieniem Waszych marzeń. Jeśli Wasze marzenia i wizje nikogo nie ranią, nie są obraźliwe, to naprawdę wszystko z nimi w porządku. Nie obawiaj się opinii innych, bo…wszystkim i tak nie dogodzisz. A co jeśli w imię dopasowania się do oczekiwań innych osób, We w dniu swojego ślubu i wesela będziecie nieszczęśliwi? Otoczeni mnóstwem osób, których nawet nie znacie szczególnie dobrze? Jedząc coś czego nie znosicie? Bawiąc się przy zabawach, które nawet Was nie bawią?

Błędy podczas organizacji ślubu i wesela

Błędy w organizacji wesela: brak planu

Brak harmonogramu przygotowań, nierobienie checklist i ogólny chaos. To błędy, które spotykamy często, a które najbardziej dają się we znaki na kilka tygodni przed ślubem. Wtedy okazuje się, że Pary Młode nie dopilnowały ważnych rzeczy, nie zdążyły z czymś, albo robią coś na wariackich papierach, w pośpiechu i nierzadko pełni zniechęcenia i złości…na siebie nawzajem. Takie emocje po pierwsze, nie są potrzebne na chwilę przed ślubem. Po drugie, naprawdę łatwo ich uniknąć. Wychodzimy z założenia, że harmonogram przygotowań, plan dnia, spis zadań, które masz do wykonania, ułatwiają nie tylko organizację ślubu i wesela, ale w ogóle całe życie. Macie wtedy kontrolę nad wszystkim i możecie być efektywni. Ryzyko, że o czymś zapomnicie, jest znikome. Ilość zadań, które trzeba wykonać, aby stworzyć PROJEKT ŚLUB jest ogromna. To wręcz niebezpieczne robić to bez jakiegoś planu!

W dokładniej organizacji ślubu i wesela pomoże Wam wirtualny organizer ślubny, w którym rozpiszecie najważniejsze zadania, ułożycie listę gości i zaplanujecie rozkład stołów, ułożyć budżet ślubny i nie tylko!

Błędy w organizacji wesela: brak scenariuszu ślubu i wesela

Dowiedz się: Dlaczego warto mieć scenariusz ślubu i wesela?

Idąc tropem planowania nie możemy nie wspomnieć o kolejnym błędzie jakim jest brak scenariusz dnia ślubu i wesela. Ile razy słyszałyśmy o:

– Pannach Młodych, które doprowadziły się niemalże do omdlenia, ponieważ nie zdążyły zjeść śniadania;

– makijażu wykonanym niemalże na kolanie, bo już nie było na niego czasu;

– o zapomnianych dowodach, atrakcjach weselnych, topperach na tort, podziękowaniach dla Rodziców, obrączkach;

– rozerwanej sukni ślubnej, bo była wkładana w pośpiechu na spocone i spuchnięte ciało (które stało się takie od stresu i pośpiechu);

– Gościach, którzy pomylili godziny, DJ-a, który pomylił miejscowości, świadkowej, która pomyliła Kościoły.

SPRAWDŹ: jak usadzić gości weselnych!

Błędy podczas organizacji ślubu i wesela - Panna Młoda

Ślub i wesele, to EMOCJE. Dużo emocji i dużo zadań, które trzeba wykonać. Ba! Które musi wykonać duża grupa ludzi. Jak to zsynchronizować bez jakiegokolwiek planu działania? Skąd wiedzieć, o której wstać, żeby zdążyć? O której wyjechać? Jak w emocjach pamiętać o takich drobnostkach jak dowód czy obrączki (to oczywiście drobny żart, bo to nie są drobnostki!), bez spisanej checklisty?

Zróbcie scenariusz, będziecie spokojniejsi, a Wasz dzień będzie spokojnie płynął.

Musisz to wiedzieć: Wpadki Pary Młodej, których trzeba unikać!

Błędy w organizacji wesela: brak pomysłu na ślub i wesele

Brak konkretnej wizji jak ma wyglądać ślub i przyjęcie weselne to kolejna bolączka niemałej liczby Par Młodych. Jesteśmy zwolenniczkami wyboru motywu przewodniego, koloru przewodniego lub chociaż ogólnego stylu przyjęcia. Dlaczego? Ponieważ minimalizujecie ryzyko, że:

a) wszystkie elementy będą z „innej parafii”, zyskujecie pewność, że efekt końcowy będzie spójny;

b) wydacie za dużo, ponieważ nie będziecie w ogóle wiedzieć, co tak naprawdę jest Wam potrzebne.

Dzięki określeniu jakiegoś głównego nurtu stylizacji, jesteście w stanie spełnić swoje marzenia. Najpierw jednak potrzebujecie je jasno określić. Jak chcecie, aby wyglądało Wasze przyjęcie weselne? Ma być duże czy kameralne? Wolicie styl swobodny czy elegancki? Co jest dla Was ważne? Jakie atrakcje chciałabyście mieć? Jak Ty jako Panna Młoda chciałabyś wyglądać? Jak księżniczka? Ultrakobieco? Dziewczęco? Spójrzcie, odpowiedzi nawet na tych kilka pytań już powodują, że nagle obraz tego dnia staje się wyraźniejszy, prawda?

Błędy w organizacji wesela: zła komunikacja z podwykonawcami

Nieprecyzyjność w kontaktach z podwykonawcami to tylko pozornie błahy punkt. Nasze doświadczenie, także prywatne, pokazało nam dobitnie, że nic nie jest oczywiste. To, że Wy rozumiecie coś w pewien sposób, uwierzcie nam, nie oznacza, że Was rozmówca myśli podobnie. Nieraz spotykamy się z tym, że Pary Młode pozostawiały coś do wolnej interpretacji i nie były zadowolone z efektu końcowego. Podamy Wam przykład. Określenie konkretnych ujęć jakie ma dla Was wykonać fotograf może wydawać Wam się kompletnie niepotrzebne, bo przecież on najlepiej wie, co fotografować. To błąd w założeniach, których spowodował u niejednej Panny Młodej, że zamiast zdjęć ze ślubu i wesela, na których uwiecznione byłyby również bliskie jej osoby, otrzymała kilkaset zdjęć, które w dużej mierze były jej portretami. Ominięte zostały przez fotografa ważne momenty z Rodzicami, dziadkami czy przyjaciółmi. Przekazanie takiej listy i egzekwowanie jej załatwiłoby sprawę w kilka chwil, a tak – tego nie można powtórzyć.

Sprawdź nasz organizer ślubny i unikaj wpadek podczas organizacji ślubu i wesela!

Organizer ślubny Wedding.pl - sposób na błędy w organizacji ślubu i wesela

Aby najczęstsze i zarazem najpoważniejsze błędy podczas organizacji ślubu i wesela Was ominęły, kierujcie się zasadami precyzyjnej komunikacji, skrupulatnego planowania, zdrowego rozsądku w podejściu do finansów i… spełniania własnych marzeń!

fot. Shutterstock.com

Anna i Aleksandra Ułańskie
Napisane przez

Anna i Aleksandra Ułańskie

kontakt@gotowenaslub.pl

Siostry Bliźniaczki, konsultantki ślubne, wedding plannerki, organizatorki ślubów i wesel. Podążając swoją pasją do organizacji, ale również opierając się na swoich talentach i mocnych stronach, Siostry Ułańskie tworzą młody, ale niezwykle ambitny i kreatywny duet w ślubnym świecie.